אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"פ 44139-07-15 מדינת ישראל נ' מלכה

ת"פ 44139-07-15 מדינת ישראל נ' מלכה

תאריך פרסום : 12/10/2015 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
44139-07-15
20/09/2015
בפני השופט:
יעקב צבן - סגן הנשיא

- נגד -
המאשימה:
מדינת ישראל
עו"ד קרן אלטמן
עו"ד ליאורה נהון
הנאשם:
ערן מלכה
עו"ד עופר ברטל
עו"ד דב גלעד כהן
גזר דין
 

 

1.המאשימה הגישה בחודש מאי 2015 כתב אישום כנגד שבעה נאשמים ובהם הנאשם 1, ערן מלכה. ביום 4.6.2015 נערך ונחתם בין המאשימה לבין הנאשם הסדר טיעון בעקבותיו הוגש כתב אישום מתוקן בשנית וביום 10.6.2015 הורשע הנאשם על-פי הודאתו באחד-עשר אישומים. עניינם של ששת הנאשמים האחרים ממשיך להתנהל לפני עמיתי כב' השופט סובל ועניינו של ערן מלכה, הופרד, ושלב העונש הועבר לדיון לפניי.

 

2.ואלה העבירות בהן הודה והורשע הנאשם: 6 עבירות של גילוי בהפרת חובה לפי סעיף 117 לחוק העונשין; 9 עבירות של מרמה והפרת אמונים לפי סעיף 284 לחוק; 4 עבירות של הוצאת מסמך ממשמורת לפי סעיף 267(ב) לחוק; 10 עבירות של שיבוש מהלכי משפט לפי סעיף 244 לחוק; 4 עבירות של לקיחת שוחד לפי סעיף 290 לחוק; 4 עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות לפי סעיף 415 סיפא לחוק; ניסיון לקבלת שוחד לפי סעיף 290(א) + סעיף 25 לחוק.

 

3.ואלה המעשים המפורטים בכתב האישום: הנאשם, יליד 1975, הינו קצין במשטרת ישראל בדרגת רב פקד, עורך-דין בהשכלתו, ששימש כראש צוות ביחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ), שהינה חלק מיחידת להב 433, שתפקידה לבצע חקירות רגישות בתחומי פשיעה כלכלית חמורה ואנשיה נחשפים למידע מודיעני רגיש. בחודש מאי 2012 הכיר הנאשם את רונאל פישר (נאשם 2), שעמד בראש משרד עורכי דין. נאשמת 3 בכתב האישום המקורי, רות דוד, שימשה בעבר כפרקליטת מחוז תל-אביב ועם פרישתה הצטרפה למשרדו של רונאל פישר (להלן – פישר). ארבעת הנאשמים הנוספים בכתב האישום המתוקן יוצגו על-ידי פישר ומשרדו. ע' שימשה בתפקיד מזכירה ועוזרת של פישר במשרדו.

בתוקף תפקידו אצר הנאשם סודות של חקירות רגישות ביחידת להב 433 ונחשף למידע מודיעיני שחשיפתו עלולה לפגוע באינטרסים ציבוריים חשובים. סודות אלה חלק הנאשם עם פישר ולא בחל בשיבוש חקירות סמויות ומכירת מידע תמורת כסף, תוך פגיעה בערכי המשטרה. פישר ניצל את תפקידו ומעמדו כדי לסחוט כספים באמצעות המידע, לשבש חקירות רגישות וסמויות ואף לשם עריכת מניפולציות ומצגים. כאשר מעללים אלה החלו להיחשף, פעלו הנאשם ופישר לשבש את חקירתם עד שבמשך מספר חודשים נקלעה החקירה למבוי סתום, שנפרץ כאשר גורמי החקירה הצליחו לחדור למכשירים הניידים של פישר ו-ע'. כדרך ושיטת פעולה סוכם כי הנאשם יעביר לפישר ישירות או באמצעות ע' חומרים הנוגעים לעבודתו במשטרה ובהם מידע מחקירות סמויות וגלויות; מידע מודיעיני; נוסחי שאלות מתוך חקירות עתידיות; התראות לגבי מעצרים צפויים; התראות לגבי מועדים המכונים "פרוץ" שהוא המועד הסודי המתוכנן ההופך חקירה סמויה לגלויה. הנאשם יצר כתובת דוא"ל מיוחדת שכונתה "אלפוניו-7", דרכה שלח לפישר החומרים האמורים ובמקביל נשלחה הודעת ווטסאפ ל-ע' שהייתה מדפיסה את החומרים מתיבת "אלפוניו-7" ומעבירה לידיו של פישר. בנוסף, העביר הנאשם לפישר מידע חסוי במסגרת פגישות ובאמצעות הודעות ווטסאפ. השניים תאמו ביניהם פניות של פישר למעורבים שונים בחקירות, בין כחשודים ובין כעדים. לאחר יצירת הקשר נהג פישר להיפגש עם חשודים או עדים, להרשימם בבקיאותו ברזי החקירה, לגייסם כלקוחות ולנקוב בשכר טרחה מופקע וזאת על סמך מצגים שערך לגבי רמת נגישותו לחקירת המשטרה ולכוחו להשפיע עליה ולסייע ללקוחותיו באמצעות גורם פנים משטרתי. כדי לבסס המצג נהג פישר למסור לגורמים מידע מתיקי החקירה בעניינם, לרבות פרטים מוכמנים. בפגישות נקב פישר בסכום שכר טרחה ובסכום כסף נוסף עבור העברה לגורם משטרתי. באמצעות השיטה הביאו הנאשם ופישר לפגיעה בחקירות ובמאמצי היחידות החוקרות לאיסוף ראיות בתיקים מורכבים או בשיבוש מהלכי משפט. כמו כן, בחלק מהמקרים ועל סמך פרטי מידע שקיבל פישר מהנאשם, עשה מצגי שווא לפני נחקרים פוטנציאליים בדבר פעולות וחקירות שכביכול מתנהלות נגדם וניסה לקבל, ואף קיבל, כסף בחלק מהמקרים. בשיטת פעולה זו קיבל פישר כספים בסכומים גדולים מגורמים שונים, אותם חלק עם הנאשם.

 

4.האישום הראשון – "פרשת יאיר ביטון": בשנת 2012 התנהלה ביחב"ל חקירה סמויה בעניין הקשר בין יצחק אברג'יל לבין חברת "ב. יאיר" ובעל השליטה בה, יאיר ביטון. בשנת 2013 נאספו ראיות המגבשות חשד לכאורה במעורבות פלילית של ביטון. החקירה הסמויה נסובה גם סביב עניין זה. במסגרת תפקידו נחשף הנאשם לכל חומרי החקירה בעניינו של ביטון. פישר אשר שימש באותה עת כבא-כוחו של ביטון, פנה לנאשם וביקש לסייע לו לעזור לביטון בהדגישו כי ביטון הינו חברו. הנאשם נעתר, הגיע למשרדו של פישר ומסר לו ולע' חומרים מתוך חקירה סמויה בעניינו של ביטון. בין השאר מסר דפים ובו שאלות מתוכננות לחקירתו העתידית של ביטון, כאשר החקירה תהפוך לגלויה. הנאשם ופישר אף דיברו על נפקותם המשפטית של חומרים אלה. סמוך לאחר מכן הגיע ביטון למשרד של פישר, השניים שוחחו על החומרים המסווגים הללו. ביום 27.3.2014 פישר ורות דוד טסו לבודפשט, פגשו שם את ביטון ותוך שימוש בחומרים שהעביר הנאשם הכינו את ביטון לקראת חקירתו הצפויה וחשפו לפניו מידע מסווג. במהלך השהות בבודפשט התקשר פישר לנאשם, ביקש וקיבל מהנאשם הבהרות בקשר לחומרים הללו. בשלהי אפריל 2014 שוב תודרך ביטון על-ידי פישר ורות דוד על-פי המסמכים המסווגים הנ"ל. מועד ה"פרוץ" של החקירה נקבע ליום 7.5.2014 ובו היה אמור ביטון להיעצר. שלושה ימים קודם לכן כתב הנאשם הודעת ווטסאפ לע' "יש למצוא בעיה בלב ולאשפז כי ברביעי בבוקר הוא מקבל דפיקות בדלת" ובכך הדליף הנאשם את מועד מעצרו הצפוי של ביטון וייעץ ליצור מצג שווא שיביא לאשפוזו על-מנת שלא יהיה ניתן לבצע את מעצרו. ביטון אכן התאשפז ביום 7.5.2014 ובכך סוכל מעצרו. ה"פרוץ" נדחה במספר ימים והנאשם הודיע מראש לפישר על מועדו ובכך הדליף את מועד מעצרו המתוכנן החדש של ביטון. כאשר ביטון נעצר ייעץ הנאשם לפישר להילחם לטובת ביטון על הצד הטוב ביותר.

 

האישום השני – "פרשת האחים נחמיאס": בשנת 2012 התנהלה ברשות המסים חקירה הנוגעת לחשדות להפצת חשבוניות פיקטיביות ונחקרו מספר רב של חברות בענף עבודות עפר ותשתיות. בין השאר הייתה חקירה סמויה בעניין חברת ת.ע.ן אשר האחים נחמיאס (נאשמים 6 ו-7) הינם חלק מבעליה. החקירה הסמויה לוותה על-ידי היאל"כ שנציגה המרכזי הוא הנאשם, שהיה גם הגורם המוסמך להורות על כליאה של עצורים עתידיים. הנאשם נפגש עם פישר, סיפר לו על החקירה הסמויה וכי האחים נחמיאס אמורים להיעצר. פישר אף ביקש כי הנאשם יסייע לו לגייס את שני האחים כלקוחותיו. הנאשם מסר לפישר הסברים לגבי העבירה של קיזוז חשבוניות פיקטיביות על-מנת שפישר יוכל להציג את עצמו כבעל הבנה בתחום. האחים נחמיאס הגיעו למשרדו של פישר, שעשה להם מצג כי הם אמורים להיעצר וייעץ להם לעזוב את הארץ טרם מועד ה"פרוץ" וכן דרש מהם שוחד עבור השוטרים המשתפים עמו פעולה. האחים נחמיאס העבירו לפישר 50,000 דולר. פישר דיווח לנאשם על סכום זה והשניים התחלקו בסכום, לאחר שהפרישו עשרה אחוז לע'. פישר עוד אמר לנאשם שהוא עתיד לקבל 50,000 דולר נוספים מהאחים נחמיאס. בהמשך, הדליף הנאשם לפישר את מועד ה"פרוץ", בעקבות כך אחד האחים נחמיאס נמלט לחו"ל, ופישר הודיע לנאשם כי האח הנוסף מוכן לשלם כסף ובלבד שלא ייכלא, ואף ביקש שהנאשם יסייע בכך. כדי למנוע את כליאתו של אותו אח, התקשר הנאשם לממונה על החקירות במשרדי מס ערך מוסף, הסביר לו כי יש קושי לכלוא את מר נחמיאס בשל היותו טעון הגנה ועל-כן הוחלט על-ידי צוות החקירה לוותר על כליאתו, בכך סיכל הנאשם כליאה זו. במסגרת תפקידו בליווי חקירת החשבוניות, הכין הנאשם את כתב האישום בכל הנוגע לצד הפלילי, כאשר זרוע התביעה של רשות המסים הייתה אמונה על הכנת כתב האישום בהיבט הפיסקאלי. לאחר החלפת טיוטות הבחין הנאשם, כי חברת ת.ע.ן אינה נכללת כנאשמת בכתב האישום ברשות המסים והדליף זאת לפישר על-מנת שזה יוכל לנצל מידע זה והנאשם אף שלח לפישר טיוטה מכתב האישום. פישר נפגש עם האחים נחמיאס, הציג בפניהם מידע כוזב לפיו הצליח לחלצם מכתב האישום ודרש סכום של 200,000 דולר כשוחד לשוטרים. פישר קיבל למעלה מ-600,000 ש"ח מנאשמים 6, 7, זימן את הנאשם לביתו והשניים התחלקו באופן שווה בסכום, לאחר הפרשת עשרה אחוז לע'. הנאשם חשש שלא ידע להסביר מקור הכספים ועל כן הותירם אצל פישר במשמורת עבורו. מעת לעת ביקש הנאשם מפישר לשחרר לו כספים מתוך כספי השוחד הללו.

 

אישום שלישי – "פרשת שי ברס": בחודש ינואר 2013 סיפר הנאשם לפישר כי מתנהלת ביקורת פנימית במחלקת עבודות ציבוריות – "נתיבי ישראל" בשל חשד לתשלום חריג ששילם שי ברס (נאשם 5) לקבלנים. פישר אמר לנאשם כי בכוונתו לדאוג שברס יהיה לקוח שלו ולקבל ממנו כספים והנאשם אישר כי לברס יש כספים. פישר נפגש עם ברס, אמר לו כי תלויה ועומדת נגדו חקירה משטרתית, לרבות האזנות סתר (למרות שבאותה עת לא הייתה עדיין חקירה). ברס אף זומן למשרדו של פישר, שהציג לו נושאי וסעיפי חקירה וזאת על בסיס ידיעות מודיעיניות שמסר הנאשם לפישר. הנאשם עודכן על דבר הפגישה. פישר אמר לברס כי אם ישלם כסף יש בכוחו להרוג את החקירה. כדי להעצים את המצג פישר הורה לע' לשכור רכב מזדה ולעקוב אחר רכבו של ברס ואז התקשר לברס, אמר לו שהוא תחת מעקב ויכול להבחין זאת בעצמו אם יתבונן סביבו. עקב המצג הכוזב שעשה פישר לברס, מסר זה לפישר 77,000 יורו במזומן על מנת לתת שוחד לשוטר. בשעת לילה נפגש פישר עם הנאשם ומסר לו שקית עם כסף, 36,000 יורו (מחצית הסכום לאחר הפרשה של 5,000 יורו לע'). בהמשך עדכן הנאשם את פישר כי נפתחה חקירה סמויה בעניינו של ברס ואף העביר לפישר בכתב סקירה סודית ובה תקציר החקירה וסקירת מחקרי התקשורת שהופקו במסגרת חקירה. בהמשך שלח הנאשם לע' הודעות ווטסאפ כי מדובר בחומר כבד ויקר וכי עליה להקפיד שזה לא יהיה בזול, כשהוא מכוון לכך שפישר ידרוש סכום עתק מברס. ברס דאג כי פישר יקבל תפקיד של יועץ משפטי ב"נתיבי ישראל" וקיבל שם שכר טרחה גבוה. גם במקרה זה נמנע הנאשם מלהחזיק את הכספים שקיבל כשוחד והעבירם למשמורת לפישר ומדי פעם פנה לפישר על-מנת לקבל ולשחרר חלק מכספי השוחד.

 

אישום רביעי – "פרשת אלון חסן": חסן כיהן כיו"ר וועד עובדי נמל אשדוד, התנהלה בעניינו חקירה ביחידת להב והוא ייוצג על-ידי פישר. הנאשם הדליף לפישר כי נגד חסן מתנהלת חקירה סמויה וכי הוא עתיד להיחקר. עוד הדליף הנאשם כי הוא עצמו עתיד לקבל את החקירה לאחריותו לצורך ביצוע חקירה גלויה וכך היה. בהמשך הדליף הנאשם לפישר פרטי החקירה והבהיר כי נחקרות שתי פרשיות, בהן חסן עתיד להיחקר אך חקירות אלה צפויות להיגנז מבלי שחסן יועמד לדין וזאת על-פי המלצתו לפני גורמי הפרקליטות. בעקבות ההדלפה, זימן פישר את חסן לפגישה ובה הציע לחסן לשלם לו כסף והוא ידאג שהחקירה אודותיו לא תבשיל וכי אם ייתן כסף, ידאג שגורמים "יהרגו" את הפרשה. הנאשם כתב לע' בהודעת ווטסאפ על המועד בו צפוי מעבר מחקירה סמויה לגלויה בעניינו של חסן, פישר יצר קשר עם חסן כדי להזהירו מפני מעצרו הצפוי ואף תאם פגישה עמו, אך פישר ביטל את הפגישה לאחר שהנאשם אמר לו שיש האזנת סתר על קו הטלפון של חסן. חסן אכן נעצר ומשרדו של פישר המשיך ודיווח לנאשם על המעצר והשחרור. בהמשך הציע פישר לחסן כי הלה יעביר לו 150,000 דולר, בתמורה ידאג פישר כי שתי הפרשיות הנחקרות ייגנזו. חסן נפגש עם שוטר במחלקה לחקירת שוטרים, סיפר להם על ההצעה שקיבל מפישר. לאחר מכן נחקר חסן פעמיים ביאל"כ, לרבות חקירה באזהרה, והנאשם הדליף לפישר על המתרחש בחקירה ואף הפציר בפישר לזמן את חסן אליו כדי שיביא חבילה והעיר כי חסן בלחץ. התקיימה פגישה בין חסן לפישר, בה הדגיש פישר כי הכסף דרוש כדי להעבירו לגורם משטרתי. בחלוף מספר ימים ביקש הנאשם מע' לדעת האם חסן הגיע, וכאשר נודע לנאשם כי חסן ופישר אמורים להיפגש לשם העברת כסף בבית קפה, המליץ הנאשם כי הפגישה לא תתקיים בבית הקפה ולא במקום עם מצלמות, זאת על-מנת לשבש אפשרות של התחקות אחר מהלך הדברים. ביום 3.7.2014 התקיימה פגישה בבית קפה בין חסן לפישר, שהעביר לו תיק עם כסף. בסיום הפגישה פישר נעצר.

 

אישום חמישי – "פרשת איילון מכלוף": פישר ייצג את איילון מכלוף, בעלים של חברה העוסקת בהתקנת פסולת. אותה עת התקיימה חקירה סמויה ביחידת להב 433 כנגד מכלוף. הנאשם הדליף לפישר מועד מעצרו של מכלוף, מועד המעבר ומועד ה"פרוץ". פישר זימן את מכלוף למשרדו, אמר לו שיש גורם משטרתי שבתמורה להעברת כסף ימסור מידע בעניין חקירה זו. מכלוף מסר לפישר 5,000 ש"ח במזומן שהיה בידו באותה עת ואז התריע בפניו כי שוטרים עתידים להגיע לביתו על-מנת לעצרו ועל-כן הורה לו להימנע מללון בביתו ולהימנע מלהשתמש בטלפון. כאשר הגיעו כוחות משטרה לביתו של מכלוף על-מנת לעצרו, לא מצאוהו, אך בחלוף זמן מה הוא נעצר במקום אחר. פישר עדכן את הנאשם כי באמתחתו 5,000 ש"ח והשניים התחלקו בסכום.

 

אישום שישי – "פרשת קובי כחלון": ביאל"כ התנהלה חקירה סמויה בעניין חשדות בשימוש במסמכים מזויפים, במסגרתם נחקר, בין היתר, קובי כחלון, יו"ר וועדה לתכנון ובנייה. הנאשם היה ממונה על החקירה ודיווח לפישר והדליף פרטים מתוך הפרשה הנוגעת לכחלון, לפיה הוא עתיד להיחקר במסגרת הפרשה וכן מסר לו מועד החקירה. פישר פנה לנאשם 4, יאיר ביטון, כדי שישוחח עם כחלון על הפרשה. כחלון זומן לחקירה ביום 10.9.2012 אך לא סיפר לאיש על זימונו. באמצעות חבר משותף יצר ביטון קשר עם כחלון, סיפר לו שהוא עתיד להיחקר והמליץ לו על עורך-דין שיוציא אותו מזה וציין כי בתמורה יהיה עליו לשלם עשרות אלפי דולרים. כחלון סירב להצעה ללא היסוס והיה מופתע כי דבר חקירתו הודלף. כאשר הגיע כחלון ליאל"כ לחקירה אחרי יומיים, ביקש לשוחח עם המפקד במקום ואז ניגש אליו הנאשם, הציג עצמו כמפקד וכחלון גולל בפני הנאשם בדבר ההצעה החשודה שקיבל וביקש ממנו לבדוק את הדברים בטרם מסירת גרסתו. הנאשם הגיב ואמר כי ההצעה נשמעת לו כהפניה לגיטימית לייעוץ משפטי והוא יפעל בעניין זה כפי שיראה לנכון והורה להמשיך לבדוק את עדותו של כחלון. הנאשם לא דיווח למפקדיו על טענות אלה, מאחר שידע כי ידו של פישר בדבר ועל-מנת שלא לחשוף את שותפו לעבירות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ