אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"צ 1714/08 עינב קפלן בשארי ואח' נ' בנק דיסקונט סניף ראשי ת"א ואח',

ת"צ 1714/08 עינב קפלן בשארי ואח' נ' בנק דיסקונט סניף ראשי ת"א ואח',

תאריך פרסום : 07/06/2015 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
1346-08
31/05/2015
בפני השופט:
אליהו בכר

- נגד -
המבקשים :
1. בת"צ 1714/08: עינב קפלן בשארי
2. אלפי שאולי
3. עמותת עוגן מיסודה של מיה קוך
4. בת"צ 1346/08: נעם לוי
5. בת"צ 1347/08: אסף ישפה
6. בת"צ 1463/09: מרים קוסטרינסקי
7. אלון שרייר
8. גלעד לרום
9. שלי פסטרנק כץ
10. אריאלה גרגיר
11. אביב מדיני

עו"ד רם דקל ואח'
עו"ד עמית מנור
עו"ד יוקי שמש
עו"ד רם גורודיסקי ואח'
המשיבים :
1. בת"צ 1714/08 בת"צ 1463/09 בת"צ 1346/08 ובת"צ 1463/09: בנק לאומי לישראל בע"מ'
2. בנק הפועלים בע"מ
3. בנק דיסקונט לישראל בע"מ'
4. בנק מזרחי טפחות בע"מ
5. בת"צ 1347/08: הבנק הבינלאומי הראשון לישראל בע"מ
6. בת"צ 1463/09: היועץ המשפטי לממשלה
7. הממונה על ההגבלים העסקיים
8. מנהל בתי המשפט

עו"ד ברקמן וקלסר בלום ושות'
ב"כ עו"ד יגאל ארנון ושות'
ב"כ עו"ד מפרקליטות מחוז ת"א-אזרחי
פסק דין
 

 

1. לפני בקשה לאישור הסדר פשרה לפי סעיף 18 לחוק תובענות ייצוגיות, תשס"ו-2006 (להלן: "החוק"). בקשה ראשונה לאישור הסדר הפשרה הוגשה בתאריך 16.11.14 והועברה לתגובת היועהמ"ש, הממונה על ההגבלים העסקיים וכן מנהל בתי המשפט. הוראה לפרסום הודעה בדבר הגשת הבקשה, נתנה כפי הנדרש בסעיף 25 לחוק ופרסום אמנם בוצע. עמדת היועהמ"ש נמסרה לתיק ביהמ"ש בתאריך 15.4.15. דיון בבקשה התקיים בתאריך 19.4.15, בעקבותיו הוגשה לביהמ"ש בקשה מתוקנת לאישור הסכם הפשרה, וכן נמסרה תשובת הצדדים לעמדת היועהמ"ש, כמו גם עמדת היועהמ"ש לעניין החשיבות שבמינוי בודק בנסיבות המקרה דנן. לאחר כל אלה נפנה ביהמ"ש לתן החלטתו בבקשה.

 

רקע

2. המבקשים הגישו כנגד המשיבים 4 תובענות ייצוגיות כמפורט בכותרת, 3 מהן בשנת 2008 ואחת נוספת בשנת 2009. במסגרת הבקשות טענו המבקשים לתיאום מחירי העמלות אותם גבו כל אחד מהמשיבים מלקוחותיו באופן שהביא לייקורם , כמו גם בחלק מהתובענות נטען לחילופי מידע בין המשיבים בנושא זה ולבקשת האישור בעניין ת"צ 1463/09 אף צורפה קביעת הממונה על ההגבלים העסקיים (להלן: "הממונה") מתאריך 26.4.09 לפי סמכותו כאמור בסעיף 43(א)(1) לחוק ההגבלים העסקיים, תשמ"ח-1988 (להלן: "חוק ההגבלים העסקיים") שעניינה "קביעה ... בעניין הסדרים כובלים בין בנק הפועלים, בנק לאומי, בנק דיסקונט , בנק המזרחי והבנק הבינלאומי שעניינם העברת מידע הנוגע לעמלות" (להלן: "קביעת הממונה"). הבקשות לאישור מבוססות על עילות מכוח דיני ההגבלים העסקיים, פקודת הנזיקין [נוסח חדש], חוק הגנת הצרכן, תשמ"א-1981, חוק הנאמנות, תשל"ט-1979 וחוק עשיית עושר ולא במשפט, תשל"ט-1979. הבקשות אוחדו לכלל דיון משותף בהיותן מעוררות שאלות משותפות של עובדה ומשפט והן דומות ו/או זהות בעיקרן.

 

3. המשיבים לבקשת האישור בעניין בשארי הגישו תגובות לבקשת האישור בהן הכחישו ודחו בקשת המבקשים מטעמים שונים ובהם העדר תשתית עובדתית, ראייתית ומשפטית לטענות לרבות טענת התיישנות.

 

4. המשיבים הגישו עררים על קביעת הממונה לביה"ד להגבלים עסקיים בו התבקש ביה"ד לבטל הקביעה משורה של טעמים. לנוכח עררים אלה עוכב הדיון בבימ"ש זה עד להכרעת ביה"ד להגבלים עסקיים. בתאריך 15.6.2014 ניתן פס"ד של ביה"ד להגבלים עסקיים שאישר הסכמות שבין הממונה לבין הבנקים המשיבים וניתן להסכמות אלה תוקף של צו מכוח סעיף 50ב' לחוק ההגבלים העסקיים ולפיו בוטלה קביעת הממונה מחד אך הוסכם כי ישולם הסך של 70 מיליון ₪ (להלן: "הצו המוסכם") לאוצר המדינה או לחלופין ללקוחות הבנקים במסגרת הבקשות לאישור תובענות כייצוגיות לרבות בבקשות האישור דנא, כאשר הסכמה זו הביאה את הצדדים לכדי הסכם פשרה גם בהליכים שבפני, ביחס אליה הוגשו הבקשות כאמור, זו המקורית וזו המתקנת בעקבות הדיון שהתקיים בתאריך 16.4.2015.

 

עיקרי הסכם הפשרה

5. בחינת הסכם הפשרה המוצע מעלה, כי הצדדים הסכימו לחלק בין "חברי הקבוצה", שהוגדרו ככל אדם (לרבות תאגיד) אשר החזיק בחשבון עו"ש ו/או חש"ק ו/או חח"ד אצל מי מהמשיבים במהלך "התקופה הקובעת", שהוגדרה בין 1.1.90-30.6.2008, את הסך של 35 מיליון ₪ שיופקדו בידי נאמן (חברה לנאמנות של בנק איגוד בע"מ). יתרת הסכום מתוך הסך של 70 מיליון ₪ אותו הסכימו המשיבים לשלם במסגרת הצו המוסכם, יועד לתשלום במסגרת שתי בקשות נוספות לאישור תובענה ייצוגית בת"א (ת"א) 2133/06 שרנוע נ' בנק הפועלים ואח' (להלן: "עניין שרנוע"), ות"א 8509/06 קניאל ואח' נ' בנק הפועלים ואח' (להלן: "ענין קניאל"), שעניינן תיאום ריביות בין הבנקים.

 

הצדדים הסכימו, כי החלוקה תתבצע באופן שכל אחד מחברי הקבוצה המשתייך ללקוחות ההווה של המשיבים (היינו כל אחד מחברי הקבוצה שבמהלך התקופה הקובעת היה לקוח של אחד מהמשיבים ובמועד הקובע הוא עדיין לקוח של אותו משיב), או לקוח המשתייך ללקוחות העבר (היינו כל אחד מחברי הקבוצה אשר במועד הקובע אינו לקוח של אותו משיב שהוא היה לקוח שלו בתקופה הקובעת וכן כל אחד מחברי הקבוצה אשר במועד הקובע אינו לקוח של מי מהמשיבים וכן לקוחות עבר של הבנק הבינלאומי הראשון, שהינם מי שבמהלך התקופה הקובעת החזיקו בחשבון עו"ש ו/או חש"ק ו/או חח"ד בבנק הבינלאומי שנסגר טרם המועד הקובע והם לקוחות הבנק הבינלאומי במועד הקובע אך מחזיקים בחשבון אחר מזה שהחזיקו ושנפתח לאחר יום 30.6.08), שהגיש הצהרה או תצהיר לנאמן כפי המתווה בהסכם, יהא זכאי לקבל את סכום הזכאות, כאשר החובה להגיש הצהרות או תצהירים חלה רק על לקוחות העבר.

 

המשיבים הסכימו לשלם מתוך הסכומים שהופקדו אצל הנאמן על פי מנגנון שהותווה בהסכם.

 

6. עוד הוסכם, כי אישור הסכם הפשרה יגבש מעשה בית דין כלפי חברי הקבוצה בכל ענייני הבקשות, כך שלא תעמוד להם כלפי המשיבים כל עילה וסעד וכל טענה, זכות, דרישה או תביעה בענייני הבקשות. כן ויתרו המבקשים וחברי הקבוצה, למעט מי שבימ"ש התיר לו לפרוש ממנה, על כל טענה, דרישה, זכות, תביעה או עילה בקשר עם הבקשות.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ