אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> 3 שנות מאסר וקנס בגובה של 400,000 ש"ח למעורב בפרשת מרמה של ספקי מחשבים ואלקטרוניקה

3 שנות מאסר וקנס בגובה של 400,000 ש"ח למעורב בפרשת מרמה של ספקי מחשבים ואלקטרוניקה

תאריך פרסום : 28/02/2012 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
40013-05א'
20/02/2012
בפני השופט:
אורי שהם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד נעם עוזיאל
הנתבע:
י.ש.
עו"ד קובי סודרי
גזר דין

 

1.         י.ש. (נאשם 2 בכתב האישום המקורי, וייקרא להלן: " הנאשם"), הורשע במסגרת הכרעת דין נפרדת בעבירות שיוחסו לו בשבעה אישומים.

            במסגרת האישום הראשון, הורשע הנאשם בשתי עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות; בשתי עבירות של זיוף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר בנסיבות מחמירות; בארבע עבירות של שימוש במסמך מזויף; בשתי עבירות של הכנה, העברה והצגת חשבון מכר שהוא כביכול אמיתי ולמעשה איננו כזה; בשתי עבירות של הגשת רשימון כוזב; ובשתי עבירות של מסירת ידיעה לא נכונה או לא מדויקת ללא הסבר סביר.

            המדובר בקבלה במרמה של 1,501 מסכי מחשב, אשר נשלחו בחמש מכולות על-ידי ספק הטובין, חברת ריג'נט מטיוואן. הטובין שוחררו מהמכס באמצעות רשימונים, שאליהם צורפו חשבונות מכר מזויפים, שמהם עלה בכזב כי הספק הינו חברת Contel Investments Ltd. מלונדון, או GB Grant & Bowman Ltd. מבריטניה, כאשר הסכומים המופיעים בחשבונות אלה הופחתו בצורה משמעותית מהסכומים המופיעים בתעודות הספק האמיתיות. התביעה מייחסת לנאשם מעורבות בשחרור ארבע מכולות (מתוך החמש), תוך שימוש ברשימונים אליהם צורפו מסמכים מזויפים, וכן, זיוף תעודות שער אשר אפשרו את שחרור הטובין במרמה. כפי שנקבע בהכרעת הדין, הספק לא קיבל כל תמורה בגין הטובין שנשלחו לישראל, כאשר גם תשלום מיסי הייבוא הופחת במידה משמעותית, כתוצאה מצירוף חשבונות המכר המזויפים ומופחתי המחיר.

            במסגרת האישום השני, הורשע הנאשם בשתי עבירות של שימוש במסמך מזויף; בעבירה של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות; בעבירה של ניסיון לקבל דבר במרמה בנסיבות מחמירות; בעבירה של השתמטות מכס שיש לשלמו; בעבירה של הכנה, העברה והצגת חשבון מכר שהוא כביכול אמיתי ולמעשה איננו כזה; בשתי עבירות של הגשת רשימון כוזב; במסירת ידיעה כוזבת או מסמך כוזב, בפרט חשוב, לפי חוק מס קניה; בעשיית מעשה כדי להתחמק מתשלום מס קניה; ובמסירת ידיעה כוזבת במטרה להשתמט או להתחמק ממס בנסיבות מחמירות.

            המדובר בהזמנה שהופנתה אל חברת Rasco International Ltd מהונג-קונג, בעסקה לרכישת מערכות שמע לרכב. הטובין נרכשו, כביכול, עבור חברת ICC מבית ג'אלה שבשטחי הרשות הפלשתינית, בשיטת דוקומנטים לגוביינא, כאשר הבנק הגובה היה הבנק הערבי שברמאללה.

            בהכרעת-הדין בתיק העיקרי נקבע, כי הנאשם 1 הטביע חותמת מזויפת של הבנק הערבי על-גבי העתק שטר המטען, כאשר מחמת הספק קבעתי כי לנאשם לא הייתה מעורבות בזיוף המסמכים. עם זאת, נקבע כי הנאשם צירף את המסמכים המזויפים לרשימוני הייבוא, היינו שטר מטען הנושא חותמת היסב מזויפת וחשבון ספק כוזב, ובאמצעות מסמכים מזויפים אלה, קיבל הנאשם לרשותו את הטובין. כאמור, נעשה שימוש בחשבון מכר כוזב, שבו הספק הוא כביכול חברת מנהטן, ובאמצעותו הופחת, במידה משמעותית, ערך הטובין, במגמה להקטין את שיעור מיסי הייבוא המתחייבים. מרבית הטובין שוחררו על-ידי הנאשם, כאשר היתרה נתפסה על-ידי המכס, ובגינה יוחס לנאשם עבירה של ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

במסגרת האישומים 3 ו-4, הורשע הנאשם בארבע עבירות של שימוש במסמך מזויף; בשתי עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות; בשתי עבירות של הכנה, העברה והצגת חשבון מכר שהוא כביכול אמיתי ולמעשה איננו כזה ובשתי עבירות של הגשת רשימון כוזב.

בשני המקרים מדובר בהזמנה מהספק European Technical Trading  מלוקסמבורג, של מעבדי מחשב, לכאורה עבור חברת ICC משטחי הרשות הפלשתינית. העסקה בוצעה בשיטה של דוקומנטים לגוביינא, כאשר הבנק הגובה היה הבנק הערבי שברמאללה. על גבי העתק שטר המטען הוטבעה חותמת היסב מזויפת של הבנק הערבי, ומסמכים אלה וכן חשבונות ספק כוזבים ומזויפים, נמסרו לידי הנאשם, ואלה שימשו אותו לצורך שחרור הטובין. כפי שנקבע בהכרעת הדין, לא הוכח על ידי התביעה כי עלות הטובין בחשבונות הספק הכוזבים הייתה פחותה מהעלות האמיתית, ועל כן זוכה הנאשם מהעבירות, שעניינן כוונה להשתמט מתשלום מיסי ייבוא. כאמור, הנאשם עשה שימוש במסמכים הכוזבים והמזויפים לצורך שחרור הטובין, כמפורט בשני האישומים, ומכאן הרשעתו בעבירות שפורטו בהכרעת הדין.

במסגרת האישום החמישי הורשע הנאשם בשתי עבירות של שימוש במסמך מזויף; בניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות; בעבירה של הכנה, העברה והצגת חשבון מכר שהוא כביכול אמיתי ולמעשה איננו כזה; בעבירה של הגשת רשימון כוזב; ובעבירה של מסירת ידיעה או דו"ח כוזבים במטרה להתחמק ממס בנסיבות מחמירות.

המדובר בהזמנת מעבדי מחשב, באמצעות חברת פורום אופיס ייבוא וייצוא בע"מ (השייכת לנאשם 3 בכתב האישום המקורי) מהספקICP, international computer Belgium BV  מבלגיה. הטובין הוזמנו, כביכול, עבור חברת PRL משטחי הרשות הפלשתינית בשיטת דוקומנטים לגוביינא, כאשר הבנק הגובה היה הבנק הערבי שברמאללה.

לנאשם מיוחס החלק הנוגע לשימוש בהעתק שטר המטען, הנושא חותמת היסב מזויפת של הבנק הערבי, וכן שימוש בחשבון מכר מזויף שלפיו הספק הינו, כביכול, Trust Export Pte Ltd, ובו הופחתה עלות הטובין בשיעור של כ-80%. יצוין, כי בשל חשד שהתעורר, הוצאה הסחורה מאריזתה והוחלפה בלבנים, כאשר המשלוח המדומה הובא אל נקודת יעד ליד העיר מודיעין, שם המתין לו הנאשם 4 בתיק העיקרי, אשר נתפס בכף, על ידי אנשי המשטרה ואנשי המכס שארבו לו במקום. מאחר שהטובין המקוריים לא שוחררו בסופו של דבר, הורשע הנאשם בניסיון לקבלת דבר במרמה.

במסגרת האישום השישי, הורשע הנאשם בשתי עבירות של שימוש במסמך מזויף ובקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

המדובר בהתקשרות של חברת פורום אופיס ייבוא וייצוא בע"מ, השייכת לנאשם 3 בתיק העיקרי, עם הספק Contadis S.A מלוקסמבורג, בעסקה לרכישת מחשבים ניידים. לצורך שחרור הטובין, נעשה שימוש בהעתק שטר מטען הנושא חותמת היסב מזויפת של הבנק הערבי, ובחשבון הספק האמיתי, שגם עליו הוטבעה חותמת מזויפת של הבנק הערבי. הנאשם זוכה מאחריות לזיוף המסמכים, אך הורשע בשימוש במסמכים המזויפים ובהוצאת הטובין במרמה, מבלי לשלם עבורם.

במסגרת האישום השמיני, הורשע הנאשם בשתי עבירות של זיוף בנסיבות מחמירות בכוונה לקבל באמצעותו דבר; בשתי עבירות של שימוש במסמך מזויף; בשתי עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ובשתי עבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד.

המדובר בהקמת שתי חברותJCC  ו-ICT , באמצעות רו"ח נתן הרפז, תוך הטבעת חתימותיהם של מי שנחזו כבעלי המניות בחברות אלה. נקבע בהכרעת הדין כי הנאשם הוא שפנה אל רו"ח נתן הרפז וביקש ממנו להקים את החברות הנ"ל, והוא אשר מסר לו את שמות המייסדים, אשר אין להם כל נגיעה לחברות, ואין צריך לומר כי הם לא חתמו על מסמכי ההתאגדות. חברות אלה הופעלו על ידי הנאשם ועל ידי אורי רש, הנאשם 1 בתיק העיקרי, לצורך פעילותם העבריינית. הנאשם הורשע בזיוף חתימותיהם של המייסדים כביכול, על גבי מסמכי היסוד של החברות ועל הבקשות לפתיחת תיקי מע"מ. כן הורשע הנאשם בקבלת דבר במרמה, בגין הנחת דעתו של רשם החברות כי מדובר במסמכי יסוד החתומים על ידי המייסדים עצמם. בגין מסירת הפרטים המזויפים והכוזבים במסמכי ההתאגדות של החברות JCC ו-ICT, הורשע הנאשם גם ברישום כוזב במסמכי תאגיד.

תסקיר שירות המבחן

2.         מתסקיר שירות המבחן בעניינו של י.ש., עולה כי מדובר בנאשם כבן 65, נשוי ואב לשני ילדים בוגרים. הוא אינו עובד מזה כ- 13 שנים, ומתיעוד רפואי שהציג, עולה כי הנאשם סובל מסוכרת, מאי ספיקת כליות, מהשמנת יתר, ומבעיות קשות בנשימה, בגינן הוא זקוק למסכת חמצן במרבית שעות היממה. ברגלו של הנאשם שבר מרוסק שאינו ניתן לאיחוי, וקיים בו זיהום כרוני. בשל מצבו הרפואי ומשקל גופו, הנאשם מוגבל בניידות ומרותק לכיסא גלגלים ממונע, לצמיתות, והוא זקוק לעזרת הזולת בכל פעולותיו. הנאשם מוכר לשירות המבחן בעקבות הרשעתו בביצוע עבירות מרמה, גניבה וזיוף, בשנת 1999.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ