אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> תחום >> מס הכנסה: התרת חישוב מס נפרד לבני זוג המנהלים חברה יחד

מס הכנסה: התרת חישוב מס נפרד לבני זוג המנהלים חברה יחד

מאת: אלי דורון, עו"ד; ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); רועי נחום, משפטן | תאריך פרסום : 23/11/2009 12:00:00 | גרסת הדפסה

מס הכנסה: התרת חישוב מס נפרד לבני זוג המנהלים חברה יחד

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח), רועי נחום, משפטן*

מבוא

סעיף 65 לפקודת מס הכנסה קובע כי הכנסות בני זוג לעניין הפקודה ימוסו בהתאם לגובה הכנסתם המאוחדת. המשמעות של חישוב מאוחד זה משמעותית, שכן מדרגות המס הראשונות (בהן שיעור המיסוי נמוך יותר) יחול רק פעם אחת- על ההכנסה המשותפת. כמו כן, קיימים ניכויים וזיכויים אישיים אשר ניתן לקבלם רק מקום בו מבוצע חישוב מס נפרד.

על אף האמור, סעיף 66 לפקודה, מאפשר לבני זוג לערוך חישוב הכנסות נפרד, אך זאת רק כאשר הכנסת בן הזוג האחד באה ממקור הכנסה שהוא בלתי תלוי במקור ההכנסה של האחר.

סעיף 66 קובע הנחייה נוספת המגבילה את האפשרות להפריד בין ההכנסות: המדובר במקרים בהם לא יראו את הכנסות בן הזוג כאילו באו ממקור אחר, דוגמת הכנסה הנובעת מעסק בן הזוג השני, או חברה אשר בה לשני בני הזוג זכות בהנהלה או 10% מזכויות הצבעה בתנאים מסוימים.

המצב החקיקתי למעשה מקפח בני זוג העובדים יחד בעסק שבבעלותם לדוגמא, לעומת בני זוג שאינם עובדים באותו העסק או בחברה שבשליטתם ואשר זכאים לחישוב מס נפרד!

הקלה במבחן התלות

בתי המשפט החלו במגמה אשר הקלה את החלת מבחני "התלות" במקורות ההכנסה שבסעיף 66. כך, בע"א 900/01 רון ואסתר קלס נ. פקיד שומה ת"א 4, קבע בית המשפט העליון כי בני זוג רשאים לנסות ולהוכיח את היעדר התלות במקורות ההכנסה, על אף התקיימות נסיבות המונעות מהם חישוב נפרד (דוגמת עסק משותף, כאמור לעיל).

פסק הדין של בית המשפט המחוזי, עמ"ה 1250/05 שקורי שרה ושחר נ' פקיד שומה כפר סבא   אשר ניתן לאחרונה על ידי כבוד השופט מגן על טוביה, הרחיב את המקרים בהם ניתן יהיה לבצע חישוב נפרד של הכנסות בני זוג.

נקבע, כי כאשר עסקינן בהכנסות מיגיעה אישית של בני זוג, נקודת המוצא היא חישוב נפרד. לאחר מכן יש לבחון האם מקור ההכנסה של בן הזוג אינו תלוי בהכנסתו של האחר. המונח "אינו תלוי" פורש בהרחבה על ידי בית המשפט, כך שנקבע כי כל אימת שבני הזוג יוכיחו כי לא נעשתה מניפולציה בהכנסותיהם לשם ניצול לרעה של החישוב הנפרד, אף אם שניהם משיאים הכנסה מיגיעה אישית מאותו "מוקד", אין לראות בהכנסת מי מבני הזוג כתלויה בזו של האחר.

בית המשפט למעשה מאפשר לבני זוג העובדים יחד משיקולים כלכליים ואישיים כאחד, והמשיאים את הכנסתם מאותו המוקד, במטרה ליצור לעצמם סביבת עבודה נוחה, לשלם מס ככל שני שותפים או בעלי חברה שאינם בני זוג!

בנסיבות בהן משולמת לבני הזוג משכורת בגין תפקיד המוכח כנחוץ, היינו מקום בו בהיעדר בן הזוג יהא צורך להביא עובד אחר תחתיו, כך שהעסק לא יוכל להתנהל כשורה בהיעדרו, הרי שיש בכך בכדי להעיד כי שיקול כלכלי גרידא הוא שהוביל את בני הזוג לעבוד יחד באותו העסק ויש בכך בכדי לשלול טענת מניפולציה בהכנסותיהם.

בהתאם לפסיקת בית המשפט, הרי שיש לבחון את מבחן הנחיצות של בן הזוג בעסק ואת מבחן נאותות התמורה בכדי למנוע את האפשרות של הימנעות ממס בלתי נאותה, ואין עוד צורך כי מרכזי הרווח של בני הזוג יהיו נפרדים לחלוטים על מנת לאפשר להם לבצע חישוב נפרד.

לסיכום

נראה אפוא, כי הגישה המרחיבה שנקט בה בית המשפט המחוזי, תאפשר החלת חישוב מס נפרד לבני זוג רבים יותר אשר יצליחו להוכיח אי תלות במקור ההכנסה זה של זו.

יחד עם זאת, מאחר ולא מן הנמנע כי רשויות המס עוד יערערו על החלטת בית המשפט המחוזי שלהלן, הרי שבטרם הגשת בקשה לחישוב נפרד, ישנה חשיבות רבה להיוועצות עם בעל מקצוע מתאים מתחום המס אשר יפרוס בפניכם את הסוגיה האמורה על כל היבטיה.

לפסקי הדין המאוזכרים במאמר:

ע"א 900/01 רון ואסתר קלס נ. פקיד שומה ת"א 4

עמ"ה 1250/05 שקורי שרה ושחר נ' פקיד שומה כפר סבא


* הכותבים הינם שותפים ועמיתים במשרד דורון, טיקוצקי, עמיר, מזרחי - עורכי דין ונוטריון, המתמחה במשפט מסחרי ומיסויי.

דורון, טיקוצקי, עמיר, מזרחי הוא משרד עורכי-דין דינמי ומשגשג המתמחה בדיני מיסוי וכן במשפט אזרחי, משפט מסחרי ונושאי נדל"ן. המשרד החל לפעול בחיפה, וכיום פועל בכל רחבי הארץ באמצעות משרדים ברמת גן ובטבריה. במשרד כ-30 משפטנים, הכוללים 7 שותפים, בנוסף לצוות העמיתים, צוות המומחים (רו"ח, יועץ פנסיוני ועוד) והצוות האדמיניסטרטיבי.".

** המידע המוצג במאמר הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

*** המאמר פורסם באדיבות אתר www.adviser.co.il

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

חוקים קשורים

שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

חיפוש עורך דין לפי עיר :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ