אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת-צ-9240-08-09 משה זאב גנאור, גולדה גרוס, טובה ווייס נ' נטוויז'ן 013 ברק בע"מ

ת-צ-9240-08-09 משה זאב גנאור, גולדה גרוס, טובה ווייס נ' נטוויז'ן 013 ברק בע"מ

תאריך פרסום : 14/06/2015 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי
9240-08-09
09/06/2015
בפני השופטת:
מיכל נד"ב

- נגד -
המבקשים:
1. משה זאב גנאור
2. גולדה גרוס
3. טובה ווייס

עו"ד צמח גרין
המשיבה:
נטוויז'ן 013 ברק בע"מ
עו"ד הילה פלג
פסק דין
 
 1. לפניי בקשה לפי סעיף 19 בחוק תובענות ייצוגיות, התשס"ו-2006 (להלן: "חוק תובענות ייצוגיות"), לאישור הסדר פשרה בבקשה לאישור תובענה ייצוגית שהגישו המבקשים כנגד משיבה 1 (להלן בהתאמה: "הסדר הפשרה" ו"המשיבה").

  רקע והשתלשלות ההליך

 2. המבקשים הגישו את הבקשה לאישור תובענה ייצוגית ביום 11.8.09 (להלן: "בקשת האישור"). במקורה הוגשה התובענה גם נגד פרטנר תקשורת בע"מ. ביום 21.3.10 ניתן פסק דין חלקי בעניין פרטנר, בקשת האישור נגדה נמחקה נוכח הודעת הסתלקות שהגישו המבקשים (ר' פסק הדין החלקי מיום 21.3.10).

 3. תמצית בקשת האישור - המשיבה היא חברת תקשורת שמוכרת בין היתר, כרטיסי חיוג משולמים מראש (להלן: "כרטיסי החיוג"). כרטיסי החיוג מאפשרים לבצע שיחות בינלאומיות או פנים ארציות לפי סוג הכרטיס ובסכום המשולם מראש. לכל כרטיס חיוג יש מלאי יחידות מניה וכל יעד מנצל כמות שונה של יחידת מניה לשנייה. לכל כרטיס חיוג יש יעדים משתלמים יותר ויעדים משתלמים פחות כך שרוכשי כרטיס החיוג נושא התובענה הם צרכני אותם יעדים משתלמים יותר. כל כרטיס חיוג מוגבל לתקופת "סיום תוקף הכרטיס" באופן שיתרת דקות אשר לא נוצלה עד מועד סיום התקופה מביא לאובדן הפעימות שנותרו. בכל כרטיס קיימים מספרי גישה חינם למרכזיית המפעיל, ואלה מצוינים על גבי הכרטיס. לאחר חיוג מספר הגישה שעל הכרטיס ומספר כרטיס החיוג על המשתמש להקיש את מספר טלפון היעד. לפני קיום השיחה נמסרת למתקשר יתרת דקות השיחה שנותרו לניצול לאותו יעד.

  בחודש אפריל 2009 בקירוב הפיקה המשיבה סדרת כרטיסי חיוג במבצע משולב עם משיבה 2.

  המבקשים רכשו בתחילת חודש אפריל 2009 כרטיסי חיוג בעלי מכסת דקות קבועה בכמות של 1,080 דקות שיחה ליעדים נייחים בישראל או 546 דקות ליעדים ניידים בישראל (להלן: "היתרה המקורית"). המחיר ששולם עבור כרטיסי החיוג נע בין 80 – 95 ₪ לכרטיס. כרטיסי החיוג הם חלק מסדרה שמספריה הסידוריים הם 6883-23528, 6883-23530. בגב כרטיסי החיוג רשום כי הם מכילים 4,588 יחידות מניה שתוקפם ליום 13.12.10.

  כשלושה שבועות עובר להגשת בקשת האישור גילו המבקשים שהמשיבה הפחיתה באופן חד צדדי שני שלישים ממכסת הדקות ליעדים נייחים וניידים בישראל – באופן שהכמות לאחר ההפחתה היא 402 דקות שיחה ליעדים נייחים בישראל (במקום 1,080 דקות) ו-162 דקות שיחה ליעדים ניידים בישראל (במקום 546 דקות) (להלן: "ההפחתה").

  המשיבה הפחיתה את מכסת הדקות באופן שרירותי ותוך הפרת החוזה בינה לבין המבקשים. ההפחתה נעשתה חד צדדית לאחר שהמשיבה קיבלה את מלוא התמורה עבור כרטיסי החיוג., המשיבה לא פירסמה מראש או בדיעבד את האפשרות לבצע הפחתה כאמור ואף לא הודיעה למי מלקוחותיה למהר ולנצל את דקות החיוג לפני ביצוע ההפחתה.

  הקבוצה - "כל הלקוחות אשר רכשו כרטיסי חיוג דנן עם מכסה מקורית של דקות שיחה ליעדים בישראל של 1080 דקות שיחה ליעדים נייחים בישראל ובמצטבר 546 דקות שיחה ליעדים ניידים בישראל... ואשר המשיבות ביצעו בכרטיסי חיוג אלה, לפני כשלושה שבועות לערך, הפחתה חד צדדית במכסת הדקות לשיחה ליעדים סלולאריים ונייחים בישראל, הפחתה ל-402 דקות שיחה ליעדים נייחים בישראל ו-162 דקות שיחה ליעדים ניידים בישראל, הפחתה של כ-שני שלישים ממכסת הדקות לשיחה ליעדים ניידים ונייחים לישראל". (סעיף 21 בבקשת האישור).

  עילות התובענה - הטעייה לפי סעיף 2 בחוק הגנת הצרכן, התשמ"א-1981 (להלן: "חוק הגנת הצרכן"); הפרת חובת הגילוי שבסעיף 4 בחוק הגנת הצרכן; הטעיה בפרסומת לפי סעיף 7 בחוק הגנת הצרכן; הטעיה לפי פרק ב' בחוק הגנת הצרכן כדין עוולה לפי פקודת הנזיקין [נוסח חדש] (להלן: "פקודת הנזיקין"); הטעיה וניהול משא ומתן שלא בתום לב והפרת קיום חיובים הנובעים מחוזה שלא בתום לב לפי חוק החוזים (חלק כללי), התשל"ג-1973 (להלן: "חוק החוזים"); עוולת תרמית לפי סעיף 56 בפקודת הנזיקין; התעשרות שלא כדין על חשבון המבקשים לפי סעיף 1(א) בחוק עשיית עושר ולא במשפט, התשל"ט-1979 (להלן: "חוק עשיית עושר"); הפרת חובה חקוקה של סעיפים 2, 4 ו-7 בחוק הגנת הצרכן האוסרים על הטעיית הצרכן ומטילים חובת גילוי נאות על המשיבה; פגיעה בקניין המבקשים בניגוד לסעיף 3 בחוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו.

 4. תמצית תגובת המשיבה - יש לדחות את בקשת האישור. המשיבה אינה מוכרת את כרטיסי החיוג ישירות למשתמש הסופי. המשיבה מוכרת את הכרטיסים למשווקים, אשר משווקים את כרטיסי החיוג בשוק, בין באמצעות מכירתם לגורם מתווך נוסף ובין באמצעות מכירתם ישירות לצרכנים.

  המשיבה קובעת רק את המחיר בו היא מוכרת את הכרטיסים, אין לה כל שליטה על המחיר בו נמכר הכרטיס למשתמש הקצה והיא אינה מקבלת כל תמורה נוספת בגין מכירת הכרטיסים למשתמשי הקצה;

  כרטיס החיוג שבענייננו הוא כרטיס ייעודי לחיוג ליעדים במזרח אירופה הנקרא EASTERN EUROPE. מזה שנים נמכרות סדרות שונות של כרטיסים אלו. בכרטיס זה כמו בכל כרטיסי החיוג שמנפיקה המשיבה ניתן לבצע שיחות לכל היעדים בעולם ובכלל זאת גם שיחות בתוך ישראל.

  בחודש ספטמבר 2008 הונפקה סדרת הכרטיסים נושא בקשת האישור והיא נמכרה לחברה בשם ויק וורלדקום תקשורת בינלאומית בע"מ (להלן: "חברת ויק") תמורת 43.35 ₪ כולל מע"מ לכרטיס חיוג (מחיר זה נקבע על בסיס מאפייני הכרטיס כפי שהוגדרו על ידי המשיבה). מחיר זה משקף את מספר הדקות המסוים לכל אחד מן היעדים אליהם ניתן להתקשר באמצעות הכרטיס.

  חברת ויק מכרה את כרטיסי החיוג לצדדים שלישיים ששיווקו אותם עד שהגיעו לצרכן הקצה. כיוון שהכרטיס נועד לחיוג למזרח אירופה ורוסיה, מספר הדקות ליעדים אלה היה גדול ממספר הדקות לאותם יעדים בכרטיסי חיוג אחרים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ