אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> 10 שנות מאסר לריצוי בפועל למנהל ובעל מניות בחברת הובלות ובחברת מתכות בדרום הארץ

10 שנות מאסר לריצוי בפועל למנהל ובעל מניות בחברת הובלות ובחברת מתכות בדרום הארץ

תאריך פרסום : 15/05/2012 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8292-06
14/05/2012
בפני השופט:
נתן זלוצ'ובר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שלום שיפר מפמ"ד
הנתבע:
1. נסים גלם
2. חברת פ.נ. הובלות
3. חברת מ.ג.ה מתכות

עו"ד שמעון טננבלט
עו"ד אלי מויאל
גזר דין

פתח דבר

  1. הנאשם 1 הורשע לאחר שמיעת ראיות, בעבירות של ספרים כוזבים - עבירות רבות, לפי סעיף 220(4) לפקודת מס הכנסה, התשכ"א - 1961 (להלן: "הפקודה"); עבירות של שימוש בעורמה ותחבולה - עבירות רבות, לפי סעיף 220(5) לפקודה; השמטת הכנסה מדו"ח - עבירה לפי סעיף 220(1) לפקודה; הוצאת חשבונית שאינה משקפת עסקה - 70 עבירות לפי סעיף 117(ב)(3)+(ב2) לחוק מס ערך מוסף, התשל"ה - 1975 (להלן:"חוק המע"מ"); ניכוי תשומות ללא מסמך כדין - 58 עבירות לפי סעיף 117(ב)(5)+(ב2) לחוק המע"מ; איסור הלבנת הון - עבירות רבות, לפי סעיף 3(א) לחוק איסור הלבנת הון, התש"ס - 2000; אי ניכוי מס - עבירות רבות לפי סעיף 218 + 164 לפקודה בצירוף תקנה 2 לתקנות מס הכנסה (ניכוי מתשלומים בעד שירותים או נכסים), התשל"ז - 1977; קשירת קשר לפשע - 2 עבירות לפי סעיף 499 לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין"); זיוף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר בנסיבות מחמירות - 145 עבירות לפי סעיף 418 לחוק העונשין; שיבוש מהלכי משפט - 3 עבירות לפי סעיף 244 לחוק העונשין; החזקת רכוש חשוד - עבירה לפי סעיף 413 לחוק העונשין והסתרת מסמכים שיש להם ערך לעניין השומה - עבירה לפי סעיף 216(6) לפקודה.             

    הנאשמת 2 הורשעה בעבירות של ספרים כוזבים - עבירות רבות, לפי סעיף 220(4) לפקודה; שימוש בעורמה ותחבולה - עבירות רבות, לפי סעיף 220(5) לפקודה; השמטת הכנסה מדו"ח - עבירה לפי סעיף 220(1) לפקודה; הוצאת חשבונית שאינה משקפת עסקה - 29 עבירות לפי סעיף 117(ב)(3)+(ב2) לחוק מע"מ; ניכוי תשומות ללא מסמך כדין - 29 עבירות לפי סעיף 117(ב)(5)+(ב2) לחוק המע"מ ואיסור הלבנת הון - עבירות רבות, לפי סעיף 3(א) לחוק איסור הלבנת הון.                      

    הנאשמת 3 הורשעה בעבירות של ספרים כוזבים - לפי סעיף 220(4) לפקודה; עבירה של שימוש בעורמה ותחבולה - לפי סעיף 220(5) לפקודה; הוצאת חשבונית שאינה משקפת עסקה - 12 עבירות לפי סעיף 117(ב)(3)+(ב2) לחוק מע"מ; ניכוי תשומות ללא מסמך כדין - 12 עבירות לפי סעיף 117(ב)(5)+(ב2) לחוק המע"מ ואיסור הלבנת הון - עבירה לפי סעיף 3(א) לחוק איסור הלבנת הון.
  2. נגד הנאשמים הוגש כתב אישום מתוקן ביום 26.9.06, הכולל חמישה עשר אישומים.

הנאשם 1 עסק בין השנים 2003 - 2005, במסחר מתכות במושב שדה עוזיהו. נאשמת 2, חברת פ.נ. הובלות, ונאשמת 3 חברת מ.ג.ה מתכות, הן חברות רשומות העוסקות במסחר מתכות, כאשר הנאשם 1 הוא המנהל ובעל השליטה בהן.  
בתקופה הרלוונטית לכתב האישום, השתמש הנאשם 1 בחשבוניות של חברת ג.נ.ה.ג.נ. בע"מ ובחשבוניות של חברת מ.ת. מתכות בע"מ כדי להסוות את פעולותיו במסחר במתכות, וזאת מבלי שהיה בעל מניות או מורשה בהן. בנוסף, הנאשם עשה שימוש בחשבוניות מזויפות של שבעה עוסקים מורשים: מסארווה נידל, בלעום איאד, נוסה סחר בינלאומי בע"מ, א.ס. אמיר סנטר בע"מ, אר.אס.אס.די למסחר בע"מ, ישראמרום בע"מ, מ.י.ס.מ.ו בע"מ, על מנת להסוות את פעולותיו במסחר במתכת ואת מקור הכספים שהגיעו אליו מסחר במתכות. הנאשם 1 כלל בפנקסי החשבונות של העוסקים השונים שבשליטתו, חשבוניות פיקטיביות של שבעת העוסקים הנ"ל, אשר כביכול מכרו סחורה לגופים שונים שבשליטתו, בעוד שבפועל לא הועברה כלל סחורה משבעה גופים אלה לחברות שבשליטת הנאשם. הנאשם מכר מתכות לחברות שונות אשר בסופו של יום הגיעו ליצואנים, והם מכרו את המתכות לחברות בחו"ל, ועבור זה קיבלו מהמדינה החזר מס ערך מוסף. כמו כן, הנאשם "רכש" סחורה מבלי לשלם בגינה מע"מ על ידי שימוש בחשבוניות כוזבות וכשמכר את הסחורה ללקוחותיו הוא קיבל מהם את המע"מ בגין העסקה ובכך הונה את רשויות המס.

במעשיו, השתמט הנאשם מהעברת סכום של 52,376,479 ש"ח לרשויות מע"מ באמצעות עשיית שימוש בחשבוניות כוזבות; השמיט הכנסה בסך 306,100,435 ש"ח ; לא ניכה במקור כספים שהיה חייב לנכות בהיקף של 6,451,958 ש"ח ;

בנוסף, הנאשם הלבין רכוש אסור במספר דרכים:

א.סכום של מעל 5 מיליוני שקלים העביר לחשבון בנק בעזה, על ידי הסבת שיקים אותם קיבלה כביכול הנאשמת 2 מספקים שונים.

ב. הלבין כספים אשר קיבל בגין מכירת המתכת על ידי ביצוע רכישות של מתכת במזומן והטמעתו בתוך עסקיו.

ג. קיבל שיקים עבור הסחורה לטובת חברת ג.נ.ה.ג.נ. בע"מ וחברת מ.ת. מתכות בע"מ, הסב אותם לחשבונו, משך את הכסף והטמיע אותו בין רכושו וביצע בו פעולות שונות כגון רכישת רכב, רכישת משק 32 בשדה עוזיהו וכו'.

טענות הצדדים

  1. ב"כ המאשימה בטיעוניו לעונש הדגיש את החומרה הרבה במעשיו של הנאשם, שהורשע בביצוע עבירות מע"מ בסך 52,000,000 ש"ח ובעבירת אי ניכוי מס במקור בסך 6,000,000 ש"ח. סך היקף העבירות הכולל 364,900,000 ש"ח. הנאשם לא הסיר את המחדלים מיוזמתו, ורק במסגרת ההליכים שנקטה המדינה, נתפס ומומש רכוש של הנאשם בהיקף מזערי יחסית. באשר להתמשכות ההליכים נטען, כי זו נגרמה ברובה באשמת הנאשם, ואין בחלוף הזמן להוות עילה להקלה בעונשו. לתמיכה בטיעוניו הפנה להחלטת בית המשפט מיום 25.4.10, עמ' 444 לפרוטוקול. עוד ציין, כי הנאשם לא הציג כל הסבר היכן הכספים נשוא העבירות בהן הורשע, לכן נותרה החזקה לפיה הכספים בידיו של הנאשם. כמו כן, ב"כ המאשימה, עמד על שיטת ההלבנה המתוחכמת, על ההיקף העצום של עבירות המס ועבירות הלבנת ההון, על חומרת העבירות של הפצת חשבוניות פיקטיביות והנזק שהן גורמות לקופה הציבורית ועל הצורך בהעלאת רף הענישה בגין עבירות צווארון לבן בכלל ועבירות מס בפרט. לטעמו, זוהי השעה להעלות את רף הענישה ולתת ביטוי הולם לשיקול הגמול בענישה, שכן בעניינינו, היקף העבירות והנזק שנגרם לקופה הציבורית הוא חמור ביותר, והעונש צריך להלום את חומרת העבירות. הנאשם עשה שימוש ב- 9 חברות קש שונות לצורך ביצוע העבירות, בחברות השביעייה עשה שימוש בפרטיהם של אנשים אשר חלקם הסתבכו בשל כך עם רשויות המס, הדפיס חשבוניות של חברות הקש בשני בתי דפוס שונים וכו'. לעניין ההרשעה בעבירת החזקת רכוש החשוד כגנוב, הטעים, כי החזקת שלטים חשודים כגנובים על ידי סוחרי מתכות היא עבירה חמורה, ויש להשית את העונש הקבוע בחוק.

באשר לעברו הפלילי של הנאשם נטען, כי לנאשם 6 רישומים קודמים שעל פי גיליון הר"פ התיישנו, לכאורה, זאת מכיוון שגיליון הר"פ לא כולל את ההרשעה בתיק זה, שכוללת עבירות שמועד ביצוען החל משנת 2003. לו היו העבירות בתיק הנוכחי מוזנות, לא היו העבירות שבגיליון הר"פ מתיישנות מכוח סעיף 14(ד) לחוק המירשם הפלילי תקנות השבים, הדוחה את תקופת ההתיישנות בכל פעם שיש הרשעה חדשה.        
ב"כ המאשימה עתר להשית על הנאשם עונש מאסר במצטבר של 20 שנה, מאסרים מותנים וקנס בגובה 58,000,000 ש"ח - גובה עבירות המע"מ והניכויים. כמו כן, עתר להשית על הנאשמות 2 ו- 3 עונשי קנס סימליים. התובע הגיש אסופת פסיקה, בה נגזרו עונשי מאסר ממשיים לנאשמים שעברו עבירות דומות, בהיקף כספי נמוך בהרבה מזה של הנאשם, לפיכך, עתר לגזור על הנאשם עונש חמור יותר. 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ