אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קבלת ערעור על חומרת העונש שנפסק למורשע בהחזקת סם מסוכן

קבלת ערעור על חומרת העונש שנפסק למורשע בהחזקת סם מסוכן

תאריך פרסום : 05/02/2008 | גרסת הדפסה
ע
בית הדין הצבאי לערעורים
23-07
26/02/2007
בפני השופט:
1. אלוף ישי בר-אב"ד
2. תא"ל שי יניב
3. אל"ם מרדכי לוי


- נגד -
התובע:
רב"ט תומר מלול
עו"ד רוני קליין
הנתבע:
התובע הצבאי הראשי
עו"ד סגן קובי מרקוס
פסק-דין

1. המערער, רב"ט תומר מלול, הורשע לאחר שמיעת ראיות, בבית הדין המחוזי מ"ש מז"י בהחזקת סם מסוכן, לפי סעיף 7(א) ו-(ג) רישא לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל"ג-1973 (להלן: פקודת הסמים המסוכנים). הושתו עליו תשעים ימי מאסר לריצוי בפועל, מאסר מותנה, שלילה מקבל או מהחזיק רשיון נהיגה אזרחי וצבאי למשך ששה חודשים מתום ריצוי עונש המאסר בפועל והורדה לדרגת טוראי. 

הערעור מופנה הן כלפי ההרשעה והן כלפי מידת העונש.

יצוין, כי כתב האישום ייחס למערער עבירה נוספת, שעניינה שימוש בסם מסוכן, לפי סעיף 7(א) ו-(ג) סיפא לפקודת הסמים המסוכנים, בשבע הזדמנויות שונות, בצוותא עם רב"ט אליאור מזרחי. מפרט אישום זה זוכה המערער, בדעת רוב השופטים, מחמת הספק. בעל דעת המיעוט סבר ש"הוכח גם השימוש בסם מסוכן, בלי שתהא אפשרות לקבוע את מספר הפעמים בהם השתמשו יחד בסם המסוכן".

2. מסתבר, כי רב"ט אליאור מזרחי נחקר במצ"ח בחשד להחזקה ושימוש בסמים אסורים. על-פי דו"ח זכרון דברים, שהוגש על-ידי ההגנה, ללא הסתייגות התביעה (ס/3), תחילה הכחיש רב"ט מזרחי את המיוחס לו. אלא, שבשלב מסוים חל מיפנה בחקירה. זאת, כאשר "שוחחנו עם החייל ושאלנו אותו האם הוא מכיר חייל בשם תומר מלול וכי אנחנו יודעים שתומר משתמש בסמים וכי אנחנו חושדים בו שהם עושים זאת יחדיו". על-פי הנזכר בס/3: "בשלב זה הנחקר (רב"ט אליאור מזרחי) הוריד את הראש עצר את הדיבור לקח כמה שניות למחשבה ואז אמר עליתם עליי... מה אתם רוצים לדעת??", והתוודה על-דבר שימוש בסם מסוכן.

במשפטו הודה רב"ט  אליאור מזרחי, במסגרת  "הסדר הטיעון", בשימוש בסם מסוג קנאביס בשבע הזדמנויות "עם חייל נוסף, רב"ט תומר מלול, כאשר בכל המקרים רב"ט מלול הוא שהביא את הסם המסוכן".

רב"ט מזרחי העיד מטעמה של התביעה במשפטו של המערער. במהלך עדותו הסתבר, כי במהלך חקירת מצ"ח, ולאחר מכן בעדותו לפני בית הדין קמא, נמסרו על-ידי רב"ט מזרחי גרסאות שונות, הן אודות מספר ההזדמנויות, שבהן עשה שימוש בקנאביס והן על מידת מעורבותו של ה מערער באירועי השימוש בסם.  על רקע זה מצאו רוב שופטי הערכאה קמא "שלא ניתן להרשיע את הנאשם ביחס ל שימוש על סמך עדותו של אליאור מזרחי". זאת, לאור העובדה, ש"גרסתו של אליאור מזרחי לא הייתה עקבית, כאשר היא נעה בין הכחשה מוחלטת להודאה בשימוש משותף עם הנאשם לאחר שנעשה הסדר הטיעון." מכאן זיכויו של המערער, מחמת הספק, על-ידי הערכאה קמא  מאשמת שימוש בסם מסוכן, לפי סעיף 7(א) ו-(ג) סיפא לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל"ג-1973.

3. במהלך חקירתו במצ"ח של רב"ט אליאור מזרחי, מסר האחרון פרט מהותי נוסף אודות המערער כדלהלן:

"פעם היה לו בבית סמים בארון בחדר שלו בקומה העליונה של הארון, הוא היה מחביא בנעליים וגם מחביא בקופסא של משחק ילדים בצבע צהוב וכחול. הוא תמיד היה מחזיק שקית שהוא שילם עליה 100 שקל ויש לו קססות שהוא היה שם בארון. תומר היה משתמש בחדר, הוא היה נועל את הדלת ושם מוזיקת רוק או ישראלי מה MP3 שלו מהמחשב" (ס/5ב).

מנגד, המערער הכחיש בחקירתו במצ"ח כל מעורבות בעבירות סמים, וציין: "אני לא הכנסתי דבר כגון סמים לביתי ומהסיבה הפשוטה שזה מאוד פסול לדעתי להחזיק סמים במיוחד שאתה גר עם עוד אנשים כי אז אתה יכול שיאשימו גם אותם בעבירות אלו" (ת/4א).

המערער נשאל בחקירת מצ"ח גם אודות קשריו עם רב"ט מזרחי: "מה הקשר שלך לאליאור מזרחי?" והשיב: "הוא למד איתי בחטיבת הביניים ולאחר מכן עזב לבי"ס אחר, הוא גר בשכונה שלידי" (ת/4א).  בזכרון דברים מפורט, המתעד את השתלשלות החקירה, מציין בהקשר זה חוקר מצ"ח, טור' אלכסנדר פרסולוב:  "...שאלתי את רב"ט מלול האם הוא חבר של אליאור והוא אמר שלא. הוא אמר לי כי הם גרים באותה שכונה ושהם היו באותו בי"ס עד כיתה ט' ופה נגמר הקשר ביניהם... ושכיום הקשר שלהם זה לא יותר מ'שלום שלום' וזהו." (ת/6).

בשלב דברים זה נערך חיפוש בחדרו של המערער בבית מגוריו, שהעלה כדלהלן: "בארון בגדים לבן בדלת האמצעית העליונה, נרתיק  שחור סגור, ... ותכולתו שכללה נייר מקופל ובו שרידי חומר החשוד כסם מסוכן, כלי החשוד ככלי לעישון סמים מסוכנים ושתי שקיות נילון שקופות ובהן חומר החשוד כסם מסוכן" (ת/10ג, ת/10ו). אין חולק, כי החומר האמור נבדק, וכי בשקיות נמצא סם מסוכן מסוג קנאביס במשקל 9.35 גרם נטו בשקית האחת, ו-8.25 גרם נטו בשקית האחרת, וכי אף ב"צינורית הזכוכית" נמצאו שרידי סם מסוג קנאביס.

בתכוף לאחר הימצא החומר החשוד כסם בחדרו של המערער בביתו, נחקר שוב המערער, הוצג בפניו דו"ח החיפוש, ותגובתו הייתה: "אני שומר על זכות השתיקה. אין לי מה להוסיף". אף כאשר נשאל המערער ב"רחל בתך הקטנה": "האם החומר שחשוד כסם מסוכן, שנמצא בחיפוש בביתך, שייך לך?" השיב: "שומר על זכות השתיקה. אין לי מה להוסיף"; וכאשר חוקר מצ"ח הוסיף: "האם אתה מבין שזה שאתה שומר על זכות השתיקה מחזק את משקל הראיות נגדך?", השיבו המערער: "אני מבצע מה שהורה לי עורך דיני" (ת/7).

שמונה ימים נוספים חלפו עד אשר המערער מוסר גרסה נוספת בחקירת מצ"ח, שלפיה הסם שנמצא בביתו  הוחזק בחדרו שלא בידיעתו:

" במהלך התייעצותי עם עו"ד בימים האחרונים ביקשתי לתת עדות ע"מ להגיד את מה שלא ציינתי בחקירה הקודמת, בערך כשבועיים, נדמה לי יום שלישי, לפני שנעצרתי אליאור מזרחי, ש.ג., נדמה לי בפנימייה הצבאית בחיפה, מכר שלי מתקופתי בחט"ב. הוא ביקש ממני טובה, לקחת שתי דיסקים ריקים ע"מ לצרוב משחק מחשב. במהלך הביקור שלו  בביתי באותו יום, ביקש ממני אליאור, לשמור לו על סכום כסף מסויים שאינו ידוע לי בנרתיק שחור אטום בטענה שהוא לא רוצה שהוריו יראו את זה. הוא אמר שעוד כמה זמן הוא יבוא לקחת את זה ואני בתמימותי הסכמתי. אמרתי לו שישים את זה באחד הארונות. בינתיים הלכתי להביא לנו שתי כוסות מיץ תפוזים וופלים. כשחזרתי לחדר לא שמתי לב היכן הוא שם את הנרתיק ומאז לא ייחסתי  לזה חשיבות.

שאלה: מה טיב היחסים שלך עם אליאור?

תשובה: אנחנו מכרים מתקופת חט"ב. אליאור נוהג להתקשר שהוא צריך טובה כלשהי או להלוות ממני משהו.

שאלה: איזה סיבה, לדעתך, יש לאליאור להפליל?

תשובה: לא יודע, אף פעם לא היה ריב גדול ביני לבינו... כנראה במהלך חקירתו שביקשו ממנו למסור שמות הוא נלחץ והזכיר את שמי מכיוון שהוא נזכר שהשאיר אצלי את הנרתיק.

שאלה: היה ידוע לך מה יש בתוך הנרתיק?

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ