אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> רשות השידור/ המשרד הראשי נ' ברקאן ואח'

רשות השידור/ המשרד הראשי נ' ברקאן ואח'

תאריך פרסום : 06/01/2014 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום ירושלים
60280-01-13
24/12/2013
בפני השופט:
מאיה אב-גנים ויינשטיין

- נגד -
התובע:
רשות השידור/ המשרד הראשי
הנתבע:
1. מחמוד ברקאן
2. מונתהא ברקאן

החלטה

לפני בקשה להורות על ביטול עיקולים והגבלות שהוטלו לבקשת המבקשת (התובעת), במסגרת תיק הוצאה לפועל שמספרו 03-29616-08-9.

העובדות הצריכות לעניין ותמצית טענות הצדדים:

עסקינן בתביעה שהוגשה כתביעה על סכום קצוב ללשכת ההוצאה לפועל, בגין חובות נטענים בהתאם לחוק רשות השידור, התשכ"ה-1965.

ביום 23/10/13 התקבלה ההתנגדות וההליך הועבר לסדר דין מהיר.

העיקולים וההגבלות נשוא הבקשה שבפני, הוטלו על המשיב בלשכת ההוצאה לפועל, בטרם התקבלה ההתנגדות. יצוין כבר בשלב זה, כי לא הונח בפני העתק מהבקשה להטלת עיקולים. טענות המבקשת הועלו בתגובתה לבקשה לביטול עיקול ובמסגרת הדיון שנערך בפני.

אליבא דמבקשת, "המשיבים עותרים לביטול העיקולים מבלי שניתן כל הסבר המניח את הדעת לביטול המבוקש". יתרה מכך, "שעה שלא קיימת כל בטוחה לגביית החוב הרי שלא ניתן יהיה להעתר לבקשת הנתבעים".

לגישת המשיבים, יש להורות על ביטול ההליכים לנוכח קבלת ההתנגדות. כנטען, "קיים עיקול על משכורתו של הנתבע 1 וכל זאת חלף החלטת בית המשפט אשר מורה על קבלת ההתנגדות והגשת כתב תביעה מחדש על ידי התובעת".

דיון:

ראשית, משהוגשה ההתנגדות, אין הוראות חוק ההוצאה לפועל ותקנותיו חלות עוד, ובמקומן חלות תקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 (להלן: "התקנות"):

"משהוגשה בקשת רשות להתגונן חל סעיף 81א(ג) לחוק ההוצאה לפועל, תשכ"ז-1967, המורה: "לענין הדיון בבית המשפט רואים את ההתנגדות כבקשת רשות להתגונן בדיון מקוצר לפי תקנות סדר הדין האזרחי". הוא הדין באשר למתן סעדים זמניים. כאשר נתבקשו סעדים כאמור לאחר הגשת התנגדות, יחולו תקנות סדר הדין האזרחי, ובאשר לסעד עיקול זמני יחולו הוראות ייחודיות שבפרק העוסק בסדר דין מקוצר (תקנה 207). אך כאשר ניתן סעד זמני בהליך ההוצאה לפועל, יעמוד הסעד בעינו "כל עוד לא החליט בית המשפט אחרת" (תקנה 108(ג) לתקנות ההוצאה לפועל). למקרה שלפנינו, שעניינו בקשה לביטול סעד שניתן טרם הגשת התנגדות, לא הותאם, ככל הנראה, הליך פרוצדורלי מפורש בחוק או בתקנות. הסעד ניתן מתחילה בהתאם לחוק ההוצאה לפועל, אולם הבקשה לביטולו הוגשה לפני ערכאה הנשלטת על-ידי תקנות סדר הדין האזרחי. בסופו של יום, כך דומה, על בקשה זו להידון בכפוף לתקנות סדר הדין האזרחי ובהתאם להוראות המצויות בהן, כדי להחיל על הנתבע את מכלול ההגנות שמקנות לו התקנות" (רע"א 7815/09  אופיר יונתן דוד נ' אקסלנס נשואה שרותי בורסה בע"מ).

כאמור, בהתאם להוראות הדין, עם העברת ההתנגדות לביצוע תביעה על סכום קצוב לבית המשפט, "יהיה דינו של כתב התביעה שצורף לבקשה לביצוע התביעה, על המצורפים לו, ככתב תביעה לפי סדר דין מקוצר" (תקנה 109ט(ב) לתקנות ההוצאה לפועל, תש"ם-1979; תא (ב"ש) 4094-06-13 משתלת שורשים "אחימ" (1986) בע"מ נ' ראובן פרטוק. פורסם בנבו, ניתן ביום 07/07/13).

"נוכח כך, נשאלת השאלה מה דינו של צו עיקול שהוטל על ידי ראש ההוצאה לפועל בטרם הגשת ההתנגדות? האם נוכח ההקבלה הנ"ל בין התנגדות לביצוע שטר לבין כתב תביעה בסדר דין מקוצר, הופך צו העיקול לצו עיקול זמני כמשמעותו בתקנה 374 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 (להלן: "התקנות"), אם לאו?

לעניות דעתי, יש להשיב על השאלה הנ"ל בחיוב, זאת הן נוכח ההקבלה שעליה הצבעתי לעיל והן נוכח הדמיון המהותי שבין צו עיקול הניתן בטרם מסירת אזהרה לחייב לבין צו עיקול שניתן במעמד צד אחד, כסעד זמני בהליך אזרחי, בטרם הגשת כתב הגנה.

משכך הדבר, חלות על העיקול ועל הבקשה לביטולו תקנות סדר הדין האזרחי הנ"ל ולרבות ההוראות הקבועות בפרק כ"ח לתקנות המסדיר וקובע את הכללים הקשורים להטלת וביטול הסעדים הזמניים השונים וביניהם צווי העיקול" (תט (נצ') 16428-01-09 אחמד פודה נ' עגלי תל שיווק בקר בע"מ, פורסם בנבו. ניתן ביום 06/04/09).

הואיל ועסקינן בבקשה לביטול עיקול, בית המשפט בוחן את הבקשה להטלת עיקול מלכתחילה, כאשר הנטל על המבקש להוכיח את בקשתו:

"משהועמד העיקול הזמני על בסיס משותף יחד עם שאר הסעדים הזמניים, שוב אין מקום לראות את הבקשה למתן צו העיקול ואת הבקשה לביטולו כשני הליכים נפרדים זה מזה... לאמור: לעניין כל הצווים הזמניים רובץ נטל השכנוע על המבקש המקורי, וסדרי הדין בבקשת הביטול הם כסדרי הדין בבקשה המקורית, כאילו הוזמן המשיב מלכתחילה לדיון בבקשה" (הדגשה הוספה)(רע"א 8420/96 מרגליות נ' משכן בנק הפועלים למשכנתאות בע"מ, פ"ד נא(3) 789, 800; א' גורן, "סוגיות בסדר הדין האזרחי", מהדורה עשירית בעמ' 570).

האמור קיבל ביטוי בשורה ארוכה של פסקי דין, לרבות לאחרונה בהחלטת כב' בית משפט המחוזי בירושלים בתא (י-ם) 40109-05-13 קי.ג'י.אס אינווסטמנטס בע"מ ו נ' חברת שבע בכל בע"מ:

"דיון בבקשה הוא כהמשך הדיון בבקשה המקורית: נטל השכנוע שיש להשאיר את הצו בעינו רובץ על המבקש המקורי, וסדרי הדין הם כסדרי הדין בבקשה המקורית, לרבות זכותו של מבקש הביטול לחקור את המבקש המקורי על תצהירו תחילה" (פורסם בנבו, ניתן ביום 14/07/13).

במקרה בו עסקינן, העיקול הוטל בלשכת ההוצאה לפועל בעקבות בקשה שהעתקה לא הוצג בפני וזאת, למרות שבמסגרת החלטה מיום 19/12/13, על ב"כ הצדדים היה להביא עמם העתק מלא של הבקשות וההחלטות שניתנו (בהינתן ולרשמי בית משפט אין עוד גישה לתיקי ההוצאה לפועל). בכגון דא יודגש- "שעה שהוגשה בקשה לביטול עיקול, בודק בית המשפט את בקשת העיקול מלכתחילה ובכלל זה האם עומדת היא בתנאים המצדיקים מתן צו העיקול שניתן ולאור הנטען בבקשת הביטול" (הדגשה הוספה)(כב' השופט אורנשטיין בבש"א (ת"א) 4103/07 לחם הפנים בע"מ נ' בונז'ור 1986 בע"מ. פורסם בנבו. ניתן ביום 10/07/07). אלא שכאמור, לא הונחה בפני כל בקשה מטעם המבקשת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ