אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> הוצאה לפועל >> בנק שלא יידע לווים על היעדר ביטוח חיים יישא ביתרת המשכנתא

בנק שלא יידע לווים על היעדר ביטוח חיים יישא ביתרת המשכנתא

מאת: יעל גורליק, עו"ד | תאריך פרסום : 23/10/2011 15:20:00 | גרסת הדפסה

לפסק הדין בעניין עזבון רבייב נ' בנק לאומי למשכנתאות

בית משפט השלום בתל אביב קבע, כי בנק לאומי למשכנתאות הפר את חובות הגילוי והיידוע החלות עליו כאשר לא יידע עולים חדשים שנטלו הלוואת משכנתא, כי הבעל (אשר נפטר לימים) לא בוטח בביטוח חיים.

בני זוג ובתם, עולים חדשים, נטלו מבנק לאומי למשכנתאות משכנתא בסך 410,000 ש"ח. כארבע שנים לאחר מכן נפטר הבעל, אך כשהאלמנה ביקשה לפרוע את ההלוואה בכספי ביטוח החיים שלו, סירב הבנק בטענה, כי בעלה לא נכלל במסגרת ביטוח החיים על החזרי ההלוואה, ולפיכך עליה לשאת בגפה בהחזר יתרת המשכנתא בסך 367,000 ש"ח.

האישה הגישה בשם עזבון בעלה תביעה נגד הבנק לכיסוי המשכנתא ולפיצוי בגין עגמת נפש, שכן לטענתה, הבנק התרשל במילוי טפסי פוליסת ביטוח החיים ויצר מצג על פיו ישנו ביטוח חיים הן לאלמנה והן למנוח, ואף הפר את חובות הנאמנות והגילוי שכן מעולם לא הוסברה למי מהם משמעות היעדר חתימה על פוליסת ביטוח החיים והשלכותיה, כאשר מחדל זה מתעצם נוכח היות האלמנה ובעלה עולים חדשים, שלא ידעו עברית.

הבנק מצידו טען בין היתר, כי פקידת הבנק, דוברת השפה הרוסית, הסבירה לבני הזוג כי מצב בריאותו של המנוח לקוי ואינו מאפשר את הצטרפותו לתכנית הביטוח, כפי שמעיד טופס "מצב ביטוחים", בו נמחק סימון הצטרפות הבעל לפוליסה בצמוד לחתימת בני הזוג, וכי הדבר הובהר ללווים בכל דו"ח שנתי שנשלח אליהם.

פעולת הבנק קרובה לזו של סוכן ביטוח

השופטת כוכבה לוי קיבלה את התביעה במלואה. נקבע, כי פעולת הבנק, כמי ששיווק את ביטוח החיים ללוויו, קרובה במהותה לזו של סוכן ביטוח ולפיכך למרות שהבנק אינו מחזיק ברישיון סוכן ביטוח, חלה עליו גם חובת הגילוי והווידוא האקטיבי החלה על סוכן הביטוח, כאשר חובות אלה הופרו ע"י הבנק במקרה זה במיוחד לאור העובדה, כי מדובר בלווים שעלו לארץ כשנה וחצי בלבד לפני שנטלו את ההלוואה.

נפסק, כי בעוד שהבנק לא הוכיח כי הבהיר ללווים בדרך כלשהי כי למנוח אין ביטוח חיים, גרסת האישה כי עובדת היעדר הביטוח של הבעל התגלתה לה במפתיע לאחר מותו - מהימנה. עוד נקבע, כי אין בעובדה כי הפקידה שטיפלה בלווים דוברת רוסית כדי להוכיח כי הסבירה להם על אי זכאות המנוח להצטרף לביטוח החיים, את משמעות היעדר הביטוח או את האפשרות לפנות לחברת ביטוח אחרת.

בנוסף פסקה השופטת, כי טפסי הביטוח לא מולאו בידי הבנק כראוי והינם משתמעים לשתי פנים, כך למשל, טופס מצב הביטוחים נושא את שמם של בני הזוג, בעוד שבתם, הלווה הנוספת, הושמטה ממנו- במצב זה בנקל ניתן לחשוב כי בני הזוג שניהם מבוטחים; כמו כן, בצד עמודה על עשיית הביטוח סומן הבעל כמי שיש לו ביטוח, וליד הסימון הוחתמו בני הזוג- כאשר נהיר, כי עולים חדשים, שאינם מכירים את נהלי נטילת המשכנתא, אינם מבינים כי חתימה לצד הסימון מהווה ביטולו; זאת ועוד, סעיף חשוב נוסף בטופס, המחייב חתימה על כך שפרטי הביטוח הובהרו לכל אחד מהלווים, לא סומן ולא נחתם כלל. נראה, כך נפסק, כי שלושת הלווים חתמו על שלל דפים בזה אחר זה ללא מתן הסבר בדבר תוכנם.

לפיכך חייבה השופטת את הבנק בסילוק יתרת המשכנתא מיום פטירת המנוח, בהשבת סכומים שנגבו מהאישה לאחר פטירתו, ובנוסף חויב הבנק לפצות את האישה ב 15,000 ש"ח בגין עגמת הנפש שנגרמה לה נוכח אזלת ידו של "מכבש המנגנון הבנקאי התובעני" כדברי השופטת, ובהוצאות משפט של 34,800 ש"ח.

לפסק הדין בעניין עזבון רבייב נ' בנק לאומי למשכנתאות

למדור: בנקאות

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

www.psakdin.co.il

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

קטגוריות


שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

עורכי דין בתחום הוצאה לפועל באזור :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות בתחום הוצאה לפועל

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ