אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> תחום >> ראיון עם דקאן הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית - פרופ' יואב דותן

ראיון עם דקאן הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית - פרופ' יואב דותן

מאת: אורנית אבני-גורטלר, עו"ד | תאריך פרסום : 18/10/2006 13:00:00 | גרסת הדפסה
  1. ש: מה הערך המוסף שיש לפקולטה למשפטים שבאוניברסיטה העברית על פני שאר הפקולטות בארץ?

ת: האוניברסיטה העברית היא, בראש וראשונה, אחד ממוסדות המחקר האקדמיים המובילים בעולם. בהתאם, הדגש המרכזי של הלימודים בפקולטה למשפטים ובאוניברסיטה בכלל הוא איכות אקדמית ללא פשרות וללא "גימיקים". עם זאת, הואיל והפקולטה מודעת לרמה המצוינת של התלמידים המתקבלים ללימודים (חתכי הקבלה אצלנו הם הגבוהים במדינה) מושם גם דגש על איכות ההוראה והטיפול בסטודנט.

  1. ש: מהם התכנים שחשוב לפקולטה להעביר לתלמידים?

ת: המטרה העיקרית של הלימודים בפקולטה היא להקנות לסטודנט כלי חשיבה וניתוח שישמשו אותם בעתיד כמשפטנים. בהתאם, ההוראה מתמקדת בהיבטים עיוניים של הדיסיפלינה המשפטית שמטרתה להביא את הלומדים לתובנות עומק לגבי המקצוע המשפטי.

  1. ש: האם הפקולטה מעודדת לימוד בנושאים/תחומים לבר משפטיים? ועוד: ידוע, כי בשנים האחרונות משפטנים רבים מסתפקים בהשכלה המשפטית ולא עוסקים בפרקטיקה בעריכת דין, כי אם בתחומים משיקים. האם בפקולטה מושם דגש על תחומים עסקיים והקניית הידע הנדרש?

ת: הפקולטה מציעה לתלמידים שפע של תכניות משותפות עם חוגים אחרים, כלומר אפשרות ללמוד במקביל ללימודי המשפטים לימודים לתואר בכלכלה, מינהל עסקים, חשבונאות, מדע המדינה, יחסים בינ"ל, פילוסופיה, היסטוריה, מדיניות ציבורית, פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית ועוד. בפועל, כארבעים אחוזים מתלמידי הפקולטה לומדים, במקביל ללימודי המשפטים, לתואר נוסף. גם הלימודים בפקולטה עצמה משופעים בקורסים ששמים דגש על הקשר בין לימודי המשפט למקצועות אחרים כגון משפט וכלכלה, משפט פילוסופיה ומשפט וספרות. קורסים אלו נועדו להדגיש את החשיבות שאנו רואים לקישור בין הדיספלינה המשפטית לדיסיפלינות אחרות ממדעי החברה והרוח וליצור תשתית מתאימה אצל התלמידים לשילוב בין לימודי המשפט למקצועות נוספים.

  1. ש: אילו כלים פרקטיים מקנה הפקולטה לתלמידיה?

ת: אנו מאמינים שהדרך הטובה ביותר להכשיר בוגרים לפרקטיקה היא לתת להם תשתית עיונית איתנה בכל מה שנוגע ללימודי המשפט הבסיסיים שלהם. אנחנו לא מאמינים בשינון של סעיפי חוק משום שסעיפי החוק ישתנו עד שהתלמידים יגיעו לעבודה מקצועית. במקום זאת אנחנו משתדלים להקנות להם הבנה של היסודות של המקצוע הנלמד ולתת להם כלים להתמודד עם השינויים הצפויים.

  1. ש: כאשר בוגר הפקולטה מוסמך לעורך דין הוא בדרך כלל מתנתק מהעולם האקדמי. כיצד ניתן לדעתך לגשר על הפער בין האקדמיה לפרקטיקה כך שעוה"ד יוכלו להיות מעודכנים ברמה האקדמית, וכיצד הפקולטה פועלת בנושא זה?

ת: הפקולטה מציעה שורה של תכניות לתואר שני שמתמקדות בהקניית התמחויות ספציפיות לסטודנטים. השנה השקנו תכנית מנהלים לתואר שני במשפט מסחרי בשיתוף עם ביה"ס למשפטים של אונ' ג'ורג'טאון שמטרתה להכשיר את הבוגרים לעריכת דין בסביבה גלובלית. בנוסף יש לנו תכניות מוסמך שמעניקות התמחות בתחומי משפט מגוונים כגון משפט פלילי, משפט ציבורי, משפט מסחרי וקניין רוחני.

  1. ש: על איזה פן חינוכי (צדק/שוויוניות במשפט) מושם דגש בפקולטה?

ת: בפקולטה קיים מרכז קליני גדול שמטרתו לחנך סטודנטים לכך שהמקצוע המשפטי הוא כלי להגשמת ערכים של צדק חברתי ושוויוניות וגם להושיט סיוע לקהילות נזקקות. חלק מהחינוך לצדק חברתי נעשה גם באמצעות פעילות התנדבותית של הסטודנטים במרכז "ברירה" שהוא מרכז התנדבותי שבמסגרתו מושיטים למעלה מ- 300 סטודנטים בפקולטה בכל שנה עזרה משפטית בייעוץ לאוכלוסיות חלשות באזור ירושלים. הפקולטה מעודדת ותומכת בפעילות זו במישור התקציבי ובמישורים אחרים.

  1. ש: ידוע, כי מדיינים רבים אשר מגיעים לבית המשפט אינם מיוצגים. מה דעתך על זכות הייצוג וזכות הגישה לערכאות? כיצד הפקולטה מתמודדת עם בעייה זו?

ת: המציאות שבה יש מתדיינים רבים שידם אינה משגת לקבל יצוג משפטי היא מטרידה. הפקולטה מתמודדת עם מציאות גם בעזרת המרכז הקליני המושיט סיוע משפטי לנזקקים. לדוגמא, קיימת אצלנו קליניקה להושטת עזרה משפטית בתחום העבודה שעוסקת ביצוג עובדים משכבות חלשות כנגד מעבידים וגם נותנת הדרכות לעובדים לגבי זכויותיהם. לאחרונה הקליניקה גם הפיקה "מדריך זכויות לעובד" שאותו אנו מפיצים בקרב עובדי ניקיון בחברות קבלן וכד'. בנוסף אנו מתמודדים עם הבעייה באמצעות חינוך הסטודנטים לפעילות התנדבותית שתימשך, כך אנו מקווים, לאורך כל הקריירה המשפטית שלהם.

  1. ש: כידוע המדינה מחוייבת ליתן סעד משפטי למי שידו אינה משגת (האגף לסיוע משפטי של משרד המשפטים), ובמסגרת זו נקבע שכ"ט עוה"ד בתקנות הסיוע המשפטי- מה דעתך על הפערים העצומים בין שכה"ט המשולמים על ידי המדינה לאזרחיה העניים (כ- 350 ₪ לסיכומים בכתב) לבין שכה"ט המשולמים על ידי המדינה לנציגי הציבור (לדוגמא 300,000 ₪ - הופחת ל- 100,000 ₪ ע"י בג"ץ, בעניין ח"כ הנגבי)?

ת: כאמור, המציאות שבה אוכלוסיות רחבות אינן יכולות לקבל יצוג משפטי בנושאים חיוניים היא חמורה. מאידך, אינני בטוח שהדרך להתמודד עם מציאות זו היא על ידי קיצוץ דראסטי בהשתתפות המדינה בעלויות שכ"ט של נבחרי ציבור. צריך לזכור שנבחרי ציבור חשופים יותר מאחרים לתביעות במישורים שונים והמדובר בתביעות בנושאים סבוכים שיכולים להצריך סיוע משפטי מורכב. לכן, נראה לי שיש הצדקה לכך שהמדינה תשא בהוצאות שכ"ט של נבחרי ציבור בתנאי שהדבר יעשה על סמך קריטריונים ברורים ולפי תעריפים סבירים.

  1. ש: עו"ד רבים שאך זה עתה הוסמכו מתקשים למצוא עבודה לאחר הסמכתם, ו/או מתקשים לפרנס עצמם בכבוד. כיצד הפקולטה למשפטים מתמודדת עם בעייה זו?

ת: הבעיה של מציאת עבודה איננה קיימת אצל בוגרי הפקולטה שלנו. הסטודנטים שלנו "נחטפים" כבר בשנה ב' ללימודים על ידי טובי משרדי עורכי הדין בישראל ומעסיקים משפטיים אחרים. זה קורה במסגרת יריד ההשמה שהפקולטה מארגנת. בכל שנה באביב מגיעים לפקולטה למשפטים למעלה מ- 50 מעסיקים משפטיים הכוללים למעשה כמעט את כל המשרדים הגדולים על מנת לראיין את תלמידי הפקולטה ולהציע להם הצעות להתמחות. הראיונות נערכים במשרדים של הפקולטה, כלומר התלמידים אינם צריכים לצאת מבניין הפקולטה כדי להתראיין. ביריד משתתפים כ- 200 סטודנטים שלנו בכל שנה, ורובם המכריע מקבל הצעות עבודה (בד"כ מספר הצעות) מיד עם תום היריד. זהו עוד יתרון שהוא ייחודי לאוניברסיטה העברית.

  1. ש: מהי מעורבותן של הפקולטות למשפטים באוניברסיטאות, והפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בפרט, אם בכלל, בנושאי חקיקה וקידום הצעות חוק, לדוגמא: הקודקס האזרחי?

ת: אנשי הסגל של הפקולטה מעורבים, ולעיתים אף מובילים, ביוזמות חקיקה ורפורמות בתחומים משפטיים מגוונים. ניתן להזכיר בהקשר זה שחברי הפקולטה לקחו חלק פעיל בועדת הקודיפקציה של הקודקס האזרחי, בגיבוש הצעת חוק החלק הכללי של חוק העונשין, בהכנת הצעת החוקה של ועדת חוק חוקה ומשפט של הכנסת ועוד.


* עו"ד במשרד עוה"ד אלטשולר – ולנר, מנהלת תכנים באתר המשפט הישראלי www.PsakDin.co.il

** המידע המוצג במאמר הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

חיפוש עורך דין לפי עיר :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ