אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שנתיים מאסר בגין סחיטה באיומים וקשירת קשר לפשע לשם גביית חוב כספי

שנתיים מאסר בגין סחיטה באיומים וקשירת קשר לפשע לשם גביית חוב כספי

תאריך פרסום : 14/10/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
127-08
13/10/2010
בפני השופט:
גילה כנפי-שטייניץ

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד נדב גדליהו
הנתבע:
1. שרון נחום
2. אריה אבו חצירה
3. צלאח חיג'אזי

עו"ד אריאל עטרי
עו"ד אריאל הרמן
עו"ד תמיר סננס
גזר דין

1.         הנאשמים הורשעו, לאחר שמיעת ראיות, בסחיטה באיומים, עבירה לפי ס' 428 (סיפא) לחוק העונשין, תשל"ז-1977, ובקשירת קשר לביצוע פשע, עבירה לפי ס' 499(א) לחוק. הנאשמים זוכו מעבירת החטיפה, עבירה לפי ס' 369 לחוק, אשר יוחסה להם בכתב האישום. כפי שתואר בהרחבה בהכרעת הדין, איימו הנאשמים על עופר נוריאל ורפי ברדה בפגיעה שלא כדין בגופם על מנת להניעם לפרוע חוב. בשל איומי הנאשמים, מסר להם ברדה, לפירעון החוב, רכב וכסף.

טיעוני הצדדים

2.         המאשימה מבקשת להטיל על הנאשמים מאסר ממושך בפועל, מאסר על תנאי וקנס כספי. בהתייחס לנאשם 2, המרצה כיום עונש מאסר, היא מוסיפה ומבקשת כי כל עונש מאסר שיוטל עליו ירוצה במצטבר למאסרו הנוכחי.

המאשימה טוענת כי עבירת הסחיטה באיומים, בה הורשעו הנאשמים, מקעקעת את הסדר החברתי ע"י החלפת שיטת הגביה המוסדית הלגיטימית באמצעי גבייה אלימים. המאשימה מדגישה את נפיצות העבירה, את הקושי בגילוייה, ואת קשר השתיקה האופף אותה בשל חששם של מתלוננים להתלונן וחששם של עדים למסור עדותם. באשר לנסיבות העבירה בענייננו, מוסיפה המאשימה וטוענת, כי יש לשקול לכף החומרה את העובדה כי העבירה בוצעה בחבורה, כי מדובר בשרשרת אירועי סחיטה שנמשכה על פני תקופה, ואת עברם הפלילי המכביד של הנאשמים, המעיד עליהם כי בחרו בעבריינות כדרך חיים וכי אין מדובר במעידה חד פעמית. ב"כ המאשימה הוסיף וציין כי אמנם החוב שנגבה ע"י הנאשמים הוא תוצאה של מעשה מרמה, "עוקץ", שביצעו קורבנות העבירה, ברדה ונוריאל. יחד עם זאת, אף שהנאשמים גבו, כביכול, את חובו של הירש, קורבן העוקץ, נותר שלל הסחיטה, ככל הנראה, בידיהם של הנאשמים.

3.         ב"כ הנאשם 1, עו"ד אריאל עטרי, הדגיש בטיעוניו כי הנאשמים זוכו מן העבירה החמורה ביותר שיוחסה להם בכתב האישום, היא עבירת החטיפה. בניגוד לנטען בכתב האישום, בוצעה עבירת הסחיטה בלא שהופעלה אלימות, וקורבנותיה היו שני נוכלים שמאחוריהם שובל של עבירות מרמה, אשר לא הועמדו לדין על מעשיהם. גם האיומים שהושמעו ע"י הנאשמים לא היו איומים בוטים, והעבירה שעברו הייתה ברף הנמוך ביותר של עבירות הסחיטה. ב"כ הנאשם 1 הוסיף וטען כי חלקו של הנאשם 1 במעשים היה השולי ביותר, וכי לא הוכח כי זכה לטובת הנאה כלשהיא כתוצאה מן העבירה.

עוד טען ב"כ הנאשם 1 כי אף שעברו של הנאשם אינו נקי, הוא לא ביצע בשש השנים האחרונות עבירות בעלות חומרה. הנאשם 1 עובד בצורה עקבית ומסודרת מזה כארבע שנים, והוא אב ל-6 ילדים שהבוגר שבהם מתגייס בקרוב לצה"ל והצעיר בן 6 חודשים בלבד. ככל שייאסר, תיאלץ אשתו להתמודד עם ארבעת ילדיהם (מנישואיו השניים) ועם הקשיים בגידולם. עוד נטען כי הנאשם 1 שוהה, מזה תקופה של כשנתיים וחצי, במעצר בית חלקי עם אפשרות לצאת לעבודה, תקופה זו הוקפאו חייו. לטענת בא כוחו, נוכח חלקו השולי של הנאשם בעבירות, מדובר בעונש חמור דיו ההולם את נסיבות העניין.

הנאשם 1 הציג בפני בית המשפט מכתב של מנהלת מסעדת "היהלום שבכתר" על פיו עבד במסעדה כמנהל אירועים מאז תחילת שנת 2006 ועד למאסרו האחרון (הנאשם מסיים כיום לרצות עונש מאסר בן חמישה חודשים), להוציא תקופת מעצר קצרה ב-2008. על פי האמור במכתב, מדובר בעובד מצטיין שביצע את עבודתו ללא דופי, וכי בדעת מעסיקו לשוב ולקבלו לעבודה עם שחרורו מן המאסר. הנאשם 1 הוסיף כי הוא מבקש לחזור למשפחתו, תוך שהבטיח כי ככל שיוטל עליו עונש שיחזירו למשפחתו ולילדיו, ינצל את ההזדמנות שניתנה לו בשתי ידיים, ולא יחזור אל בין כתלי בית המשפט.

4.         ב"כ הנאשם 2, עו"ד אריאל הרמן, טען כי עיון בכתב האישום, בעדויות ובהכרעת הדין מלמד כי חלקו של הנאשם 2 במעשים היה השולי והפחות ביותר. בינתיים חלפו למעלה משלוש שנים מאז בוצעו העבירות, נוהל משפט ממושך, בעקבותיו זוכו הנאשמים מן העבירה החמורה ביותר, ואף נקבע ממצא בעל חשיבות לפיו עבירת הסחיטה לא לוותה באלימות. לטענת ב"כ הנאשם, יש ליתן משקל לזהותם של הנסחטים אשר ביצעו "עוקץ", בגינו נולד החוב, ואשר עד היום לא הועמדו לדין. גם הירש, בעל החוב, לא הועמד לדין, דבר המלמד על אכיפה בררנית. ב"כ הנאשם הוסיף וטען כי אמנם לנאשם 2 עבר פלילי מכביד אולם הוא שילם את מלוא חובו לחברה בגין המעשים שביצע. בשל כתב האישום נשוא הדיון, ואף שלא נעצר עד לתום ההליכים, נמנע ממנו לצאת לחופשות ממאסרו. ב"כ הנאשם טוען עוד כי הנאשם, המרצה כיום עונש מאסר ממושך, החל בתהליך משמעותי של שיקום ועושה שינוי אמיתי לראשונה בחייו. הנאשם משתתף בתכנית לחינוך אסירים, תומך באסיר אובדני, ומשתתף בקורסים רבים במסגרת הכלא. הנאשם עומד להתייצב בקרוב בפני וועדת שחרורים, ובשל התנהגותו הטובה בכלא ותהליך השיקום אותו עבר, נבנתה עבורו תכנית טיפולית של הרשות לשיקום האסיר, לפיה הוא אמור להיקלט בהוסטל. הטלת עונש של מאסר בפועל תגדע את התהליך השיקומי והזדמנות השיקום תאבד. ב"כ הנאשם מבקש, לפיכך, שלא להטיל על הנאשם עונש של מאסר בפועל, ולחילופין, כי עונש המאסר, ככל שיוטל, ירוצה בחופף למאסרו הנוכחי.

ב"כ הנאשם 2 הציג בפני בית המשפט את מכתבו של בני יעקב מן הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול, המעיד על השינוי החיובי שעובר הנאשם, המגלה מוטיבציה גבוהה לצאת ממעגל הפשע. הנאשם נוטל אחריות על חייו ומסייע גם לאחרים. בימים אלה נבחנת התאמתו לשיקום במסגרת הוסטל דתי של הרשות לשיקום האסיר בירושלים.

אשת הנאשם 2 העידה על הקשיים שחוותה בתקופת מאסרו הנוכחי של הנאשם 2, במהלכו לא יצא לחופשות, והיא נאלצה להתמודד לבדה עם ארבעת ילדיהם. הנאשם 2 הוסיף כי לאחר שנים בהן ריצה מאסרים רבים, עשה שינוי פנימי אמיתי, החל בתהליך של שיקום, והוא מעוניין כיום לשוב ולהשתלב בחברה.

5.         ב"כ הנאשם 3, עו"ד תמיר סננס, חזר על טיעוני חבריו והוסיף כי האיומים שאיימו הנאשמים היו איומים שתוכנם ותדירותם מינוריים. כתב האישום הוגש כשמונה חודשים לאחר מועד ביצוע העבירות והתנהל משפט ממושך לאורך כשנתיים וחצי. במשך תקופה זו, שהה הנאשם 3 במעצר תקופה של חודש וחצי שלאחריה שהה במעצר בית חלקי, עם אפשרות יציאה לעבודה, ויש להביא עובדות אלה כשיקול ממשי בקביעת העונש. ב"כ הנאשם הוסיף וטען כי הנאשם עובד מזה כשנתיים וחצי במקום עבודה מסודר לשביעות רצון מעסיקו. בחודש אוגוסט האחרון, אירעה תאונת אופנוע לבנו הבכור, בעקבותיה סובל בנו מפריקת כתפיים ושברים בגפיו ואף נזקק לתמיכה נפשית. לפני כשבוע נהרג גיסו בתקרית ירי, ונטל משפחת אחותו נפל אף הוא על כתפיו. ב"כ הנאשם 3 מבקש, אפוא, להסתפק בעניינו של הנאשם, בעונש הצופה פני עתיד.

מר שמעון קופל, מנהל בחברת ע.ל. גיבור העיד לזכות הנאשם כי הנאשם 3 עובד בחברה מזה כשנתיים, אחראי על כל נושא הלוגיסטיקה והזמנת חומרים לאתרי העבודה, ומבצע את עבודתו  לשביעות רצון מעבידתו.

רקעם של הנאשמים

6.         הנאשם 1, שרון נחום, הוא בן 39, נשוי בשנית ואב ל-6 ילדים. לנאשם עבר פלילי הכולל עבירות רכוש, אלימות וסמים, בגינן ריצה מספר תקופות מאסר, ביניהן תקופת מאסר בת ארבע וחצי שנים בגין שוד מזוין.

בשנת 2004 הורשע הנאשם 1 בתקיפה ואיומים ונדון למאסר (ת"פ 347/04 של בימ"ש מחוזי ירושלים). כשנה לאחר מכן הורשע בתגרה ונדון למאסר על תנאי וקנס (ת"פ 2659/04 של בימ"ש שלום בירושלים). לאחרונה נדון ע"י בימ"ש שלערעור, בגין הפרעה לשוטר במילוי תפקידו ומעשה פזיזות ורשלנות, ל- 5 חודשי מאסר בפועל אותם הוא מסיים לרצות בימים אלה (ע"פ 2103/10 של בימ"ש המחוזי בירושלים). את כל העבירות נשוא שלושת התיקים שנמנו לעיל, ביצע הנאשם 1 יחד עם הנאשם 3.

על פי תסקיר שרות המבחן שהוזמן בעניינו מנהל הנאשם אורח חיים עברייני לאורך שנים ומתקשה לקחת אחריות על מעשיו. לצד ניסיונותיו לתפקד באופן חיובי בתחומי העבודה והמשפחה, הוא מתקשה לשלוט בדחפיו ונוטה להתנהגות אימפולסיבית הבאה לידי ביטוי בעבירות חוזרות ונשנות. ביחס לעבירות נשוא הרשעתו, נוטה הנאשם להשליך את האחריות לביצוען להשפעת אחרים בעלי אורח חיים שולי. הנאשם הביע את רצונו להשתלב בטיפול במסגרת שרות המבחן, אולם לפי התרשמות שרות המבחן, המוטיבציה לטיפול שמביע הנאשם מונעת ממצבו המשפטי ולא מרצון עמוק ואמיתי לבצע שינוי באורח חייו. לאור אורח חייו העברייני לאורך שנים, חומרת העבירה ולאור העובדה שניסיונות שיקום בעבר לא הביאו להפסקת התנהגותו העבריינית, נמנע שרות המבחן מהמלצה בעניינו.

7.         הנאשם 2, אריה אבו חצירה, בן 38, נשוי ואב לארבעה ילדים. בעברו עבירות אלימות, סמים, שוד מזויין, נשיאת נשק שלא כדין ועוד. בגין העבירות שביצע ריצה תקופות מאסר ממושכות. לחובת הנאשם נזקפת גם הרשעה בסחיטה באיומים (ת"פ 2040/06 של בימ"ש המחוזי בירושלים), בגינה נדון, בשנת 2007, ל-15 חודשי מאסר בפועל, עונש שהוחמר ע"י ערכאת הערעור ל-30 חודשי מאסר. באותה שנה ממש נדון ל-33 חודשי מאסר בפועל בגין נשיאת נשק שלא כדין, ניסיון לקבלת דבר במרמה ועוד.

לפי תסקיר שרות המבחן שהוגש בעניינו, מנהל הנאשם מזה שנים רבות אורח חיים שולי ועברייני תוך שהוא מנסה להציג פסאדה של שינוי התנהגותי. נראה כי לאורך השנים נטמעו בהתנהגותו נורמות עברייניות מגובשות, והוא התקשה לקחת אחריות על תפקידיו כבעל וכאב. יחד עם זאת, ייתכן כי כיום, במסגרת מאסרו הנוכחי, החליט לערוך שינוי כן באורחות חייו. הנאשם עבר טיפול פרטני במסגרת הכלא, ומזה כשנתיים משמש מדריך בקבוצות לכישורי חיים. על פי דווח העובדת הסוציאלית המטפלת בו, נמצא הנאשם בתחילתו של תהליך שינוי בדפוסי החשיבה ומפגין מוטיבציה לשיקום וטיפול. הנאשם הביע בפני שרות המבחן רצון אמיתי לשנות את אורחות חייו, אולם נוכח אורח חייו העברייני לאורך שנים רבות כל כך, התקשה שרות המבחן להעריך את יכולתו לעשות כן. שרות המבחן המליץ בתסקירו להטיל על הנאשם תקופת מאסר קצרה בנוסף למאסר הנוכחי.

8.         נאשם 3, צלאח חיג'אזי, בן 40, נשוי בשנית ואב לארבעה ילדים. בעברו הרשעות רבות בעבירות סמים, אלימות ואיומים, בגינן נדון לתקופות מאסר ממושכות, ביניהן תקופת מאסר בת שבע שנים. כאמור, הנאשם 3 חבר לנאשם 1 בביצוע העבירות נשוא ת"פ 347/04, ת"פ 2659/04 וע"פ 2103/10 שנמנו לעיל. בגין עבירות התקיפה והאיומים נשוא ת"פ 347/04 נדון ל-17 חודשי מאסר בפועל, ובגין העבירות נשוא ע"פ 2103/10 נדון ל-3 חודשי מאסר בפועל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ