אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תיק צבאי 27/15 טור' ארז דהן נ' התובע הצבאי הראשי

תיק צבאי 27/15 טור' ארז דהן נ' התובע הצבאי הראשי

תאריך פרסום : 10/08/2015 | גרסת הדפסה
תיק צבאי
בית הדין הצבאי לערעורים
27-15
13/05/2015
בפני שופטים:
1. המשנה לנשיא תא"ל פיילס
2. אל"מ פורת
3. אל"מ בלאיש


- נגד -
המערער :
טור' ארז דהן
עו"ד רס"ן עדי אייזנר
עו"ד סרן מור ימין
המשיב :
התובע הצבאי הראשי
עו"ד רס"ן מירה ברנר
פסק דין

 

 1. המערער, טוראי ארז דהן, משיג על מידת העונש שנגזר לו, אחר שהורשע בבית הדין קמא, על-פי הודאתו, בעבירות שיוחסו לו, בכתב האישום המתוקן. עניינן של עבירות אלו הוא פציעה, לפי סעיף 334 לחוק העונשין, התשל"ז-1977, וכן שיבוש מהלכי משפט, לפי סעיף 244 לחוק העונשין, התשל"ז-1977.
 2. כעולה מכתב האישום בו הורשע, ביום 17.2.2015 נדרש המערער להתחיל בריצוי עונשי המחבוש שהוטלו עליו בשני הליכים משמעתיים ביחידתו. המערער סירב להתלוות להסעה לבסיס הכליאה ואז הזעיקו גורמי היחידה כוח שוטרים צבאיים, שיסייעו בליווי המערער לבסיס הכליאה. כשהמערער הבחין בכך, הוציא בקבוק זכוכית מכיסו, שברו, הצמיד את שבר הזכוכית לצווארו, ואמר לשוטרים הצבאיים ולמפקדים שהיו במקום כי ידקור את עצמו אם יתקרבו אליו, או שינסו לקחת ממנו את שבר הזכוכית. כן התבטא כי "אני מת ולא נכנס לכלא". המערער החל לפסוע לכיוון שער היציאה של היחידה, בעוד שבר הבקבוק צמוד לצווארו והמשיך לאיים כי ידקור עצמו, אם יתקרבו אליו. כשהגיע לקרבת שער היחידה ריסס אחד השוטרים את המערער בגז מדמיע, כדי להשתלט עליו ולמנוע אפשרות שיפגע בעצמו. בשלב זה חתך המערער את השוטר במרפקו השמאלי, באמצעות שבר הזכוכית שהחזיק. השוטר נפצע ונזקק לארבעה ימי מחלה. המערער המשיך ללכת ביחידה, כששבר הזכוכית צמוד לצווארו ושב ואיים באוזני גורמי היחידה שנכחו במקום, כי יפגע בעצמו אם לא יינתן לו פטור מריצוי עונש המחבוש. במהלך האירוע נשרט המערער בצווארו משבר הזכוכית בו החזיק. כעבור זמן מה מסר המערער ביוזמתו את שבר הזכוכית שבו החזיק והוסע לבסיס הכליאה. בדרכו לבסיס הכליאה, אמר המערער לשוטרים שליווהו כי השוטר שנפגע כאמור "היה הראשון, כולכם בדרך גם". למחרת האירועים שתוארו, המערער פגש בשוטר שנפצע כתוצאה ממעשיו וניסה לשכנעו שיחזור בו מתלונתו ובתמורה המערער ימסור לידיו סך של 4,000 ש"ח.
 3. בית הדין קמא ציין, כי המערער הורשע בשנת 2011 בבית משפט לנוער בגין עבירות רכוש שונות ובגין הפרת הוראה חוקית ותקיפה, ובשנת 2013 קבע בית משפט שלום כי המערער עבר עברות של נהיגה ללא רישיון ושימוש ברכב ללא רשות, מבלי שהרשיעו. המערער הופנה מטעם שירות המבחן למוסד "רטורנו", שם שהה שנתיים, בתנאי מגורים. מדו"ח העובדת הסוציאלית שהונח בפני בית הדין קמא עלה כי על רקע התקדמותו במישור ההתנהגותי והמשמעתי הומלץ על גיוסו לצה"ל. המערער התגייס לצה"ל בחודש נובמבר 2014, במסגרת מערך אית"ן, השלים טירונות והוצב בתחילת ינואר 2015 ביחידתו. עד מועד האירועים הנדונים, משך כחודש ומחצה, נעדר המערער תקופה מצטברת של 32 ימים. קב"ן שבדקה את המערער התרשמה כי הוא ב"מצב משברי על רקע הכליאה שמציפה אירועי חיים משבריים קודמים... קיים קושי להתמודד במצבי לחץ ומשבר... המלצתי לקבל סיוע טיפולי ביחידתו".
 4. בית הדין קמא קבע כי העבירות בהן הורשע המערער הן "אירוע אחד", שלגביו יש לקבוע מתחם ענישה כולל. בית הדין קמא עמד על הסכנה שהייתה גלומה במעשי המערער בכך שאחז בנשק קר, "סיטואציה מסוכנת שעלולה להסלים", כשהרקע למעשה נעוץ ברצון המערער לאלץ את מפקדיו לקבל את תכתיביו ולהימנע מלשלחו לכליאה. מנגד, ניתנה הדעת לכך שהפגיעה בשוטר הצבאי לא הייתה מתוכננת והאירוע הסתיים ביזמת המערער. בנסיבות אלה קבע בית הדין קמא כי מתחם ענישה ההולם הוא עונש מאסר הנע בין ארבעה חודשים בסיפו התחתון ועד שמונה חודשים, בתקרתו.
 5. בית הדין קמא מצא שאין מתקיימים טעמים המבססים חריגה ממתחם הענישה מטעמי שיקום, כעתירת המערער. צוין, כי האירוע הנדון והתנהגותו בימים שלפניו, מראים כי המערער טרם למד להתגבר על קשייו וטרם "הפנים את הנורמות הנדרשות מאזרח שומר חוק בכלל, ומחייל בצה"ל בפרט". לפיכך, נקבע כי אין מתקיימים שיקולי שיקום, המצדיקים סטייה לקולה ממתחם הענישה.
 6. בשים לב למאמצי המערער לפתוח בדרך חדשה, להודאתו בעבירות שיוחסו לו, להבעת הצער על הפגיעה בשוטר הצבאי, וכן לפוטנציאל הגלום בהמשך שירותו הצבאי, ראתה הערכאה קמא לגזור למערער עונש המצוי בתחתית מתחם הענישה שנקבע, ואף לא לצבור את הענישה המוטלת לעונשי המחבוש שהוטלו על המערער בדין משמעתי. בנסיבות אלה נגזרו למערער חמישה חודשי מאסר ממשי, לצד עונשי מאסר מותנים ונקבע כי יפצה את המתלונן בסך של 500 ש"ח.
 7. המערער עתר להקלה בעונשו, באופן שהענישה לא תגרור עימה רישום פלילי מלא. נטען, כי מתחם הענישה שנקבע מחמיר יתר על המידה, בשים לב לקביעת בית הדין, לפיה פציעת השוטר הייתה מינורית ולפיכך סיפו התחתון של המתחם צריך לכלול ענישה שתוצאתה רישום פלילי מופחת. צוין עוד, כי המערער לא ביקש להתעמת עם השוטרים הצבאיים ואף לא איים, אלא על עצמו. עוד נטען, כי הפעלת הגז המדמיע במקרה זה נעשתה שלא לפי הנהלים המחייבים אזהרה על הכוונה לעשות שימוש באמצעי זה.
 8. צוין כי המערער התגייס לצבא רק בשל רצונו להתגייס ולהשתלב מחדש בחברה. על-כן נטען כי השירות הצבאי הוא, עבור המערער, תהליך שיקומי, שהמערער מצוי בעיצומו, והמצדיק, לפיכך, הקלה בעונשו אף מעבר לסיפו התחתון של מתחם הענישה, באופן שהענישה תגרור עימה רישום פלילי מופחת בלבד.
 9. התביעה הצבאית עתרה לדחיית הערעור. להשקפתה, נוכח הסיכון הפוטנציאלי שהיה טמון במעשי המערער, תוך שימוש בנשק קר, ועברו הפלילי, בכל אלה יש כדי להצדיק ענישה הולמת, הגוררת עימה רישום פלילי מלא. נטען, כי התנהגות המערער באירוע זה ובתקופה שקדמה לו מעלה כי טרם השתקם. צוין, כי התביעה הלכה כברת דרך לעבר המערער, בכך שתיקנה את כתב האישום וכללה בו אישומים קלים מאלה שהכיל בתחילה, וזאת נוכח נסיבותיו האישיות ורצונו להשתלב בשירות הצבאי. אף מטעם זה, התבקשנו שלא להקל עוד עם המערער.

 

דיון והכרעה

 1. המערער מיאן לציית להוראת מפקדיו להתלוות למי שייקח אותו לבסיס הכליאה, וכדי לכפות את רצונו, נטל שבר זכוכית ואיים בפגיעה עצמית, אם ינסו לאכוף עליו הוראה זו. מעשה זה טומן בחובו פגיעה קשה במשמעת הצבאית, בייחוד עת הוא מתרחש בפרהסיה, בלב מחנה היחידה, לעיני החיילים האחרים. מדובר באירוע הטומן בחובו סכנה למערער עצמו, אך גם לאחרים שנקלעו בדרכו. ואכן המערער פגע בשוטר צבאי שריססו בגז מדמיע, ובכך הראה כי הוא נכון להשתמש בנשק הקר שבידיו כלפי שוטרים האמונים על שמירת החוק והסדר. מעשים אלה ראויים לענישה ממשית ומרתיעה, כדי לאפשר את תפקודו התקין של הצבא, הנשען על יסודות של ציות להוראות המפקדים. על הענישה להעביר, בנוסף, מסר של הגנה על נושאי תפקיד שיטורי – שידע כל מי שמהין לפגוע בשוטר הממלא תפקיד על-פי חוק, כי ייענש בכל חומר הדין, כדי לאפשר לשוטרים למלא תפקידם בלא מורא וחשש.
 2. למערער עבר פלילי מכביד, לרבות בעבירות אלימות. משבחר להתגייס, כדרך שסבר, בצדק, כי תסייע לו להשתלב מחדש בחברה, נדרש הוא למלא אחר הוראות הצבא וכלליו. ביסוד אלה הציות להוראות המפקדים, עמידה בכללי המשמעת והימנעות מהתנהגות בריונית. בתוך תקופה קצרה נכשל המערער בעבירות משמעתיות ונעדר מהשירות, עד כי ייקשה לומר כי עלה על דרך ישרה ונורמטיבית. התנהגותו עד כה, במהלך שירותו הצבאי מלמדת כי טרם השתקם, ולכל היותר הוא מצוי בתחילת מסלול שעשוי להוליכו אל מחוזות השיקום. עד יעד זה עליו לילך כברת דרך ממושכת, שתראה כי נטש את דרכו ועלה על דרך הישר.
 3. הערכאה קמא נתנה דעתה למעשי המערער ושקלה את שיקולי הענישה הצריכים לעניין. על רקע נסיבותיו ורצונו להיטיב דרכיו, נגזרה לו ענישה בתחתית המתחם שנקבע. ענישה זו חפפה לעונשי המחבוש שנגזרו לו. איננו סבורים כי האיזון העונשי אליו הגיעה הערכאה קמא מהווה החמרה עם המערער, באופן המצדיק את התערבותנו. מנגד, הקלה בעונשו של המערער, באופן שענישתו תועמד על תקופת כליאה שלא תעלה על 60 ימים, כעתירת המערער, לא תשקף את היבטי החומרה המשתקפים ממעשיו, ובכלל זה מעשה של שיבוש מהלכי משפט.
 4. מהטעמים האמורים, מצאנו לדחות את הערעור. פסק דינה של הערכאה קמא יעמוד בעינו.

ניתן והודע היום, כ"ד באייר התשע"ה, 13 במאי 2015 בפומבי ובמעמד הצדדים.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ