אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תמלוגים לחברה אחרת כהוצאה בייצור הכנסה המותרת בניכוי

תמלוגים לחברה אחרת כהוצאה בייצור הכנסה המותרת בניכוי

תאריך פרסום : 27/07/2008 | גרסת הדפסה
עמ"ה
בית המשפט המחוזי ירושלים
9054-05
24/07/2008
בפני השופט:
מרים מזרחי

- נגד -
התובע:
אידיאל טורס (1982) ישראל בע"מ
עו"ד א' צוקרמן
עו"ד ע' גבאי
הנתבע:
פקיד שומה ירושלים 1
עו"ד ד' בהט
פסק-דין

1.       לפניי ערעור על שומה שהוציא המשיב למערערת, לשנות המס 2000-2002, מכח סעיף 152 (ב) לפקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א - 1961 (להלן: " הפקודה").

2.       המחלוקת בין המערערת למשיב נסובה, בעיקרו של דבר, על אי-הכרת המשיב בסכומים ששילמה המערערת כתמלוגים לחברה אחרת כהוצאה בייצור הכנסה.

עובדות

3.       המערערת הינה חברה בע"מ שהוקמה ביום 13.7.82. מנהליה הם אחים: מר נחום אלבוים (להלן: " נחום") ומר יהודה אריה אלבוים (להלן: " יהודה").

4.       המערערת מוחזקת על-ידי חברה זרה בשם " קלסיק מרקטינג" בשיעור של 99.99%, בעל המניות בחברת " קלסיק מרקטינג" הוא מר נחמן אלבוים אביהם של שני מנהלי המערערת, שהינו גם הבעלים של אידיאל טורס אינק (ארה"ב) (להלן: " החברה האמריקאית" או " החברה הראשית"). החברה הראשית קיימת מזה כ-50 שנה ומנהלת סוכנות נסיעות בארה"ב, ואילו, המערערת מאז הקמתה ועד היום מנהלת סוכנות נסיעות בישראל. עד לאחרונה היה מר יוסקוביץ שותפו של נחמן אלבוים בחברה האמריקאית.          

5.       בעת הקמת המערערת, נחתם חוזה בין "קלסיק מרקטינג" לבין החברה האמריקאית (להלן: החוזה המקורי), בו העניקה האחרונה ל" קלסיק מרקטינג" רשות להקמת סוכנות משנה בלעדית (Exclusive Agency) בישראל. בגדר ההסכמות בחוזה העניקה החברה האמריקאית למערערת את הרשות להשתמש בשמה (אידיאל טורס), ובכלל זה במוניטין שלה, וכן להשתמש בשירותים שונים. בתמורה התחייבה המערערת לשלם תמלוגים " Royalty on the annual income" (סעיף
5). על-פי החוזה המקורי, היה על המערערת לשלם לחברה האמריקאית תמלוגים בסכום מינימאלי של 3,000$ לחודש עד לגובה הכנסה של 144,000$ לשנה, וכן התחייבה לשלם שיעורים נוספים בשיטת המדרגות: על 350,000$ הכנסה נוספת - 33.33%, על הכנסה נוספת באותו היקף - 30%, ו-20% מכל הכנסה שמעבר לסכומים שצוינו.

6.       החוזה המקורי הוארך פעמיים (בשנת 1990 ובשנת 2001, להלן: הארכות החוזה), כאשר בכל פעם הופחת אחוז התשלומים מההכנסות (צילום החוזה המקורי והארכות החוזה צורפו לתצהיר יהודה אריה אלבוים). ההדרגתיות המוסכמת מובילה לכך שבסוף תקופת ההארכה השניה תחדל המערערת לשלם תמלוגים לחברה האמריקאית.

          הסכומים נשוא המחלוקת הועברו לחברה האמריקאית מכח שתי הארכות החוזה.

7.       על-פי מידע שנמסר למשיב על-ידי רשויות המס בארה"ב - כל התמלוגים שנתקבלו מהמערערת שולמו על-ידי החברה האמריקאית למר יוסקוביץ, שהיה בעל מניות בסוכנות זו, וזאת מכח הסכם העזיבה בינו לבין אותה חברה (נספח ה' לתצהיר המשיב). המערערת לא חלקה על עובדה זו.

הסבר המערערת לתשלום התמלוגים

8.       הסבר המערערת לתשלום התמלוגים נשען על העובדות הבאות:

החברה האמריקאית הוקמה על-ידי נחמן אלבוים לפני כ- 50 שנה, וצברה במשך השנים ידע מקצועי רב בתחום התיירות וכן קשרי מסחר ענפים עם חברות תעופה רבות בעולם. החברה האמריקאית הפעילה שיטות שיווק וניהול אפקטיביות ויצרה לעצמה מוניטין רב בקרב הציבור האמריקאי, ובמיוחד בקרב הציבור היהודי הדתי. החברה האמריקאית איפשרה למערערת ליהנות מהישגים אלו.

9.       המערערת מוסיפה, כי בעת הקמתה אוגדה כחברה ללא הון עצמי, ומנהליה היו חסרי כל ידע וקשרים בענף. בנסיבות אלו, נזקקה לחוזה המקורי עם החברה האמריקאית, שאיפשר לה להתמודד בשוק תחרותי, אשר הצלחה בו מחייבת השקעה גדולה וקשרים עם חברות תעופה וספקי תיירות. בשנים הראשונות, תמיכתה של החברה האמריקאית הייתה הכרחית לקבלת אישורים נדרשים לנסיעות (כגון, בעת הבקשה להכרה ע"י IATA) ולקיצור הליכי בירוקרטיה כדוגמת חיבור בזמן קצר במיוחד למחשבי אל-על. המערערת הוסיפה והסבירה, כי לשם חתימת הסכמים עם חברות תעופה וגורמים בענף נדרשו ערבויות בנקאיות, ואלה ניתנו בעבורה על-ידי החברה האמריקאית. חלק מערבויות אלה ניתנו לחברות תעופה שונות לשם קבלת עמלות יותר גבוהות ביחס למשרדי נסיעות אחרים, דבר אשר איפשר למערערת הוזלת מחיר כרטיסים. כמו-כן, בשל המוניטין של החברה האמריקאית נתנו הלקוחות אמון במערערת (שהשתמשה בשם החברה האמריקאית), דבר שהתבטא בכך שהפקידו מראש סכומי כסף על חשבון רכישת שירותי תעופה. בדרך זו המערערת התחזקה והשיגה אחיזה איתנה בשוק הדתי חרדי.

שירותיה של החברה האמריקאית לא הסתכמו בכך. חברה זו אף עזרה לבניית היערכותה הפיזית של המערערת על-ידי: ייעוץ מיחשובי בהתאמת סוגי תוכנה; ייעוץ במשא ומתן מול גורמי מיחשוב; כניסה לשווקים שמרניים כגון ישיבות גדולות וחצרות חסידיות, מכח המוניטין של החברה האמריקאית; פיתוח שווקים חדשים - כגון שוק התיירות באוקראינה (אומן) ורוסיה על-ידי בניית התנאים הנחוצים לתיירות באזורים אלה. בנוסף, החברה האמריקאית העניקה עזרה שיווקית שהתבטאה בין היתר בהפניית מספר רב של לקוחות למערערת, וכן השתמשה ביכולותיה כגוף בעל מוניטין וקשרים להשגת מקומות טיסה בטיסות מלאות עבור המערערת, לשינוי מועדים של כרטיסי טיסה ללא תשלום כמקובל, ולהשגת אישורים להבאת משקל יתר של לקוחות המערערת. אליבא דמערערת, פעילות החברה האמריקאית שיפרה באופן משמעותי את מצבה אל מול לקוחותיה, שימרה את לקוחותיה ומשכה אליה לקוחות חדשים.

10.     לגרסת המערערת, השימוש בשמה של הסוכנות האמריקאית ובשירותים שסיפקה, הביאו להיותה סוכנות הנסיעות בעלת המחזור הגדול ביותר בירושלים. כדי ללמוד על חשיבות השימוש בשם " אידיאל טורס", הפנתה המערערת, בין השאר, לעדותו של מר זאב פרסטר, המשמש כאחד מראשי חסידות בעלזא:

" ... הנסיעה האחרונה שהאדמו"ר נסע והשתתפו קרוב ל- 3000 איש מכל רחבי העולם, אז היו כל מיני הצעות לנסיעות, ורצינו ש אידיאל טורס תעמוד כי יש לנו ביטחון" (עמ' 13 לפרוטוקול מיום 12.11.07).

          הישענות זו על החברה האמריקאית מצדיקה, לשיטת המערערת, תמלוגים בהיקף שנקבע בחוזה המקורי ובחוזי ההארכה.

תמצית עמדת המשיב

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ