אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק פ 3773/05

פסק-דין בתיק פ 3773/05

תאריך פרסום : 30/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
3773-05
21/03/2006
בפני השופט:
ג. אמוראי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד טלי כהן
הנתבע:
קונצמן איליה
עו"ד גוסטבו גרפונקל
פסק-דין

1.         הנאשם, יליד 5.8.1986 , בתאריך 14.7.2005, בהיותו בגיל 19 לערך, נתפש יחד עם חברו אלכסנדר (קטין שגילו קרוב לגיל 18), בסמוך לכניסה לערד, עיר מגוריו, כשהוא מחזיק בסם מסוכן מסוג קנבוס במשקל 425 גרם נטו, שנועד לצריכתו העצמית של הנאשם, מעשה המהווה עבירה לפי סעיף 7 (א) (ג) סייפא לפקודת הסמים המסוכנים.

2.         הנאשם הודה בעובדות כתב האישום המתוקן (תיקון מיום 25.1.06) במסגרת הסדר טיעון לפיו "הנאשם יודה בעובדות כתב האישום המתוקן, לא יורשע, יישלח לשירות המבחן לצורך עריכת תסקיר בעניינו שיבחן על פי בקשת הסניגור גם את נושא ההרשעה. עמדת המאשימה הינה הרשעה, מאסר על תנאי , של"צ, ופסילה מלהחזיק רישיון נהיגה".

3.         תסקיר שירות המבחן הוגש ביום 6.3.06 ומפאת חשיבותו ומשקלו בענייננו הוא מובא במלואו:

"איליה בן 19, רווק המתגורר  עם הוריו ושתי אחיותיו (בגילאי 23 ו-7) בערד. מצו הגיוס שהציג בפנינו עולה כי תאריך גיוסו קבוע ליום 27.3.06 והוא אמור להתגייס לחיל ההנדסה. לדברי איליה אימו מועסקת כמהנדסת בעירית ערד, ואביו מהדנס ואחראי שיפוט מחוז הערבה בקק"ל. עד לכתיבת תסקיר זה לא התקבל בשירותנו רישומו הפלילי של איליה.

מעברו עולה כי נולד ברוסיה ועלה עם משפחתו לישראל בשנת 1991, בהיותו בן 5. איליה סיים 12 שנות לימוד ובעל תעודת בגרות. הוצגו בפנינו אישורים על האמור, מחוות דעת של מנהלת בית ספר התיכון בו למד, עולה כי איליה החל את לימודיו בבית ספר התיכון עם הישגים לימודיים נמוכים. בארבע שנות לימודיו בתיכון חל שיפור עצום בהישגיו הלימודיים, תוך שהוא גילה בדרך כלל יחס רציני והתמדה. עוד צויין כי אליה השתלב היטב מבחינה חברתית. המנהלת הוסיפה בחוות דעתה כי משפחתו של איליה מהווה עבורו מקור לתמיכה וצמיחה. איליה הציג בפנינו אישורים כי בתקופת לימודיו בתיכון הועסק בקרן הקיימת לישראל חודשי החופש הגדול בשנים 2001, 2002, ו2004. כמו כן הוצגו אישורים כי הועסק בחברת "אלטרוסט" בין החודשים 8-10/2005 .

להתרשמותנו מדובר בבחור צעיר, המתפקד , ככלל בכל תחומי חייו באופן נורמטיבי, מתוך הפנמת ערכים נורמטיבים. איליה אינטלגנטי ומשכיל, חיובי, בעל ראיית עולם רחבה, יכולות קוגנטיביות ומילוליות גבוהות. התרשמנו מעצמאות מחשבתית ותפקודית מעל למצופה מבני גולו, לצד קשר קרוב עם בני משפחתו. בתחום הרגשי בולטת יכולת בדיקה עצמית ביחס לחלקים באישיותו אותם חווה כמכשילים ומעכבים עבורו, כאלה שעמדו ברגע למעורבותו בעבירה נשוא דיון זה. בקשר עמנו בלטה יכולת למתן אמון ונכונות לשיתוף אישי ורגשי פתוח ואותנטי . התרשמנו כי העבירה נשוא דיון זה נעברה לא על רקע הפנמתם של ערכים שוליים אלא כחלק מתקופה של שחרור ממסגרות, לאחר סיום לימודי התיכון ובחינות הבגרות וטרם גיוסו לצה"ל, כפי שיפורט בהמשך.

איליה הודה בפנינו בעבירה נשוא דיון זה ושיתף אותנו בפירוט בנסיבות ביצועה . לדבריו לאחר סיום לימודי התיכון ובחינות הבגרות רצה להשתחרר מעט טרם יגויס לצה"ל, ולהתנסות בעישון קנאבוס. לטענתו פנה לחבר שידע כי משתמש בסם. בפעם נוספת שקנה סם נתפס  על ידי המשטרה. לאור מהות העבירה בה הואשם הופנה איליה לביצוע בדיקות שתן בשירותינו. הוא ביצע שתי בדיקות בחודש פברואר ושתיהן נמצאו נקיות מסמים.

איליה לקח אחריות מלאה על התנהגותו ומעורבותן בעבירה. הוא הביע חרטה על ביצוע העבירה וניכר כי מאז התרחשות התאונה עורך עם עצמו דין וחשבון על מעשיו ותוצאותיהם בקשר עמנו בלטה נכונותו ויכולתו לעריכת בדיקה אישית. מתוצאות הבדיקות כאמור ומחקירתנו אנו מתרשמים כי אין מדובר בבחור המכור לשימוש בסמים. להתרשמנותנו מדובר בבחור צעיר הפועל בדרך כלל מתוך מחשבה ותכנון תוך מחויבות לחוק. להתרשמותנו העבירה נשוא תיק פלילי זה נעברה שלא כחלק מהתנהגות שולית אלא מתוך רצון לפריקת עול והתנסות בתקופה ביינים בין מחויבותו הקודמת ללימודיו למחויבותו העתידית כחייל בצה"ל. התרשמנו כי העבירה נשוא דיון זה מהווה חריג על  רקע אורח חייו וערכיו הנורמטיבים.

מדבריו של איליה עולה כי ההליכים המשפטיים המתנהלים  כנגדו מהווים עבורו גורם הרתעתי משמעותי עבורו.

איליה הביע נכונות להשאר עם שירותנו בקשר טיפולי שיתמקד בנסיבות האישיות שהובילוהו לשימוש בקנבוס.

לסיכום, מדובר בבחור צעיר בעל יכולות אישיותיות גבוהות, אשר להערכתנו העבירה נשוא דיון זה מהווה חריג בחייו. איליה עומד להתייס בסופו של חודש זה . להערכתנו גיוסו לצה"ל יכול להוות עבורו מחד גורם שיקומי ומאידך בסיס להמשך התפתחותו הנורמטיבית בעתיד. איליה לוקח אחריות מלאה על מעורבותו בעבירה ונמצא כיום במהלכו של תהליך דין וחשבון עם עצמו על מערובותו בה. לאור כל האמור לעיל, מצאנו לנכון במקרה זה להמליץ על העמדתו של איליה במבחן טהור בשירותנו למשך שנה.

בנוגע לשאלת ההרשעה, שקלנו מס' קריטריונים להלן להערכתנו אין חשש כי אי הרשעה תפורש על ידי איליה כפיחות בחומרת מעשהו. מדובר בבחור צעיר שככל הידוע לנו זו לא מעורבות הפלילית הראשונה.

התרשמנו כי ההליכים המשפטיים המתנהלים כנגדו משמעותיים ביותר עבורו ומהווים  גורם הרתעה משמעותי. איליה מנהל אורח חיים נורמטיבי ונמצא בנקודת הפתיחה של חייו התעסוקתיים. חשיבות רבה נתנו לעובדה כי מדובר בבחור צעיר בעל יכולות אישיות ניכרות. הרשעתו בדין תקשה עליו לממש את יכולתיו וקיים סיכוי רב כי תקשה עליו להשתלב בשירות צבאי בלימודים ובשוק העבודה בהווה ובעתיד.

לאור זאת הננו ממליצים שלא להרשיעו בדין ."

4.         לנאשם אין כל עבר פלילי וזו הסתבכותו  הראשונה והיחידה בפלילים, ואני מניח כי אף האחרונה, על פי התרשמות בית משפט הן מהנאשם והן מהוריו אשר ליוו אותו במהלך כל ההליך והשתתפו בכל הדיונים בבית המשפט.

5.         ההלכה הפסוקה בשאלת הרשעתו או אי הרשעתו של הנאשם כפי שנקבעה על ידי  בית משפט העליון (ע"פ 2083/96 כתב, נב (3) 337, ע"פ 2513/96 שמש, נ (3) 682, רע"פ 2765/01 לוינסון, תק-על 2001(3) 1979, רע"פ 432/85 רומנו, תק - על 85 (3) 737) קובעת קריטריונים מנחים אותם על בית משפט לבחון לצורך החלטתו:

"בפסיקתנו נקבע כי המבחן ללא הרשעה הינו חריג לכלל, שכן משהוכח ביצועה של עבירה יש להרשיע את הנאשם וראוי להטיל אמצעי זה רק במקרים יוצאי דופן בהם אין יחס סביר בין הנזק הצפוי לנאשם מן ההרשעה לבין חומרתה של העבירה. הימנעות מהרשעה אפשרית איפוא בהיצטבר שני גורמים: ראשית,  על ההרשעה לפגוע פגיעה חמורה בשיקום הנאשם ושנית, סוג העבירה מאפשר לוותר בנסיבות המקרה המסוים על ההרשעה, מבלי לפגוע באופן מהותי בשיקולי הענישה האחרים."

            הקריטריונים המנחים:

א.         האם מדובר בעבירה ראשונה או יחידה של הנאשם;

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ