אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> צירוף משיבים לתובענה שמתנהלת בבית המשפט לענייני משפחה

צירוף משיבים לתובענה שמתנהלת בבית המשפט לענייני משפחה

תאריך פרסום : 22/11/2006 | גרסת הדפסה
בש"א
בית משפט לעניני משפחה מחוז תל-אביב
2679-06
23/10/2006
בפני השופט:
שאול שוחט

- נגד -
התובע:
א.נ.
עו"ד מאיה הרצברג-אלון
הנתבע:
1. עזבון המנוח י.נ. ז"ל
2. ר.נ.
3. א.נ.
4. ג.נ.
5. י.נ. בע"מ
6. בנק הפועלים בע"מ - בנק משכן
7. בנק לאומי לישראל בע"מ

עו"ד זינגר
עו"ד אמיר
עו"ד זינגר
עו"ד ה.ש.נ
החלטה

הבקשה

1.         בפניי בקשה להורות על צירוף המשיבים 5-8 כנתבעים בתביעה (תמ"ש 7800/06) אותה הגישה המבקשת כנגד הנתבעים 1-4 (הם המשיבים 1-4 בהתאמה).

העובדות הצריכות עניין

2.         הבקשה הוגשה במסגרת תובענה שבעיקרה הינה לפס"ד הצהרתי בדבר זכויות המבקשת (היא התובעת) מכח הלכת השיתוף בעזבון בעלה המנוח (הוא הנתבע 1) בנכסים מסויימים וכן לפס"ד הצהרתי בדבר זכויות המבקשת (המלאות) בנכסים אחרים (לגביהם טוענת היא להחרגה מהלכת השיתוף). אחר עזבון המנוח טרם ניתן צו קיום צוואה או צו ירושה. הנתבע 2 והנתבע 4 הם בניו של המנוח ונמנים על יורשיו על-פי דין וכן  זוכים על פי צוואה שהותיר אחריו (צוואה מיום 15.10.99. הצוואה טרם קויימה). הנתבע 3 הוא נכדו של המנוחה (בנו של הנתבע 2) ואליו העביר המנוח טרם פטירתו, את בית מגורי הצדדים ברח' דב הוז 3 בהרצליה (להלן: בית המגורים"), אשר המבקשת תובעת זכויות בו (ס' 77 לכה"ת).

3.         א.         ביום 3.4.06 הגישה המבקשת בקשה לצרף את הנתבע 3 (המשיב 3 בבקשה)

לבקשה זו לצרוף נתבעים מאחר וצירופו כנתבע במקור נעשה שלא כדין היות ואינו בבחינת "בן משפחה" של המבקשת ,כהגדרתו בסעיף 1 (2) לחוק בית המשפט לעניני משפחה, תשנ"ה -1995. נעתרתי לבקשה ביום 20.4.06.

ב.         בישיבת יום 3.10.06 הודיע ב"כ הנתבע 3, כי הוא מסכים לצירוף מרשו לתובענה (עמ' 2 ש' 14-15 לפרוט'). אני מוצא את צירופו של הנתבע 3 כצד נדרש וחיוני ביותר לבירור התובענה (ונראה כי אין כל מחלוקת בעניין זה) ועל כן אני מורה על צירופו.

4.         באותה ישיבה הודיעה ב"כ המבקשת, כי היא חוזרת בה מבקשתה לצרף את המשיבה 6, היא עו"ד ה.ש., כנתבעת (עמ' 4 ש' 13 לפרוט') . אשר על כן, תעסוק החלטה זו בצירופם של המשיבים הנותרים שצירופם מתבקש והם: המשיבה 5 (חברת י.נ. בע"מ) , המשיבה 7(בנק הפועלים בע"מ- בנק משכן) והמשיבה 8 (בנק לאומי לישראל בע"מ) בלבד.

ד י ו ן

5.         א.         סעיף 6 ו' לחוק בית המשפט לענייני משפחה תשנ"ה - 1995 קובע:

"בית המשפט לענייני משפחה רשאי לצרף לתובענה מי שלצורך בירור התובענה וההכרעה בסכסוך, נדרש שיהיה צד לה, יהא נושא התובענה אשר יהא".  

ב.         על השיקולים אותם יפעיל בית המשפט לעניני משפחה לצורך עשיית שימוש בסעיף זה עמדתי בתמ"ש 60265/99 בש"א 3879/00 צויבל נ' צויבל ואח' (לא פורסם):

"בהפעלת סמכות הצירוף על פי סעיף 6 (ו) לחוק ישקול בית המשפט גם את השאלה, אם הצדק והתועלת בצירופו של הצד השלישי לצורך בירור התובענה וההכרעה בסכסוך, עולים על הפגיעה בענייננו של הצד השלישי שעד לצירופו כלל לא היה צד לתובענה. על בית המשפט לבחון את השאלה, אם לא ניתן לברר את התובענה ולהכריע בסכסוך ללא נוכחותו של הצד השלישי כבעל דין בה.

במסגרת זו יש לבחון את מידת הפגיעה בענייננו של אותו צד ג' להיות מצורף באופן שאם ניתן להגיע לברור התובענה ולהכרעה בסכסוך שלא על דרך צירופו, כך יש לנהוג גם אם הדבר קשה יותר.

הגישה הכוללנית אינטגרטיבית של המחוקק בחקיקת החוק והמוצאת את ביטויה גם בסעיף 6 ו' לחוק, להביא לפתרון כולל של הסכסוך גם אם צדדים שלישיים שאינם בני משפחה מעורבים בו, אינה צריכה לבוא על חשבון הפגיעה בענייננו של אותו צד. אי לכך אין לעשות שימוש נרחב בהוראה זו".  (שם, ס' 3 לפסה"ד).

6.         ואכן - עדים אנו לכך כי בית המשפט לעניני משפחה, על דרך הכלל,  מצרף צדדים שלישיים שאינם בני משפחה בצמצום ובמשורה (ראו לדוגמא: תמ"ש (ת"א) 9336/99 בש"א 17692/99 מגן נ' מגן, תקדין משפחה 2000 (2) 18 מפי כבוד השופט גייפמן ; תמ"ש 29070/04 (ת"א) בש"א 7816/04 ר.ש. נ' ד.ש. (פורסם במאגר "נבו") מפי כבוד השופטת פרדו; תמ"ש (ת"א) 7143/01 דור נ' דור מפי כבוד השופטת ע' מילר; וכך פסקה לאחרונה גם כבוד השופטת שפרה גליק בבש"א 2111/05 פלונית נ' אלמוני ואח' (פורסם במאגר "נבו").

ולמקרה עסקינן

צירוף המשיבה 5 - חברת י.נ. בע"מ (להלן: החברה")

7.         א.         החברה  הוקמה ע"י המנוח ובמסגרתה נוהלו עסקיו. החברה מנוהלת כיום

ע"י הנתבע 2, בנו של המנוח (הוא אף חתום על תגובת המשיבה 5 לבקשה).

ב.         המבקשת עותרת בבקשה לצירוף החברה מן הטעם, כי המנוח ערב לחובות החברה ובשל ערבות זו נתנו צווי עיקול (לטובת המשיב 8 - בנק לאומי) על נכסים הרשומים על שם המנוח ואשר המבקשת תובעת זכויות בהם במסגרת התובענה (ס' 4 לבקשה, ס' 92-93 לכה"ת).

ג.          החברה בתגובתה לבקשה מתנגדת לצירוף מן הטעם, כי המבקשת לא תובעת במסגרת התובענה כל זכויות בחברה ואף טוענת כי יש להחריג את החברה ממכלול פרטי הרכוש נשוא הלכת השיתוף שנשתכללה בינה לבין המנוח (ס' 2-4 לתגובה). זאת ועוד, לטענת החברה גם לא מתקיימת כל יריבות בינה לבין המבקשת בגין ערבותו של המנוח לחובותיה  מאחר ועל-פי חוק הערבות, התשכ"ז-1967 זכות הערב לחזור אל החייב קנויה לערב אישית ולאחר פטירתו - ליורשיו, ואלו המבקשת אינה נמנית עמם (ס' 6-7 לתגובה).

8.         עיון בכתב התביעה מגלה, כי אכן התובעת אינה עותרת לזכויות בחברה מכח הלכת השיתוף או דין אחר. יחד עם זאת, המבקשת עותרת במסגרת התביעה לפס"ד הצהרתי לפיו החנות והגלריה הנמצאות ברח פרץ 10 בת"א (להלן: "החנות ו"הגלריה" בהתאמה), הם שלה בלבד מאחר ולטענתה הוחרגו מתחולתה של הלכת השיתוף (ס' 83,84 לכה"ת).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ