אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"צ 22297-09-15 ליבנה נ' טיב טעם רשתות בע"מ ואח'

ת"צ 22297-09-15 ליבנה נ' טיב טעם רשתות בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 18/05/2016 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי ירושלים
22297-09-15
18/04/2016
בפני השופטת:
תמר בזק רפפורט

- נגד -
המבקש:
אברהים ליבנה
עו"ד איתי ליבנה
המשיבות:
1. טיב טעם רשתות בע"מ
2. חברת דואר ישראל בע"מ

עו"ד דורי ברקל
עו"ד אביאל פלינט
פסק דין

בפניי 2 בקשות משותפות ומוסכמות מטעם הצדדים, להסתלקות מן הבקשה לאישור התובענה כייצוגית, לפי סעיף 16 לחוק תובענות ייצוגיות, התשס"ו-2006 (להלן – החוק).

  1. ביום 10.09.2015 פנה המבקש בתובענה ובבקשה לאשרה כייצוגית (להלן – בקשת האישור), שעניינה הפרת הוראות חוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני ובסוללות, התשע"ב-2012 (להלן – החוק). על פי הנטען בתובענה ובבקשת האישור, המשיבות משווקות סוללות, אך לא מקבלות סוללות משומשות למחזור, לא נמצא בסניפיהן שילוט המציין על איסוף הסוללות, ולא קיים מיכל אצירה לאיסוף סוללות, כפי הנדרש בחוק.

  2. לאחר הגשת התובענה ובקשת האישור, ולאחר הגשת תשובה כתב תשובה מטעם המשיבה 1, הגיש המבקש בקשות מוסכמות להסתלקות מן התובענה הייצוגית. בבקשת ההסתלקות ביחס למשיבה 1 נאמר כי המשיבה ערכה בדיקה באשר לטענות המבקשת, ומצאה כי דין הבקשה להידחות, בין היתר מהטעמים שלהלן: עוד בטרם הגשת בקשת האישור, הייתה המשיבה במהלך התקשרות עם תאגיד מחזור סוללות, כנדרש בחוק. בסמוך לאחר מועד הגשת בקשת האישור התקשרה המשיבה עם תאגיד מחזור, כך שכיום היא עומדת בכל דרישות הוראות החוק; המודעות למחזור סוללות נמוכה מאוד; למעט פנייתו של המבקש, לא ידוע למשיבה על פניות של לקוחות אחרים בכל הנוגע למחזור סוללות; במהלך החודשים האחרונים, בהם המשיבה עומדת בכל דרישות החוק, נמסרו בסניפיה מספר סוללות בודדות למחזור. ביום 6.4.16 צורף תצהירו של מר משה נקים, מנהל התפעול במשיבה 1, לתיק בית המשפט. בתצהיר נאמר כי המשיבה התקשרה ביום 1.10.15 עם תאגיד המחזור מ.א.י תאגיד מחזור אלקטרוניקה לישראל בע"מ, וכן כי המשיבה מתחייבת שבכל סניפיה קיימים מכלי אצירה ושילוט בהתאם לחוק.

    בבקשת ההסתלקות ביחס למשיבה 2 נאמר כי המשיבה התקשרה עם תאגיד מורשה לפינוי סוללות, לביצוע הוראות החוק, אך עד כה הן טרם יושמו במלואן. כן צוין כי מיום כניסת החוק לתוקפו ועד למועד הגשת בקשת האישור, נמכרו על ידי המשיבה כ- 154,485 סוללות בלבד, ובחלק מסניפי המשיבה נמכרו פחות מ- 10 אריזות סוללות סך הכל. עוד נאמר כי המשיבה כופרת בטענות המשפטיות אותן העלה המבקש בתובענה ובבקשת האישור. מכל מקום, עם קבלת בקשת האישור, ערכה המשיבה בדיקה באשר לטענות המבקש, ולאחר קידום ההתקשרות עם תאגיד מחזור, המשיבה עומדת בפני פריסת מכלי אצירה ושלטים בכל סניפיה ברחבי הארץ, אשר תושלם עד ליום 15.6.16. לנוכח האמור, הסכים המבקש להסתלק מן הבקשה. ביום 10.4.16 צורף תצהירו של מר אודי חן, מנהל תחום פרויקטים באגף התפעול במשיבה, לתיק בית המשפט. בתצהיר נאמר כי במהלך חודש אפריל התקשרה המשיבה עם תאגיד המחזור מ.א.י תאגיד מחזור אלקטרוניקה לישראל בע"מ, ובחודש הקרוב יוצבו 20 עמדות בסניפים מרכזיים, והמגמה היא לסיים עד סוף חודש יוני, את פריסת העמדות בכל סניפי חברת הדואר ברחבי הארץ.

  3. לנוכח האמור, הוסכם על הסתלקות מן התובענה, מבלי שיהא בבקשת הסתלקות זו כדי ליצור מעשה בית-דין ביחס לשאר חברי הקבוצה. כן הוסכם, כי המשיבה 1 תשלם למבקש גמול בסך 1,000 ₪, וכן תישא בתשלום שכר טרחת עורכי דינו בסך 19,000 ₪ בתוספת מע"מ כדין; המשיבה 2 תשלם למבקש גמול בסך 2,500 ₪, וכן תישא בתשלום שכר טרחת עורכי דינו בסך 20,000 ₪ בתוספת מע"מ כדין. כפי שהובהר בבקשה, פרט לסכומים אלה לא קיבלו המבקש ובאי כוחו, ואף לא יקבלו בעתיד, במישרין או בעקיפין, כל טובת הנאה או תמורה בקשר להסתלקותם מבקשת האישור, ואף תצהירים מתאימים צורפו. עוד הוסכם בין הצדדים, שלא יהא צורך בפרסום מודעה בדבר ההסתלקות מן התובענה.

    דיון

  4. לאחר שעיינתי בבקשת ההסתלקות, בבקשת האישור ובתובענה, הגעתי לכלל מסקנה, כי יש לאשר את בקשות ההסתלקות בהתאם לסעיף 16 לחוק, שכן המוסכם בהן סביר והולם את נסיבות העניין. זאת כיוון שמבקשת ההסתלקות הנוגעת למשיבה 1 עולה, כי הפגם באי קיום הוראות החוק, ובפרט הוראות סימן ב' לחוק, לפיהם חלה על המשיבה חובה להתקין מכל אצירה ייעודי לסוללות, תוקן מיד בסמוך לאחר הגשת בקשת האישור; מבקשת ההסתלקות הנוגעת למשיבה 2 עולה כי המשיבה פעלה להתקשר עם תאגיד מחזור, שפועל בימים אלה על מנת לפרוס מכלי אצירה ושילוט בכל סניפיה בהתאם לתקנות. בהתחשב בתיקון המהיר שביצעו המשיבות, המשיבה 1 בסמוך למועד הגשת בקשת האישור, והמשיבה 2 בימים אלה, הכולל התקשרות עם תאגיד מחזור, והצבת שילוט ומכלי אגירה בכל הסניפים, בהתאם לחוק, אשר נודעת לה תועלת לציבור הצרכנים, ההסכמה בין הצדדים בדבר תשלום גמול למבקש ושכר טרחה לבאי כוחו, סבירה אף היא.

  5. בהתחשב בשלב המוקדם של ההסתלקות – לאחר הגשת תשובת המשיבה 1 בלבד – ומשאין ההסתלקות יוצרת מעשה בית דין, החוסם מי מחברי הקבוצה לפנות לבית המשפט בעתיד בהליך דומה במקרה שלא יוצבו מכלי אצירה בסניפי המשיבה, איני רואה מקום להורות על פרסום מודעה בדבר בקשת ההסתלקות (ראו: (ת"צ (מחוזי-מרכז) 24356-04-10 הר עוז נ' כלל בריאות חברה לביטוח בע"מ (פורסם במאגרים, 22.12.10)).

  6. אשר על כן, אני מאשרת את הסתלקותם של המבקש ובאי כוחו מן הבקשה לאישור התובענה כייצוגית ומן התובענה הייצוגית דנן, ומורה על מחיקת בקשת האישור, בהתאם להוראות סעיף 16(ד)(5) לחוק. כמו כן, נדחית תביעתו האישית של המבקש נגד המשיבות, וניתן תוקף של פסק דין להתחייבותו ולהתחייבות באי כוחו, שלא להיות מעורבים בעתיד בניהול תובענות דומות נגד המשיבות בגין אותה עילה, כאמור בסעיפים 11 ו- 17 לבקשות ההסתלקות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ