אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> מיסים >> רשות המיסים מעודדת או מטרפדת השקעות בישראל?

רשות המיסים מעודדת או מטרפדת השקעות בישראל?

מאת: עו"ד רועי רחמים | תאריך פרסום : 24/10/2013 11:22:00 | גרסת הדפסה

מאת: עו"ד רועי רחמים

חברות תעשייתיות רבות הממוקמות בישראל דורשות בימים אלו להחיל עליהן הטבות מס של מיליארדים על סמך סעיף בחוק לעידוד השקעות הון (שתוקן בינתיים). עו"ד רועי רחמים מחווה דעה משפטית על הדרישה ועל סיכוייה להיענות. לידיעת קברניטי רשות המיסים.

החוק לעידוד השקעות הון משנת 1959, והתיקון לו משנת 2005, מאפשרים לחברות תעשייתיות הממוקמות בישראל לזכות בהטבות מס ובמענקים משמעותיים, בהתאם לתנאים המפורטים בחוק ובכתבי האישור המונפקים מכוחו.

נכון לשנת 2011 העניק החוק לחברות, בין השאר, שיעורי מס מופחתים משמעותית (בשיעור של 10%-15%), כשאחד התנאים הוא, שלפחות 25% מכלל הכנסתן ינבע ממכירות שבוצעו בשוק מסוים, המונה מעל 12 מיליון תושבים.

הסיבה להטבות אלו, על פי רשות המיסים, היא לתמוך בעסקים ומפעלים הממוקמים בישראל והמייעדים את רוב תוצרתם לייצוא ולא למכירה בשוק המקומי. על כן, מלכתחילה נקבעה בחוק תקרת שוק הגבוהה באופן משמעותי מזו של השוק המקומי - 12 מיליון.

משחקים בחתול ועכבר

אלא שנראה, שקצב גידול האוכלוסין במדינת ישראל והרשות הפלסטינית, המהוות טריטוריית מכס משותפת, נסתר מעיניהם של המחוקק ושל רשות המיסים. חברות רבות דורשות עתה לקבל את הטבות המס האמורות לעיל בשל הכנסות העולות על 25% ממכירות בשוק המקומי בשנת 2011. לטענתן, במהלך שנה זו נחצה רף 12 מיליון התושבים במדינת ישראל וברשות הפלסטינית גם יחד, ועל כן גם המכירות בישראל בלבד נכללות במניין ה-25% מסך ההכנסות הכללי. הנתונים הרשמיים ממרשמי האוכלוסין תומכים בטענה זו.

לכאורה, דרישת החברות הגיונית: החוק אמנם קובע רף כמותי ספציפי כתנאי לזכאות, אך הוא אינו מגדיר את שוק היעד הרלוונטי לזכאות - מקומי או בינלאומי. נוסף על כך, בתחילת שנת 2011 תוקנה לשון החוק (תיקון מס' 68), באופן שהוסרו המילים "הגדלת הייצוא" בהגדרת מטרותיו. לאור זאת, נראה כי החברות פשוט עשו את המובן מאליו והן עומדות כעת על זכותן החוקית.

אלא שרשות המיסים מסרבת להכיר בעובדות: בסוף שנת 2012 פרסמה הרשות הודעה לציבור, לפיה הפרשנות שהעניקו החברות לחוק היא שגויה, וחברות שיאמצו את הפרשנות הזו יזכו לטיפול בדמות הוצאת שומות והטלת קנסות גירעון במקרים המתאימים.

עכשיו מגיע החלק המעניין: ההודעה הנ"ל פורסמה בד בבד עם הצעת חוק, שקידמה רשות המיסים בשיתוף עם משרד המשפטים להעלאת הרף הכמותי הקבוע בחוק, כך ששוק היעד המזכה בהטבה ימנה מעל 14 מיליון תושבים ויעלה בשיעור קבוע של 1.4% מדי שנה. התיקון נכנס לתוקף ביום 1 ביולי 2013, אך נקבע כי תוקפו יחול רטרואקטיבית, מיום 1 בינואר 2012.

אז מהי תכלית החוק?

אין עוררין על כך שפעילותן התעשייתית של החברות - בין אם תוצרתן נמכרת לשוק המקומי ובין אם לאו - עולה בקנה אחד עם המטרות המעודכנות של החוק: פיתוח כושר הייצור, שיפור יכולתו של המגזר העסקי להתמודד עם תנאי תחרות בינלאומיים ויצירת תשתית למקומות עבודה בישראל. לדידן, דרישת ההטבות היא מהלך עסקי ולגיטימי גרידא, ועל כן עמדת רשות המיסים בעניין מעלה תהיות רבות.

גם ההחלה הרטרואקטיבית של התיקון משנת 2013 להעלאת רף האוכלוסייה בשוק היעד, כך שיחול מתחילת 2012, היא בעייתית, שכן היא פוגעת באופן בוטה בצורך הבסיסי של הנישומים לוודאות ואינה מהווה דוגמא ליישום מדיניות מיסוי תקינה ושקופה. החברות פעלו בהתאם ללשון החוק (קודם לתיקון) והסתמכו בהתנהלותן הכלכלית והעסקית על הוראות החוק הידועות, כמתבקש מהן. על כן, ומשההחלה הרטרואקטיבית לא חלה על שנת 2011, הרי שהפרשנות שהעניקו לחוק עולה מתוכו כמובנת אליה.

לקריאת החוק לעידוד השקעות הון באתר הממשלה

  • הכותב הוא עו"ד העוסק בתחום המסחרי, בדיני חברות, יזמות ומיסים.
  • המידע המוצג במאמר זה הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמור.

למדור: מיסים

אתר המשפט הישראלי פסקדין

www.psakdin.co.il

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

קטגוריות


שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

עורכי דין בתחום מיסים באזור :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות בתחום מיסים
הלקחים מפרשת קובי פרץ
עו"ד איתי הכהן, צילום: ישראל מלובני

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ