אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> תחום >> גרפולוגיה משפטית, גרפולוגיה אישיותית ומה שביניהן

גרפולוגיה משפטית, גרפולוגיה אישיותית ומה שביניהן

מאת: חנה קורן, גרפולוגית | תאריך פרסום : 14/11/2012 18:08:00 | גרסת הדפסה

מבוא: גרפולוגיה- סיוע לחקר האמת

גרפולוגיה אישיותית וגרפולוגיה משפטית (פורנזית) מבוססות שתיהן על העובדה שלכל אדם כתב יד ייחודי האופייני אך ורק לו. בדיוק כמו טביעת אצבע שיכולה להפליל את החשוד בזירת הפשע, כך גם כתב יד או חתימה יכולה לעזור לשופט להגיע לחקר האמת ולהבדיל, לסייע למנהל כח אדם להבין מי המועמד שמולו.
בתקופה זו, שבה רבים המסמכים המעורבים בחיינו, אין יום שלא עובר לפנינו מסמך כתוב או חתום בכתב יד, וזאת למרות שאנו מצויים ב'עידן האינטרנט'. כך למשל, אנו חותמים על שקים, העברות בנקאיות, חוזים, מכתבים, פתקים ועוד ועוד...

ההבדל בין גרפולוגיה משפטית לגרפולוגיה אישיותית

למרבה הפליאה, אנשים רבים, לרבות משפטנים, לא יודעים את ההבדל בין גרפולוגיה משפטית לבין גרפולוגיה אישיותית.
למרות חשיבותו המכרעת לעיתים קרובות בבתי המשפט, תחום הגרפולוגיה המשפטית, כמו תחומים אחרים ורבים בארץ, הוא תחום פרוץ, נעדר חקיקה מתאימה, מה שמאפשר לכל אחד לקרוא לעצמו "גרפולוג משפטי" ואף להופיע בבתי המשפט.

לכן, חשוב להבין מהו תפקידו של הגרפולוג המשפטי (גרפולוג פורנזי או בוחן מסמכים), אילו התמחויות קיימות בתחום, מה "מותר" ו"אסור" לגרפולוג המשפטי לעשות ומה כדאי לשאול ולבדוק היטב כאשר אתם מוצאים את עצמכם במצב המחייב התערבות של מומחה לתחום.

הגרפולוג האישיותי

הגרפולוג האישיותי עוסק בניתוח האופי, ההתנהגות, הכישורים, רמת האינטליגנציה, היושר האישי ושפע תכונות נוספות של הכותב. הגרפולוגיה האישיותית מבוססת על סימני כתב, מדידות ונוסחאות, אולם בסופו של תהליך האבחון, נקבעות תכונות הכותב על פי שיקול דעתו והבנתו של הגרפולוג.


ביחס לגרפולוגיה האישיותית יש חילוקי דעות בעולם המחקר- ישנם מחקרים שמנסים להוכיח את מהימנותה, אך באותה מידה קיימים מחקרים הפוכים, שמנסים לשלול את בסיסה המדעי.

לעומת זאת, אין מחלוקת לגבי גרפולוגיה משפטית. בתחום זה משווים בין כתב לכתב, חתימה שעל כל חלקיה לחתימה אחרת, הבדיקה היא מיקרוסקופית ואין מקום רב לאינטרפרטציות של הבוחן. למרות שיש לא פעם חילוקי דעות בין המומחים, כמו בכל תחום, אין טווח רחב לפירוש של הסימנים- מצפים מהמומחה בוחן המסמכים, שיאמר האם כתב היד או החתימה אותנטיים או מזויפים, ותו לא.

"בוחן מסמכים" או- ה"גרפולוג המשפטי"

מסמך, לענייננו, הוא כל חומר המכיל סימבולים, סימנים, או כל דבר שאמור להוות מסר למישהו או תזכורת לעצמנו. בעוד שרוב המסמכים כתובים על נייר בכתב יד או בדפוס, בעיפרון, עט, דיו, לייזר וכדומה - ישנם כלים וחומרים אחרים, והמגוון שלהם רחב - גרפיטי על קירות, חריטות על שולחנות, כתיבה על לוח, על חלונות, כיתוב על מצבות ועוד.


בין כל המסמכים הללו קיימת קבוצה לא מבוטלת הנקראת "מסמכים במחלוקת"- מסמכים שמעלים סימן שאלה בנוגע לאותנטיות שלהם או שקיים ספק באשר למקור שלהם.

לא כל המסמכים שבמחלוקת הם מסמכים מזויפים. למעשה, על פי הספרות המקצועית, קרוב לחמישים אחוז מהמסמכים במחלוקת הם בדיוק מה שהם מתיימרים להיות ואינם פרי זיוף או פשע. עם זאת, יש לא מעט אנשים המכחישים את חתימותיהם במיוחד על גבי ערבויות לבנקים, אך גם על שיקים, חוזים, וכו'.

כחמישים האחוז הנותרים, כך על פי הספרות, מעידים על פשעים, ברמות כאלו ואחרות. זיופי שיקים, זיופי חתימות על צוואות, מסמכים רפואיים, מסמכים כלכליים, חוזים, שבהיעדר היכולת לקבוע את מהימנותם עשויים לגרום לנזקים רבים והם בעלי משמעות רבה וכבדת משקל לכל הגורמים השונים המעורבים.

כאשר מתגלה מסמך החשוד כמזויף, אין דרך אחרת, אלא לפנות לגרפולוג המשפטי (פורנזי) לשם בדיקה.
מתוך המציאות הקיימת, זו שבה מתקיים הספק לגבי אמיתותם של מסמכים שבמחלוקת, נוצר הצורך באנשי מקצוע שידעו לבדוק, לבחון, לנתח ולתת חוות דעת מקצועית באשר לאותם המסמכים שבמחלוקת.

ניתן לחלק את המומחים לתחום לשתי קבוצות:


  • "מומחים מדעיים"- מומחים המסוגלים, באמצעות מכשירים מתוחכמים ומשוכללים, לגלות את גיל וסוג הדיו או הנייר, סוגי התוספים לדיו, סוגי המדפסות או מכונות הכתיבה וגם - תכונות כתב וחתימה. לשם כך יש צורך, בשלב הראשון, בהכשרה מיוחדת, הנעשית לרוב במז"פ בארץ או בקורסים מקצועיים בחו"ל. בשלב השני יש צורך במכשור מקצועי.

  • גרפולוגים משפטיים או בוחני מסמכים- גרפולוגים או אחרים, שהתמחו בגרפולוגיה משפטית והשוואת מסמכים. התמחותם הרלוונטית לצורך העניין היא בהשוואת כתבי יד, מספרים, שרטוטים או חתימות - בלבד.

המומחה להשוואת מסמכים מעיד בבית המשפט לגבי מידת הסבירות באשר לאותנטיות של החתימה או הכתב שבמחלוקת. הוא אינו רשאי להעיד על אופיו של הכותב. לשם כך, אין צורך למעשה, בידע גרפולוגי מקדים. עם זאת, לעיתים יש צורך להשוות את מצבו הנפשי של הכותב או החותם לעומת מצב נפשי אחר בתקופה שונה. במצבים כאלה יש יתרון למי שהוא גם גרפולוג אישיותי והוא גם בקיא ברזי הגרפולוגיה האישיותית.

כמן כן, למומחים להשוואת המסמכים הבאים מתחום הגרפולוגיה, יש יתרון מובהק בשל הידע הנרחב באשר למהותו של הכתב, תהליך הכתיבה והחתימה, השינויים שניתן לראות ולהבין, השפעות הגיל, המצב הבריאותי וכדומה.

אולם, וכאן יש צורך להדגיש ולהבהיר: גרפולוג, גם המקצועי ביותר, שלא עבר הכשרה בתחום הגרפולוגיה המשפטית, חסר מידע וכלים רבים והוא אינו יכול להיות מומחה להשוואת מסמכים.

כיצד מבדילים בין המקצוענים בתחום לבין המתיימרים להיות כאלו?

כאמור, החקיקה בארץ טרם הסדירה עניין זה. על כן ניתן למצוא גרפולוגים רבים שהכריזו על עצמם כעדים מומחים גם מבלי שעברו הכשרה בתחום. ויובהר, גרפולוג שעבר קורס המלמד כיצד להגיש חוות דעת ולהעיד בבתי משפט, אינו מקנה כלל ידע בתחום הגרפולוגיה המשפטית. לצד גרפולוגים אלה, ניתן למצוא קומץ קטן של גרפולוגים שעברו הכשרה מקיפה, והם בעלי ידע וניסיון.
נכון להיום, ניתן ללמוד גרפולוגיה משפטית בארץ רק במז"פ או בצמידות לגרפולוג מומחה בעל ניסיון, בשני המקרים - ב"שיטת השוליה". התמחות זו אורכת שנים ומצריכה חשיפה ומעורבות בתיקים שונים, בעבודה על מסמכים מסוגים שונים המעלים סוגיות מגוונות, בנבירה בספרים מקצועיים ובלמידת עומק מעשית ותיאורטית במקביל.

לסיכום:

הגרפולוגיה המשפטית עוסקת כאמור, בזיהוי ובחינה של מסמכים מהאספקט הפלילי, גילוי זיופים, זיהוי והתאמת כתבי יד, חתימות, ספרות וציורים. תחום זה מכונה Questioned Document Examination, או בקיצור QD. גרפולוג משפטי נקרא גם- מומחה להשוואת מסמכים או בוחן מסמכים. לעומת זאת, גרפולוגיה אישיותית עוסקת באישיותו של הכותב ואין בה שום אלמנט של השוואה בין הסימנים השונים, כפי שפורט לעיל.

* חנה קורן הינה גרפולוגית בעלת שם בינ"ל בגרפולוגיה משפטית וממונה כעדה מומחית על ידי בתי המשפט השונים בארץ ובעולם. חנה קורן - מכון לגרפולוגיה הינו הראשון בארץ והגדול בעולם הפועל משנת 1976. חנה קורן וצוות המכון מספקים שירותי גרפולוגיה משפטית לאלפי עורכי דין, משפטנים, שופטים ומשרדי חקירות. www.annakoren.co.il | www.grapho-law-g.com

** כל המוצג במאמר זה הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות יעוץ ו/או חוות דעת משפטית כלשהי. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

חיפוש עורך דין לפי עיר :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ