אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק תא"ח 4415-05-12

פסק-דין בתיק תא"ח 4415-05-12

תאריך פרסום : 27/09/2012 | גרסת הדפסה
תא"ח
בית משפט השלום ירושלים
4415-05-12
19/07/2012
בפני השופט:
מרים ליפשיץ-פריבס

- נגד -
התובע:
שמואל דוידסון
הנתבע:
1. צרלס שלום פיטוסי
2. אורלי פיטוסי

פסק-דין

1.         לפני תביעה לפינוי מושכר בהתאם לפרק ט"ז 4 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 (להלן-"התקנות").

2.         התובע טוען כי הנתבעים, חדלו מלשלם דמי שכירות במשך 7 חודשים ולמרות דרישה שנשלחה אליהם לפינוי המושכר עקב כך, הם מסרבים לפנות את המושכר.

            אי תשלום דמי השכירות, יש משום הפרה יסודית של הסכם השכירות ובכך, יש כדי לבסס את דרישתו לסילוק יד של הנתבעים מהמושכר. 

3.         הנתבעים, אינם מכחישים כי לא שלמו את דמי השכירות כטענת התובע אך לדידם, הם נהגו כך הואיל ונמצאו ליקויים במושכר, בבעיות אינסטלציה וליקויי רטיבות שלא תוקנו על ידו. הליקויים התגלו להם לאחר שהחלה השכירות ולמרות שהוצג להם מצג עובר לחתימה על הסכם השכירות לפיו המושכר תקין וראוי לשימוש ונאמר להם כי בוצעו בו תיקונים בעבר ואין חשש לרטיבות במושכר. 

            התובע, לא דאג לתקן את הליקויים וסרב לדרישתם לביצוע תיקון למרות פניות חוזרות ונשנות אליו גם לא לאחר שבעל מקצוע מטעמו הודיעם כי קיימת בעיה בצנרת של המושכר. 

            הנתבעים טענו כי הם הסתמכו על התחייבות של התובע לפיה הוא יתקן את המושכר ובהתאם לכך האריכו את תקופת השכירות בתום השכירות לפי ההסכם המקורי, אך התובע לא עמד בדיבורו.

            בכתב ההגנה נטען, כי לאור חוות דעתו של השרברב מטעם התובע החליט התובע על דעת עצמו ובניגוד לדין, כי הוצאות השרברב ככל שיידרשו תיקונים במושכר, ישולמו על ידו וע"י הנתבעים לסירוגין. 

4.         לעניין ליקויי הרטיבות במושכר, טענו הנתבעים כי היו נזילות בכל חלקי המושכר וכשטרח התובע לבקר בה בליווי בעל מקצוע, התחייב בפניהם כי הליקויים יתוקנו עם התחייבות לאחריות ל- 10 שנים. בהתאם לכך, הם התכוונו ל"שחרר" תשלום אחד אך משלא בוצע תיקון, הם לא העבירו לתובע תשלום בגין החוב לדמי שכירות עד היום. יתירה מכך, הנתבעים דרשו כי אורה לתובע לתקן את המושכר ולחייבו בפיצוי על נזקיהם ובגין עגמת נפש , בסך של 75,000 ש"ח.

המסגרת הדיונית:

5.         תכליתו של הליך מכוח פרק ט"ז 4 לתקנות, למנוע המשך שימוש במושכר במהלך ניהול תביעה בהליך אזרחי רגיל, במקרים בהם לא משולמים דמי השכירות עובר להגשת התביעה ובעניינינו, גם לאחריה לפי עדותו של הנתבע. תביעה שהוגשה בתא"ח, תכלול רק את הסעד של פינוי להבדיל מסעד כספי אשר הרשות בידי משכיר להגישה בנפרד מתביעת הפינוי. בדומה לכך, לפי הוראת סעיף 215 יג. לתקנות, אין לשוכר זכות להגיש תביעה שכנגד בגין נזקיו עקב השכירות אך אין בכך כדי לקפח את זכותו ולמנוע ממנו להגיש תביעה עצמאית נגד המשכיר בגינם. 

            למרות זאת, נדרשתי לשאלת נזקי הנתבעים זאת, רק לצורך בחינה של הגנתם על זכותם להימנע מתשלום דמי השכירות עקב ליקויים נטענים במושכר ומבלי שיהיה בקביעותיי משום הכרעה בשאלת נזקי הנתבעים בגינם. 

דיון ומסקנות:

6.         הסכם שכירות למשך שנה נחתם בין בעלי הדין ביום 1.2.10 (להלן - "ההסכם המקורי"). ההסכם המקורי, הוארך פעמיים, בכל פעם לשנה אחת, בחתימה על "תוספת להסכם" (ההסכם המקורי ושתי התוספות, צורפו כנספח א' לכתב התביעה).  

            בהארכה האחרונה של ההסכם המקורי מיום 22.11.11 הוסכם כי תקופת השכירות תהיה עד יום 31.1.13 ונקבע בה כי התחייבויותיו של השוכר בהסכם המקורי , יחולו גם על תקופת השכירות המוארכת ( כאמור בסעיף 3 לתוספת האחרונה). בדומה לכך, דמי השכירות החודשיים שנקבעו בהסכם המקורי, נותרו בעינם ע"ס של 2,900 ש"ח.

7.         התובע העיד כי הנתבעים לא שלמו את דמי השכירות במשך 8 חודשים (עמ' 4 שורות 6-7). הנתבע אישר בעדותו כי לא שולמו דמי שכירות למשך 7 חודשים והוסיף כי עד היום לא שולמו דמי השכירות (עמ' 4 שורות 23-24).

8.         סעיף 12 להסכם קובע : "הפרה של תנאי מתנאי חוזה זה ע"י השוכר תזכה את המשכיר לדרוש את הפינוי המיידי של השוכר...". מכאן עולה כי אי תשלום דמי שכירות על פי ההסכם, מהווה הפרה יסודית של ההסכם והנתבעים, אינם טוענים אחרת. חיזוק לכך ניתן למצוא בסעיף 6 לחוק החוזים (תרופות בשל הפרת חוזה) תשל"א - 1970 ובסעיף 13 לחוק השכירות והשאילה , תשל"א-1971 (להלן-"חוק השכירות").  לפיכך אני קובעת כי אי תשלום דמי שכירות, מהווה הפרה יסודית של ההסכם.

9.         גם אם יוכיחו הנתבעים דבר קיומם של ליקויים במושכר, לפי ההלכה הפסוקה כאשר עסקינן בחיובים עצמאיים, חבותו של כל צד לחוזה עומדת בפני עצמה, גם כאשר הצד השני לא עמד במילוי חובתו. על כך מצינו ברע"א 765 משה אלתר יחזקאל אלעני, פד"י לח (2) 701,708: "תרופתו של הנפגע במקרה זה, היא זו המתגבשת לפי חוק החוזים (תרופות בשל הפרת חוזה) תשל"א - 1970, אך עליו לקיים את חלקו בהסכם, כל עוד החוזה אינו בטל. הדוגמא שמקובל לתיתה, היא זו של דייר הגר בשכירות. החיוב לשלם את שכר הדירה הוא עצמאי ואינו תלוי בחובתו של בעל הדין לשמור על תקינות המושכר (והוא כל עוד לא קובע החוזה אחרת), אפילו הפר האחרון את חובתו החוזית, עדיין חייב הדייר בתשלום השכר החוזי, כל עוד החוזה בר תוקף".

10.       המחוקק, נתן דעתו לזכויותיו של שוכר למקרים בהם נמצאו ליקויים במושכר המצויים באחריות המשכיר לתקן אותם כאמור בסעיף 7 (א) לחוק השכירות וכן נידרש המחוקק למצב דברים בו הליקויים לא תוקנו ע"י המשכיר , כאמור בסעיף 9 (א)(2) לחוק. במקרה זה,  הרשות בידי השוכר לתקן בעצמו את הליקויים ולדרוש מהמשכיר את הוצאותיו ולחילופין, להפחית מדמי השכירות כל עוד לא תוקן הפגם לפי היחס בו פחת השווי בגין הפגם במושכר, לעומת דמי השכירות שנקבעו בהסכם.  

            במידה והשוכר, מבקש לתקן את המושכר בעצמו לפי זכותו מכוח חוק השכירות, עליו להודיע למשכיר על כוונתו קודם לבצוע התיקון, למעט תיקון דחוף לגביו אין חובת הודעה מראש.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ