אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פ"ל 3261-10-14 מדינת ישראל נ' ברזילי(עציר)

פ"ל 3261-10-14 מדינת ישראל נ' ברזילי(עציר)

תאריך פרסום : 09/09/2015 | גרסת הדפסה
פ"ל
בית משפט השלום תל אביב - יפו
3261-10-14
08/03/2015
בפני השופטת:
דורית בונדה

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
נאשם:
ארז ברזילי (עציר)- באמצעות הליווי
עו"ד שני דבש
גזר דין

 

1.הנאשם הורשע לאחר הודייתו בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום.

2.בהתאם לכתב האישום הנאשם נהג ביום 15.10.2014 בשעה 15:00 רכב בכביש מספר 20 לכיוון דרום ונעצר על ידי שוטרים לבדיקה. בעת הנהיגה היה הנאשם פסול מלנהוג, זאת לאחר שרשיונו נפסל במספר תיקי תעבורה. כמו כן הנאשם נהג בעוד תוקף רישיון הנהיגה פקע ועברו למעלה מ-6 חודשים ממועד פקיעתו וכפועל יוצא מאלה נהג ללא ביטוח בר תוקף.

3.במקביל להגשת כתב האישום הוגשה כנגד הנאשם בקשה למעצר עד תום ההליכים. בקשה זו נתבררה לפניי וקדם לה מעצרו של הנאשם ביום 15.10.14 אשר הוארך עד החלטה אחרת ולמעשה עד היום.

4.הנאשם בחר להודות וליטול אחריות על העבירות אותן עבר, זאת בהזדמנות הראשונה. לבקשת באת כוחו הופנה לקבלת תסקיר שירות המבחן למבוגרים ותסקיר כאמור הוגש ביום 14.1.2015, במסגרתו נבחן רקעו האישי והמשפחתי של הנאשם, השימוש בסמים לאורך השנים מגיל צעיר, השימוש באלכוהול אשר החל בעשור האחרון כפתרון להתמודדות עם הצטברות לחצים לאורך חייו. הנאשם נשוי ואב ל-2 ילדים בגירים. עסק שהיה בבעלותו קרס, לחובתו נצברו חובות רבים בהוצאה לפועל, בעטים לא היה ביכולתו לחדש את רישיון הנהיגה. לנאשם עבר פלילי, כשהרשעתו האחרונה הינה משנת 2009. ביחס לעברו התעבורתי לחובתו עשרות הרשעות, בתוכן עבירות חוזרות של נהיגה ללא רישיון תקף ועבירות חוזרות של נהיגה בזמן פסילה.

שירות המבחן התרשם, כי במהלך שהייתו של הנאשם במעצר הצליח לבחון ולהכיר את חומרת מעשיו ולהבין את השלכות התנהגותו, תוך רצון לקחת אחריות על חייו ולנסות לשקמם, כשהנאשם משתתף בבית המעצר בשיחות לעזרה עצמית של NA, זאת על אף שאינו תופס עצמו כמכור לסמים ולאלכוהול.

ביחס לסיכון לעבריינות וסיכוי לשיקום, שירות המבחן התרשם, כי הנאשם שב לבצע עבירות תעבורה מתוך התעלמות מהחוקים הקיימים ומתוך תחושת קיפוח ופגיעה של המערכת הממסדית בו, כשהוא נוהג להאשים את הסביבה בבעיותיו.

ביחס לגורמי הסיכון ולאחר בחינת עברו התעבורתי המכביד, חומרת העבירות והישנותן, כמו גם עיוותי חשיבה אשר שירתו את הנאשם ואפשרו לו להמשיך בהתנהגות פורצת חוק, וכן שימוש באלכוהול וסמים כפתרון להתמודדות עם בעיות, העריך שירות המבחן כי קיים סיכוי משמעותי להמשך התנהלות שולית ופורצת גבולות בתחום התעבורה במידה ולא יוצב לו גבול ברור ומשמעותי וכן התרשם כי ללא התערבות טיפולית משמעותית, במסגרת טיפול סגורה, הסיכון הנשקף ממנו יעלה.

התרשמות שירות המבחן הייתה כי יש לכוון את הנאשם להמשך אפיק טיפולי במסגרת מאסר ולאור כל אלה ולנוכח חומרת העבירות והישנותן המליץ שירות המבחן על הטלת עונש מאסר מאחורי סורג ובריח, באופן אשר יאפשר השתלבות הנאשם בהליך הטיפולי בבית המאסר ויסייע לנאשם לקדם עצמו ולהשיג את השינוי בחייו אותו הוא מבקש.

5.לנוכח המלצות התסקיר, עתרה בא כח הנאשם טרם שמיעת טיעוני הצדדים לעונש לדחיית מועד הדיון, זאת על מנת לאפשר הגשת הצעה שתכלול חלופה טיפולית. בדיון אשר התקיים לפניי ביום 15.2.2015 נשמעו טיעוני הצדדים לעונש, תוך שהסניגורית בטיעוניה הציגה אפיק טיפולי (נ/2-נ/3) לו אדרש בהמשך.

6.המאשימה בטיעוניה לעונש (ובהבהרה מאוחרת אשר הוגשה לתיק ביחס לעבר התעבורתי) הפנתה לחומרת העבירה של נהיגה בזמן פסילה, אשר מתבצעת על ידי הנאשם זו הפעם החמישית, אליה התווספה עבירה של נהיגה כשרישיון הנהיגה פקע לתקופה ארוכה וממושכת של 20 שנה- בעוד הנאשם לא עשה דבר על מנת לתקן הפגם. אף מאסר מותנה לתקופה בת שנה, לא הרתיע הנאשם מלעבור העבירות. בנסיבות אלה, טענה המאשימה כי יש מקום לשים גבול ברור לנאשם בדמות מאסר בפועל, תוך העדפת האינטרס הציבורי ותוך הרחקתו מהכביש.

ביחס להרשעות קודמות, הגישה המאשימה גליון הרשעות בתחום התעבורה ובתחום הפלילי, הפנתה לוותק הנהיגה ועברו התעבורתי, כשהנאשם נוהג משנת 84 ולחובתו 61 הרשעות קודמות בתעבורה ועברו הפלילי מכביד וכולל, בין היתר, עבירות סמים והונאה.

ביחס לתסקיר שירות המבחן, הפנתה המאשימה להתרשמות שירות המבחן כי קיימים עיוותי חשיבה אצל הנאשם וכי בהתנהגותו בא לידי ביטוי צורך בסיפוק מיידי, תפקודו אינו יציב והוא משתמש בסמים ואלכוהול כדרך להתמודדות. עוד הפנתה להתרשמות שירות המבחן, כי קיים סיכון משמעותי בהמשך דרכו, כי התנהגותו שולית ופורצת גבולות הדורשת התערבות טיפולית במסגרת מאסר.

אשר למתחם העונש ההולם טענה, כי מתחם העונש ההולם נע בין שנת מאסר לבין 3 שנות מאסר ועתרה לגזור על הנאשם מאסר בפועל העולה על שנה, הפעלת מאסר מותנה במצטבר, פסילה ארוכה וממושכת שלא תפחת מ- 5 שנים, פסילה על תנאי ממושכת ומאסר מותנה.

7.ב"כ הנאשם טענה ארוכות לעונש ובטיעוניה הפנתה להודיית הנאשם בהזדמנות הראשונה תוך נטילת אחריות, לתקופת המעצר, אותה מרצה הנאשם מיום 15.10.14 בתנאים השונים מאסיר שפוט, כשהוא חש בושה בעצם מעצרו, להליך הטיפולי במסגרת המעצר ולעונשי הפסילה אשר נגזרו על הנאשם בהעדרו.

לטענתה, דובר בעבירות שנעברו עד לשנת 2004 לפני 11 שנים, כשלו היה הנאשם מפקיד רשיונו במועד, כלל לא היה עובר העבירה דנן ואף יכול היה לחדש את רישיונו.

בטיעוניה לא התייחסה ב"כ הנאשם לקיומה של עבירה נוספת זהה מצד הנאשם, של נהיגה בזמן פסילה אשר נעברה אך ביום 22.3.12 בגינה נגזר דינו, בנוכחותו במסגרת תיק 7134-03-12 בבית המשפט לתעבורה בתל-אביב ביום 13.5.12, בין היתר, למאסר בפועל לארבעה חודשים, פסילת רשיון לארבע שנים ועוד (ה"ק 1 בגליון ההרשעות).

אשר לעבירה של נהיגה ללא רשיון תקף, טענה ב"כ הנאשם, כי פקיעת רישיון הנהיגה נעוצה בהסתבכות כלכלית לנוכח עיקולים על רישיונו, כשהנאשם החל בהליך פשיטת רגל בשנת 2011 ובעניינו ניתן צו כינוס ביום 18.8.11(נ/1). הנאשם קיווה להסדיר חובותיו ורשיונו תוך שיקום חייו.

ב"כ הנאשם היתה ערה לכך כי הנאשם שב לבצע העבירה הנוכחית בשנת 2014, בעודו מצוי כביכול בהליך אשר הוגדר על ידה כהליך שיקום (ולמעשה מדובר בהליך להסדרת חובותיו) אולם טענה, כי יש עדיין לאפשר השלמת השיקום, כשהליך המאסר יכול לטענתה לגדוע את הליך הפש"ר בו הוא נמצא (נ/4).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ