אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפ 5389/08

פסק-דין בתיק עפ 5389/08

תאריך פרסום : 12/05/2009 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
5389-08
06/10/2008
בפני השופט:
1. ס. הנשיא- ר. אבידע - אב"ד
2. נ. הנדל
3. ר. יפה-כ"ץ.


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
שניר ויסוקר
פסק-דין
  1. לטענת המערערת העונש שהטיל בית משפט השלום בקרית גת בת.פ. 1559/07, על המשיב, הינו מוגזם לקולא, אינו הולם את חומרת העבירות שהמשיב ביצע והנזק שהסב לקורבנותיו. לפיכך עתרה המערערת להחמרה בענישתו.

המשיב הודה בעובדות שפורטו בכתב האישום המתוקן שהוגש נגדו, עם תחילת משפטו והורשע, בעקבות הודאתו, בביצוע עבירות של ניסיון כניסה למגורים/תפילה לבצע עבירה, לפי סעיף 406(א)+29+25 לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן: "החוק"), היזק לרכוש במזיד, לפי סעיף 452 לחוק, ארבע עבירות של כניסה למגורים/תפילה לבצע עבירה בצוותא חדא, לפי סעיף 406(ב)+29 לחוק, כניסה למגורים /תפילה לבצע עבירה, לפי סעיף 406(א) לחוק, ארבע עבירות של גניבה בצוותא חדא, לפי סעיף 384+29 לחוק, שימוש בסמים מסוכנים לצריכה עצמית, לפי סעיף 7(א)+(ג) סיפא לפקודת הסמים המסוכנים, זיוף בכוונה לקבל באמצעותו דבר, לפי סעיף 418 לחוק, שימוש במסמך מזויף, לפי סעיף 478+420 לחוק, גניבת כרטיס חיוב, לפי סעיף 16 לחוק כרטיסי חיוב, תשמ"ו- 1986, שימוש בכרטיס חיוב, לפי סעיף 17 לחוק כרטיסי חיוב, נהיגה ללא רישיון, לפי סעיף 10 לפקודת התעבורה ונהיגה ללא ביטוח, לפי סעיף 2 לפקודת ביטוח מנועי. 

כמו כן, צרף המשיב לת.פ. 1559/07 תיק פלילי נוסף, ת.פ. 1134/07 בו יוחסה לו עבירה של החזקת סם מסוג חשיש לשימוש עצמי.

  1. על המשיב נגזר ביום 11.06.08 עונש של מאסר בפועל למשך 16 חודשים ממועד מעצרו, מאסר מותנה של 10 חודשים למשך 3 שנים ממועד שחרורו מהמאסר כאשר התנאי הוא שהמשיב לא יעבור עבירות רכוש מכל סוג שהוא, מאסר מותנה של 4 חודשים למשך 3 שנים ממועד שחרורו ממאסר כאשר התנאי הוא שהמשיב לא יעבור עבירות על פקודת הסמים. כמו כן, נפסל המשיב מלקבל או להחזיק רישיון נהיגה לתקופה של 12 חודשים שימנו ממועד שחרורו ממאסר.
  1. המשיב הורשע כאמור בעבירות המנויות לעיל, לאחר שהודה בעובדות שנטענו בתשע אישומים שיוחסו לו בכתב האישום המתוקן. באישום הראשון נטען כי ביום 19.12.07, בין השעות 07:30-13:30, בקרית גת, ניסו המשיב ואחר, אלירן אדדה, קטין (להלן: "אלירן"), להתפרץ בצוותא חדא לבית גב' קמי לוי בכוונה לבצע גניבה, בכך שהמשיב זרק על חלון המטבח בלטה. האזעקה החלה לפעול והמשיב והאחר ברחו מהמקום. שווי הנזק נאמד בכ- 400-500 ש"ח.

באישום השני נטען כי ביום 19.12.07 בין השעות 10:00-12:30, התפרצו המשיב, אלירן ואחר בצוותא חדא לבית עדנה גלילי בקרית גת, דרך החלון האחורי בכוונה לבצע גניבה. המשיב והאחרים גנבו מהבית שתי שרשראות, שני טלפונים ניידים, שני שעונים ובושם, אותם מכר המשיב לעמית והבושם הוחבא על ידי אלירן ונתפס על ידי השוטרים. המשיב ואלירן קיבלו תמורת הרכוש שמכרו 285 ש"ח.

באישום השלישי נטען כי ביום 21.10.07 בשעה שאינה ידועה למערערת, בקרית גת, התפרצו המשיב, אלירן ועמית לדירת יהודה בוזו בכוונה לבצע גניבה. המשיב והאחרים גנבו את מפתח הדירה ועזבו את המקום. בתאריך 25.10.07, בין השעות 09:00-16:15, התפרצו המשיב והאחרים בצוותא חדא לדירת יהודה בוזו באמצעות המפתח וגנבו שעון יד מצופה זהב בשווי 900-1000$, קופה ובה מטבעות רבים של חצי שקל ושקל, מצלמת אולימפוס ושרשרת עם תליון. עמית מכר את הרכוש והתחלק ברווח עם המשיב ואלירן.

באישום הרביעי נטען כי ביום 5.11.07 בשעה 10:00 או בסמוך לכך, התפרצו המשיב ואלירן לבית ליהי אזולאי בקרית גת דרך חלון המטבח בכוונה לבצע גניבה, אך עזבו את המקום מאחר ובעלת הבית נכחה במקום.

באישום החמישי נטען כי בתאריך שאינו ידוע במדויק למערערת, התפרץ המשיב בצוותא חדא עם אלירן, עמית ואחר לבית דליה בן יצחק בקרית גת בכך שהמשיב פתח את החלון, הכניס ידו פנימה, פתח את דלת הדירה וכולם נכנסו פנימה בכוונה לבצע גניבה. המשיב והאחרים גנבו מחשב נייד אינטל ומכשיר פלאפון ועזבו את המקום. שווי הרכוש שנגנב כ- 7,200 ש"ח. המשיב והאחרים מכרו את הרכוש והתחלקו ברווח. חלקו של המשיב בתמורה שהתקבלה ממכירת הרכוש שנגנב היה כ- 700 ש"ח.

באישום השמיני נטען כי בסמוך ליום 05.11.07, בשעה שאינה ידועה במדויק למערערת, התפרץ המשיב בצוותא חדא עם אלירן לבית בקרית גת, בכך שהמשיב פתח חלון הזזה בדחיפה והשניים נכנסו פנימה בכוונה לבצע גניבה. המשיב ואלירן גנבו בצוותא חדא שני מכשירי פלאפון ומכרו אותם לעמית.

באישום התשיעי נטען, כי ביום 05.12.07, בשעה 14:00 או בסמוך לכך, במשעול תבור/גלבוע בקרית גת, השתמש המשיב בסמים מסוג חשיש לצריכתו העצמית בניגוד לכל דין וללא היתר מהמנהל.

באישום העשירי נטען כי המשיב זייף תעודת זהות של מתלונן בכך ששם בתעודת הזהות תמונה שלו והשתמש בה כדי להונות. בהמשך משך המשיב באמצעות כרטיס האשראי הגנוב ע"ש המתלונן 300 ש"ח וכן רכש באמצעות כרטיס האשראי הגנוב סיגריות.

באישום האחד עשר נטען כי בתאריך שאינו ידוע במדויק למערערת בקרית גת, נהג המשיב ברכב ללא רישיון נהיגה תקף וללא פוליסת ביטוח תקפה.

בת.פ 1134/07 שאותו כאמור צרף המשיב לתיק זה, נטען כי ביום 13.12.06 החזיק המשיב חשיש לשימושו העצמי במשקל 2.694 גרם.

  1. המשיב יליד ינואר 1989 לפיכך בטרם נגזר עונשו הוזמן תסקיר אודותיו. התרשמות שירות המבחן מהמשיב היתה כי המשיב בעל אישיות ילדותית נעדרת גבולות פנימיים המתקשה להכיר בקיומם של חלקים מכשילים בהתנהגותו. המשיב השתייך מגיל צעיר לחברה עבריינית, פעל לפי הנורמות שלה, והשתמש בחשיש וגראס, מאז היה בן 15. עוד נאמר בתסקיר כי ניסיונות לטפל במשיב שנעשו במסגרת שירות המבחן לנוער כשלו בשל העדר שיתוף פעולה מצידו. בהתייחסו לביצוע העבירות שביצע מסר המשיב לשירות המבחן כי נגרר אחר חבריו ומאז נעצר הוא מבין את חומרת מעשיו והצהיר כי לא ישוב לבצע מעשים דומים בעתיד. צויין בתסקיר, ואף ב"כ המשיב טענה זו, כי לטענת המשיב הרקע לביצוע העבירות לא היה "נזקקות כספית" אלא מעשי "טיפשות". שירות המבחן התקשה להעריך האם יש בהצהרותיו של המשיב הבנה ומודעות למצבו והאם הוא מעוניין לוותר על רווחיים משניים אותם הוא מפיק מהשתייכותו השולית לחברה העבריינית. שירות המבחן התרשם כי המשיב יתקשה להשקיע את המשאבים הנדרשים על מנת להתמודד עם מכשולים הצפויים לו בדרכו בעתיד, ולכן שירות המבחן לא בא בהמלצה בעניינו.

למשיב רישום פלילי אחד ללא הרשעה מבית משפט השלום לנוער מיום 6.12.06, הכולל ארבעה תיקי משטרה, לאחר שנמצא אשם מבלי שהורשע בביצוע עבירות של החזקת סמים מסוכנים לצריכה עצמית, שימוש בשטר כסף מזוייף, פריצה לרכב בכוונה לגנוב, גניבת רכב והחזקת נכס חשוד כגנוב. המשיב נדון לתשלום קנס, פסילת רישיון לשלושה חודשים, של"צ ל- 100 שעות, וחוייב לחתום על התחייבות.

  1. עמית, הנזכר בכתב האישום אשר ייחס למשיב את העבירות נגד הרכוש, הובא לדין בבית משפט השלום בקרית גת, בתיק פלילי 101/08, כאשר לתיק זה צורופו שני תיקים נוספים 1032/07 ו-296/07. עמית נדון לעונש מאסר של שנה, עונשי מאסר על תנאי, קנס כספי בסך 2,000 ש"ח, או 75 ימי מאסר תמורתם, וכן חוייב בפיצוי מתלונן בת.פ. 296/07 אשר עמית הורשע בתקיפתו. עולה מפרוטוקול הדיון וגזר הדין שניתן בעניינו של עמית, כי עמית נתן את הדין בגין ארבע עבירות של קבלת נכסים שהושגו בפשע, שבוצעו בתקופה של כחודשיים, עבירה של התפרצות לבית עסק, מאפיית בית הלחם בקרית גת, אליה פרץ וגנב מתוכה מכונת שטיפה, וכן חמש עבירות של הפרת הוראה חוקית, תקיפת בעל מועדון בקרית גת בספטמבר 2006, כאשר בגין התקיפה נגרמו לבעל המועדון חבלות בפניו וברגליו. שירות המבחן נמנע מהמלצה טיפולית בעניינו של עמית, כאשר ציין, בין היתר, כי הוא מתקשה בהצבת גבולות, אינו בשל למעורבות טיפולית, ונוטה לצמצם את חומרת מעשיו. עמית הוא כחודש מבוגר יותר מהמשיב. בעברו רישום פלילי אחד מיום 30.5.07, מבית משפט שלום לנוער, בגין גניבה, הוטל עליו קנס בסך 1,500 ש"ח ושישה חודשים מאסר על תנאי לשלוש שנים.     
  1. לאחר ששקלנו את מכלול הנסיבות, מספרן של העבירות שהמשיב נותן בגינן את הדין, חומרתן, והאמור אודות המשיב בתסקיר, סבורים אנו כי אכן יש להחמיר בעונשו של המשיב, משעונש המאסר שהוטל עליו מוגזם לקולא. עם זאת, אין אנו ממצים את הדין עם המשיב, הן משום שדרגת הערעור אינה עושה כן, והן בשל העונש שהוטל על עמית, ואשר לדעתנו אף הוא נוטה לקולא. נציין, כי העבירות שהמשיב עבר חמורות יותר מאלה שבגינן עמית נתן את הדין.

בית המשפט ציין בגזר דינו של המשיב  "קצה נפשי באלו אשר מחד, מדברים על הצורך בשינוי תפיסתי ומערכתי בנוגע לגנבים ופורצים ומאידך בבואם לגזור את הדין נוטים למצוא נימוקים מנימוקים שונים שלא להחמיר בעונשם של אותם גנבים ופורצים והמקרה שבפני אף מעיד עד כמה כשלנו כמערכת להעביר מסר חד ותקיף כי לא נסבול יותר את הפגיעה הבלתי מוצדקת והבלתי מתקבלת על הדעת בזכותם של הפרטים לכבוד, לרכוש ולפרטיות.".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ