אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"ק 24457-03-14 ליעד נ' מכללת נס בע"מ

ת"ק 24457-03-14 ליעד נ' מכללת נס בע"מ

תאריך פרסום : 25/11/2014 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות נתניה
24457-03-14
20/11/2014
בפני השופטת הבכירה:
אביבה טלמור

- נגד -
תובע:
עידן ליעד
נתבעת:
מכללת נס בע"מ
פסק דין
 

 

 

בפני תביעה אשר בגידרה עותר התובע עידן ליעד (להלן: "התובע") לחייב את הנתבעת מכללת נס בע"מ (להלן: "הנתבעת") להשיב לו את התמורה ששילם כמקדמה שעה שהתקשר עמה בהסכם ללימודים בקורס לניהול רשתות וטכנאי C.P (להלן: "הקורס") בסך של 6,100 ₪ בצרוף ריבית, הפרשי הצמדה והוצאות.

 

הנתבעת, בהגנתה, עתרה לדחיית תביעת התובע בציינה שהתובע התקשר עם הנתבעת בהסכם בכתב ללימודים בקורס, הוא ההסכם שצורף להגנתה, שילם מקדמה בסך של 6,100 ₪ על חשבון התמורה הכוללת המגיעה ממנו בסך של 16,000 ₪ עבור הקורס, החל לימודיו בקורס ונטש לימודיו לאחר שעור ראשון. הוסיפה הנתבעת כי לפנים משורת הדין ובמקום לתבוע התובע בגין יתרת שכר הלימוד שלא שילם עבור הקורס, החליטה להסתפק בתשלום המקדמה ששילם התובע ולספוג את שאר הנזקים שנגרמו לה, כשבסכום זה שהוא סכום המקדמה בלבד, יש כדי לפצותה באופן חלקי בלבד שכן לא ניתן היה לה למלא את הכיסא הריק שהתובע השאיר אחריו בתלמיד אחר זאת שעה שלטענת התובע הוא מפסיק לימודיו כי נאלץ לעזוב את הארץ ומתכנן לגור עם משפחתו באירופה בשנים הקרובות.

 

בעדותו בבית המשפט ציין התובע הדברים הבאים:

"בתאריך 30.7.13 פחות או יותר לפי מיטב זכרוני פניתי לנתבעת להתעניין בקורס לניהול רשתות וטכנאי פיסי. הנציגה הסבירה לי על הקורס וניסתה לשכנע אותי להירשם כבר במקום ואני אמרתי לה שאצטרך כמה ימים לחשוב על זה. היא ציינה בפני שאין לי מה לדאוג ואני אוכל להירשם ואם אני לא אהיה מרוצה מהקורס, אני אוכל לקחת קורס אחר או לבטל את העיסקה ולקבל בחזרה את הכסף. אחרי כמה ימים יצרתי קשר עם נציגת הנתבעת היא אמרה לי להגיע לסניף תל אביב ולחתום על טופס הרשמה בהתאם לנוהל. שהגעתי לשם היא אמרה לי שהיא לחוצה בזמן ונעשה את זה זריז היא מילתה את הטופס בעצמה,היא ביקשה 500 ₪ הפקדה כלומר דמי הרשמה, ושילמתי וחתמתי לה על הטופס, אחרי כמה ימים יצרה איתי קשר שוב ואמרה לי שעלי להגיע בעוד כמה ימים ליום הלימודים הראשון להביא איתי קורות חיים, תעודת בגרות, ובנוסף שאני צריך להשלים את שאר הסכום עד לסך של 16000 ₪ שזה מחיר הקורס. הסברתי לה שאני עוד לא בטוח ושאני אגיע לשיעור הראשון בלבד ורק אחרי השיעור הראשון אני אחליט אם להיות בקורס או לא. היא אמרה שאצטרך לשלם עוד משהו על החשבון של הקורס, כי אחרת אני לא אוכל להיכנס לקורס ולהגיע לשיעור הראשון, הוספתי לה עוד 5600 ₪ בנוסף. הגעתי לשיעור הראשון הבנתי שזה קורס שלא מדבר אלי. פניתי לנציגה יום למחרת, היא אמרה לי שהיא בפגישה ואבדוק באתר על קורסים אחרים שאני אוכל להשתלב בהם. התקשרתי אליה בהמשך כל פעם עוד פעם, היא אמרה לי שהיא בישיבה, היא עסוקה כרגע, דחתה אותי וכך עברו בערך 30 יום. ביקשתי מאמא שלי ליצור קשר אתה והיא לא הצליחה. לאחר מכן אמא שלי פנתה למכללה עצמה הם שלחו לה טופס בקשה להפסקה או הקפאת לימודים. את הטופס אני מילאתי וציינתי שגם יש לי אופציה לעבור לחו"ל, כלומר שאני מתכוון לנסוע לחול ואני בכלל לא ארצה להמשיך את הלימודים במכללה. קיבלתי את התשובה בערך חודש אחרי ששלחתי את הטופס, הם ציינו שם שלפי הנוהלים שלהם הם לא יחזירו לי את הסך של 6100 ₪ והם פוטרים אותי מיתרת הסכום עבור הקורס עד לסך של 16000 ₪. אני מגיש לבית המשפט את טופס ההרשמה שלי, מוגש ומסומן ת/1. סימנתי ב-X את השורה האחרונה שכתובה בטופס שבה צוין "להשלמת תהליך ההרשמה חובה לצרף קורות חיים ותעודת השכלה ממוסד מוכר. תהליך ההרשמה לא הושלם. המכללה החליטה כביכול לפי כתב ההגנה לוותר על סעיף בחוזה שמשום מה לא מולא כי לא מסרתי להם קורות חיים ולא מסרתי להם תעודת השכלה ממוסד מוכר.

אני תובע את החזר הסך של 6100 ₪ ששילמתי לנתבעת".

 

בחקירתו הנגדית לשאלה "האם אתה מסכים שחתמת על טופס הרשמה ללימודים שמספרו 2677" השיב "כן". לשאלה "טופס ההרשמה שחתמת עליו – ת/1, הוא חוזה הרשמה ללימודים, האם אתה מודע לכך" השיב "כן". לשאלה "בחוזה מצוין ואני מפנה אותך לסעיף שלישי בתוך הטבלה המצוינת למטה, כתוב חיוב מלא בנוסף לדמי ההרשמה" השיב "נכון, זה כתוב". לשאלה "כאשר החיוב המלא אליו התחייבת 16000 ₪. נכון" השיב "לא התחייבתי לשלם את הסכום הזה". לשאלה "מהו הסכום המלא לעלות הקורס בטופס עליו חתמת" השיב "16000 ₪". לשאלה "אני אומרת לך שהסכום המלא לעלות הקורס כפי שחתום בטופס וכפי שאתה ציינת 16000 ₪" השיב "נכון". לשאלה "אתה התקבלת על פי טופס ההרשמה ללימודים לקורס כתלמיד מן המנין" השיב "לא. כי הטופס לא הושלם ולא מסרתי לכם קורות חיים ותעודת השכלה ממוסד מוכר". לשאלה "יועצת הלימודים ששמה שאנל הדר שהיא זו שהחתימה אותך על הטופס הרשמה ללימודים בחרה לוותר לך על הגשת המסמכים שהם קורות חיים ותעודת השכלה על מנת לא לעכב את רישומך האם זה נכון" השיב "לא". לשאלה "האם הופעת לשיעור הראשון" השיב "כן. הוסבר לי על ידי שאנל הדר שזה שיעור הדגמה בלבד". לשאלה "מבחינת המכללה תלמיד שנרשם ללימודים נלקח בחשבון שהוא משתתף בכל השיעורים החל מהשיעור הראשון ומחויב לכל התשלומים, האם קיבלת תיק וחוברות ראשונות של הקורס" השיב "ביום שעור ההדגמה קיבלתי תיק וחוברות ראשונות של הקורס". לשאלה "המכללה מעניקה תיק וחוברות לתלמיד שנחשב תלמיד לקורס, כי אחרת לא היו נותנים את כל התיק והחוברות לתלמיד שלא נרשם לקורס. אני אומרת לך שאם נערך שיעור הדגמה בלבד, אז לא נותנים לתלמידים תיק וחוברות שכן לכך יש עלות אלא רק מסבירים את מהות הקורסים והמועדים שלהם" השיב "לי הציגו את הדברים אחרת לגמרי". לשאלה "האם קיבלת הודעת SMS משאנל הדר" השיב "אחרי מספר שבועות". לשאלה "האם השבת לה" השיב "כן".

 

העדה מטעם הנתבעת, שושי אוס, ציינה בעדותה בבית המשפט הדברים הבאים:

"אני אחראית בקרת איכות ושירות של המכללה. בוצעו נסיונות להשיג את התלמיד שהוא התובע שמתועדים ביומן הנוכחות של המכללה ב-30.9.13, 7.10.13, 14.10.13 ונסיונות אלה לא צלחו. הקורס שהתובע נרשם אליו התחיל ב-21.8.13 .הקשר הראשון שהמכללה הצליחה ליצור מול התובע הוא שהאם של התובע פנתה ב-29.10.13 למכללה בו באותו היום קיבלה טופס המאפשר לתלמיד הקפאה או הפסקת לימודים עליו חתם התובע ביום 6.11.13, אני מגישה את הטופס. מוגש ומסומן נ/1. בטופס נ/1 שזה טופס בקשה להקפאת/הפסקת לימודים מציין התובע עצמו את סיבת הפסקתו את הלימודים כשהוא מצין שהוא נאלץ לעזוב את הארץ ומתכוון להתגורר בשנים הקרובות באירופה עם משפחתו, כל ההתנהלות מתבצעת מול אימו שכן התובע עזב את הארץ ולא ניתן היה להשיג אותו כי הוא היה כנראה כבר בחו"ל. הוא לא ציין שום דבר בטופס בקשה להקפאת והפסקת הלימודים שכביכול הוא לא נרשם לקורס כמו שהוא מעלה בכתב התביעה שלו בפעם הראשונה אלא מבקש להפסיק את הלימודים בשל כך שעזב את הארץ. וועדת חריגים שמתכנסת פעם בחודש לדון בנושאים אלה התכנסה ביום 25.11.13 לדון במקרה של התובע, החלטת וועדת החריגים שהיא לפנים משורת הדין ובשונה מהחוזה עליו חתם התובע בחרה המכללה לפטור אותו משאר התשלום שהיה מגיע ממנו למכללה מעל 9000 ₪ כ-60 אחוז מסך התשלום ולהסתפק בתשלום ששילם בפועל 6100 ₪ תוך כך שאנו מציינים שניסו להשיג את התובע ללא הצלחה וזאת כאמור בניגוד ובשוני מהטופס עליו חתם מתוך רצון טוב של המכללה.

אי לכך הנתבעת מבקשת לדחות את תביעת התובע שהוגשה נגדה שכן פעלה כפי שנתבקשה".

 

בחקירתה הנגדית לשאלה "יש לך קורות חיים שלי או תעודות ממוסד מוסמך" השיבה "לא". לשאלה "זה אומר שההרשמה שלי לא נשלמה" השיבה "ההרשמה הושלמה, כמו שציינתי מכללת נס ראתה בך תלמיד מן המנין, נכנסת לקורס. המכללה שילמה את כל העלויות הנדרשות עבורך בקורס עלויות יותר גבוהות מהסכום שנדרשת לשלם והוועדה לפנים משורת הדין פטרה אותך מלשלם עבור יתרת הקורס עד הסך הנדרש 16000 ₪ מה גם שאומר לך שהטענה הזו שכביכול לא הגשת טופס קורות חיים ותעודת השכלה ממוסד מוכר הועלתה לראשונה על ידך בתביעה שלך והסיבה הממשית לעזיבתך את הקורס כלולה בטופס הבקשה שהגשת להפסקת הלימודים שנחתם על ידך – מוצג נ/1".

 

לאחר שעיינתי בכתבי הטענות, שמעתי עדויות הצדדים, עיינתי במוצגים שהוגשו ובסיכומי הצדדים, מעדיפה אני את גרסת הנתבעת שהוכחה בפני על פני גרסת התובע, בה אין אני נותנת אמון.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ