אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> AIG ישראל חברה לביטוח בע"מ ואח' נ' שפוריקי ואח'

AIG ישראל חברה לביטוח בע"מ ואח' נ' שפוריקי ואח'

תאריך פרסום : 04/03/2014 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום תל אביב - יפו
30359-02-13
25/02/2014
בפני השופט:
יאיר דלוגין

- נגד -
התובע:
1. AIG ישראל חברה לביטוח בע"מ
2. לודמילה טיכטמן

הנתבע:
1. גארי שפוריקי
2. מנורה חברה לביטוח בע"מ

פסק-דין

פסק דין

מדובר בתביעה כספית על סך 10,926 ₪ בגין נזקים שנגרמו לתובעים עקב תאונת דרכים שבמסגרתה התנגשו אחד בשני רכב השייך לתובעת 2 והמבוטח על ידי תובעת 1 ורכב שנהג בו הנתבע 1 והמבוטח על ידי נתבעת 2. הנתבעת 2 הגישה תביעה שכנגד בסך 24,431 ₪ בגין הסכומים ששילמה למבוטחה חברת גשש (ז.א.) בע"מ בגין הנזקים שנגרמו לרכבה.

גרסתו של מר רמי נגר שהעיד מטעם התובעות הייתה כי הוא נסע מאחורי רכב הנתבעים ובשלב מסוים קצת לפני הצומת, עבר רכב הנתבעים לנתיב הימני והוא המשיך לנסוע ואז רכב הנתבעים פנה שמאלה בצורה חדה כדי לבצע פניית פרסה והוא התנגש בו.

גרסת הנתבע 1, שנהג ברכב הנתבעים, הנה כי נסע בנתיב השמאלי, האט לצורך ביצוע פרסה ואז שמע רעש של רכב מתקרב, אשר בא במהירות רצינית מאחוריו ופגע בו בצד שמאל.

לאחר ששמעתי את עדויות העדים ונתתי דעתי לכלל החומר הראייתי בתיק, נחה דעתי כי יש לקבל את גרסת הנתבע 1. מעדותו של הנתבע 1, שהייתה אמינה עליי, עולה כי מי שנהג ברכב התובעות לא היה מר רמי נגר שהעיד לפניי, אלא בנו מר אביאל נגר, שלא הגיע כלל לעדות. הנתבע 1 העיד כי רמי נגר הגיע למקום לאחר התאונה. מסקנות אלה נתמכות גם מטופס פרטי מקרה התאונה של חברת גשש (עמ' 2 לנ/2), אשר הנתבע 1 העיד כי מילא בכתב ידו ואשר במקום המיועד לרישום של נהג הרכב שפגע ברכב חברת גשש, נרשם "אביאל נגר" כמו גם ת.ז. שלו. אמנם, בטופס ההודעה על תאונה (עמ' 1 של נ/2), אשר הנתבעת 2 מילתה, נרשם כי שם נהג רכב צד ג' הנו "רמי נגר", אולם לטופס זה יש לתת משקל ראייתי נמוך בהרבה, שכן הנתבע 1 העיד כי לא הוא מילא את הטופס, כעולה גם משולי הטופס עצמו, בו נרשם במקום המיועד לחתימה "אישור טלפוני" וכי לא הוא זה אשר דיווח לנתבעת 2 על התאונה (אלא מעבידו חברת גשש) והוא דיבר רק עם קצין הרכב.

בנסיבות אלה, כנגד עדותו של הנתבע 1, שנהג ברכב והיה מעורב בתאונה ואשר גם הייתה אמינה עליי, ניצבת עדותו של מר רמי נגר, שלא נהג ברכב התובעות ואשר גם לא היה עד לתאונה, אלא הגיע רק לאחריה. עדותו לגבי נסיבות המקרה, הנה אפוא עדות מפי השמועה, אשר יש לתת לה משקל נמוך ביותר. כמובן שעצם העובדה שהתובעות לא הביאו את מר אביאל נגר לעדות, גם היא פועלת לרעתם.

יתרה מכך – נראה כי מר רמי נגר לא דיבר אמת ביחס לזהות נהג הרכב, אולי מתוך מטרה לזכות בכיסוי ביטוחי לתאונה וזאת על רקע העובדה שאינה במחלוקת, לפיה הכיסוי הביטוחי שנתנה התובעת 1 לתובעת 2 מוגבלת לנהגים מעל גיל 30, בעוד בנה של התובעת, שנהג ברכב, גילו צעיר מכך. משלא העידה לפניי התובעת 2, אמנע מלהכריע בשאלה, האם גם היא, ידעה או לא כי בנה נהג ברכב במועד התאונה והאם ידעה כי בעלה העיד שהוא עצמו נהג ברכב.

בעקבות העדויות שנשמעו, והגילוי המרעיש בדבר זהות נהג הרכב, הודיע בא כוח התובעות, שמונה על ידי התובעת 1, כי האחרונה מסירה כיסוי ביטוחי מהמקרה. הודעה זו ניתנה על ידו לאחר שמר רמי נגר עזב את האולם (מר נגר העיד ראשון ולאחריו הנתבע 1). התובעת 2 לא הגיעה כלל לדיון.

בעקבות כך, ומשנוכחתי לדעת כי נוצר ניגוד אינטרסים בין התובעת 1 ולבין התובעת 2 וכי כל העניין התעורר לאחר שמר נגר עזב את האולם וללא ידיעת התובעת 2 שכאמור, לא הייתה נוכחת כלל בדיון, אפשרתי לתובעת 2 להודיע לבית המשפט מה תגובתה לאירועים אלה ולהודעה שנתן בא כוח התובעת 1 בדבר הסרת הכיסוי הביטוחי וכיצד ברצונה להמשיך או לסיים את ההליך (סיכומים שיוגשה על ידה, על ידי בא כוח שתמנה או כל בקשה אחרת). בתגובתה לכך הודיעה התובעת 2 כי בעלה רמי נגר נהג ברכב, כי היא לא הייתה עדה לתאונה, כי למקום התאונה הגיע בנה וחברתו, כי היא לא הרשתה לבנה לנהוג ברכב או לבעלה לאפשר לבנה לנהוג ברכב. עוד נאמר כי פרטי הבן ניתנו בשל העדר ת.ז. של בעלה באותו הרגע. משדברים אלה לא באו במסגרת עדות, ברור כי אין לייחס להם משקל ראייתי כלשהו.

עם זאת, בעקבות כך ועל רקע תגובתה הנ"ל של התובעת 2, ניתנה על ידי החלטה ביום 14.11.13, המורה לתובעת 2 להודיע אם ברצונה שיינתן פסק דין לפי החומר הקיים או שמא היא מבקשת להביא ראיות נוספות לעניין זהות הנוהג ברכב שלה לרבות אפשרות להגשת הודעת צד ג' כנגד התובעת 1. כמו כן, המלצתי לתובעת 2 להתייעץ עם עו"ד בנושא זה וזאת בנסיבות המעט מורכבות שנוצרו. כמו כן, הסבתי תשומת לב הנתבעים לבעייתיות שנוצרה לגבי התביעה שכנגד, מקום שהתובעת 1 כנראה לא אחראית לנזקים בהעדר כיסוי ביטוחי ומקום שהתובעת 2 לא נהגה ברכב.

החלטתי זו הומצאה לתובעת 2 ביום 28.1.14, כעולה מהודעת בא כוח התובעת 1 מיום 13.2.14. בהחלטתי מיום 16.2.14, קבעתי כי בהעדר התייחסות התובעת 1, בכוונתי לתת פסק דין לאחר יום 20.2.14 וקבעתי את התיק לתז"פ למועד הנ"ל. החלטתי זו דוורה לבאי כוח התובעת 1 ונתבעת 2 ולא באה מפיהם כל בקשה עד היום.

על רקע כל האמור לעיל, אני מאמץ את גרסת הנתבע 1 לגבי נסיבות קרות התאונה. לפי גרסתו, יש לראות בנהג רכב התובעות, מר אביאל נגר, כאחראי למלוא נזקי רכב הנתבעים וללא רשלנות תורמת כלשהי של הנתבע 1. בהתאם, אני דוחה את תביעת התובעות.

בכל הנוגע לתביעה שכנגד, אני דוחה את התביעה כנגד התובעת 1 בהעדר כיסוי ביטוחי. התביעה כנגד תובעת 2 נמחקת בהעדר עילה וזאת משהסתבר כי היא לא נהגה ברכב ולא הוכחה כל סיבה אחרת לחייב אותה בנזקים שנגרמו לרכב הנתבעים על ידי בנה שנהג ברכב.

לעניין הוצאות התביעה, התובעות תשלמנה ביחד ולחוד לנתבעים הוצאות משפט בסכום כולל של 700 ₪ וכן בנוסף, שכר טרחת עו"ד בסכום כולל של 2,000 ₪. לעניין הוצאות התביעה שכנגד, בנסיבות, כל צד יישא בהוצאותיו.

המזכירות תדוור לצדדים.

ניתן היום, כ"ה אדר תשע"ד, 25 פברואר 2014, בלשכתי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ