אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> רע"א 47551-07-16 אר-שמר בע"מ נ' מועצה מקומית כפר-כנא

רע"א 47551-07-16 אר-שמר בע"מ נ' מועצה מקומית כפר-כנא

תאריך פרסום : 08/08/2016 | גרסת הדפסה
רע"א
בית המשפט המחוזי נצרת כבית-משפט לערעורים אזרחיים
47551-07-16
01/08/2016
בפני הנשיא:
ד"ר אברהם אברהם

- נגד -
מבקשים:
אר-שמר בע"מ
משיבים:
מועצה מקומית כפר-כנא

בקשת רשות ערעור על החלטה מיום 26.7.16 של בית משפט השלום בנצרת (כב' השופט הבכיר ש' סרחאן) בת.א. 29578-04-10

  

1.בבית משפט השלום מתנהלת תביעתה של המבקשת נגד המשיבה, סכומה כ-1.7 מיליוני ₪. לאחר שסיים לשמוע את ראיות הצדדים מינה בית המשפט קמא מומחה מטעמו. חוות הדעת מטעמו ניתנה בחודש יוני ש"ז. סמוך לאחר מכן ביקשה המבקשת להפנות אליו שאלות הבהרה. בית המשפט קמא נענה לבקשה, ציווה על המומחה להשיב לשאלות תוך 7 ימים, וקצב 21 יום לכל אחד מבעלי הדין ליתן את סיכום טענותיהם בכתב, כשהוא מציין כי ימי הפגרה יבואו במניין הימים.

2.עם קבלת החלטת בית המשפט קמא הפנתה המבקשת שאלות הבהרה למומחה. המשיבה הגישה, מצידה, בקשה כי ימי הפגרה לא יבואו במניין הימים להגשת הסיכומים, כשהיא מטעימה את בקשתה ביציאה לחופשה מרוכזת של עובדי המשיבה (ובהם בא כוחה), יציאתו של ב"כ המשיבה לחופשה בחו"ל, וההיקף הרב של המסמכים שהוגשו במהלך ההתדיינות.

בית המשפט קמא דחה את הבקשה, כשהוא מטעים את הדחיה בסד הזמנים אליו הוא נקלע, בשל מינויו כשופט של בית המשפט המחוזי מרכז.

3.ביום 20.7.16 נתקבלו תשובות לשאלות הבהרה של המומחה מטעם בית המשפט. עתה פנתה המבקשת בבקשה להאריך את המועד להגשת הסיכומים, כשהיא מטעימה כי בשל העיכוב במתן התשובות לשאלות ההבהרה יהיה עליה ליתן את סיכום טענותיה בתוך פגרת הקיץ של בתי המשפט, כאשר בא כוחה עתיד לצאת לחופשה בתחילת חודש אוגוסט, כך שלא יעלה בידו להגיש את הסיכומים במועד שנקצב.

גם בקשה זו נדחתה, בהחלטה מיום 26.7.16, מן הטעמים שנדחתה בקשת המשיבה.

4.על החלטה זו מלינה המבקשת, בבקשת רשות ערעור שהניחה לפניי, והיא שבה ופורשת את הטעמים שהביאה בפני בית המשפט קמא. ב"כ המבקשת ציין בבקשה, כי ניסה לקבל את עמדת ב"כ המשיבה, אך הדבר לא עלה בידו. עם זאת הוא הזכיר, כי הבקשות שהופנו לבית המשפט קמא הוגשו בהסכמת הצדדים, ולכן סביר כי ב"כ המשיבה מסכים לבקשה. חרף זאת ביקשתי כי המשיבה תיתן את עמדתה עד יום אתמול, אלא שתשובה לא באה. בין לבין הודיע ב"כ המבקשת, כי ניסה ליצור קשר עם ב"כ המשיבה בכל דרך תקשורת אפשרית על מנת לקבל את עמדתו, אך הדבר לא עלה בידו.

5.אכן, הסכמה של בעלי הדין לדחיית מועדי דיון אינה מחייבת את בית המשפט, שניהולה של ההתדיינות נתון בידיו. ולעיצומה של סוגיה, בית משפט שלערעור איננו נוהג להתערב בהחלטתה של הערכאה המבררת שעניינה ניהולו של המשפט, ובכלל זה קביעתם של מועדים להגשת סיכום טענות. יתר על כן, נושא זה נכלל בין הנושאים, שעל פי צו בתי המשפט (סוגי החלטות שלא תינתן בהן רשות ערעור), התשס"ט-2009 אין נותנים עליהם רשות לערער. וזה הוא אכן הכלל, אלא שככל כלל, גם לו אפשר ויימצאו חריגים, ולעולם נתונה לערכאת הערעור האפשרות להתערב בהחלטה, גם מן הסוג המונח לפניי (לעניין התערבות בהחלטה מן הסוג שנכלל בצו הנ"ל ראו נא רע"א 4846/11 בר עידן יצור ופיתוח בע"מ נ' אברג'ל (1.08.2011)). נראה בעיניי, כי זה הוא המקרה בו יש מקום להתערבותה של ערכאת הערעור.

6.בקציבת המועדים, קרי 21 יום לכל אחד מן הצדדים, אין כל מקום להתערבות. הערכאה המבררת מכירה היטב את מושא ההתדיינות, היקף החומר וכד', ופשיטא שבקציבת המועדים הובאו כל אלה בחשבון השיקולים. את השגגה המצדיקה התערבות מצאתי בקביעה, לפיה ימי הפגרה יבואו במניין הימים. תקנה 529 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 מורה לנו:

"פגרה של בית המשפט לא תובא במנין הימים שנקבעו בתקנות אלה או שנקבעו בידי בית המשפט או הרשם, אלא אם כן הורה בית המשפט או הרשם, לפי העניין, הוראה אחרת."

לציווי זה טעם ברור: כמו שופטים כך עורכי דין, שלצד פינוי שיירים מעבודה שנצטברה במהלך שנת המשפט, מנצלים את ימי הפגרה ליציאה לחופשתם השנתית, שדרך כלל נקבעת זמן רב מראש (כפי שככל הנראה ארע עם ב"כ המבקשת, העתיד לצאת לחופשתו בתחילת חודש אוגוסט). דרך המלך נקבעה, אם כן, בידי מחוקק המשנה, שקבע את הכלל לפיו ימי הפגרה לא יובאו במניין הימים. הסטיה מדרך זו צריכה הצדקה נאותה, על מנת לשמר את שביקש מחוקק המשנה לשמר, קרי ניצולם של ימי הפגרה, בין היתר, לתכלית שאינה עבודת המשפט.

במקרה שלפנינו הסבירו עורכי הדין של המבקשת והמשיבה כאחד, כי הם עתידים לצאת לחופשות בפגרת הקיץ. בשל קביעתו של בית המשפט קמא כי סיכומי המבקשת יוגשו בתוך 21 יום, ובשל העיכוב בהמצאת תשובותיו של המומחה לשאלות הבהרה, יוצא כי כל עשרים ואחד הימים שנקצבו למבקשת נופלים בתוככי הפגרה, כאשר בא כוחה עתיד לצאת בתחילת אוגוסט לחופשתו.

מן הצד האחר ראינו את הטעמתו של בית המשפט קמא לדחיית בקשותיהם של המבקשת והמשיבה, הטעמה שביסודה עומד מינויו של כב' השופט קמא לכהונת שופט בבית המשפט המחוזי מרכז, ברצותו "לנקות שולחן" בטרם מעבר, והדבר הוא בבחינת רצוי כמובן. אלא שטעם זה, הוא לבדו, איננו יכול לעמוד כנגד הקושי הרב שהוא מעמיד את עורכי הדין משני הצדדים, ובמיוחד ב"כ המבקשת, שאת סיכומיו יהא עליו להכין בתוך פגרת הקיץ, כאשר הוא עתיד לצד בתחילת אוגוסט לחופשה, שמן הסתם נקבעה בטרם נקצב המועד על ידי כב' השופט קמא.

הואיל וכך סברתי, כי ימי הפגרה צריך שלא יימנו במניין הימים.

7.כמתואר מעלה, קצבתי למשיבה ליתן את עמדתה בתוך ימים אחדים, וזאת משום סד הזמנים אליו נקלעו בעלי הדין, שכן שיהוי מעבר לימים אחדים במתן תשובת המשיבה עשוי לייתר את הבקשה, שעניינה הגשתם של סיכומים בימי הפגרה. מכל מקום, אף שעמדתה לא ניתנה, ניתן ללמוד עליה מתוך העמדה שנקטה בפני בית המשפט קמא, ובכלל זה הגשת בקשה מטעמה באותו נושא, שנדחתה.

8.מכל הטעמים שפרשתי מעלה מצאתי ליתן רשות ערעור, לראות בבקשה כאילו הוגש ערעור על הרשות, ואת הערעור לקבל. הנני מורה, על כן, כי המועדים שקצב בית המשפט קמא (21 יום לכל צד) ייוותרו בעינם. עם זאת, ימי הפגרה לא יבואו במניינם של ימים אלו.

לפי נסיבות העניין – אין צו להוצאות.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ