אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פ.ה סחר הדרום נ' מע"מ אשדוד

פ.ה סחר הדרום נ' מע"מ אשדוד

תאריך פרסום : 20/10/2010 | גרסת הדפסה
ע"מ
בית המשפט המחוזי באר שבע
1519-07
20/10/2010
בפני השופט:
יורם צלקובניק

- נגד -
התובע:
פ.ה סחר הדרום
הנתבע:
מע"מ אשדוד
פסק-דין

מטעם המשיבה- עו"ד אמיר יחיא

פסק דין

המערערת הינה חברה ישראלית העוסקת במסחר ומתן שירותים בתחום פסולת מתכות. 51% ממניות החברה מוחזקות בידי מר נתנאל גיא (להלן: נתנאל), ויתרתן בידי מנהל החברה, מר פריד חמאדה, תושב עזה, אשר ניהל בעבר עסק בתחום המתכת באזור התעשיה בארז (להלן: חמאדה). אין חולק כי חמאדה היה הרוח החיה אצל המערערת, ובעל ניסיון בענף פסולת מתכת, ונתנאל טען באמרה שמסר בחקירתו, ואשר צורפה לתצהירו של מר איטח דני, המשמש כרכז בכיר אצל המשיבה (להלן: איטח), כי לא היה לו יד ורגל בעסקי המערערת, והוא לא ידע דבר על פעילותה.

בשנת המס 2005, ניכתה המערערת בספריה מס תשומות המתייחס לחשבוניות מס שהוצאו על ידי חברות פ.נ הובלות ומסחר בע"מ ו- מ.ג.ה מתכות בע"מ (להלן: שתי החברות), עבור פסולת מתכת אותה רכשה המערערת, לטענתה, משתי החברות. על פי הנספח "טבלת ח-ן" שצורף לתצהירו של איטח, מדובר ב- 75 חשבוניות מס של חברת פ.נ הובלות בסך כולל של 8,157,059, שהוצאו בין המועדים 2.1.2005- 27.11.2005, ומס התשומות שנוכה מהן הינו בסך של 1,176,713 ש"ח; ו- 70 חשבוניות של חברת מ.ג.ה מתכות בסך כולל של 7,652,631 ₪, שהוצאו בין המועדים 31.3.2005- 6.12.2005, ומס התשומות שנוכה מהן עמד על סך של 1,096,652 ש"ח; בעל שתי שתי החברות ומנהלן, הינו מר ניסים גלם (להלן: גלם), ואין חולק כי הנעשה בשתי החברות היה בשליטתו המלאה. מחומר הראיות שהוצג עולה, כי עסקי המתכת של גלם מנוהלים ממגרש במושב שדה עוזיה מס' 85 (להלן: המגרש).

על פי תצהירו של מר איטח, מטעם המשיבה, נערך מבצע חקירתי נרחב בענף פסולת המתכות, בין היתר בעסקי שתי החברות והמערערת. במהלך החקירה נעצרו גלם וחמאדה, ומסרו מספר אמרות, לאחר אזהרה. כמו כן נחקרו מעורבים רבים אחרים. בעקבות החקירה המשיבה קבעה כי החשבוניות שהופקו על ידי שתי החברות למערערת, הוצאו שלא כדין, וכי למעשה הן מהוות חשבוניות פיקטיביות שאינן משקפות כלל עיסקות של ממש. המשיבה הודיעה לחמאדה על כוונתה לפסול ספריו בשל ניכוי מס תשומות שלא כדין, והוא זומן לשימוע בעניין זה. לאחר השימוע בו נכחו ב"כ המערערת וכן מר יהודה כהן ושלום תדמור מטעם המשיבה – חמאדה ומר שמעון איתן, רואה החשבון של המערערת לא התייצבו לשימוע - הודיע מר יהודה כהן, כי נדחו טענות המערערת, וכי קיימת כוונה להורות על פסילת ספרי המערערת והטלת כפל מס. ביום 18.1.2007 הודע למערערת על ידי המשיבה, באמצעות הממונה, מר איטח, כי במסגרת הסמכות על פי סעיף 50(א1) לחוק, יוטל על המערערת כפל מס בגין התשומות שניכתה, בסך של 4,547,078 ₪ (2,353,426 ₪ עבור חשבוניות חברת פ.נ הובלות, ו- 2,193,652 ₪ עבור חשבוניות חברת מ.ג.ה מתכות), וכן נפסלו ספרי המערערת, על פי סעיף 77ב לחוק, נוכח שימוש בחשבוניות מס שאינן כדין, "עבור תשומות לגביהן לא נעשתה עיסקה....". בנוסף נקבע כי ספרי המערערת אינם קבילים גם בשל ניהול הספרים בסטיה מהותית מהוראות חוק מע"מ (ניהול פנקסי חשבונות) התשל"ו- 1976. בעניין זה צויין על ידי המשיבה כי המערערת לא ניהלה ספר קופה וספר תנועות מלאי; כי חמאדה לא הגיב בחקירתו לשאלות החוקרים בדבר השימוש בחשבוניות פיקטיביות ולעניין ניהול הספרים; כי במהלך השימוע לא ניתנו על ידי המערערת כל הבהרות בעניין הליקויים בספרים, נוכח טענת ב"כ המערערת כי השימוע יועד רק לצורך דיון בטענה הנוגעת לדרך הוצאת החשבוניות, והמערערת אף לא המציאה כל חומר משלים לאחר השימוע, על אף ההבנה, שניתן לה ביטוי בפרוטוקול השימוע, כי ב"כ המערערת ישלים את המידע "ככל שיהיה צורך", באמצעות רואה החשבון של המערערת.

הערעור מכוון כנגד החלטת המשיבה להטלת כפל מס ופסילת הספרים. נטען על ידי המערערת כי החלטת המשיבה כי מדובר בחשבוניות פיקטיביות אינה מבוססת על כל ראיות ממשיות, ויש לבטלה. עוד נטען כי נטל ההוכחה מוטל על המשיב, והוא לא עמד בו.

מטעמו של המשיבה הוצג, כאמור, תצהירו של מר איטח, ואילו המערערת הסתפקה בהגשת תצהירו של מר איתן, רואה החשבון של המערערת. לדברי ב"כ המערערת, לא ניתן לזמן את חמאדה לעדות בשל שהייתו בעזה, ואף לא הוצעה אפשרות חלופית לשמיעת גירסתו (באמצעות וידאו), על אף שב"כ המערערת הודיע תחילה כי יבדוק אם ניתן להעיד את חמאדה בדרך זו.

לתצהירו של איטח צורפו האמרות שנמסרו בחקירה על ידי חמאדה, גלם, צורי גלם ואילנית גלם (אחיו ועובדיו של גלם), נתנאל, סגל אריה (בעל חברת סה.ל אלובין בע"מ העוסקת במתכות), תקוע יונתן (בעל דפוס "פיקס פקס"), מר איתן, רו"ח של המערערת, וכן מסמכים רבים שנתפסו בחקירה שנערכה. על פי התצהיר, העלתה החקירה, כי המערערת קיזזה חשבוניות מס פיקטיביות של שתי החברות, שנועדו למתן כיסוי חשבונאי לצורך קיזוז מע"מ תשומות, ולכיסוי עיסקות בלתי מזוהות. בהקשר זה מעריכה המשיבה כי מדובר בתיעוד שנועד "להכשיר" פעילות של חברות בישראל שרכשו פסולת מתכת מערבים, תושבי השטחים, ללא תיעוד חשבונאי. צויין כי במסגרת ההליכים הוצאה תחילה למערערת (ולחמאדה בנפרד) שומה בהתאם לסעיף 112א לחוק מס ערך מוסף, תשל"ו- 1975 (להלן: החוק). מדובר היה בשומה מיוחדת (להלן: השומה המיוחדת), וזו אינה רלוונטית עוד, משהוצאה השומה נשוא הערעור.

בעקבות החקירה הוגש נגד גלם כתב אישום באישומים של הלבנת הון והוצאת חשבוניות מס פיקטיביות, ובכללן אלה שהוצאו על ידי שתי החברות למערערת, וקוזזו כתשומות בספרי המערערת. כתב אישום זה לא הוגש על ידי הצדדים, אולם בחקירתו של איטח על ידי ב"כ המערערת אישר איטח, כי בניגוד לנאמר בתצהירו, כתב האישום אינו כולל התייחסות לחשבוניות נשוא הערעור.

מהתצהיר עולה, כי על פי ממצאי החקירה המערערת פעלה ביד אחת עם שתי החברות, ואין חולק כי היו יחסים עסקיים קרובים בין חמאדה לבין גלם. חקירת עובדים בשתי החברות, שהינם בני משפחתו של גלם, העלתה כי המערערת היא שסיפקה מתכות לשתי החברות, ולא רכשה אותן משתי החברות. עוד עלה מספרי המערערת, כי חמאדה רכש לכאורה, מתכות – נערכה בדיקה מדגמית לגבי רכישה ומכירה של מנועי ברזל - בסכום כפול לעיתים, ממחיר המכירה המופיע בספרי המערערת, באופן המחזק את החשד לקיזוז חשבוניות פיקטיביות, וחמאדה סרב בחקירתו ליתן הסבר להפרש מחירים זה, ואף לכך שכמויות המכירה שדווחו היו גבוהות יותר מכמויות הרכישה. עוד עלה בחקירה כי שיקים שנרשמו לפקודת פ.נ הובלות, הוסבו למערערת, ונפרעו בחשבון בסניף הבנק "אל קודס", שמושבו בעזה, ואף בחשבון הבנק של חמאדה המתנהל בסניף. (סעיף 24 (ה) לתצהיר), וכי יש בכך כדי להעיד על קבלת כספים בידי חמאדה, ולא על העברת כספים לפ.נ הובלות. עם זאת, בחקירתו על ידי ב"כ המערערת, אישר איטח כי מעבר לכך שהשיקים נפרעו בבנק בעזה, אין בידו כל ראיה כי נפרעו בחשבון הבנק של חמאדה, או אף בידי חמאדה, וכי סבר כי זוהי מסקנת החוקרים.

עוד מציין איטח בתצהירו כי על הקשר האמיתי בין גלם לחמאדה מעידות עובדות נוספות, ובכללן, כי חמאדה שכר שטח במגרש בשדה עוזיהו; כי מהודעתו בחקירה של סגל אריה, עלה כי גלם סיפק לו פסולת מתכת מזה מספר שנים, וכי חמאדה מוכר לו כשותפו לעסקים של גלם, ודמות דומיננטית בעסקות שנערכו; מהודעה בחקירה של מנהל בית דפוס "פיקס פקס", מר תקוע, עלה, כי חמאדה וגלם פעלו בצוותא חדא להזמנת פנקסי חשבוניות מס, חותמות, ניירות מכתבים וכרטיסי ביקור על שם המערערת ושתי החברות; כי ניתן לחמאדה יפוי כוח על ידי גלם לפעול בשמו ובשם חברת פ.נ הובלות מול לקוחות פ.נ הובלות; וכי גלם וחמאדה החזיקו חשבון בנק משותף בסניף בנק לאומי באשקלון; עוד צויין כי מעדותו של רואה החשבון, מר איתן, מיום 19.1.2006, עלה כי התשלומים על ידי המערערת בוצעו במזומן. יצויין כי בחקירתו הנגדית של מר איטח, עלה כי לא קיימת ראיה ממשית בעניין זה.

בנוסף צויין בתצהירו של איטח כי המערערת לא ניהלה את ספרי הנהלת החשבונות כנדרש; בתעודות שקילה (המצורפות לחשבונית המס של החברות) אין פרוט של שם הלקוח, אתרי יעד ומוצא, מספרי משאיות וסוג המוצר; לא נוהלו ספר קופה וספר תנועות מלאי, והיה מקום לקבוע כי ספרי המערערת אינם קבילים גם בשל כך; המערערת לא הביאה כל נימוק סותר בשימוע שנערך, ורואה החשבון של המערערת לא התייצב לדיון. בעניין זה יובהר, כי בסעיף 19 לפרוטוקול השימוע (נספח ה לתצהירו של מר שמעון איתן) ) מצויין, כי ב"כ המערערת טען בשימוע כי אינו בקי בעניין, וכי לנוכח ניסוח הפניה שהופנתה אליו על ידי המשיבה, סבר שבשימוע תידון רק טענת המשיבה בדבר שימוש בחשבוניות שהוצאו שלא כדין, והעלאת עניין הליקויים שנמצאו בניהול הספרים הינה בבחינת "הרחבת חזית אסורה". עם זאת עולה מפרוטוקול השימוע כי ב"כ המערערת ציין כי "ככל שיש צורך אני מוכן להשלים לכם בסיוע של רואה החשבון".

עוד צויין בתצהירו של מר איטח, כי במהלך חקירתו שמר חמאדה על זכות השתיקה, בכל הנוגע לראיות הנוגעות לקשריו עם גלם, קיזוז החשבוניות, והליקויים בספריו.

ההודעות בחקירה

צורי גלם מסר בהודעותיו מיום 17.1.2006 ו- 18.1.2006, כי הוא משמש כנהג הובלות שכיר אצל גלם. לדבריו חמאדה מחזיק מגרש אלומיניום וברזל בעזה, ומוכר לאחיו ברזל. העד נשאל אם חמאדה גם קונה ברזל מגלם, והשיב: "עד כמה שאני יודע לא, אבל יכול להיות שכן, גלם לא משתף אותי. מהמגרש שלנו אני יודע שהוא לא קונה, אבל ממגרשים אחרים של גלם יכול להיות שכן קונה". בהודעה נוספת מיום 20.1.2006 מסר, כי חמאדה סיפק סחורה "7 או 8 שנים" "ממעבר קרני בעזה", "אני לא מכיר עוד סוחר גדול כמוהו בעזה". "הוא מגיע לעיתים קרובות בערך פעמיים בשבוע, מדובר בכמויות של אולי מאה טון לחודש של ברזל כבוש", וכי המתכות מועברות או "במשאיות של גלם או של חמאדה". "...בכל מקרה הוא מספק את הסחורה, אנחנו ממיינים ומוכרים ללקוחות".

עוד אישר צורי כי נתפס ברשותו "שק" שהכיל פנקסי חשבוניות ריקים וחותמות של חברות שונות (מ.ת מתכות, א.ס אמיר סנטר, אר. אס.אס. די, ו- ג.נ. ה. ג.נ), וטען כי גלם ביקשו להחזיק את השק ברשותו, עד שיידרש.

אילנית מסרה בהודעתה מיום 19.1.2006 כי היא עובדת בעסקו של גלם מחודש ספטמבר 2005. היא עוסקת בהשגחה על פועלים ובקליטת סחורות ושקילתן, וצורי שימש בתפקיד זה, עד שהחל לעסוק בהובלה. לדבריה, רק גלם הוא שעוסק בהוצאת החשבוניות: "הוא לא נותן לנו לנגוע בדברים כאלו". באשר לחמאדה, אומרת אילנית: "אני יודעת שהוא סוחר מתכת, הוא מספק מתכת לאחי, בדרך כלל הוא שולח לאחי סחורה כבושה, אך יש מצב שהוא מביא גם סחורה בתפזורת. אני יודעת שהוא גר בעזה." לדבריה אינה יודעת אם חמאדה רכש מהם סחורות, ואינה מכירה את המערערת.

סגל אריה, בעל חברת ס.ה.ל בע"מ, הרוכשת פסולת מתכות, ציין בהודעתו מיום 25.1.2006 כי לצורך רכישת המתכות, הוא עמד בקשר עם גלם "או השותף שלו חמאדה" ואלה מתקשרים אליו לצורך תיאום משלוח משאיות הסחורה. עוד מסר: "אני רוצה לציין כי בכל החשבוניות שקיבלנו גם נסים גלם, גם מגה וגם פ.נ מתכות, בכולם חמאדה וגלם פעלו מולי, ואני רוצה לציין כי חמאדה היה הדומיננטי בעסקות מולי...והייתי אומר כי היחס הוא של 70% חמאדה בערך ו- 30% עמד מולי ניסים גלם ". עוד מסר כי "העסקות נסגרות בטלפון מול חמאדה או מול גלם, החשבוניות של מ.ג.ה נשלחות בפקס...והצ'קים נמסרים לשליח אשר מגיע...או שנשלחים בדואר לשדה עוזיהו 85".

תקוע יהונתן, בעל דפוס "פיקס פקס", (כתובת בית העסק: רחוב גלעד 49, אשקלון), מסר בהודעתו מיום 26.1.2006, כי הוא מכיר את חמאדה משנת 2002, וזה ביקשו להכין פנקסים עבור חברת פ.ח סחר, וכן עבור שתי החברות. תחילה בוצעו ההזמנות בחברת "גילדור" באיזור ארז, ולאחר מכן עבר בית הדפוס לאיזור התעשיה באשקלון. העד מציין כי ביצע הזמנות של חשבוניות וחותמות "עבור פריד חמאדה וניסים גלם. הם כל הזמן עובדים ביחד, למעשה אני מכיר יותר את פריד חמאדה ופחות את ניסים גלם", "פריד חמאדה וניסים גלם שילמו במזומן עבור העבודות...פריד חמאדה שילם בדרך כלל, וגם ניסים גלם הגיע כמה פעמים ושלם על חלק מהעבודות. העבודות ברובם שולמו במזומן מלבד מקרה אחד".

תקוע מסר בחקירתו כי הזמנות בוצעו גם עבור חברות ג.נ.ה.ג.ן, וצייין כי חמאדה הזמין טלפונית, חשבוניות גם על שם חברת אר אס אס די למסחר בע"מ, ולאחר מספר ימים, הגיע למשרדו ושילם במזומן עבור פנקס החשבוניות (הוצגה חשבונית מס' 9329, מיום 13.1.2006, ששולמה על ידי חמאדה).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ