אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קבלת תביעת רשלנות נ' הבורסה לניירות ערך ואח' בגין אי מניעת החדרת מניות מזוייפות

קבלת תביעת רשלנות נ' הבורסה לניירות ערך ואח' בגין אי מניעת החדרת מניות מזוייפות

תאריך פרסום : 09/06/2014 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי תל
45609-07-11
06/06/2014
בפני השופט:
רות רונן

- נגד -
התובע:
עו"ד גיא גיסין הנאמן להסדר הנושים ובעלי המניות של אורליין ייזום והשקעות בע"מ
עו"ד פרייליך פז לנדאו ולוי
הנתבע:
1. הבורסה לניירות ערך בתל - אביב בע"מ
2. מסלקת הבורסה לניירות ערך בתל -אביב בע"מ
3. מזרחי טפחות חברה לרישומים בע"מ

עו"ד רובין ופליישר
עו"ד לשם ואריאלי
פסק-דין

1.         כתב התביעה בתביעה דנן הוגש על ידי התובע כנאמן להסדר הנושים בחברת אורליין ייזום והשקעות בע"מ (להלן: " חברת אורליין" או " החברה"). כעולה מתצהיר עדותו הראשית של התובע, הסדר הנושים של החברה אושר במסגרת תיק פש"ר 1408/06, ביום 1.4.2007. ביום 10.4.2007 ניתן להסדר הנושים תוקף על-ידי בית-המשפט. הסדר הנושים צורף לתצהיר עדותו הראשית של התובע כנספח 1.

מכוח הסדר הנושים נמכר השלד הבורסאי של חברת אורליין לצד ג' (מר סטולרו) שרכש את השליטה בחברה. השליטה בחברה הועברה לרוכש בדרך של הקצאת מניות כנגד הזרמת הון לחברה (ר' ס' 57 להסדר), הון שממנו אמורים היו ליהנות נושי החברה ובעלי-מניותיה (ר' ס' 65 להסדר). כל הנכסים וההתחייבויות של החברה לרבות זכויות התביעה שהיו לחברה או לבעלי-מניותיה, הומחו לקופת ההסדר. לטענת התובע, התביעה דנן מוגשת מכוח המחאה זו.

החברה הועברה לרוכש כשהיא ממורקת מנכסים והתחייבויות (ר' ס' 67 להסדר).

2.         הנתבעת 1 (להלן: " הבורסה") היא חברה שהתאגדה ופועלת מכוח חוק ניירות-ערך התשכ"ח - 1968 (להלן: " חוק ניירות-ערך"). הבורסה מנהלת זירת מסחר ממוחשבת לקנייה ומכירה של ניירות-ערך, ופועלת כרשות המפעילה סמכויות פיקוח, הסדרה ואכיפה בהתאם לדין.

הנתבעת 2 (להלן: " מסלקת הבורסה" או " המסלקה") היא חברה-בת בבעלותה המלאה של הבורסה. מסלקת הבורסה סולקת את כל העסקאות בניירות-ערך המבוצעות בבורסה. במסלקת הבורסה חברים בנקים ובתי-השקעות העומדים בקריטריונים שנקבעו על-ידיה. מסלקת הבורסה מספקת לבורסה שירותים שונים, ובכלל זה בין היתר רישום במסלקה של ניירות-ערך לזכות חברים, רישום שנועד כדי לאפשר מסחר במניותיה של חברה נסחרת. כן מעניקה המסלקה שירות של סליקת עסקאות בניירות-ערך המבוצעות בבורסה, ומשמשת כ"צד נגדי מרכזי" Central Counter Party באופן המקטין את הסיכון אליו חשופים חברי המסלקה הקונים והמוכרים (ר' ס' 14 לתצהירה של העדה מטעם הבורסה, הגב' חני שיטרית - בך).

הנתבעת 3 (להלן: " החברה לרישומים") היא חברה פרטית שהוקמה על ידי בנק מזרחי טפחות, שהוא אחד מהחברים בבורסה ובמסלקת הבורסה.

רישום ניירות-ערך הנסחרים בבורסה

3.         לצורך דיון בטענות הצדדים, יש להקדים ולהבהיר את האופן בו מבוצע רישום ניירות-ערך הנסחרים בבורסה.

כאשר חברה ציבורית מנפיקה ניירות-ערך לציבור, ניירות-הערך שההזמנות לרכישתם הוגשו על ידי חברי הבורסה מוקצים על-שם חברה לרישומים, ונרשמים על-שמה במרשם בעלי-המניות של החברה הציבורית. בספרי החברה לרישומים נרשמת מסלקת הבורסה כגוף שעבורו מוחזקות המניות. החברה לרישומים מפקידה את תעודות המניה לזכות המסלקה בכספת הבנק של הבנק המרכז - שהוא גוף שתפקידו לרכז את החזקת ניירות-הערך של חברה נסחרת הרשומים על-שם החברה לרישומים (הבנק המרכז הוא בדרך-כלל החברה האם של החברה לרישומים).

החברה לרישומים - ולא בעלי-המניות הסוחרים בניירות-הערך - היא אם כן זו שניירות-הערך נרשמים על שמה בספרי החברה. רישום זה נועד כדי להקל על עבירותם וסחירותם של ניירות-ערך בבורסה. בדרך רישום זו, החברה אינה נדרשת לעדכן את ספריה ולרשום כל העברה של מניות בספרי החברה, כאשר בחברה ציבורית יכולות להיות העברות רבות של מניות מדי יום ביומו. החברה לרישומים מחזיקה בשטרי מניות של חברות ציבוריות בנאמנות עבור המסלקה.

4.         כאשר נרכשות מניות בבורסה, לא מתבצע שינוי ברישום על גבי תעודת המניה שנמסרה לחברה לרישומים. הרישום של העברת המניות נעשה באמצעות חיובים וזיכויים של חברי מסלקת הבורסה, הרושמת ניירות-ערך הנסחרים בבורסה לזכות חברי המסלקה, וזאת בהתאם להוראותיהן של החברות לרישומים. מדובר בשינוי ברישום בלבד, ללא "נגיעה" (פיזית או משפטית) בשטר המניה עצמו. אם הפעולה מתבצעת אצל אותו חבר מסלקה - יחול שינוי רק בספריו של אותו חבר. אם התבצעה עסקה בין לקוחות של שני חברי מסלקה שונים, יחול ברישומי המסלקה שינוי ביתרות ניירות-הערך של חברי המסלקה.

5.         כעולה מתצהירה של העדה מטעם הבורסה, הגב' שיטרית-בך, הרי שבתקופה הרלבנטית לתביעה יכול היה רישום מניות במסלקה להיעשות באחד משני מסלולים - מסלול הפקדת מניות בעקבות הנפקה (שיכונה: " הפקדה מהקצאה"), ומסלול הפקדת מניות בעקבות בקשה של בעל-מניות (שיכונה: " הפקדה מלקוח").

הפקדה מהקצאה מתבצעת כאשר חברה נסחרת מקצה מניות. במקרה כזה, היה על החברה בתקופה הרלבנטית לתביעה, למסור תעודת מניה על-שם החברה לרישומים. החברה לרישומים היתה צריכה לרשום את ניירות-הערך בספריה לזכות המסלקה, ולהעביר למסלקה הוראה בכתב הכוללת את מספר ניירות-הערך וסוג ניירות-הערך שנרשמו לזכותה. המסלקה היתה צריכה לרשום את ניירות-הערך בספריה שלה, לזכות חברי המסלקה נושא ההוראה.

הפקדה מלקוח  - חוק ניירות-ערך איפשר לחברה נסחרת להנפיק מניות על-שם הבעלים, ואף איפשר לבעל-מניות להחזיק בידיו תעודת מניה על שמו שלו (להבדיל מהמצב שתואר לעיל, בו המניה נרשמת כאמור על-שמה של החברה לרישומים). אם בעל-מניות כזה ביקש לסחור במניה שבבעלותו, היה עליו לרשום את המניה. חוקי-העזר של הבורסה הסדירו אפשרות זו. בסופו של דבר, לאחר קיום הפרוצדורה שנקבעה בחוקי-העזר, היתה המניה נרשמת במרשם בעלי-המניות של החברה הנסחרת על-שמה של החברה לרישומים, בכפוף להמצאת תעודת מניה חדשה על-ידי החברה הנסחרת על-שמה של החברה לרישומים. החברה לרישומים היתה מזכה את הבנק המרכז במספר המניות של בעל-המניות, הבנק המרכז היה מזכה את המסלקה, ולאחר מכן היתה המסלקה מזכה את חשבון המשנה המתאים במסלקה.

התרמית במניות חברת אורליין

6.         חברת אורליין היתה חברה ציבורית שמניותיה היו רשומות למסחר בבורסה. מר שגיב נציה רכש את השליטה בחברה ומונה למנכ"ל החברה בשלהי שנת 2003.  המסחר בניירות-הערך של החברה הושעה בחודש אפריל 2006. ביום 4.4.2006 הגישה החברה בקשה להקפאת הליכים והסדר נושים לחברה, ולמינויו של עו"ד גיא גיסין לנאמן לחברה. ביום 26.4.2006 אישר בית-המשפט את מינויו של התובע - עו"ד גיסין כנאמן לחברה, וסמכויות הדירקטוריון הועברו אליו. התובע גילה לטענתו במסגרת החקירות שבצע, כי הסיבה המרכזית למצבה של החברה היתה העובדה כי נרשמו ונסלקו במסלקת הבורסה מניות מזויפות, שהונפקו באופן פיקטיבי על ידי גורמים עבריינים, בלא ששולמה תמורה כלשהי לחברה בגינן, ובלא שהמניות הללו עברו את התהליכים החוקיים להנפקתן.

7.         לגישת התובע, הון המניות של החברה שהונפק ונפרע באופן חוקי, עמד על סך של 3,640,515 מניות בנות 1 ש"ח ע"נ. במהלך החודשים יולי 2004 עד מרץ 2005 נוצרו שטרי מניה המייצגים כ-9.8 מיליון מניות פיקטיביות בנות 1 ש"ח ע"נ. מניות אלה נמסרו לחברה לרישומים, שרשמה אותן בספריה. מסלקת הבורסה קבלה הודעות מהחברה לרישומים בדבר המניות, ורשמה אותן למסחר. כך, הוזרמו לשוק 9.8 מיליון מניות פיקטיביות, בגינן זוכו חשבונות פרטיים שהוחזקו על ידי חברי בורסה שונים. לאחר מכן סוחרו המניות הללו לציבור הרחב, והתקיים בהן מסחר בבורסה.

8.         בהתייחס לפרשה זו התנהלה גם חקירה של הרשות לניירות-ערך, והוגשו כתבי אישום נגד האחראים. ביום 6.4.2011 ניתן גזר-דין על ידי בית-המשפט המחוזי בתל אביב (כב' השופט רוזן, ת.פ. 4218/09) ביחס לנאשמים ה"ה שגיב נציה, דוד נציה ונסים רום, שהורשעו בעבירות שיוחסו להם על-פי הודאתם במסגרת הסדר טיעון (כתב האישום וגזר-הדין צורפו לתצהירי הבורסה כנספחים 18-19).

מההליכים הפליליים עולה כי מנכ"ל החברה מר נציה, ערך תעודות מניה שהעידו בכזב כאילו החברה הקצתה כדין מניות על-שם החברה לרישומים, וכאילו החברה לרישומים היא בעלים רשום בספרי החברה של כמות מניות שבפועל חרגה מההון המונפק, הנפרע והרשום למסחר של החברה. תעודות המניה הללו הועברו לחברה לרישומים בצירוף מכתב לוואי בשם החברה, הכולל הוראה לחברה לרישומים לייחס מניות אלה לאחד מחברי המסלקה אצלם התנהלו חשבונותיהם של גורמים המקורבים למר נציה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ