אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שחרור למעצר בית מלא במגבלות ובפקוח אנושי של נאשם בעבירות מין בקטינות באמצעות האינטרנט

שחרור למעצר בית מלא במגבלות ובפקוח אנושי של נאשם בעבירות מין בקטינות באמצעות האינטרנט

תאריך פרסום : 23/05/2012 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי חיפה
54911-03-12
09/05/2012
בפני השופט:
רון שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רמי סלאמה
הנתבע:
י.ד.
עו"ד רפי איתן
עו"ד עמית ויצמן

ההחלטה המפרטת את נסיבות המקרה ניתנה על ידי ביום 7.5.12, ואין צורך לחזור עליה. בתמצית יצוין, כי המשיב עומד לדין בעבירות מין שבוצעו באמצעות קשר אינטרנטי עם קטינות. בית המשפט קבע כי קיימות ראיות לכאורה ועילת מעצר, ועם זאת סבר בית המשפט כי ניתן לשחרר את המשיב לחלופת מעצר בפיקוח אנושי ראוי. בית המשפט כתב באותה החלטה, כי הוא סבור שיש מקום במקרה זה גם שיוגש תסקיר, אלא שבשים לב ללוחות הזמנים המשוערים להכנת תסקיר, סבר בית המשפט כי ניתן בשלב זה להורות על שחרור לחלופת מעצר, כאשר התסקיר יוגש בהמשך ויבחן את הצורך באמצעי פיקוח נוקשים וכן ישקול אפשרות של מעקב טיפולי והקלה בתנאי השחרור.

היום בחנתי את חלופת המעצר המוצעת. בכפוף להסתייגויות שיפורטו בהמשך, אבהיר כי סבור אני, ככלל, שהחלופה ראויה, וזאת בהתייחס למפקחים שיאושרו. אציין, כפי שגם צוין בהחלטה שניתנה ביום 7.5.12, כי בסוג זה של עבירות טיב הפיקוח הוא בעיקר הפיקוח האנושי, כאשר אין משמעות של ממש להרחקת הנאשם ממקום כזה או אחר, מאחר והעבירה היא ממילא עבירה שאינה תחומה גיאוגרפית. כמו כן, אמצעי הפיקוח המקובלים בחלופות מעצר אינם תואמים את טיב העבירה, במובן זה שהם אינם אפקטיביים לאיון מסוכנות והחשיבות במקרה זה היא בפיקוח האנושי, אשר ימנע בעיקר אפשרות של נגישות לרשת האינטרנט. עוד יצוין לעניין זה, וככל שהדבר קשור בסדרי הפיקוח, כי המשיב מצוי במעצר מיום 11.3.12, דהיינו כחודשיים. מדובר באדם ללא עבר פלילי, ויש להניח שתקופה זו לכשעצמה מהווה עבורו גורם מרתיע, במובן זה שמובהר לו, כי כל הפרה של תנאי השחרור תוביל לחזרתו למעצר.

חלופת המעצר שהוצעה היא בבית אמו של המשיב בדימונה. המשיב נשוי, אב לילדה בת שנתיים וחצי, ואשתו עתידה ללדת בתוך פחות מחודשיים. בנסיבות אלו, על פניו, קיים קושי בחלופת המעצר המוצעת, ככל שהדבר נוגע להתנהלות המשפחה, מאחר ועל פניו אשתו ובתו הקטינה והילוד שבדרך יזדקקו לעזרתו, וזאת בתוך פרק זמן קצר, הן בשלבים הקודמים ללידה ומיד לאחר מכן. בנסיבות אלה גם סברתי שראוי היה שחלופת המעצר תהיה בביתו, באופן שיפחית את הקושי המשפחתי, אשר להערכתי צפוי להתעצם ככל שההיריון יתקרב לקיצו. הסנגור הבהיר שהחלופה שנבחרה היא עקב זמינות המפקחים בדימונה. עם זאת אבהיר לעניין זה, כי אינני רואה כל משמעות לשהות המשיב בדימונה או בבאר שבע, או בכל מקום אחר, מאחר וממילא נפגעות העבירה אינן חיות באותו אזור וכאמור, כאשר מדובר בעבירה המבוצעת בקשר אינטרנטי, ממילא אין למרחק משמעות. עם זאת, תאושר בשלב זה החלופה בדימונה כי זו החלופה שהוצעה. בד בבד וכדי לחסוך בקשות צפויות על רקע הלידה הצפויה, ינתנו כבר כעת הנחיות מתאימות גם לעניין זה.

ככל שהדבר נוגע לחלופה המוצעת - התייצבו בפני מפקחים שהם בני משפחה. מבין המפקחים שהתייצבו בפני, לא אוכל לאשר את מר א.ב. כמפקח. מר ב. נחקר בעניין העבר הפלילי ומסר מידע חלקי. יובהר לעניין זה, כי עצם קיומו של עבר פלילי ישן אינו מהווה בהכרח מחסום מפני אישור של אדם כמפקח. ראה לעניין זה בש"פ 75/12 מדינת ישראל נ' רועי הררי (החלטה מיום 3.1.12). עם זאת, העובדה שלא נמסר מידע מלא קודם לחקירה על דוכן בית המשפט, מעוררת שאלה בכל הנוגע לאמינות ולהבנת משמעות ההתחייבות כלפי מערכת אכיפת החוק, ובשלב זה אינני מוצא מקום לאשרו כמפקח.

בכל הנוגע למפקח י.ד. - בשלב זה לא יאושר המפקח, ואולם התביעה מתבקשת להזמין מהפרקליטות הצבאית את התיק שבעניינו הורשע, כדי לוודא את טענתו בדבר אי-התאמה בין הרישום הפלילי לבין העבירה שבה הורשע. יצוין שהמפקח המוצע לא הסתיר שהורשע בעבירה ושנגזר עליו עונש במסגרת שירותו הצבאי, אלא שלטענתו הרישום הפלילי אינו משקף את העבירה שבה הורשע, ודבר זה טעון בדיקה, במיוחד בשים לב לעבירות נשוא כתב האישום הנוכחי.

בכל הנוגע למפקחים האחרים - לא מצאתי כל סיבה שלא לאשרם. מדובר באמו, דודתו, אחותו וגיסו, שכולם עשו רושם של אנשים שניתן לתת בהם אמון, ואין כל סיבה שלא לאשר את אותם אנשים כמפקחים.

עוד אבהיר, כי למעשה, בשים לב למכלול הנתונים, אינני סבור כי קיים הכרח לשהות המבקש במעצר בית מלא. החשיבות של הפיקוח היא בהרחקתו מאמצעי פיקוח אינטרנטיים, ולכן אינני רואה מניעה כי יותר לו לצאת, במגבלות שיפורטו, את בית אמו בדימונה.

בנסיבות אלו גם לא מצאתי צורך להיעזר בפיקוח אלקטרוני, וסבור אני כי הפיקוח האנושי, ביחד עם הנחיה להתייצב בתחנת המשטרה בדימונה, מהווה אמצעי פיקוח מספיקים.

כפי שצוין, בית המשפט מעריך שבעת הקרובה יידרש המשיב להגיע לבאר שבע כדי ללוות את אשתו לבדיקות מקובלות של ערב לידה, ובהמשך לשהות לידה בבית החולים בעת שתלד ולסייע בהתאם לנדרש מאב. בהתאם, אני מורה כי יותר לו לצאת את כתובת חלופת המעצר ולהגיע לבאר שבע בליווי מפקח שאושר לצרכים הנ"ל, ובתנאי שתימסר על כך הודעה על ידי הסנגור לפרקליטות. בית המשפט מביא בחשבון שבשלב הסופי של ההליך לא ניתן יהיה למסור הודעה מראש, ואולם הסנגור ידווח מיידית כאשר הדבר יידרש, לפרקליטות, על העובדה שהמשיב מצוי בבאר שבע ליד אשתו.

עוד אני מורה לשירות המבחן להגיש תסקיר בעניינו של המשיב. שירות המבחן מתבקש לבדוק את הצורך בתנאים שנקבעים כעת, שהם בגדר של החלטת ביניים. שירות המבחן ישקול אם יש מקום לשלב את המשיב בתוכנית טיפולית בשלב מעצר, או במעקב כלשהו, ויגיש לעניין זה תסקיר לבית המשפט.

אשר על כן אני מאשר את חלופת המעצר המוצעת שכתובתה רח' מתתיהו הכהן 226/20 בדימונה. המשיב ישוחרר ממעצר וישהה בדירה הנ"ל בחלופת מעצר בית מלא וכל עת ישהה עימו אחת המפקחות/אחד המפקחים שאושרו, ושהתייצבו בפני בית המשפט היום. כל מפקח/ת י/תחתום על התחייבות עצמית בגובה 10,000 ש"ח להבטחת התחייבותו לפקח על המשיב ולדווח אם יצא המשיב את הבית ללא אישור. כמו כן יתחייב כל מפקח למנוע מהמשיב כל גישה לתקשורת אינטרנטית.

יובהר למפקחים/מפקחות, כי התחייבותם היא שבכל עת ישהה אחד מהם עם המשיב, וככל שהמשיב ייצא את הבית ללא אישור, כי אז על המפקח/ת להתקשר למשטרת ישראל ולדווח על כך. יובהר, כי התחייבות זו מחייבת את המפקח/ת גם אם לא תפורט בטופס ההחתמה על ההתחייבות/ערבות.

המשטרה תהיה רשאית לערוך ביקורות בכתובת הנ"ל כדי לוודא שהמשיב מצוי בדירה בכל עת בהתאם להנחיות בית המשפט.

נאסר על המשיב לצאת את הבית למעט לצורך התייצבות בבית המשפט לכל דיון בעניינו ולצורך פגישות עם עורך דינו במועדים שימסרו מראש לפרקליטות. כמו כן אני מתיר את יציאתו מהכתובת בה הוא שוהה כל יום בין השעות 09:00 - 11:00 ובין השעות 17:00 - 19:00 וזאת לצורך התאווררות. בכל יציאה מאושרת יהיה המשיב מלווה במפקח שאושר.

המשיב יתייצב בתחנת המשטרה בדימונה פעם אחת ביום, במהלך היציאה שבשעות הבוקר, ויחתום לאישור נוכחותו בעיר.

המשיב יתייצב אצל שירות המבחן במועדים שייקבעו על ידי שירות המבחן וימסרו מראש לפרקליטות. בכל יציאה הוא יהיה מלווה במפקח שאושר.

המשיב יתחייב להתייצב לכל דיון בעניינו. עוד יתחייב כי גם בעת יציאה שתאושר כמפורט לעיל לא ייצא מתחומי דימונה, למעט לצרכים שפורטו לעיל. עוד יתחייב המשיב להימנע מיצירת כל קשר עם עדי תביעה שאינם שוטרים. כמו כן יתחייב המשיב להימנע מכל שימוש במערכת אינטרנט, בכל צורה שהיא.

יינתן צו לעיכוב יציאת המשיב מהארץ. הצו יומצא למשטרת הגבולות בדואר והמצאתו לא תעכב את הליכי השחרור. 

להבטחת קיום חיוביו יפקיד המשיב בקופת בית המשפט סכום של 10,000 ש"ח במזומן ויחתום על התחיבות עצמית בגובה 50,000 ש"ח.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ