אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"צ 24024-08-15 בר אילן נ' חברת דואר ישראל בע"מ

ת"צ 24024-08-15 בר אילן נ' חברת דואר ישראל בע"מ

תאריך פרסום : 13/07/2016 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי ירושלים
24024-08-15
03/07/2016
בפני השופטת:
תמר בזק רפפורט

- נגד -
המבקש:
1. ליעד בר אילן ישי זילברברג
2. שלומי בן ארוש ולירן דדו

עו"ד ישי זילברברג
המשיבה:
1. חברת דואר ישראל בע"מ אייל בליזובסקי
2. אביאל פלינט ושי פישר

עו"ד אייל בליזובסקי
פסק דין

בפניי בקשה משותפת ומוסכמת מטעם הצדדים, להסתלקות מן הבקשה לאישור התובענה כייצוגית, לפי סעיף 16 לחוק תובענות ייצוגיות, התשס"ו-2006 (להלן – החוק).

 1. ביום 12.8.15 פנה המבקש בתובענה ובבקשה לאשרה כייצוגית (להלן – בקשת האישור), שעניינה בטענה, כי המשיבה אינה מיידעת את לקוחותיה, כי שירותים משלימים שהיא מציעה כרוכים בתשלום נוסף. בבקשת האישור נזכרים שני שירותים (להלן – השירותים הנוספים): האחד, מתייחס לקבלת אישור אודות מסירת דבר דואר רשום לייעדו באמצעות משלוח מסרון למכשיר הטלפון הנייד של הלקוח (להלן – שירות משלוח מסרון); והשני, הוא סריקה של אישור המסירה, לצורך צפייה בו באתר האינטרנט של המשיבה (להלן – שירות הסריקה). נטען, כי העובדה כי שירותים אלה כרוכים בתשלום נוסף אינה מצויינת בטופס "אישור משלוח בדואר רשום" או בטופס אישור המסירה, אינה מפורטת באופן ברור בחשבונית הנמסרת ללקוח בסיום התשלום עבור השירות, אינה מוצגת בסניפי המשיבה או במדריך הדואר, ואף לא נמסרת בעל-פה על ידי נציגי המשיבה בסניפים. המבקש טען, כי בכך מטעה המשיבה את ציבור לקוחותיה לחשוב, כי שירותים אלה מסופקים כחלק בתי נפרד משירות משלוח הדואר הרשום, וללא עלות נוספת.

 2. בתשובתה הטעימה המשיבה, כי בטענת המבקש, לפיה לקוח המקבל שירותים נוספים אינו יודע כי שירותים אלה כרוכים בתשלום נוסף, אין כל הגיון. המשיבה הוסיפה, כי היא מפרסמת את מחירם של השירותים הנוספים במגוון דרכים: הצבת תעריפון של שירותי המשיבה בכל סניף דואר, שבו מצוין כי עלות משלוח מסרון הינה 1 ₪; הצגת תעריפון זה באתר האינטרנט של המשיבה; הפרדה בין עלות שירות משלוח הדואר לעלות שירות משלוח מסרון ושירות הסריקה במחשבון המחירים שבאתר האינטרנט של המשיבה; וציון דבר החיוב במסגרת חשבונית המס הנמסרת ללקוח בסיום הרכישה. בהקשר זה הוסיפה המשיבה, כי מחיר משלוח דואר רשום, ללא שירותים נלווים, קבוע בתקנות הדואר (תשלומים בעד שירותי החברה לפי סעיף 37(א) ו(ג) לחוק) (תיקון), התשע"ה-2015, כך שקיימת חזקת ידיעה של הציבור ביחס אליו, וברור שכאשר צרכן מחוייב במחיר העולה על הקבוע בתקנות, הרי שהדבר נובע מחיוב בגין שירות שהוא בתוספת תשלום. המשיבה הוסיפה, כי חלק נכבד מצורכי השירותים הנוספים, ובפרט שירות הסריקה, הם עוסקים (עורכי דין, למשל), שאינם בבחינת "צרכן" כהגדרתו בחוק הגנת הצרכן, התשמ"א-1981, ושטענת ההטעיה ביחס אליהם היא מוקשית.

 3. המבקש הגיש תגובה לתשובת המשיבה, ואזי התקיימה ישיבת קדם משפט, שבגדרה שמעו הצדדים את השקפתו הלכאורית של בית המשפט באשר לטענות שבבקשת האישור. בעקבות זאת, הגישו הצדדים בקשה מוסכמת להסתלקות מן התובענה הייצוגית. בבקשת ההסתלקות נאמר, כי במסגרת ההבנות שהושגו בין הצדדים תפעל המשיבה ליידוע לקוחותיה בדבר עלות השירותים הנוספים באופן הבא:

  שינוי טופס הזמנת השירות מהמשיבה – כך שתתווסף לו שורה המבהירה, כי מתן שירות משלוח מסרון ושירות הסריקה כרוכים בתשלום נוסף. העתק הטופס המתוקן צורף כנספח 1 לבקשת ההסתלקות. בקשר לעדכון הטופס הוסכם, כי סניפי הדואר רשאים להמשיך ולהשתמש בטפסי הזמנת השירות הישנים עד לגמר המלאי, ואזי יסופקו להם טפסים מתוקנים באופן שפורט. בהודעת הבהרה מיום 30.6.16 העריכה המשיבה, כי עד לסיומה של שנת 2016 יסתיים מלאי טפסי ההזמנות הישנים בסניפים ובסוכנויות, והודיעה כי היא תעשה כל מאמץ סביר להשלמת החלפת הטפסים עד למועד האמור;

  תיקון עיקרי המחירון העסקי – כך שתפורט בו עלות שירות הסריקה. העתק המחירון העסקי המתוקן צורף כנספח 2 לבקשת ההסתלקות;

  תיקון אתר האינטרנט של המשיבה – כך שיוסף במחירון הדואר כי שירות משלוח המסרון הינו בתשלום של 1 ₪. העתק צילום הדף המתאים מאתר המשיבה, צורף אף הוא כנספח 2 לבקשת ההסתלקות.

 4. לנוכח האמור, הוסכם על הסתלקות מן התובענה, מבלי שיהיה בבקשת הסתלקות זו כדי ליצור מעשה בית דין ביחס לשאר חברי הקבוצה.

  כן הוסכם, כי המשיבה תשלם למבקש גמול בסך 14,000 ₪, ותשא בתשלום שכר טרחת עורכי דינו בסך 61,000 ₪, בתוספת מע"מ כדין. כפי שהובהר בבקשה, פרט לסכומים אלה לא קיבלו המבקש ובאי כוחו, ואף לא יקבלו בעתיד, במישרין או בעקיפין, כל טובת הנאה או תמורה בקשר להסתלקותם מבקשת האישור, ואף תצהירים מתאימים צורפו.

  עוד הוסכם בין הצדדים, שלא יהיה צורך בפרסום מודעה בדבר ההסתלקות מן התובענה.

 5. אחר הגשת בקשת ההסתלקות, התייצבו הצדדים לדיון נוסף, אשר במהלכו הובהר, כי היקף ההכנסה למשיבה מכלל לקוחותיה, לרבות לקוחות עסקיים, ממתן שירות משלוח מסרון הוא מעט יותר ממיליון ₪ בשנה. על רקע זה הסביר המבקש, כי לא עמד על כך שינתן פיצוי לציבור בגין נזקי העבר, נוכח זאת שהמשיבה, שהיא חברה ממשלתית בבעלות המדינה, מצויה היום בתוכנית הבראה כוללת, שבגדרה מזרימה המדינה כספים לקופתה לכיסוי גרעונותיה. הצדדים סברו, כי כאשר פיצוי פרטני של חברי הקבוצה לא נראה מעשי, כך שהפיצוי הצפוי הוא על דרך תרומה לציבור, וכאשר ברור כי המקור לגיוס כספים עבור מתן פיצוי ביחס לעבר הוא כספי המדינה, הנגבים מהציבור, ניתן להצדיק הסדר הסתלקות שאיננו כולל רכיב פיצוי בגין העבר. בנסיבות הענין ולנוכח האמור, עמדה זו מקובלת עליי.

  בנוסף, ובעקבות הערות בית המשפט, הודיעו הצדדים במהלך דיון זה, כי במהלך שנת 2017 תפעל המשיבה להבהרת החיובים על גב חשבוניות המס, כך ששורת החיוב בגין שירות משלוח דואר רשום עם אישור מסירה תפוצל משורת החיוב בגין שירות משלוח מסרון. בהודעת הבהרה מיום 30.6.16 עדכנה המשיבה, כי המועד המוקדם ביותר האפשרי לביצוע שינוי זה מבחינה טכנולוגית הוא ביום 1.4.17.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ