אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> רקח נ' מסדה פ' בע"מ ואח'

רקח נ' מסדה פ' בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 08/05/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
34267-10-11
23/04/2013
בפני השופט:
אושרי פרוסט-פרנקל

- נגד -
התובע:
אסתר רקח
הנתבע:
1. מסדה פ' בע"מ
2. עופר סקלי
3. יחזקאל קלפקה

פסק-דין

פסק דין

א. תמצית טענות התביעה

1. זוהי תביעה כספית על סך 293,338 ₪ שהוגשה על ידי התובעת, אשר בתקופה הרלבנטית הפעילה עסק של חוגים בבתי ספר ולא היה לה כל ידע בתחום אופציות מעוף.

התביעה הוגשה נגד נתבעת 1 (להלן: "הנתבעת") חברה שבתקופה הרלבנטית הייתה בעלת רישיון מטעם הרשות לניירות ערך לניהול תיקי השקעות והייתה אותה עת חברה קטנה ובה 5 עובדים.

נתבע 2 (להלן: "הנתבע") הינו הבעלים והמנהל של הנתבעת 1 ונתבע 3 (להלן: "חזי") היה מנהל תיקים בנתבעת, משנה למנכ"ל והעביר קורסים והרצאות בתחום שוק ההון במכללת פסגות שברחובות, שם פגש את אביה של התובעת אשר למד במסגרת אחד הקורסים שהעביר חזי.

2. טוענת התובעת, כי הנתבע וחזי ביצעו כלפיה עושק ותרמית באמצעות הנתבעת. לטענתה, בחודש מרץ 2009, לאחר שמכרה את דירתה והתכוונה לרכוש אחרת במקומה, עמדנו חסכונותיה על סך 560,000 ₪. היא נפגשה עם חזי, אשר יעץ לגבי חסכונותיה, לאחר שהבהירה לו שהכספים מיועדים לרכישת דירה.

חזי הציע לה להשקיע את הכספים באופציות מעו"ף, דרך תיק השקעות בנתבעת, ואמר לה שאין מדובר בהשקעה מסוכנת, כאשר לכל היותר תפסיד 20% משווי תיק ההשקעות. הוא גם אמר לה שבכל מקרה כשיהיה הפסד, ולא משנה מה גובהו, הוא יודיע לה.

בנוסף למצג זה הבטיח לה חזי, כי ככל שהיא תפתח אצל הנתבעת תיק השקעות באופציות מעו"ף בסכום של 75,000 ₪, אזי בתמורה לדמי ניהול חודשיים של 1,400 ₪ לחודש היא תקבל רווח חודשי של לפחות 2,500 ₪ לחודש, דהיינו שהרווח ברוטו יהיה 3,900 ₪ ובקיזוז דמי הניהול 2,500 ₪.

לטענתה, כבר אז אמרה לחזי שהסך 1,400 ₪ דמי ניהול הוא סכום גבוה, אך הוא השיב לה שאין זה עניינה גובה דמי הניהול כיוון שהיא תרוויח נטו 2,500 ₪ לחודש.

על בסיס מצג זה פתחה תיק השקעות אצל הנתבעת.

3. התובעת לא הייתה מודעת לכך שסכום דמי הניהול הנ"ל של 1,400 ₪ מהווה 22% מתיק ההשקעות שלה ששוויו 75,000 ₪, וכן לא ידעה שדמי הניהול גבוהים הרבה מהמקובל (המקובל הוא 3.5% משווי התיק). לטענתה, היא לא הייתה מוכנה לשלם דמי ניהול הגבוהים מהמקובל וחזי בעשותו זאת הפר את חובתו המפורטת בסעיף 24 לחוק הסדרת העיסוק ביעוץ והשקעות תשנ"ה-1995. הוא הציג בפניה מצג שווא וגרם לה להאמין לרווח מובטח והכל במטרה שהנתבעת תגרוף דמי ניהול גבוהים. בהתאם להמלצתו של חזי, נאלצה התובעת לפצל את הסך של 150,000 ₪ שעמדה להפקיד בתיק ההשקעות שלה, בשני חשבונות נפרדים, למרות שלא היה צורך בכך והכל כדי שהנתבעים יגבו דמי ניהול גבוהים.

4. ביום 3.6.09 ביקשה התובעת להוסיף עוד 75,000 ₪ לתיק ההשקעות וסכום זה הופקד בחשבון בנק שלישי, מה שגרם לה לשלם דמי ניהול בסך הכל של 4,200 ₪, פי 3 מהסכום שהייתה משלמת אילו כל כספיה היו בתיק השקעות אחד. תיק השקעות צבר הפסדים והנתבעים הורו לה למשוך מידי פעם סכומי כסף מאחד החשבונות. זאת, במטרה להציג בפניה מצג שווא, שהם מפיקים עבורה רווח. היא האמינה שהיא מפיקה רווחי ם ושסכום הקרן נשאר בשלמותו מה שבפועל לא היה.

התובעת גם האמינה לחזי שאין סיכון בהשקעתה וכי תרוויח כל חוד ש 2,500 ₪. לטענתה לא היה כל צורך לפצל את כספיה לתיקי השקעות של 75,000 ₪ כל אחד, והכל נעשה כדי שהנתבעת תגבה ממנה דמי ניהול. התובעת מפנה לעניין הפסד של עד 20% לסעיף 4.5 בנספח ב' לכתב התביעה, שהינו מסמך "פירוט צרכי הלקוח והנחיותיו – שאלון אפיון ראשוני" (מוצגת/1). הנתבעים ידעו שמדובר בחיסכון לרכישת דירה ובשאלון זה התובעת הגבילה את הפסדיה לכדי 20% מהשקעותיה.

5. טוענת התובעת שהחל מחודש מרץ 2009 ועד אמצע חודש מרץ 2010, תיק ההשקעות צבר הפסדים ניכרים מסכום הקרן שהיא העבירה לנתבעת בסך 225,000 ₪. למרות זאת, הנתבעת, חזי ועובדים אחרים, הציגו בפניה מצג שווא, לפיו תיק ההשקעות שלה צובר רווחים והם אף, הורו לה למשוך את רווחיה. התובעת משכה רווחים שלא היו בפועל, אך האמינה שהם קיימים לאור מצגי השווא. בפועל הכספים שנמשכו על ידה היו מקרן תיק ההשקעות, כאשר אף אחד מהנתבעים לא הזהיר אותה. הנתבעים הציגו מצג שווא זה כדי שימשיכו לנהל את תיק ההשקעות ויגבו דמי ניהול, והם גבו בגין 3 חשבונות הבנק שפתחו להשקעותיה סך כולל של 4,158 ₪ מידי חודש.

בסופו של יום לאור מצגי השווא של הנתבעים, כולל העובדה שחזי דיווח לה מידי חודש שהיא צברה רווחים בחשבונות האלה, התובעת משכה כספים מקרן החסכונות שלה ולא מרווחים והפסידה 121,000 ₪ מכספיה. העובדה שהחשבון לא צבר רווחים והכספים שמשכה היו מקרן חסכונותיה הסתברה לה רק בדיעבד. ההפסדים עולים ממסמכים ג' וד' מכתב התביעה.

6. התובעת מפרטת (סעיף 22 לכתב התביעה) כי מדפי בנק אוצר החייל שם מתנהל חשבונה ומדו"חות רבעונים של הנתבעת, היא העלתה שהסכומים בחשבונות הבנק נמוכים מהסכומים ההתחלתיים שהיא הפקידה. משהבחינה בכך, פנתה אל חזי אשר אמר לה לא להתייחס לדפי החשבון, כיוון שהם אינם כוללים אופציות שטרם נפדו, ובעצם יש לה כספים נוספים בחשבונות הבנק שהם נעלמים ולא מופיעים בדפי החשבון של הבנק ושל הנתבעת. הוא אישר בפניה שוב שהיא מושכת רווחים.

לטענתה, נוכח מצג זה העלתה את רמת החיים שלה, הפסיקה לעבוד ונסעה לחו"ל, תוך שיידעה על כך את הנתבעים. בעת שהותה בחו"ל עדכנו אותה ה"ה אלי קסנטיני וליאת מלח, דרך התיק האלקטרוני, אודות תיק ההשקעות שלה. הם המשיכו להציג בפניה מצגי שווא, לפיהם, היא יכולה להמשיך ולמשוך מרווחיה ולא הודיעו לה שהיא מפסידה כספים מחשבונה.

7. ביום 31.1.10 ביקש ממנה אלי קסנטיני, באמצעות דואר אלקטרוני, למשוך 2,500 ₪ מכל אחד מחשבונותיה בעוד שאלה היו בהפסדים ומבלי שהודיע לה שהם בהפסדים.

כך גם ביום 1.3.10 הורה לה למשוך סך של 5,000 ₪ מחשבונותיה מבלי לספר לה שהם בהפסדים.

ביום 31.3.10 הורה לה למשוך 3,000 ₪ והתובעת ביקשה ממנו ביום 1.4.10 שיודיע לה מה קורה בחשבונותיה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ