אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> תחום >> חובות הדיווח על פי חוק איסור הלבנת הון

חובות הדיווח על פי חוק איסור הלבנת הון

מאת: אילת אפיק, עו"ד | תאריך פרסום : 09/08/2006 12:00:00 | גרסת הדפסה

מבוא

סעיף 3 (ב) לחוק איסור הלבנת הון, התשס"א 2001 קובע, כי עשיית פעולה ברכוש או מסירת מידע כוזב במטרה שלא יהיה דיווח או כדי לגרום לדיווח לא נכון בהקשר של החובות המוטלות על נותני שירותים פיננסים ובהקשר של חובות הדיווח על כספים בכניסה או ביציאה מישראל[1], מהווה עבירת דיווח, שהעונש עליה הינו עשר שנות מאסר וקנס.

יש להדגיש, כי פה, אין הכוונה לרכוש אסור, אלא לכל רכוש שמסיבה זו או אחרת אין רצון לדווח עליו, על מקורו או על בעליו. קרי, עצם הפעולה ברכוש, לדוגמא רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, מהווה עבירה על פי חוק איסור הלבנת הון.

  כך לדוגמא, אם אדם קיבל כספי ירושה, והוא מעוניין למנוע מבן הזוג לדעת על הכסף ועל כן רוכש בו נדל"ן בחו"ל, עלולה פעולה זו להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.

יסודות העבירה

בפסיקה[2] נקבע במפורש כי למטרות עבירה זו, אין צורך בעבירת מקור ולכן גם הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, שאינן מהוות עבירות מקור, מהווה עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.

יחד עם זאת, חלה חובה להוכיח, שלא רק שנעשתה פעולה ברכוש אלא, שהפעולה נעשתה מתוך מטרה להימנע מדיווח.

הדיווח צריך להיעשות למשטרה או לרשות לאיסור הלבנת הון, בהתאם לעניין. נכון להיום, חובות הדיווח חלות על תאגידים בנקאיים, חברי בורסה, מנהלי תיקים, מבטחים וסוכני ביטוח, קופות גמל, חלפני כספים ובנק הדואר[3]

לצורך מאמר זה, אתייחס לחובות החלות על תאגידים בנקאיים. חשוב להדגיש, כי ככל שקיימת חובת דיווח, חלה חובה על הלקוח לספק לנותן השירותים את כל הפרטים, בלווי הצהרה על נכונותם[4]. בנוסף, חוק איסור הלבנת הון גם קובע, כי לצורך העניין, מסירת מידע חלקי מהווה לצורך סעיף זה, מסירת מידע כוזב[5].

חובות דיווח של תאגידים בנקאיים

חובות דיווח אובייקטיביות נעשות באופן אוטומטי על ידי התאגיד הבנקאי. למשל:[6]

 • בנק מחויב לדווח על פעולה בהמחאות נוסעים או במזומן, לרבות הפקדות והמרת כספים בסכום שווה ערך בשקלים לפחות ל50,000 ₪.[7]
 • בנק מחויב לדווח על המחאה בנקאית בשווי של לפחות 200,000 ₪[8].
 • דיווח סובייקטיבי של התאגיד הבנקאי מחויב כאשר נעשית פעולה שנחזית כפעולה בלתי רגילה, לרבות רשימת פעולות הקבועות בתקנות,[9] כגון:
 • פעילות שנראה כי מטרתה לעקוף את חובת הדיווח;
 • פעילות הנראית כחסרת היגיון עסקי או כלכלי, בהתייחס לסוג החשבון או לדרכי התנהגותו של הלקוח;
 • מספר פעולות בחשבון שבהן, בלא סיבה נראית לעין, כספים וניירות ערך נמשכים סמוך לאחר שהם מופקדים, שלא במסגרת מהלך העסקים הרגיל.

התייחסות בתי המשפט לעבירת אי הדיווח

חשוב לציין כאן, כי הפקדת מספר סכומים הנמוכים מהסכום החייב בדיווח, קרי, פיצול ההפקדות על מנת להימנע מדיווח לפי הדרישה האמורה לעיל נחשבת לפעולה הבאה להימנע מדיווח.

לדוגמא, הפקדת מזומן של סך כולל של 200,000 ₪ בחמש הפקדות ולא באחת, שאין בה שום הגיון כלכלי - מהווה עבירה על פי חוק איסור הלבנת הון. כך למשל בבש"פ אדר[10] נקבע:

"פירוש הוראת סעיף 3(ב) כמחילה עצמה גם על רכוש תם וישר - פירוש שאינו קל הוא, ואולם הבה נשאל עצמנו באמת וביושר: אדם העושה ברכוש תם וישר, והיודע כי עובר הוא עבירה קשה ביותר בעשותו באותו רכוש במטרה שלא יהיה דיווח לרשויות, מה-טעם יעשה מעשה במטרה שלא יהיה דיווח לרשויות? מה טעם ייטול על עצמו סיכון ויהפוך עבריין כבד במעשה אסור שיעשה? אכן, ברובם המכריע של המקרים יהיו אלה אנשים העושים ב"רכוש אסור", והרי אותם מבקש המחוקק להעלות ברשת. ואילו באשר לעושים ב"רכוש" שאינו "רכוש אסור", והמה המעט, ייאלצו אף הם להסביר מה-טעם עשו מעשים אסורים שעשו, והעונש - אם יעמדו לדין - יהיה כמידת החטא. חגורת הביטחון שהוראת סעיף 3(ב) קובעת סביב הוראת סעיף 3(א), לא נוכל לומר עליה כי חגורת ביטחון הזויה היא. הוראת סעיף 3(ב) הפכה את חובת הדיווח לחובה ראשונית, ולא ניתן לומר כי בפרשנו את החוק כלשונו יצרנו מפלצת שיש צורך להכריתה מארץ"... מסקנתו של בית-משפט קמא הייתה כי המושג "רכוש" בהוראת סעיף 3(ב) פורש עצמו גם על רכוש תם וישר, רכוש שאינו "רכוש אסור", ודעתנו כדעתו."

גישה זו של בתי המשפט לגבי חובות הדיווח על פי חוק איסור הלבנת הון, מפתיעה לעיתים בחומרתה, באשר נראה שבתי המשפט מתייחסים לעבירת אי הדיווח, כאילו הייתה העבירה העיקרית בחוק איסור הלבנת הון.

גישה זו מפתיעה, באשר המטרה העיקרית של החוק, הינה לפגוע ב"כיסו" של מי שביצע עבירות מקור, והלבין את ההון אשר התקבל מביצוע אותה עבירה.

לעניות דעתי, סעיף זה יכול לגרום לכך, שרשויות האכיפה יבחרו בדרך הקלה, ויגישו כתב אישום בשל עבירה על סעיף 3 (ב), במקום לטרוח ו"לחפש" את עבירת המקור. בכך, תוחטא מטרתו העיקרית של החוק, באשר האשמה של סוחר סמים או סוחר נשים בעבירת דיווח על הלבנת הון, מבלי לטרוח ולאתר את עבירת המקור, ובכך גם למגר אותה, תגרום, אולי בסופו של דבר להרשעתו של אותו סוחר אבל לא תמנע את המשך הפעילות הפלילית באין מפריע.

לפני מספר חודשים, הכיר משרד המשפטים בחשיבות האמור לעיל, ובתזכיר לתיקון החוק, הציע להפחית את העונש על אי דיווח לחמש שנים בלבד.

לעניות דעתי, אף שיוזמה זו ברוכה, השארת עבירה זו כעבירת פשע, יש בה כדי להחטיא את מטרתו העיקרית של החוק, ומן הראוי היה להפחית את העונש אף מעבר לכך.


* הכותבת הינה שותפה בכירה במשרד אב-גנים אפיק ויינשטיין ומתמחה במשפט הפלילי בכלל, ובנושא הלבנת ההון בפרט והינה ראש צוות הלבנת הון בלשכת עורכי הדין. ניתן להשיג את הכותבת באמצעות דואר אלקטרוני ayelet@aaw-law.com

** כל המידע המוצג במאמר הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים ו/או המצורפים להם.

*** זכויות היוצרים שייכות למחברת.


[1] סעיף 3 (ב) העושה פעולה ברכוש או המוסר מידע כוזב, במטרה שלא יהיה דיווח לפי סעיף 7 (חובה על שירותים פיננסים) או כדי שלא לדווח על פי סעיף 9 (חובות דיווח על כספים בעת הכניסה או היציאה מישראל), או כדי לגרום לדיווח בלתי נכון, לפי הסעיפים האמורים, דינו מאסר עשר שנים או קנס או שניהם. לעניין סעיף זה.

[2] ע"א 9796/03 שם טוב נ' מדינת ישראל , נקבע במפורש שסעיף 3(ב) לחוק נועד לחול על כל רכוש באשר הוא, בין רכוש אסור בין רכוש שלא הוכח כי רכוש אסור הוא. פרשנות המצמצמת את תחולת הסעיף אך ל"רכוש אסור" תייתר אותו לחלוטין, ותבטל את תכליתו שהייתה להעמיד לרשות מערכת אכיפת החוק כלים יעילים מאלה שעמדו לרשותה עד כה, לצורך לחימה בפשיעה קשה ומאורגנת.

[5] סעיף 3 (ב) לחוק איסור הלבנת הון, התש"ס 2000 - (ב) העושה פעולה ברכוש או המוסר מידע כוזב... "מסירת מידע כוזב" - לרבות אי מסירת עדכון של פרט החייב בדיווח.

[6] סעיף 8 צו איסור הלבנת הון (חובות זיהוי, דיווח וניהול רישומים של תאגידים בנקאיים), תשס"ו 2001

[7] סעיפים 8(1) עד 8 (3) ו8(8) צו איסור הלבנת הון (חובות זיהוי, דיווח וניהול רישומים של תאגידים בנקאיים), תשס"ו 2001

[8] סעיף 8 (4) צו איסור הלבנת הון (חובות זיהוי, דיווח וניהול רישומים של תאגידים בנקאיים), תשס"ו 2001

[9] תוספת שנייה, סעיף 9 (ב) רשימת פעולות שיכול שיראו בלתי רגילות (לא צוינו כל הפעולות) ל צו איסור הלבנת הון (חובות זיהוי, דיווח וניהול רישומים של תאגידים בנקאיים), תשס"ו, 2001 למשל:

 • פעולה שנראית כפעולה שמטרתה לעקוף את חובת הדיווח;
 • כאשר נראה שבעל החשבון מנהל את החשבון עבור אחר, בלי שהצהיר על כך;
 • שימוש תדיר, בלי סיבה נראית לעין, בכספת המצויה בתאגיד הבנקאי, על ידי מספר רב של אנשים;
 • פעילות הנראית כחסרת הגיון כלכלי, בהתייחס לסוג החשבון או לדרכי התנהגותו של הלקוח;
 • פעולה בחשבון, באמצעות מיופה כח, שאינו רשום בחשבון כמיופה חתימה;
 • מספר פעולות בחשבון שבהן, בלא סיבה נראית לעין, כספים וניירות ערך נמשכים סמוך לאחר שהם מופקדים, שלא במסגרת מהלך העסקים הרגיל;
 • הפעולה בחשבון בלתי אופיינית לבעל החשבון
 • היקף פעולות יוצא דופן או שינוי משמעותי ביתרת חשבון, בלא סיבה נראית לעין;
 • הפקדות מרובות, בלא סיבה נראית לעין, על ידי אדם שאינו בעל החשבון או מורשה חתימה;
 • העברות שוטפות ממדינות שאינן משתפות פעולה במלחמה בהלבנת הון, לפי רשימה שמפרסם ארגון ה FATF (Financial Action Task Force).
המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

חוקים קשורים

שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
18

Всё правильно выделываем Бюджетный септик для дачи

[b][url=https://eco-corporation.ru]Автономная канализация для частного дома цена[/url][/b] Это в целом предоставляет вам гарантию того момента, что автономная канализация работает без перебоев в течение многих лет. Высококачественное сопровождение Максимальное внимание к клиенту Обеспечиваем лучший завершающий результат Септики - это несложная сборка с специфической конструкцией перелива, фильтрации и сложной электроникой
17

Выгодно производим Монтаж септика в самаре

[b][url=https://eco-corporation.ru]Автономная канализация для частного дома купить[/url][/b] Высококачественное сопровождение Всем известно, что профессионализм - это сегодня наиболее важное Автономная канализация в частном помещении - лучший выбор от компанииСборка септика - изрядно непростой процесс, предполагающий не только лишь строительство, но и дополнительно выбор нужной системы. Обеспечиваем лучший завершающий результат Септики - это несложная сборка с специфической конструкцией перелива, фильтрации и сложной электроникой
16

Shiatsu NY

[b]New-York Escort: [url=http://nuru-massage-ny.com]happy ending massage queens[/url][/b] Hello! Our firm those who make your privacy daily life easier. Our organization that gives you massage . Characteristic property our body work salon is not an enforced setting. We develop social profiles to develop. Ready to provide all of you try very different method massage today. We are always waiting client in our massage salon.
15

sensual Manhattan

[b]Nuru massage New-York - [url=http://nuru-massage-ny.com]nuro masag[/url][/b] Hello! Our employees those who make your current life easier. Our salon that gives you massage . Special characteristic our nude salon is not an enforced setting. We advertise site to search promotion. We make a great offer for you personally try every method massage methods soon. Employees of our company looking forward to client in our salon.
14

King size bedding sets on sale Downtown

[b][url=https://labedroom.com/]Queen bed frame[/url][/b] On site store customer waiting colossal choice at total cost. Our catalog has quotes, king size male information about potential types complete sets, modules, colors, varieties d hoists. Absolutely any item furniture produced directly from manufacturer. Lowering prices on king size male enhancement reviews obtained due to the absence of production retail space, for use which necessary pay and smallest staff workers.Minimum costs allow to establish reasonable prices for all groups acquisitions.
13

L shaped kitchen renovations

Due to skilled, highly trained craftsmen, their premium work, our firm is appreciated and has many frequenters. We select an individual approach to every consumer as well as professionally carry out any kind of order in numerous directions, including flat renovation, repair service of offices, houses, vacation homes, homes and also for a long time we give companies and also a assurance on the top quality of the work executed. Our experts will definitely constantly learn more about the most up to date updates to offer the customer along with brand-new concepts and materials. Given all this, the end result is a qualitative result: the repair work of flats, the repair service of workplaces, residences, vacation homes, homes. [url=https://grandeurhillsgroup.com/]General Contractor NY[/url] Some of the primary tasks of our provider is the private building and construction of cottages, lodge as well as cities, the repair work and repair of apartments and offices, the development and application of unique insides. The building and construction of homes and homes used by our business is actually accomplished solely utilizing laboratory-tested as well as environmentally friendly components. Making use of brand new units to produce items enables you to swiftly and also properly build properties of any design as well as degree of its own intricacy. One of the primary activities of the company is actually the repair of offices and also non-residential areas. Modern equipment, a team of skilled as well as extremely qualified professionals, reputable and tried and tested throughout the years participation with subcontractors, flexible prices plan allows us to thoroughly respond to the wants of our customers, providing all of them several repair service alternatives. Direct contacts with producers and also dealerships of property components allow our team to offer all of them to the Consumer at really attractive costs. Our company offer modern-day construction of cottages and also properties, performed qualitatively and also punctually. Any sort of type through which you desire to create the future structure, our designers will manage to express, following your desires. The simplicity and also quality of the designed efficiency are going to be actually expressed through a timeless style that performs certainly not require a lot advertising as a result of its recognition. Rusty, columns, fretwork regularly just focus on the charm of a residence under construction within this design. The building and construction of houses and also homes planned through our business is actually executed exclusively utilizing laboratory-tested and also green materials. The use of new devices to produce objects allows you to quickly as well as efficiently construct residences of any sort of design and also level of its own difficulty. Reconstruction of a house, any type of building or establishment starts along with a study of structures, estimations and a reconstruction task. A really significant point in the repair job is certainly not just the project of a final restored building or even property. Far more crucial is the method ... When developing a task for reconstructive works, it is necessary to think about the appeal of the property to ensure your original ideas perform not go against the uniform home appearance of the property. Before the beginning of repair work, you require to receive a unique order for the work. Perform you would like to reconstruct a personal home, structure or even establishment or remodel a residential structure? Our experts are going to aid you with the delivery of the most effective components! Our profile page is actually the reconstruction as well as fixing of storehouse and commercial areas, fridges, office and office buildings, an boost in development space via the association of extra overlap in high-rise buildings, by means of the installment of big floorings or installation of floor beams and the installation of erected metal buildings on them.
12

пакеты с вырубной ручкой купить москва

Наша фирменная служба перевозки организована для того, чтобы нашим заказчикам было удобно. У нашей фирмы НПК Чебоксары имеется штат рассыльных и собственный парк автомобилей. Наша знаменитая международная компания готова совершить доставку продукта для вас в оптимальное время. Для этой цели просто закажите эту услугу. В этом случае ваше изделие будет доставлено невероятно точно и быстро. Можно без проблем рассчитывать на своевременное сопровождение, отменное качество печати и индивидуальные решения. [url=https://paketos.ru/catalog/vakuumnye-pakety/]пакеты для вакуумной упаковки[/url] Свыше 7 лет знаменитого предприятияЗАО ИГНАТИЙ Минусинск приходить на выручку фирмам во всевозможных направлениях промышленного производства находить идеальные решения для упаковки своей продукции. Знаменитая корпорация ценит инновации, гибкость, ориентацию на партнера и стремление к неизменному модернизации. Немалый набор изделий ( пакеты и мешки для мусора), позволяют реализовать пожелания весьма требовательных клиентов. Доставка товара происходит в какой угодно город государства.
11

Farm kitchen remodel Brooklyn Heights

Our employees make unique design , and of course at the same time we pay special attention to standards your safety and functionality. Cooperate with client on all, without exception stages commit detailed analysis of features rooms , carry preliminary counts . In the event of appearances questions . 2000 kitchen remodel difficult procedure, in case is all this perform independently In the firm Limited liability Partnership RINDP Malba involved trained specialists, exactly they all know about Low ceiling kitchen remodel. The Enterprise renders first class Ultimate kitchen and home renovation by democratic costs. Specialists with great practical experience work help one hundred percent remake in a few weeks perform affordable price reconstruction . The price depends on selected style of kitchen. Any room apartments, houses, cottages or other housing Castleton Corners unique and contains its own functional load. All this especially refers modern kitchens. Farmhouse kitchen renovation Steenen Island : [url=https://kitchen-renovation.club]kitchen renovation nyc[/url]
10

цех обезвоживания осадка

У нас вы найдете Обслуживание очистных сооружений, а также блоки биологической загрузки ббз, мы можем произвести Монтаж насоса и настройка автоматики. Бурение скважин на воду, Геологическое изучение недр, Обслуживание систем водоснабжения. В Сервисе для вас естьв продажу(услуги) ЁМКОСТНОЕ И РЕЗЕРВУАРНОЕ ОБОРУДОВАНИЕ, Отстойники для воды, Рамные мешалки, Система механического обезвоживания осадка (мешочного типа), Контрольные колодцы, Ершовая загрузка, Системы УФ-обеззараживания, ОДЪЕМНЫЕ УСТРОЙСТВА И МЕТАЛЛОКОНСТРУКЦИИ Вышки (сотовой связи в том числе), ВОДООЧИСТНОЕ ОБОРУДОВАНИЕ Фильтры-ловушки, ПОДЪЕМНЫЕ УСТРОЙСТВА И МЕТАЛЛОКОНСТРУКЦИИ Ангары, Павильоны, ОЧИСТКА ЛИВНЕВЫХ СТОЧНЫХ ВОД КПН с сорбционным блоком, НАСОСНОЕ И КОМПРЕССОРНОЕ ОБОРУДОВАНИЕ (Грунфос, КСБ, Вило, КИТ, Взлёт, ТВП) Дозирование и разгрузка, ВОДОПОДГОТОВКУ Промышленные установки обратного осмоса, а также все для автомойки Очистное сооружение для моек легкового транспорта. В Сервисе проектирует, производит Канализацию в частном доме. обезвоживание осадков очистных сооружений также ббз [url=https://bbz123.ru]блок биологической загрузки ббз 45[/url]
9

Сайт знакомств Курган

Нам известно, что он-лайн-знакомства довольно часто они не дают желанного результата, потому мы сформировали собственный онлайн-сервис с единственной идеей: сделать online-знакомства бесплатными, легкими и увлекательными для всех без исключения. Абсолютно не можете найти свою вторую половинку? Но есть оптимальная альтернатива - страницы сайтов знакомств не регистрируясь в стране. Возможно в удобное вам свободное время найти родственную душу запросто на этом спец веб-сайте, где множество пользователей повседневно беседуют между собой.Всего несколько минут милого контакта смогут изменить вашу реальность, в которой, наконец, поселится страсть и удовольствие. Независимо от того, где вы лично пребывайте, в Рф либо в другом государстве, у вас есть возможность завести знакомство с представителем сильного пола или девушкой из Российской федерации. Для этого не надо выполняться процедуру регистрации на сервисе, дабы получить возможность доступа к базе данных. Всем известно, что онлайн-знакомства очень часто не доставляют ожидаемого эффекта, по этой причине мы создали отечественный веб-сайт с одной идеей: сделать онлайн-знакомства бесплатными, легкими и увлекательными ради абсолютно всех. Абсолютно не можете найти свою другую половинку? Но есть классная замена этому - страницы сайтов знакомств без регистрации в стране. Можно в подходящее вам время дня соискать родственную душу без особых затруднений на представленном спец web-сайте, где не одна тысяча пользователей каждодневно общаются друг с другом.Всего-лишь несколько минут милого контакта могут изменить вашу реальность, в ней, наконец, появится страсть и удовольствие. Не важно, где вы лично живете, в России или в иной стране, у вас имеется возможность знакомиться с мужчиной или девушкой из Российской федерации. Для этой цели не нужно осуществлять процедуру регистрации, дабы иметь доступ к базе данных. Все диалоги он-лайн и знаки внимания в качестве даров являются конфиденциальными. В случае, если у вас огромное желание найти вторую половинку как можно раньше, создайте VIP страницу, на котором действует сервис персональных задач. Для тех людей, кто не любит спешки в поиске близкого человека, способен наслаждаться комфортным разговором. Организуйте себе шанс стать счастливым. Сайт знакомств Прокопьевск : [url=https://simpotka.ru]сайт знакомств табор бесплатно моя страница[/url]
1 2 > >>
שירותים משפטיים

חיפוש עורך דין לפי עיר :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות
יריקה ישירה בפרצוף הדרוזי
עו"ד עלי שקיב (שכיב)

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ