אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> תחום >> האם תאונת עבודה שהתרחשה בסמינר /השתלמות תוכר כפגיעה בעבודה

האם תאונת עבודה שהתרחשה בסמינר /השתלמות תוכר כפגיעה בעבודה

מאת: עו"ד שוקי בלנגה | תאריך פרסום : 26/10/2016 09:59:00 | גרסת הדפסה

 

בשל התפתחות שוק התעסוקה המודרני, אשר בו לעיתים יחסי עובד ומעסיק משתרעים אל מעבר לשעות העבודה ולמסגרות העבודה הרשמיות והמקובלות, ניתנה למונח "תאונת עבודה" פרשנות דינמית, גמישה ותכליתית. בכלל זה הוכרו כתאונות עבודה גם תאונות   שהתרחשו תוך כדי ביצוע פעילויות "נילוות לעבודה", דוגמת השתלמויות, סמינרים, ימי גיבוש ואירועי ספורט ונופש – כל מקרה בהתאם לנסיבותיו

 

בפסיקה נקבעה רשימת המבחנים המסייעים בקביעה מה היא השתלמות אשר יש לראותה כפעולה נלווית לעבודה חשוב לציין שלא מדובר רשימה סגורה.

 

המבחן הבסיסי הוא באיזו מידה קשורה ההשתלמות לעבודתו או למקצועו של העובד, העידוד שנותן המעסיק להשתלמות וכן מידת ה'עניין' שיש למעסיק באותה השתלמות.

 

מבחני העזר בסוגיה זו הם המסגרת הפורמלית של ההשתלמות וארגונה, מימון הוצאות ההשתלמות, תשלום שכר לעובד ותשלום דמי ביטוח לאומי בתקופת ההשתלמות, והאם ההשתלמות נעשית בזמן הרגיל של העבודה או מחוץ לו וכיוצ"ב. עוד נפסק, כי גם אם תוכר השתלמות כפעולה נלווית לעבודה, תיחשב תאונה שקרתה לעובד כתאונת עבודה ככל שהיא אירעה בפעילות ההשתלמות עצמה ולמענה, ולא בפעילות פרטית או חברתית הנלווית להשתלמות.

 

בית הדין הארצי קבע מבחן דו-שלבי לבחינת סוגיית ההכרה בפעילות כפעילות נלווית, הזוכה לכיסוי ביטוח בהתאם לחוק אם לאו.

בשלב הראשון יש לבחון האם האירוע כולו בו נטל העובד חלק הינו פעילות נלווית לעבודה. מבחן זה מורכב ממבחני משנה שונים, אשר העיקרי בהם הוא מידת הענין שיש למעסיק בקיומו של האירוע.

 

בשלב השני יש לבחון האם הפעילות הספציפית בה עסק העובד בעת שנפגע היתה חלק אינטגרלי מהאירוע אשר הוכר כפעילות נלווית.  

 

קשת ההשתלמויות על סוגיהן היא רחבה ומגוונת. בקצה האחד מצויות השתלמויות שלמעסיק אין כל ענין בהן ואינן בבחינת פעילות נלוות לעבודה ובקצה השני מצויות השתלמויות מטעם המעסיק, אשר העובד מחוייב ליטול בהן חלק ואלה יחושבו ככלל כפעילות נלווית לעבודה.

 

ומה הדין במקרי הביניים ?

על כך ניתנה תשובה בפסק דין שניתן לאחרונה בבית הדין האזורי לעבודה שדן בעניינה של אחות מבית החולים "וולפסון" שהשתתפה  בסמינר מטעם "הסתדרות האחיות" (האיגוד המקצועי של האחיות). בעת שהיתה במלון בדרכה להרצאה של נציג המוסד לביטוח לאומי, החליקה ליד המעלית  ונפגעה בידה הימנית.

 

הסמינר, אשר מיועד לאחים ואחיות בבתי חולים ברחבי הארץ, אורגן ע"י הסתדרות האחיות. המעסיק אינו מחייב השתתפות בסמינר, אולם הוא מיודע בעצם היציאה לסמינר ונדרש לאשר את היציאה לסמינר. התובעת נשאה בעלות מינימאלית כהשתתפות בסמינר שסובסד ברובו ע"י הסתדרות האחיות ואף ההסעה לסמינר לא ממונה על ידה. עובדות אלה תומכים אף הם בקשר בין הסמינר לבין עבודתה של התובעת. בזמן השהייה בסמינר שולם  שכר  עבודה חלקי לתובעת. הסמינר התקיים באמצע השבוע, בימים אשר ככלל הינם ימי עבודה. משתתפי הסמינר אינם יכולים להביא אליו ילדים וככל שבוחרים להגיע עם בני זוג הרי שאלה מממנים באופן מלא את שהייתם במקום.

אופי הסמינר הוא בעל גוון מקצועי  (לא  נופש)  ההשתתפות בהרצאות בסמינר הינה בבחינת חובה, והתכנים נקבעו על ידי הסתדרות האחיות  אשר גם מעודדת את היציאה להשתלמות.

 

ממכלול הראיות אשר הובאו בפני בית הדין  עולה כי למעסיק היה ענין בסמינר האמור ולא ניתן לומר כי מדובר בפעילות שהינה פרי יוזמת העובד לבדו, במנותק וללא קשר למקצועו ועיסוקו.

 

בית הדין קובע כי תוכן ההרצאות אשר הועברו במסגרת הסמינר אינו מנותק מתחום העיסוק של התובעת כאחות. כך ביחס להרצאת יו"ר הסתדרות האחיות וכך גם ביחס להרצאת נציג המוסד לביטוח לאומי, בנוגע לזכויות שונות מאת הביטוח לאומי. התכנים הללו נושקים לתחום עיסוקה של התובעת כאחות בבית חולים ועשויים לסייע לתפקודה של התובעת במקצועה ולשיפור ידיעותיה בתחום שיש לו נגיעה לתחום הסיעוד בו היא עוסקת, כמו גם להכרת זכויותיה כמבוטחת. מדובר בהרצאות רלבנטיות לתחום עיסוקה של התובעת, אשר אינן בבחינת פעילות העשרה כללית גרידא.

 

 

בית הדין קובע כי העובדה שהסמינר אורגן ע"י הסתדרות האחיות  ולא על ידי המעסיק אינה שומטת את הקרקע תחת היותו פעילות הנלווית לעבודה. זאת במיוחד שעה שהזכאות להשתתפות בסמינר מסוג זה מעוגנת בהסכם קיבוצי עליו חתום המעסיק.

 

מטעמים אלה מצא לקבוע בית הדין כי קיימת זיקה ממשית בין הסמינר לבין עבודתה של התובעת וכי למעסיק ענין בהשתתפות התובעת בסמינר ומשכך הסמינר הינו בבחינת פעילות נלווית לעבודה.

 

 

בסופו של דבר התביעה התקבלה והתובעת הוכרה כנפגעת עבודה.

 

 

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

חיפוש עורך דין לפי עיר :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ