אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 819/05

פסק-דין בתיק א 819/05

תאריך פרסום : 06/11/2007 | גרסת הדפסה
א
בית המשפט המחוזי נצרת
819-05
11/04/2007
בפני השופט:
זיאד הווארי

- נגד -
התובע:
אחמד מוסא עומר חדיש
הנתבע:
עז' המנוחה זכרת חסן אתחאוחא באמצעות בנה מר שפסו עבדל חמיד
פסק-דין

1.         לאחר שהוחל בהליכי הסדר בשטח בנוי של כפר כמא (גושים 15751 - 15758), הגיש התובע בתאריך 30/06/05 תזכיר תביעה לפקיד ההסדר מספר 220/05, בה עתר לבעלות בחלקות זמניות מס' 37, 44 בגוש 15758 שהפכו לחלקות סופיות מספר 36 ו- 37 גוש 15758 (להלן: "החלקות"). בתזכיר התביעה טען התובע, כי הוא מחזיק בחלקות במשך שנים, תקופה העולה על תקופת ההתיישנות ללא התנגדות או עוררין עד שנת 1997. באשר לחלקה 44 זמנית אשר בנוי עליה עקד, טען התובע כי הוא מחזיק במשך שנים כאמור, וחלקה זו רשומה בשמו בספרי מס רכוש. התובע למעשה עתר לבעלות בחלקות מכוח חזקה רוכשת. התובע צירף לתזכיר התביעה העתק מספר תשלום המסים שניתנו ע"י מס רכוש מיום 21/07/80 לפיו רשום התובע כבעלים של חלקה 146 בשטח של 100 מ"ר.

            מנגד, הגיש בתאריך 27/03/05 עזבון המנוחה זכרת חסן אתחאוחא (להלן: "המנוחה") באמצעות בנה עבד אלחמיד מוסא שבסו (להלן: "עבדאלחמיד" או "הנתבעת") תזכיר תביעה בנוגע לאותן חלקות, בו עתר לבעלות מכוח חזקה רוכשת. בתזכיר התביעה טענה הנתבעת כי היא מחזיקה בחלקות במשך שנים, תקופה העולה על תקופת ההתיישנות, וזאת ללא התנגדות או עוררין. חלקות אלה רשומות בשמה בספרי מס רכוש. לתזכיר התביעה צורפה תעודת פטירה של המנוחה, על פיה היא נפטרה בחודש מאי 1971. בנוסף צורף לתביעה פרוטוקול הדיון בבירור תביעות שנחתם על ידי מר עדנאן זידאן, סגן פקיד ההסדר, מיום 31/05/05, בו החליט לרשום את החלקות בשם הנתבעת תוך מתן רשות לתובע להגיש תביעה תוך 30 יום מאותו יום. התובע פעל על פי החלטת סגן פקיד ההסדר, והגיש את תזכיר התביעה בתאריך 30/06/05.

2.         אין חולק כי עבודות ההסדר בחלקות החלו בתאריך 22/09/99 (ראה תעודת עובד ציבור נ/4). במסגרת פעולות ההסדר, הוגשו שתי תביעות סותרות ביחס לחלקות. לאור זאת, ועל פי סעיף 43 לפקודת הסדר זכויות במקרקעין (נוסח חדש) התשכ"ט - 1969 (להלן: "פק' ההסדר"), העביר פקיד ההסדר את ההכרעה בשתי התביעות לבית משפט זה. על פי סעיף 44 (א) לפקודת ההסדר, בית המשפט ידון לפי דיני המקרקעין שהם בתוקף בשעת הדיון ויתחשב בזכויות במקרקעין, הן לפי הדין והן לפי היושר. בנוסף, על פי סעיף 5 לחוק ההתיישנות התשי"ח - 1958 (להלן: "חוק ההתיישנות"), תקופת ההתיישנות לרכישת זכות במקרקעין בזמן הליכי הסדר, הינה 15 שנים.

3.         כאמור, המחלוקת בין הצדדים הינה לעניין הבעלות בחלקות. להלן אנתח את ראיות הצדדים:

            א.          ראיות התובע: מטעם התובע העיד אך ורק התובע.

            עדות התובע: בתצהיר עדות ראשית הצהיר, כי הוא המחזיק שנים רבות בחלקות שגובלות עם חלקות זמניות 36, 38 אשר בבעלותו. התובע הצהיר, כי החלקות שימשו אותו לצרכים שונים ובעיקר לאחסנת ציוד חקלאי וציוד לדיר. הצהיר עוד, כי בתאריך 21/07/80 הוציא ממס רכוש העתק מספר משלמי מסים (להלן: "אישור מס רכוש"), לדידו אישור זה מעיד על החזקתו בחלקה זמנית 44 שנשאה בעבר מס' 146 גוש 73014. עוד הצהיר, כי הוא הוציא ממס רכוש מסמך נוסף שכותרתו "הצגת נכסים" (להלן: "מסמך הצגת מסמכים") בו מופיעים החלקה 44 זמנית תחת מס' 146 גוש 73014. הצהיר עוד, כי בשנת 1996 הזמין חוות דעת של שמאי בגין גרימת נזק לציוד חקלאי שנמצא בחלקות ואשר סולק, נחבל וניזוק על ידי שכנו מר משהור תחאוכו (להלן: "משהור"), לטענתו העניין מצביע על חזקתו בחלקות הנ"ל. הצהיר עוד, כי בשנת 1997 הגיש משהור נגד התובע תביעה למתן צו מניעה, במסגרת התביעה צילם משהור את הציוד החקלאי שהיה מונח בחלקות.

            בחקירתו הנגדית בבית המשפט, הופנה התובע לנספח א' של תצהיר הנתבעת, המהווה רשימה של משלמי המסים בשטח הבנוי של כפר כמא, רשימה זו זהה לחלוטין לרשימה שצורפה לתעודת עובד ציבור נ/4, בתעודת עובד הציבור נאמר, כי רשימה זו נתקבלה על ידי פקיד ההסדר ממנהל מקרקעי ישראל. התובע טען בתשובתו, כי אינו מכיר רשימה זו. הנני דוחה את טענות התובע לעניין המשקל שיש ליתן לרשימה זו. המדובר ברשימה ששימשה את מנהל מקרקעי ישראל והומצאה לפקיד ההסדר, אשר נעזר בה כנראה לאיתור זכויות תובעים על פי זכויות ביושר, אין המדובר ברשימה שנערכה על ידי גורם פרטי מעוניין. יתירה מזו, מעיון בכותרת של הרשימה עולה, כי רשימה זו הועתקה מספר תשלום המסים של לשכת מס רכוש, שהינה לכל הדעות רשות ציבורית שניתן לייחס לה חזקת תקינות מנהלית, לאור זאת, יש להתחשב בה וליתן לה משקל מהותי בנסיבות העניין.

            במהלך חקירתו הנגדית של התובע, הוגשה כראיה מטעם הנתבעת המפה נ/2 שמהווה מפה ארעית לגוש בו מצויות שתי החלקות, על פיה מספר החלקות בגוש זה מגיע רק ל- 50 חלקות, דבר אשר מפריך את גרסת התובע כי בגוש בו מצויות החלקות מגיע מספר החלקות ל- 146 לפי האישור שצירף לתזכיר התביעה.

            כאן המקום לציין, כי התובע נמנע מלהביא כל ראיה אשר יכולה לקשור בין האישור של לשכת מס רכוש המתייחס לחלקה 146 לבין החלקות נשוא המחלוקת. בנוסף, התובע לא הביא כל ראיה אשר תצביע על קשר כלשהו בין מספר החלקה באישור לשכת מס רכוש לבין מספר החלקה המופיע ברשימה המצורפת ל- נ/4.

            לעניין החזקה והשימוש בחלקה, התובע לא הביא אף ראיה אובייקטיבית שיש בה כדי לחזק ולתמוך בעדותו כי הוא אכן מחזיק ומשתמש בחלקות. התובע אף לא פירט כמה שנים הוא מחזיק בחלקות וממתי הוא מחזיק בהן. התובע הגיש כראיה צילומים אשר על פי הרישום המופיע בהם עולה, כי צילומים אלה צולמו בתאריך 08/12/95 ואכן בתמונות מופיע ציוד חקלאי אשר מונח בחלקות. לטענת התובע תמונות אלה צולמו על ידי שמאי שהזמין לשם הערכת הנזק שנגרם לציוד זה. אין בהנחת ציוד זה בנקודת זמן ספציפי כדי להצביע על שימוש וחזקה בחלקות לפני שנת 1995. ציינתי קודם, כי על פי סעיף 5 לחוק ההתיישנות, על מנת להוכיח חזקה רוכשת, יש להוכיח חזקה ברציפות לתקופה של 15 שנים לפחות עד תחילת ההסדר בשנת 1999, התובע לא עמד בנטל זה.

                        ב.          ראיות הנתבעת:

            1:          שפסו עבד אלחמיד (להלן: "עבדאלחמיד"): עבדאלחמיד הינו בנה של המנוחה זכרת חסן אתחאוחא, ובאמצעותו הוגש תזכיר התביעה לפקיד ההסדר.

            בתצהיר עדות ראשית הצהיר עבד אלחמיד, כי החלקות למעשה הינן חלקה אחת, ומסיבות שאינן ידועות לו, בעת מיפוי השטח, חולק השטח לשני חלקים. הצהיר, כי אמו המנוחה הייתה הבעלים של החלקות מימי השלטון הטורקי ללא כל מתנגד, ואף בעלותה נרשמה בספרי המסים תחת חלקה מס' 72 שמהווה את שתי החלקות ששטחן ביחד 250 מ"ר. הצהיר עוד, כי בשנות הששים נדרש לשלם מסים, ואף שילם עד שהגיש התנגדות והתנגדותו נתקבלה. בשנת 1973 סללה המועצה המקומית כפר כמא כביש בצידן המערבי של החלקות, הוא נדרש לשלם למועצה היטל בגין סלילת הכביש, ושילם בפועל את ההיטל, אולם לא שמר את הקבלות. עבדאלחמיד הצהיר עוד, כי מעולם לא וויתר על החלקות. לתצהירו צורף עותק מרשימת משלמי המסים שהעתק זהה לה מהווה חלק מתעודת עובד ציבור נ/4, על פיה חלקה מס' 72 בשטח של 250 מ"ר רשומה בספרי לשכת המס בשם המנוחה, לשם תמיכה בגרסתו צירף עבדאלחמיד לתצהירו העתק מספרי משלמי מסים שהוצא בתאריך 18/12/97 על ידי לשכת מס רכוש, ובו נרשם כי חלקה 67 בשטח של 470 מ"ר רשומה בשם הדיה אדריס חג' ברהם קמקרי, והיא גם רשומה כבעלים שלחלקה מס' 67 בשטח של 470 מ"ר המופיעה ברשימת משלמי המסים.

            בחקירתו הנגדית, שלל עבד אלחמיד את טענת התובע כי הוא החזיק אי פעם בחלקות, וציין כי לפני 7 - 8 שנים כאשר התובע הקים צריף שלו בשטח של דודו, אז הוציא התובע כמה כלים שהשתמש בהן לצורך מאכלי כבשים והניח אותם בחלקות. בעקבות זאת, פנה עבדאלחמיד לתובע וביקשו להוציא את הכלים מהחלקות, והתובע נענה והוציא אותם (עמ' 5 לפרוט'). עבדאלחמיד אישר כי התובע ניהל דיר צאן בשטח שלו שהינו מרוחק מהחלקות כ- 300 מ"ר. עבדאלחמיד אישר כי החלקות היו בבעלות אמו, אולם אין לו מסמכים (עמ' 6 שורות 3 - 4). הוא הסביר כי הח'רבה הקיימת בשתי החלקות, היוותה הבית בו התגוררה עם בעלה הקודם לפני שהתחתנה עם אביו, ואמו קיבלה את החלקות בירושה מבעלה. הוסיף, כי בעלה של אמו נפטר בשנים 1915 - 1914), ואישר כי אמו נפטרה בשנת 1971 (עמ' 6 שורות 10 - 5). עוד העיד, כי אחרי שאמו נישאה לאביו, עברה לגור בבית אביו. ציין עוד, כי עם קום המדינה שילם עבדאלחמיד כשנתיים - שלוש שנים מס רכוש בגין שתי החלקות. בהמשך עבדאלחמיד נשאל אם ישנם אנשים קשישים בכפר שיכולים להעיד על בעלות אמו בחלקות, והוא אישר כי ישנם אנשים אלה, ואין לו הסבר מדוע לא הביאם לעדות, עם זאת הביע נכונות להזמינם לעדות.

            עדותו של עבדאלחמיד נראית לי מהימנה, הוא הותיר עליי רושם חיובי. עדותו של עבדאלחמיד נתמכה ונתחזקה על ידי האמור ברשימה של משלמי המסים שצורפה לתצהירו, וכן על ידי העתק מספרי משלמי המסים של לשכת מס רכוש.

            ב"כ התובע טען בסיכומיו כי עלו בעדותו של עבדאלחמיד סתירות מרובות. בחנתי סתירות אלה, ונחה דעתי כי המדובר בסתירות שוליות, זניחות אינן יורדות לשורש העניין, ואין בסתירות אלה כדי לפגוע במהימנות של עבד אלחמיד.

            2:          לאפי ח'אלד (להלן: "ח'אלד"): המדובר במהנדס ומשמש כיום מהנדס המועצה המקומית כפר כמא. בתצהיר עדות ראשית הצהיר, כי בשנת 1995 הוא טיפל בקבלת היתר להצבת קרוואן בחלקתו של התובע, הקרוואן יועד למגוריהם של בתו וחתנו של התובע. בעת שטיפל בקבלת ההיתר וכאשר נכח פיזית בחלקתו של התובע, הצביע לו התובע על השטח הצמוד לחלקתו שהינן החלקות נשוא המחלוקת, והתובע אמר לעד כי אלה שייכות לעבדאלחמיד.

            בחקירתו הנגדית נשאל איך זכר דווקא את שנת 1995 בה תכנן את הדירה של בת התובע, השיב ח'אלד, כי בתוכנית שהכין כתוב שנת 1995, וכי עת שהיה בחלקת התובע כדי לתכנן את הבית, שאל ח'אלד את התובע למי שייך השטח מצד דרום לחלקת התובע, והתובע השיב לו כי השטח שייך למשפחת הנתבעת(עמ' 7 שורות 25 - 19). בהמשך סיפר ח'אלד כי לפני החפירות, הוא היה בשטח של כשלוש שעות וסימן את הגבול בין חלקה זמנית 38 ששייכת לתובע לבין חלקה זמנית 36 ששייכת למשהור והנמצאות ממזרח לחלקת התובע. ח'אלד אישר כי בחלקות נמצא כיום בית ישן מבזלת עם קשתות, ומצד מערב יש שאריות של אבנים של בית שנהרס, ויש גם חצי קיר שנשאר. אישר כי בזמן שהיה בשטח לפני החפירות, היו בין החלקות 38 ו- 37 שארי אבנים ושאריות של קיר ואלה נהרסו בזמן החפירות. ח'אלד אף הסביר כי היה צורך לסלק את השאריות, מאחר והחלק הדרומי שרצה התובע לבנות בו, היה חדר בטחון ומחייב יסודות גדולים, ומאחר והמרחק מהגבול עד הקיר רק שני מטרים וישנם יסודות גדולים, אז היה צריך לשים לב שלא להכנס מזרחה לחלקת משהור ולא דרומה לחלקות (עמ' 8 שורות 20 - 15). בהמשך הוצגה בפני ח'אלד תמונה נ/3/ד' וח'אלד אישר כי העמודים שמופיעים בתמונה, אלה חדר בטחון לבית שהקים התובע, והוסיף כי בתמונה זו ניתן לראות את שאריות הקיר שהתייחס אליו קודם (עמ' 8 שורות 23 - 21). ח'אלד אישר כי אין לו כל סכסוך עם התובע, ואף עזר לו וכי הוא בחור מוסלמי וחובה עליו לבוא להעיד אם הוא יודע משהו.

            לאור בקשת ב"כ התובע הובא ח'אלד להעיד בשנית. בעדות זו אישר בשנית כי הוא לא מסוכסך עם התובע, ואף עזר לו. ח'אלד הסביר כי העיד בתיק מה שידוע לו. שוב אישר את חובתו כמוסלמי להעיד את כל האמת. בהמשך אישר ח'אלד קבלת מכתב (ת/1) והשיב לו במכתב ת/2. מכתב ת/1 הינו מכתב אשר שלחה גב' נג'לא אשמוז בתאריך 16/06/04 למועצה, ובו מציינת כי בגוש 1 חלקה 154 עמדו בתים ששייכים למר יוסף חג' אסמעיל, וכי בשנת 1998 הרסה המועצה את הבתים ללא רשותה ו/או רשות היורשים, במכתב זה המועצה נדרשה לתת הסברים. במכתב ת/2 מיום 20/07/04 השיב ח'אלד לגב' נג'לא כי לא ברור לו מיקום גוש 1 חלקה 154 לעניין טענתה בדבר הריסת בתים. ציין ח'אלד במכתב כי לא היו הריסות של בתים וכי המועצה מעודדת ותומכת בשימור הבתים שבכפר הישן. בהמשך הסביר ח'אלד כי עת שקיבל את המכתב ת/1, לא ידע על איזה חלקות מדובר, אולם ביום מתן עדותו בתאריך 01/11/06 הוא ידע איפה זה גוש 1. ח'אלד אישר כי הוא מהנדס של המועצה מאז שנת 1993, ואישר כי אין כל מפות במועצה ולא באף מקום אחר, וישנם תוכניות רק אחרי ההסדר (עמ' 18 שורות 23 - 22). לשאלה מדוע שמו של ח'אלד לא מופיע בתוכניות שהכין עבור התובע ומשפחתו, ח'אלד הסביר כי באותה תקופה עבד עם מהנדס אחר שהוא גם מודד והוא שקיבל שכר, ואילו ח'אלד לא קיבל שכר עבור עבודתו, לכן לא רשם את שמו. עבודתו הייתה שהוא מגיע לשטח, מכין סקיציה ועל פיה הכין המהנדס השני את השרטוטים. הוסיף כי בתוכנית עליה קיבל שכר הוא חתום (עמ' 19 שורה 8), וכי ישנם תוכניות שהוא חתום עליהן ולמרות זאת לא קיבל שכר, כמו התוכנית של בת התובע (עמ' 19 שורות 10 - 9). ח'אלד הסביר כי באותם ימים הכין עבור התובע ומשפחתו 5 - 6 תוכניות (עמ' 19 שורה 13). בהמשך שלל ח'אלד את טענת התובע כי עת שהיו בשטח הראה לו התובע שרידי בית של דודו יוסף חדיש, עם זאת אישר ח'אלד כי היו הריסות כאילו שאריות של בסיס קיר (עמ' 19 שורות 26 - 24).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ