אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שלוש שנות מאסר למנהל חשבונות בסוכנות התיירות אוניברסל שהורשע בעבירות של גניבה בידי מורשה

שלוש שנות מאסר למנהל חשבונות בסוכנות התיירות אוניברסל שהורשע בעבירות של גניבה בידי מורשה

תאריך פרסום : 29/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
3008-07
29/09/2009
בפני השופט:
עוני חבש - ס. נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
יורם מור
עו"ד אלי כץ
גזר דין

פתח - דבר

1.         הנאשם הורשע, לאחר שנוהלו הוכחות בעניינו, בביצוע עבירות של גניבה בידי מורשה במהלך השנים 1997 - 2003 - לפי סעיף 393(1) לחוק העונשין, תשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין"), וכן בעבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד במהלך שנת 2002 - לפי סעיף 423 לחוק העונשין.

2.         הנאשם הורשע, לאחר שהוכח, כמצוין בכתב האישום המתוקן בעניינו, כי בין השנים 1997 ל-2003, עת עבד כמנהל חשבונות בסוכנות התיירות "אוניברסל" בע"מ (להלן: "הסוכנות"), נהג לגנוב כספי התמורה ששולמו במזומן לסוכנות על ידי לקוחותיה, כאשר הפקיד בחשבונות הבנק של הסוכנות חלק מסוים מכספי הפדיון היומי ונטל לכיסו יתרתם. נוסף לאמור, פעל הנאשם להסוות מעשי הגניבה באמצעות רישומים כוזבים במערכות ניהול החשבונות של הסוכנות.

עדי האופי מטעמו של הנאשם

3.         הנאשם לא ביקש הזמנתו של תסקיר מבחן בעניינו. תחת זאת בחר סנגורו של הנאשם להגיש מכתבו של פרופ' ולדימיר לרנר, במסגרתו צוין שהנאשם מטופל על ידו בשל מצבו הדיכאוני החרדתי ומקבל תרופות מתאימות, וכן מכתב מד"ר בר לוי, רופא במרפאה בה עובד הנאשם. כן הגיש הסנגור דו"ח ממערכת ההוצאה לפועל, הכולל פירוט חובותיו של הנאשם בשל תשלומי המזונות לאשתו, בעטיים הוטלו עיקולים רבים על חשבונו, המצוי ביתרת חובה. נוסף לאמור, העיד הנאשם עדי אופי שונים, עובדי סניף קופת חולים "מאוחדת" בשכונת גילה בירושלים (בו עובד גם הנאשם החל משנת 1981), אשר דברו כולם, ללא יוצא מן הכלל, בשבחו.

4.         ד"ר בר לוי - רופא במרפאה, תאר הנאשם, במכתב אשר שוגר מטעמו לבית המשפט,  כמנהל מסור ואחראי, אשר נהג לעזור למבוטחים ובפרט לסובלים מבעיות רפואיות קשות, ולהקל עליהם בהשגת הטיפול לו נזקקו. כן ציין ד"ר בר-לוי, כי הנאשם הנו אדם ישר והגון, בעל גישה חיובית ושקטה בניהול הסניף, ומשרה בתכונותיו אלה אווירה נעימה לעובדים ולמטופלים כאחד. הודות לפועלו של הנאשם כאמור, הפכה מרפאת הסניף למרפאה מתקדמת, המספקת שירותים רפואיים חשובים.

5.         סמיר ג'וזף - עיתונאי לשעבר ב"קול ישראל", סופר ומשורר העובד גם בוועדה לביקורת במרפאה, ציין דבר היכרותו את הנאשם מזה 17 שנים, במהלכן מצא הנאשם כבעל תכונות אופי מיוחדות וכמי שהפך סניף המרפאה למוביל במחוז. העד הדגיש, שהנאשם נהג לסייע למבוטחים, אשר קצרה ידם מלרכוש תרופות להם נזקקו. 

6.         אורלי קיסרי -  עובדת המרפאה, העלתה אף היא על נס, בדומה ליתר העובדים, פועלו של הנאשם בטיפול בצרכי העובדים והמטופלים כאחד. העדה תיארה הנאשם כאהוב ואהוד על כלל העובדים ובאי הסניף, וכעובד רגיש לצרכי הכלל. כן ציינה, כי הנאשם ניחן באישיות נוחה ונעימה והיווה כתובת לבעיותיהם של עובדים ומטופלים כאמור, אשר סמכו על נכונותו ויכולתו לסייע להם.

7.         עופר שם טוב - מנהל המרפאה, ציין דבר היכרותו את הנאשם עוד מנערותם ודבר עבודתם המשותפת במשך כ-27 שנים. שם טוב הביע קושי לעמוד בבית המשפט ולדבר בשבחו של הנאשם, בו הוא רואה ידיד נפש. שם טוב חזר על דבריהם של העדים בהדגשת מעלותיו החיוביות של הנאשם, ובפרט בעזרתו לנזקקים לטיפול. הוא תאר הנאשם כאדם מלא חמלה, חסד וצניעות, אדם מסביר פנים המתגייס לעזרת כל המבקש, וכאחד העובדים הטובים ביותר שהיו לקופת החולים. שם טוב ציין עוד, שסניף המרפאה בגילה הנו הסניף הגדול ביותר במחוז, במסגרתו מתנהלת פעילות כספית לא מבוטלת (ומתבצעות, בהתאם, ביקורות רבות), ומעולם לא הוטל בה רבב.

8.         איתן כהן - עובד נוסף בקופת החולים ציין דבר נכותו בשל פעולות איבה בשיעור של 92% ועובדת היותו חולה אפילפסיה. כהן ציין, שנפגע בשנת 1991 ובחר ללמוד מספר שנים אחרי כן עם הנאשם. במהלך לימודיו, אשר ארכו 5 שנים, עזר לו הנאשם כאשר הסיעו למוסד הלימודי וחזרה לביתו, ותמך בו בהתקפיו הנובעים ממצבו הבריאותי.

טיעוני המאשימה לעונש

9.         ב"כ המאשימה בקש להחמיר בעונשו של הנאשם בהטלת עונש העולה על המקובל בפסיקה, למען יראו וייראו. בהתאם, ביקש את בית המשפט להשית על הנאשם 6 שנות מאסר בפועל לכל הפחות, מאסר על תנאי, קנס משמעותי ופיצוי משמעותי.

ב"כ המאשימה הדגיש, שהנאשם גנב סכומים המצטברים לכדי 920,000ש"ח משך תקופת עבודתו בסוכנות, נוסף למשכורותיו בעבודתו בסוכנות, ואופי פעולותיו מלמד שבחר לאמץ הגניבה כאורח חיים, תוך ניצול האמון שניתן בו בתוקף תפקידו כמנהל החשבונות בסוכנות. הנאשם מעל באמון שנתן בו רואה החשבון של הסוכנות ובן דודו, מני מזרחי, תוך הכשלתו ובלא שהיסס להטיל דופי ביושרו לאחר מכן. הנאשם מעל גם באמון שנתן בו מנהל הסוכנות גרשפלד, חרף יחסי הקרבה האמיצים ביניהם. הרי הנאשם לא היסס להכפיש את גרשפלד בטענה, שטווה לו עלילת שווא לאחר שהנאשם קיים רומן עם גרושתו, ואף העלה את השניים לדוכן העדים בדרישת התייחסותם לדבר, חרף מבוכתם הרבה, וכל זאת - כדי להסוות מעשי הגניבה.  

10.       ב"כ המאשימה הוסיף וטען, כי הנאשם לא טרח להחזיר, ולו שקל אחד מכספי התמורה הרבים שגנב ולא הביע חרטה כלשהי על מעשיו. משכך גם טען, כי אין להתחשב בטענותיו של הסנגור בדבר מצבו הכלכלי הקשה של הנאשם (לאחר שגנב סכומי עתק) או בדבריהם של עדי האופי מטעמו משברור, כי נשבו בקסמו האישי - תכונה שסייעה לו להוליך אנשים תמימים שולל, כפי שניתן לראות גם בנסיבות ענייננו. גיליונו הפלילי של הנאשם נקי אמנם, אך זאת היא נקודת הזכות היחידה לטובתו, ואין בה משום צידוק להקלה בעונשו. על כן, לטענת ב"כ המאשימה, יש להחמיר בעונש ותימוכין לדבר ניתן למצוא בע"פ (ב"ש) 7294/04 מדינת ישראל נ' ונטורה, תק-מח 2005(2) 4639 - במסגרתו צוין, בעניינו של ונטורה כאמור ובעטיין של עבירות כבענייננו, כלהלן: "המשיב מעל באמון בצורה הבוטה ביותר. מעשיו השתרעו על שנים. לא מדובר במעידה חד פעמית אלא בהתנהגות שהפכה לדרך חיים. טענתו שנפל לזמנים קשים - אישיים וכספיים- צורמת לאוזן בהתחשב בסכום המעילה. הסנגור וקצין המבחן הדגישו שהמשיב מביע חרטה כנה. כנראה שהמשיב ניחן בכושר ביטוי וכושר שכנוע חיצוני ופנימי. יתכן שהמשיב באמת מתחרט, במובן מסוים. אך מבחן החרטה בעיני המשפט הפלילי חייב להיות לא רק הרהורי הלב אלא גם מעשי היד. למעשה האחרון מהווה אבן בוחן לראשון. המשיב לא השיב את הגזלה אשר גזל, לא באופן מלא ולא באופן חלקי". בית המשפט המחוזי בבאר שבע, בשבתו כבית משפט לערעורים פליליים, החמיר בעונשו של ונטורה והעמידו על 42 חודשי מאסר בפועל (תחת 18 חודשי מאסר שנגזרו עליו לכתחילה); קנס בסך של 40,000ש"ח (תחת סך של 30,000ש"ח) ופיצוי בסך 200,000ש"ח (תחת 120,000ש"ח בבית משפט קמא). יש להקשות בהתאם, לדידו של ב"כ המאשימה, בעונשו של הנאשם בענייננו.

טיעוניו של הנאשם לעונש

11.       הנאשם ויתר על זכותו למילה אחרונה. סנגורו ציין, בהקשר זה ובראשית דבריו, כי מרשו עומד על חפותו וביקש את בית המשפט, בהתאם, שלא להתחשב באי הבעת חרטה מטעמו בשל בחירתו לפעול לטיהור שמו.

סנגורו של הנאשם ציין, כי מרשו אדם מבוגר, יליד שנת 1957, החי חיי צניעות וללא עבר פלילי. אביו הלך לעולמו ואמו, בת 82 שנים, עודנה בחיים. הנאשם זכה לחינוך נאות במשפחת המוצא, לדברי סנגורו, שירת בצה"ל ואף שימש קשר בחיל התותחנים עד גיל 40. ברבות השנים הקים משפחה משלו, נולדו לו 3 ילדים והוא התקדם משמעותית בעבודתו בקופת חולים "מאוחדת" למן שנת 1981, כאשר מונה כאחראי ל- 3 סניפים במסגרתה. למן פרוץ הפרשה, בקיום הפגישה במשרדו של גרשפלד ועד כה, לא ידע הנאשם מנוח, איכות חייו נפגעה קשות, הוא הסתבך בחובות, התגרש מאשתו לפני כשנתיים, לא הצליח לבנות מאז זוגיות חדשה וכן פוטר מעבודתו בקופת החולים. ברי, כי הנאשם נענש משמעותית בשל המיוחס לו ואין להתעלם גם מעובדת חלוף הזמן, שהרי המעשים בגינם הוגש כתב האישום בעניינו נתגלו כבר בחודש ספטמבר 2003, כתב האישום הוגש כעבור שנים מספר, אך בחודש ינואר 2007, וההליך הפלילי נוהל אף הוא משך תקופה לא מבוטלת - נתון שאין לזקוף לחובתו של הנאשם, אשר ביקש להתגונן כראוי. סנגורו של הנאשם הפנה עוד לדבריהם של עדי האופי, אשר העידו בכנות רבה על חמלתו של הנאשם ונכונותו לסייע לזולת, תכונות אופי שבאו לידי ביטוי ממשי ולא היו אך בבחינת "נחמדות חיצונית" כרמיזותיו של ב"כ המאשימה. על כן, לדידו של הסנגור, אין להחמיר בעונשו של הנאשם ויש לדונו לכף הרחמים, בעיצומו של חודש הסליחות. רכיב הענישה ההולם נסיבות ענייננו, לשיטתו, הנו מאסר בפועל לריצוי בעבודות שירות - במהלכו יוסיף הנאשם בתרומתו לחברה ויחזור אליה, עם סיום עונשו, כאדם מועיל, ולעתידו הוא וכן לסביבתו.  

דיון

12.       הנאשם ביצע, כשם שנקבע בהכרעת הדין, עבירות חמורות המחייבות בענישה ראויה. במסגרת שיקולי הענישה לחומרא יש לציין, שהנאשם נתמנה למנהל החשבונות בסוכנות והוסמך בזאת לרכז בידיו הכנסותיה, הן הבסיס המרכזי לקיומה ולפרנסתם של עובדיה, בבחינת הדם הזורם בעורקיה. הנאשם ניצל האמון הרב שניתן בו, ובהתנהגותו המחפירה שלח ידו בכספי העסק באופן שיכול היה לגרום להתמוטטותו. נוסף לכך, לא מצא הנאשם לנכון להביע חרטה על מעשיו או להחזיר סכומי הכסף שגנב, אם כי אין להתעלם, בהקשר זה, מטענתו המתמדת לחפותו וכוונתו להוכיחה במסגרתם של הכלים המשפטיים העומדים לרשותו. כן יש להתחשב, בבחינת רכיבי עונשו ההולמים עניינו של הנאשם, גדרי השיקולים לקולא, אשר הובאו אף הם בפני בית המשפט. כך יש להידרש לעובדה, שזאת היא עבירתו הראשונה של הנאשם (אם כי עבירה רצינית וכבדת משקל היא) וכי הנאשם נצטייר, בבירור, כאדם שחש לעזרת הזולת ונכון היה לסייע לחלשים ולנזקקים שבחברה, במסגרת עבודתו בקופת חולים "מאוחדת" כאמור.   

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ