אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"צ 50715-03-15 קדמי נ' ספרינט מוטורס בע"מ

ת"צ 50715-03-15 קדמי נ' ספרינט מוטורס בע"מ

תאריך פרסום : 17/11/2016 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי ירושלים
50715-03-15
13/11/2016
בפני השופטת:
גילה כנפי-שטייניץ-סגנית נשיא

- נגד -
המבקש:
ערן קדמי
עו"ד ניזאר טנוס ואח'
המשיבה:
ספרינט מוטורס בע"מ
עו"ד פישר בכר חן וול אוריון ושות'
פסק דין
 

  

1.לפניי בקשה לאישור הסדר פשרה בתובענה ייצוגית, בקשה לפי ס' 18 לחוק תובענות ייצוגיות, תשס"ו-2006.

 

התובענה והבקשה לאישורה

2.המבקש הגיש נגד המשיבה, המפעילה תחנות תדלוק של סונול ישראל בע"מ, בקשה לאישור תובענה ייצוגית שעניינה הפרת צו הפיקוח על מחירי מצרכים ושירותים (מחירים מרביים בתחנות תדלוק), תשס"ב-2002 (להלן – צו הפיקוח). על פי הנטען בבקשה, תדלק המבקש מספר פעמים בתחנות דלק המופעלות ע"י המשיבה, במסלול שירות עצמי, ושילם באמצעות כרטיס אשראי דיינרס. על פי החשבונית שקיבל, "הנחת מפתח דיסקונט בגובה של 25 אג' לליטר בנזין ממחיר שירות מלא, תתקבל במועד חיוב כרטיס האשראי". חרף זאת, לא זוכה המבקש בהנחה ואף חויב במחיר דלק בשירות מלא, אף שתדלק בשירות עצמי, תוך הפרת צו הפיקוח. נטען כי ההפרות האמורות מקימות לחברי הקבוצה עילות תביעה מכוח עוולת הרשלנות, הפרת חובה חקוקה, הטעיה צרכנית ועוד, ומכוחן הם זכאים לפיצוי בגין הנזק הממוני והלא ממוני שהוסב להם, וכן לסעד הצהרתי וצו עשה המורה למשיבה לפעול על פי הדין.

3.המשיבה הגישה תשובתה לבקשת האישור. בתשובתה טענה כי תכנית "מפתח דיסקונט" היא תכנית המקנה הטבות שונות ללקוחות בנק דיסקונט המחזיקים כרטיס אשראי של בנק דיסקונט. בין השאר, מקנה התכנית הנחה בתדלוק בתחנות סונול המופעלות ע"י המשיבה בסך 25 אג' לליטר מהמחיר לתדלוק בשירות מלא, המורכבת מ-19 אג' הנחה לליטר בגין תדלוק בשירות עצמי וכן מהנחה נוספת של 6 אג' לליטר. הנחה זו ניתנת במועד החיוב החודשי של כרטיס האשראי. צוין כי הבנק הוא שמצרף את לקוחותיו לתכנית והוא שאחראי על העברת נתוני הלקוחות הזכאים להטבה לסונול ולמתן ההטבה בפועל באמצעות חברת כרטיסי האשראי במועד החיוב החודשי של הכרטיס. המשיבה הוסיפה וטענה כי בשל טעות, העביר בנק דיסקונט לסונול רשימת כרטיסי אשראי שכללה גם כרטיסים שאינם שייכים לתכנית "מפתח דיסקונט" ואלה סווגו במערכות המשיבה באופן שגוי ככאלה. סיווג זה הוא שהביא להדפסת קבלות המותאמות ללקוחות "מפתח דיסקונט", גם ללקוחות שאינם נמנים עם לקוחות התכנית. המשיבה הוסיפה והודתה כי בשל הסיווג השגוי לא ניתנה ללקוחות אלה הנחת השירות העצמי בסך 19 אג' לליטר לה היו זכאים (ולמעשה כי חלק מהם, שתדלקו בשירות עצמי, חויבו במחיר שהוא מעבר למחיר המרבי המותר בצו הפיקוח) וציינה כי היא פועלת להשיב ללקוחות אלה הנחה זו באמצעות הבנק וחברת כרטיסי האשראי.

 

הסדר הפשרה

4.לאחר הגשת כתבי הטענות באו הצדדים בדברים והגישו לבית המשפט בקשה לאישור הסדר פשרה. במסגרת ההסדר ניתנו לחברי הקבוצה – כל בעלי החשבונות שסווגו באופן שגוי כמשויכים לתכנית "מפתח דיסקונט" בתקופה הרלוונטית (1.2.14 – 31.5.15) - מלוא ההנחות, הן הנחת שירות עצמי (גם לחברי קבוצה שתדלקו בשירות מלא) והן הנחת "מפתח דיסקונט" (אף שחברי קבוצה לא נמנו על התכנית), בצירוף ריבית. ההשבה בוצעה באופן פרטני לחשבונות חברי הקבוצה. סך ההשבה הכולל הסתכם בסכום של 84,982 ₪.

5.המשיבה ציינה כי ברשימת החשבונות נמצאו 38 חשבונות סגורים לגביהם לא ניתן היה לבצע החזר לכרטיס האשראי או לחשבון. לנוכח סכום ההשבה הנמוך המגיע לחשבונות אלה, בסך 1,082 ₪, ומאחר שמאמצי ההשבה שהיו נדרשים לקבוצה זו אינם פרופורציונאליים להיקף ההשבה הכולל, הוסכם כי סכום זה יועבר כתרומה לעמותת "עזר מציון".

6.חברי הקבוצה הוגדרו, בהתאם למבוקש בבקשה, כ"כלל לקוחות המשיבה אשר תדלקו בשירות עצמי אצל המשיבה שילמו בכרטיס אשראי דיינרס וחויבו על ידי המשיבה שלא בהתאם לחשבונית המונפקת", וכן "כלל לקוחות המשיבה אשר תדלקו בשירות עצמי בתחנת סונול ושילמו בכרטיס אשראי דיינרס וחויבו במחיר הגבוה מהמחיר המקסימלי לליטר דלק 95 אוקטן בהתאם להוראות צו פיקוח על מחירי מצרכים ושירותים (מחירים מרביים בתחנות דלק), תשס"ב-2002".

7.באשר למעשה בית-דין, הוסכם כי עם אישור הסכם הפשרה ומתן תוקף של פסק דין, מוותרים חברי הקבוצה כלפי המשיבה או סונול על כל טענה או עילה הנובעים מן הטענות הכלולות בבקשת האישור נשוא ההליך או ממסכת העובדות הנטענת בה.

8.עוד הומלץ לקבוע כי ישולם למבקש גמול בסך 10,000 ₪ ולבא כוחו שכ"ט עו"ד בסך 21,245 ₪ בצירוף מע"מ.

9.בהחלטתי מיום 11.7.16 הוריתי על פרסום הודעה בדבר הגשת הבקשה לאישור הסדר פשרה בעיתונות, ועל משלוח הבקשה ליועץ המשפטי לממשלה, למנהל בתי המשפט ולממונה על הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן. במסגרת ההודעות שפורסמו פורטו הגדרת הקבוצה ועיקרי הסכם הפשרה. צוין כנדרש כי כל מי שנמנה עם הקבוצה, כמו גם הגופים הזכאים לכך על פי החוק, רשאים להגיש התנגדות לבקשה. לאחר הפרסומים לא הוגשו התנגדויות מטעם חברי הקבוצה, ואף לא אחד מבין חברי הקבוצה ביקש שלא להימנות עמה לעניין הסדר הפשרה.

10.היועץ המשפטי לממשלה הודיע לבית המשפט כי אינו מבקש להביע התנגדות לאישור הסדר הפשרה, וכי הוא מותיר את ההכרעה לשיקול דעת בית המשפט.

 

דיון והכרעה

11.לאחר שבחנתי את הסדר הפשרה המוצע, הגעתי למסקנה כי ההסדר ראוי, הוגן וסביר בהתחשב בעניינם של חברי הקבוצה, ולפיכך יש לאשרו. הסדר הפשרה המוצע נותן מענה מלא הן לגביית היתר של המשיבה מחברי הקבוצה שתדלקו בשירות עצמי, והן לטענת המצג המטעה שהוצג לחברי הקבוצה לעניין מתן הנחת "מפתח דיסקונט" כפי שהופיע בחשבונית התדלוק.

12. באשר לבודק, מקובלת עליי טענת הצדדים כי אין צורך בענייננו במינויו של בודק, הן לאור פשטות הסדר הפיצוי כמתואר בהסדר הפשרה אשר נתמך בתצהיר נציג בנק דיסקונט אשר ביצע בפועל את זיכוי חברי הקבוצה, והן בשים לב לסכום הפשרה, אשר אינו מצדיק בנסיבות ענייננו, מינוי בודק על העלויות הכרוכות בכך.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ