אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שנות מאסר בגין חבלה בכוונה מחמירה ובחבלה חמורה

שנות מאסר בגין חבלה בכוונה מחמירה ובחבלה חמורה

תאריך פרסום : 25/11/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8082-08
25/11/2009
בפני השופט:
נ.זלוצ'ובר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שרית שמש
הנתבע:
חנוכייב ישי
עו"ד אורי בן נתן
גזר דין

 

  1. הנאשם הורשע לאחר שמיעת ראיות, בהכרעת דין מיום 22/10/09, בעבירות המפורטות בכתב האישום, למעט עבירת פציעה, דהיינו בעבירת חבלה בכוונה מחמירה ובחבלה חמורה, עבירות בניגוד לסעיפים 329(א)(1) ו- 333 לחוק העונשין, התשל"ז- 1977.

על פי העובדות שבכתב האישום בהן הורשע הנאשם, ביום 10/4/08 בשעת צהריים ישב הנאשם עם אחרים בשולחן ברחבה החיצונית של מסעדת "קפיטן" שבאשקלון. בסמוך לשעה 16:00 הגיע למקום ד.ש., המתלונן, כשהוא בדרכו למרפאת שיניים הנמצאת בסמוך. כשהנאשם הבחין במתלונן הוא ניגש אליו, הכה אותו בפניו, הפילו ארצה ואמר לו "רצית להרוג אותי, עכשיו אני הורג אותך". כתוצאה מתקיפתו נפלה למתלונן שן קדמית ושפתו העליונה נחתכה ודיממה. שניים מחברי הנאשם תפסו אותו ובכך מנעו ממנו להמשיך ולהכות את המתלונן.

לאחר תקרית זו פנה המתלונן לדרכו ואילו הנאשם שב לשולחנו במסעדה, אולם הנאשם קם ורץ לעבר המתלונן, דקר אותו בסכין מספר פעמים בחזה ובבטן וחתך בסכין את זרועו של המתלונן, את גבו ועורפו.

הנאשם נמלט מן המקום והותיר את המתלונן שותת דם. המתלונן הובהל לבית החולים במצב קשה, הוכנסו לחזה שני נקזים, הוא נותח ניתוח חירום במהלכו נמצאו קרעים בכבד ובסרעפת ודימום מעורק בבית החזה.  יתר חתכיו נתפרו.

  1. ב"כ המאשימה טענה לעונש בהדגישה את חומרת האירוע אשר בסופו רק בדרך נס ניצלו חייו של המתלונן ואת חומרת העבירה אשר נובעת מנחישותו של הנאשם לגרום למתלונן חבלות חמורות בגופו. נחישותו באה לידי ביטוי באירוע המקדים כאשר חבל במתלונן בפניו ואמר "רצית להרוג אותי, עכשיו אני הורג אותך", אך הנאשם לא הסתפק בכך ודקר את המתלונן מספר רב של דקירות ובאיברים חיוניים המלמדות גם על הסכנה לחייו של המתלונן. הנאשם בשלב זה לא התחרט, אלא ברח כשהוא מותיר את המתלונן מתבוסס בדמו.

המתלונן היה מאושפז מיום 10/4/08 עד יום 17/4/08.

ב"כ המאשימה מבקשת להשית על הנאשם עונש אשר מתקרב לרף העליון של העונש הקבוע בצד עבירת חבלה בכוונה מחמירה שהוא 20 שנה וזאת לאור האלימות הגואה  והחומרה היתרה שבתי משפט רואים באלימות, חומרה אשר לטענתה לא באה לידי ביטוי באופן מספק בענישה והגיעה העת לגזור עונש הקרוב למקסימום אשר ישקף נכונה את חומרת האירוע. בנוסף, לנאשם עבר פלילי. הנאשם בחר לנהל משפט, לא לקח אחריות על מעשיו ולא הודה בהם, מכאן יש להסיק שמסוכנתו גבוהה ועל כן יש להרחיקו מהחברה לזמן ממושך. לאור כל האמור, ביקשה ב"כ המאשימה להשית על הנאשם עונש מאסר בפועל ארוך, מאסר על תנאי, קנס ופיצוי למתלונן.

  1. ב"כ הנאשם בטיעוניו לעונש טען, כי הנאשם בן 28, חי עם בת זוג ידועה בציבור ולהם שלושה ילדים בני 3, 4  ו- 5. אב הנאשם חולה סרטן ואימו חולת לב (הסנגור צירף מסמכים רפואיים המעידים על כך). עד למעצרו הוא עבד למחייתו בשיפוצים. הנאשם שהה במעצר תקופה ממושכת של למעלה משנה וחצי.

הנאשם נכה בפלג גופו הימני, ובשל כך במשך שנים מטופל בפיזיותרפיה (גם על כך צורף מסמך רפואי).

עברו הפלילי של הנאשם אינו מכביד ואינו כולל עבירות אלימות, למעט עבירה של תקיפת שוטר משנת 2001, בגינה נידון למאסר על תנאי, קנס והתחייבות. הנאשם לא ריצה מאסרים, עובר לתיק דנן, למעט מאסר בן 7 חודשים, שלדברי הנאשם, גם נוכה ממנו שליש. למתלונן היכרות עם העולם הפלילי, ונראה, כך לפחות, על פי המשפט של הנאשם "רצית להרוג אותי, אני עכשיו הורג אותך" שקדמה לאירועים גם התגרות מצד המתלונן ורצון לפגוע בנאשם.

הנאשם ביקש להסביר, כי ביום המעצר הוא ראה את השוטרים מגיעים לביתו, שעה שהוא היה במרחק מה מהם והבחין בהם ראשון, אף על פי כן, הוא לא קם והתרחק ולא ברח אלא נותר לשבת על המעקה עד שהגיעו אליו ועצרו אותו. כמו כן, הבהיר שהוא בחר להישאר במעצר תקופה של מעבר לתשעה חודשים.

4.       לנאשם 5 הרשעות קודמות משנת 1999 בגין עבירת הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, תקיפת שוטר במילוי תפקידו, העלבת עובד ציבור, ניסיון ליבוא/יצוא /מסחר או הספקת סמים מסוכנים, הפרת הוראה חוקית, החזקת סם לצריכה עצמית והחזקת נכס החשוד כגנוב.

במהלך מעצרו בתיק זה, ריצה הנאשם מאסר בפל. 36/06 מבית המשפט לתעבורה באשקלון, שם נדון לתשעה חודשי מאסר בניכוי ימי מעצרו, בגין נהיגת רכב בהיותו פסול לנהיגה על פי צו שופט, נהיגה ללא רישיון בר תוקף וללא ביטוח. סך הכל הנאשם היה במאסר מיום 6/7/08 ועד יום 1/12/08. ב"כ המאשימה מבקשת שהתקופה החופפת בה היה הנאשם אסיר בפל. 36/06 וגם עצור בתיק הנוכחי, דהיינו בין 6/7/08 ועד 1/12/08

לא תנוכה מעונש המאסר שיושת עליו, לעומתה, מבקש סנגורו, כי בשל מעמדו של הנאשם כעצור בתקופה המדוברת, הוא לא זכה לזכויות שמוקנות לאסיר ועל כן יש לנכות את ימי מעצרו מיום 10/4/08 ועד ליום מתן גזר הדין. (על פי גזר הדין בפל. 36/06 לנאשם 27 הרשעות תעבורה).

5.       המקרה שבפני חמור.

הנאשם שם לו למטרה לחבול בנאשם חבלה חמורה והוא לא הסתפק בתקרית הראשונה כאשר תקף את הנאשם וגרם לו לאותה חבלה, אלא רץ אחריו והמשיך לתקוף אותו. מאופן תקיפתו את המתלונן בתקרית השנייה אנו למדים על נחישותו בהשגת מטרתו. הנאשם דקר את המתלונן מספר דקירות רב ובאיברים חיוניים.

הנאשם לא הורתע מנוכחותם של אנשים רבים והוא תקף ודקר את המתלונן בצהריי היום במרכז העיר.

הנאשם נמלט מן המקום כשהוא מותיר את המתלונן שוכב על הארץ ומתבוסס בדמו. חייו של המתלונן ניצלו אך בשל הגעתו של הצוות הרפואי לזירת האירוע והטיפול המסור שקיבל בבית החולים. המתלונן היה מאושפז בביה"ח מיום 10/4/08 עד יום 17/4/08. מעבר לאמור, אין להתעלם גם מעברו הפלילי של הנאשם, שבין היתר, כולל הרשעה בעבירת אלימות- תקיפת שוטר במילוי תפקידו.

יש להביא בחשבון בעת מתן גזר הדין את נסיבותיו האישיות של הנאשם, אך משקלן שולי לעומת חומרת העבירה ונסיבות ביצועה. על הנאשם לתת את הדין על מעשיו החמורים. הציבור זכאי להגנה מפגיעתו הרעה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ