אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 6747-12-11 מדינת ישראל נ' עבדאל רחמן

ת"פ 6747-12-11 מדינת ישראל נ' עבדאל רחמן

תאריך פרסום : 25/02/2016 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
6747-12-11
18/02/2016
בפני השופטת:
1. חגית מאק קלמנוביץ
2. ס. נשיא


- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל יחידת התביעות להב 433
עו"ד יחידת התביעות להב 433
נאשם:
מוסטפה עבדאל רחמן
עו"ד ניר גורן
גזר דין חלקי

1.הנאשם הורשע לאחר ניהול הוכחות בעבירה של של שימוש פחזני באש או בחומרים מסוכנים לפי סעיף 338(3) לחוק העונשין התשל"ז-1977. על פי עובדות כתב האישום בו הורשע הנאשם החזיר בכפר אבו גוש במכולות שברשותו גז פחמימני מעובה (להלן: גז; גפ"מ) מבלי שנקט אמצעי זהירות מפני סכנה מסתברת הכרוכה באשר או בחומר לקיח או נפיץ. מדובר בהחזקה של 119 מכלי גפ"מ במשקל של כשנים עשר ק"ג ו-17 מכלים במשקל ארבעים ושמונה ק"ג. המכלים הוחזקו במכולות שלא בהתאם להוראות החוק והתקנות הרלוונטיים, כאשר המכלים הונחו זה על גבי זה, במכולה סגורה ללא אוורור וללא אמצעי כיבוי מתאימים, באופן שאינו מאפשר שחרור לחץ הגז ועלול להגביר את עצמת הפיצוץ או הדלקה, אם יתרחשו, ובלא היתר מהרשות המקומית.

2.הנאשם הודה בכך שהחזיק את מכלי הגז, אך העלה טענות שונות בנוגע לאחריותו. בין היתר העלה הנאשם טענות מקדמיות של אכיפה בררנית וכן טען כי היה על המאשימה לעשות שימוש בהוראות חוק ספציפיות המסדירות אחסון גז ולא בסעיף מחוק העונשין. טענות אלו נדחו בהחלטה מיום 13.2.14. טענות נוספות נדונו בהכרעת הדין.

טיעוני הצדדים

3.ב"כ המאשימה התייחסה לחומרת העבירה בה הורשע הנאשם. היא ציינה כי נפגע הערך החברתי של שמירה על שלום הציבור ובטחונו, הזכירה אירועים של פיצוץ בלוני גז בהם נפגעו אנשים והוסיפה כי גם נזק פוטנציאלי הוא נזק שצריך להילקח בחשבון. התובעת טענה כי הליקויים בהחזקת הגז אינם ליקויים טכניים אלא בטיחותיים, וכי נדרשה היערכות משטרתית שכללה כוחות רבים כדי להגיע למקום אחסון המכלים. עוד טענה התובעת כי קיימת עליית מדרגה במעשיו של הנאשם, שבעבר הושתו עליו קנסות מנהליים והוא המשיך את העיסוק בגז.

ב"כ המאשימה הציגה מספר פסקי דין המצביעים על מגמה של החמרה בענישה הבאה לביטוי בהטלת עונשי מאסר בפועל ממש, על מנת להרתיע. היא טענה למתחם ענישה בין שישה חודשי מאסר בפועל אשר יכול שירוצו בעבודות שירות לבין שמונה עשר חודשי מאסר. בנוגע לנאשם בתיק זה טענה כי הנאשם לא נטל אחריות וניהל הוכחות, אין לנאשם עבר פלילי אך ננקטו נגדו הליכים מנהליים, ועל כן ביקשה להטיל עליו עונש של שמונה חודשי מאסר בפועל ורכיבי ענישה נלווים.

4.ב"כ הנאשם טען כי כמעט כל פסקי הדין שאליהם הפנתה התובעת עוסקים בנסיבות שונות מאלה שבתיק הנוכחי, בנאשמים העוסקים בגז באופן פיראטי, ואילו הנאשם כאן הוא בעל רישיון לעסוק בגז, מואשם רק באחסון מכלי הגז ללא היתר ועסק בהיתר בחלוקת גז על ידי משאית מלאה במכלים. הוא הפנה להודעה מיום 5.5.13 שהגישו הצדדים בהסכמה, בה נכתב כי "מובהר שהנאשם אינו מואשם בעבודה ללא רישיון אלא באחסון ללא היתר". עוד טען כי הפסיקה המחמירה המתייחסת לשנים האחרונות אינה צריכה לחול על העבירה בתיק זה אשר בוצעה בשנת 2011 וההליכים בה התארכו שלא באשמת הנאשם. עוד טען הסניגור כי הנאשם החזיק את המכלים בתוך מטע רחוק ממקום הימצאותם של אנשים. בנוגע להיערכות המשטרתית למבצע טען ב"כ הנאשם כי לא היה צורך בהיערכות כה כבדה וכי חששות בלתי מוצדקים של המשטרה הם שהביאו להיערכות כוחות כה רבים ולבזבוז כספי ציבור.

עוד טען ב"כ הנאשם כי הנאשם לא ניהל משפט במלוא היקפו אלא העלה מספר טענות ממוקדות, ונגרר לניהול משפט בשל טענת התביעה שהנסיבות העובדתיות יוכיחו שמוצדק לסטות מהמסלול המנהלי. הנאשם נשוי ואב לשני ילדים, ובשנים שעברו מאז ביצוע העבירה הוכיח את התנהגותו הטובה ולא הסתבך בעבירות נוספות. גם ב"כ הנאשם הפנה לפסיקה וטען כי מכלול הנסיבות מצדיק להטיל על הנאשם קנס כספי סמלי ולכל היותר מאסר על תנאי ברף הנמוך.

5.ב"כ הנאשם התייחס בטיעוניו לטעות שנפלה לדבריו בהכרעת הדין, בכך שנזקף לחובתו של הנאשם תיק מתנהל אחר, אשר הנאשם בו אינו הנאשם עצמו אלא קרוב משפחתו. שאלת קיומם של הליכים קודמים עלתה בהכרעת הדין לא כחלק מהותי מההכרעה אלא במסגרת הדיון בטענה המקדמית לפיה היה על המאשימה להסתפק בהשתת קנס מנהלי ולא להעמיד את הנאשם לדין בהליך פלילי. במסגרת זו הזכרתי כי מדברי הצדדים ומהראיות שהוגשו עלה שהנאשם היה מעורב בעבר בעבירות הקשורות להחזקת הובלת גז. הפניתי להודעת הנאשם ת/1 בה הזכיר הנאשם עצמו אירוע בו נתפס מוביל גז, וכן ציינתי כי הצדדים עצמם הזכירו הליך מקביל בפני כב' השופט מינטקביץ, אשר מתברר עתה כי הנאשם שבפני לא הואשם בו. יש להצטער על חוסר הבהירות בנושא זה, אולם לגופו של עניין אין בכך כדי להשפיע על תוצאות ההליך שבפני. בכל הנוגע להכרעת הדין ודחיית הטענה שלא היה מקום להגשת כתב האישום, הרי שהיא מבוססת על שורה ארוכה של נימוקים אשר קיומם של הליכים קודמים הוא רק נימוק אחד מביניהם, והנאשם היה אכן מעורב בהליך קודם של קנס כפי שמסר בעצמו בהודעתו. מכל מקום הנושא נדון במסגרת בחינת שיקול הדעת של התביעה בהכרעת הדין עצמה. במסגרת הטיעונים לעונש המאשימה לא טענה לקיומן של הרשעות קודמות לנאשם.

מתחם העונש ההולם

6.הערכים המוגנים על ידי החוק הם שמירה על שלום הציבור ובטחונו והפחתת הסיכון העלול להיווצר כתוצאה משימוש בגז, שהוא חומר בעל פוטנציאל סיכון גדול. הנזק שהיה עלול להיגרם אילו ארעה תקלה כלשהו הוא גדול ועלול היה לעלות בחיי אדם, ומכאן הצורך בחקיקה ובתקנות המסדירות את נושא החזקת הגז. עם זאת יש לציין כי מדובר בסיכון נדיר שהסיכוי להתרחשותו נמוך מאד.

7.הנאשם החזיק כמות גדולה של בלוני גז, בסך הכל 136 מכלים בשני גדלים שונים. לא ידוע כמה מהם היו מלאים. על פי נוסח כתב האישום המכולות בהן הוחזק הגז נמצאו באזור הכפר אבו גוש, דהיינו לא בתחום היישוב עצמו, וגם בכך יש כדי להפחית את הסכנה הנשקפת לציבור במקרה של תקלה.

העבירה המיוחסת לנאשם היא עבירת רשלנות שהתבטאה באי נקיטת אמצעי זהירות נדרשים, בשונה מעבירה המצריכה פעילות אקטיבית של ביצוע העבירה.

הנאשם הורשע בהחזקת המכלים במועד אחד בלבד הנזכר בכתב האישום. עובדה מוסכמת נוספת שעליה הודיעו הצדדים בהודעה מיום 5.5.13 היא שהנאשם אינו מואשם בעבודה ללא רשיון אלא באחסון ללא היתר בלבד. דהיינו, הנאשם היה מורשה לעסוק בגז ולמכור גז, והעבירה המיוחסת לו מצומצמת לעניין האחזקה בלבד.

8.ב"כ הצדדים הפנו למספר פסקי דין, לקולה ולחומרה:

ת"פ (ת"א) 40404-05-12, מדינת ישראל נ' אבו רחימה – הנאשמים הורשעו בעבירה על סעיף 338(א)(3) לחוק העונשין בכך שאחסנו מכלי גפ"מ בכמות שאינה ידועה במספר מועדים בכלי רכב שונים בבית. במסגרת הסדר טיעון הכולל עונש מוסכם נדונו למאסר על תנאי לשלושה חודשים וקנס בסך 5,000 ₪.

ת"פ (י-ם) 16377-07-11, מדינת ישראל נ' עבד אל רחמאן – הנאשם הורשע בהחזקת שמונה מכלי גפ"מ במכונית סגורה, נקבע מתחם שבין מאסר על תנאי וקנס משמעותי לבין חודשי מאסר בפועל, הנאשם סבל ממצב רפואי שלא אפשר ביצוע עבודות שירות ונדון ל150 שעות של"צ, מאסר על תנאי וקנס בסך 10,000 ₪.

ת"פ (ראשל"צ) 51908-05-14, מדינת ישראל נ' אבו ערער - הנאשם הורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות על חוק הגז, בעיסוק ללא רישיון בחלוקת מכלי גז ממחסן ללקוחות. ב"כ המאשימה ציינה כי יתכן שהמכלים היו ריקים. הנאשם נדון לעונש מוסכם של מאסר על תנאי וקנס בסך 5,000 ₪.

ת"פ (ראשל"צ) 64241-01-15, מדינת ישראל נ' נתנאל צדוק - הנאשם הורשע במסגרת הסדר בעבירות על חוק הגז. לנאשם רישום פלילי (שלא פורט), הוא עבד בעבר כספק מורשה אך רישיונו לא חודש, ונדון לעונש מוסכם של מאסר על תנאי וקנס בסך 1,500 ₪.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ