אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 7979/05

פסק-דין בתיק א 7979/05

תאריך פרסום : 25/10/2009 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום חיפה
7979-05
25/06/2007
בפני השופט:
ש. לבנוני

- נגד -
התובע:
צוות ביטחון שירותי אבטחה בינלאומיים (1989) בע"מ
עו"ד שלום גודלבלט
הנתבע:
י. כספי ספנות (1992) בע"מ
עו"ד שלומי כהן
פסק-דין

1.         התובעת (להלן, גם "צוות ביטחון") היא חברה הרשומה כחוק בישראל והעוסקת במתן שירותי אבטחה בארץ ובחו"ל. הנתבעת (להלן, גם "כספי") היא חברה הרשומה כחוק בישראל ואשר עוסקת בתחום הספנות. נטען כי במסגרת פועלה משווקת כספי חבילות נופש בארץ ובחו"ל של טיולי הפלגות בספינות.

2.         כספי נתבעה על ידי צוות ביטחון לשלם לה סכום של 256,066 ש"ח. כעולה מכתב תביעתה במהלך החודשים ספטמבר - אוקטובר 2003 היא סיפקה לנתבעת שירותי אבטחה לספינה הנושאת את השם המסחרי "מג'יק". לטענת כספי, ספינה זו הייתה בבעלות חברה זרה בשם "אלברטה". במהלך החודשים אפריל-נובמבר 2004 היא סיפקה לנתבעת שירותי אבטחה לספינה נוספת הנושאת את השם המסחרי "מג'יק". לטענת כספי, ספינה זו הייתה בבעלות חברה זרה בשם "קרינה".

            בגין שירותי האבטחה נשלחו חשבוניות. אלו נשלחו, רק לבקשת כספי, על שם "אלברטה" ו"קרינה". החשבוניות ל"אלברטה" לא נפרעו כל עיקר. החשבוניות ל"קרינה", סולקו באופן חלקי על ידי כספי. מכאן התביעה.

3.         כספי התגוננה בפני התביעה וטענת ההגנה המרכזית שלה היא להעדר יריבות. מתחילת הדרך טוענת כספי כי היא מעולם לא התקשרה עם צוות ביטחון בכל עסקה לשירותי אבטחה. הספינה הראשונה, שכינויה הנכון הוא "מג'יק 1", אכן הייתה בבעלותה של "אלברטה" ונוהלה על ידי חברה בשם " Mambofin B/V" (להלן - "ממבופין"). הספינה השניה, שכינויה הנכון הוא     "מג'יק 2", אכן הייתה בבעלותה של "קרינה". אכן, בהתאם להוראות שניתנו לכספי מעת לעת, היא נתבקשה להעביר תשלומים שהצטברו אצלה לזכות צדדי ג' שונים. לנוכח זאת סילקה חברה אחרת, היא כספי יעקב בע"מ (להלן - "חברת כספי"), חלק מן החשבוניות האמורות.

            ועוד נטען, ככל שעסקינן בספינה "מג'יק 1", כי בשנת 2003 ספינה זו שהתה בארה"ב באופן שלא ניתן היה, לכאורה, לספק לה שירותי אבטחה במועדים הנטענים בכתב התביעה.

4.         הוריתי על הגשת תצהירי עדויות ראשיות. מטעם צוות ביטחון נמסר תצהירו של מר אלעד מנור (להלן - "מנור"), מנכ"ל צוות ביטחון. מטעם כספי הוגשו תצהיריהם של מר יובל כספי (להלן - "יובל"), מנכ"ל כספי, גב' לאה הראל, מנהלת נוספת בכספי, ומר מוטי אסור, מנהל החשבונות שלה.

5.         אחר הדברים הללו הסכימו ב"כ הצדדים כי יינתן פסק דין מנומק על דרך הפשרה, על יסוד החומר שבתיק והגשת סיכומי טענות אליהם ניתן יהיה לצרף מוצגים נוספים, אם באשר למסמכים שגולו ואם באשר למסמכים שניתן היה להגישם בגדר חקירה נגדית של מצהיר. עוד הובהר כי אף על דרך זו רשאי בית משפט לקבל או לדחות תביעה במלואה.

            הונחו, איפוא, בפניי סיכומי טענות. ככל שעסקינן במסמכים, ובהתאם להבנה הדיונית האמורה, אלו מצויים בפניי, אם במצורף לתצהירים ואם במצורף לסיכומים.

6.         בחנתי בקפידה מכלול חומר הראיות והטענות. שוכנעתי, כטענת כספי, כי דין תביעת צוות ביטחון כנגדה להידחות מכל וכל.

7.         צוות ביטחון אינה מצביעה על כל הסכם בכתב לעניין שירותי האבטחה. הדבר, לכאורה, נחזה להיות בלתי סביר, לנוכח משך שירותי האבטחה, מהותם בחו"ל ומהותה של התובעת, כמי שמיומנת באספקת שירותי אבטחה נרחבים לגורמים בחו"ל.

            צוות ביטחון, איפוא, טוענת כי היא נקשרה בהסכם בעל-פה עם כספי. לשיטתה, הגורם שנקשר עמה מטעם כספי היה מר עופר שטרן, שמוגדר כ"מנהל מקצועי כספי ספנות" (להלן - "שטרן").  אין צריך לומר כי שטרן לא מסר כל תצהיר, לא מטעם צוות ביטחון אף לא מטעם כספי. כך, ככל שעסקינן בגורם מטעם כספי. ומי היה הגורם מטעם צוות ביטחון, שנקשר בהסכם בעל-פה נטען זה עם שטרן? מעיד על כך מנור, שהוא האיש. הוא מתאר כי הוא נפגש עם שטרן בקניון קסטרא בחיפה בחודש ינואר 2004, והמשך הטיפול בפרויקט הנ"ל נעשה בין שטרן לבין אנשי התפעול והאבטחה של צוות ביטחון.

8.         ואולם בחינה מעמיקה של מכלול הראיות מצביעות על חדלונה המוחלט של גרסה זו, שעל פניה נשמעת מופרכת מכל וכל. כך, ראש לכל, ככל שעסקינן במועדים הנטענים. והרי, ככל שעסקינן ב"אלברטה", נטען כי השירותים סופקו בספטמבר-אוקטובר 2003. הכיצד ניתן להתקשר, "רטרואקטיבית", בחודש ינואר 2004, בגין עסקה שהושלמה באוקטובר 2003?

            כך, בעיקר, לנוכח מכלול המוצגים שהונחו בפניי ושרוכזו כנספחים א/1-א/8 לסיכומי כספי. עולה מהם, ככל שעסקינן בצוות ביטחון, כי הם חתומים על ידי מר שלום עמר (להלן - "עמר"), מנכ"ל צוות ביטחון במועדים הרלוונטיים. ואכן נמצאו לי מסמכים החתומים על ידי עמר משנת 2002 ומשנת 2000. המסמכים האמורים, כולם, אינם משוגרים לכספי אלא משוגרים בעיקר לממבופין באמצעות שטרן. עמר קובל בהם על פיגור בפירעון החשבוניות. שטרן, במכתב של ממבופין מיום 5.3.02, למשל, מציין כי "בהמשך לשיחתך עם מר ראובן גבריאלי, החתום מטה, וכן בהמשך לכל התכתובת בינינו, הריני לאשר כי סוכם על העסקת חברתך עונה נוספת באונייתנו Magic 1 ". וכן כי "לגבי החוב העומד בינינו מקווה כי תיפתר בימים הקרובים".

9.         משמע, עמר שהוא העד הרלוונטי למסכת הנטענת, לא זו בלבד שלא מסר כל תצהיר בפניי, אף מעיד מפורשות על היריבות עם ממבופין, ומכל מקום לא עם כספי. שטרן, איננו עובדה של כספי, אלא של ממבופין. ממבופין מודה בחוב הנטען על ידי עמר לצוות ביטחון ומבטיחה את פרעונו.

10.        לנוכח כל אלו, ובדוחק שבדוחק, יכול היה עמר, ורק עמר, להביא גרסה  על פיה  חליפת המכתבים האמורה לא נעשתה כלפי כספי, רק משום בקשתה של כספי. כאמור דברו של עמר לא נשמע. סביר להניח כי ככל שעמר היה משמיע גרסה כאמור, היא לא הייתה זוכה לאמוני. אכן, גם אילו הייתה נשמעת גרסה כאמור, מצפה הייתי מעמר כי לימים, ומשעה שחשבוניותיה של צוות ביטחון אינן נפרעות, יעלה את דרישתו המתועדת כלפי כספי, על מנת להראות הן שכספי היא בעלת החוזה האמיתית עמו, הן על מנת לתעד את הגרסה כי החשבוניות ל"אלברטה" ול"קרינה", הן אך פועל יוצא של בקשה פורמאלית כאמור.

11.        מן הנתונים שבפניי אף עולה עובדה מאלפת נוספת. בצוות ביטחון היו חילופין של בעלי שליטה ומנהלים. מנור מונה למנהל ביום 1.1.04. ממילא הוא לא יכול היה למסור כל עדות רלוונטית על אשר התרחש לפני 1.1.04. ככל שמתיימר היה לטעון על סיכומים שהתרחשו לפני 1.1.04, למשל כי שמע אודותם מעמר, הייתה גרסה זו נגועה כעדות שמיעה, וממילא לא הייתה מתקבלת.

12.        ועל שום מה, כך אני מסיק, באה לאוויר העולם הגרסה הנטענת, שאחוזה בחבל טבורה בשטרן דווקא? מסתבר כי אגף הביטחון במשרד התחבורה הפיץ שורה של דרישות ביטחוניות לאבטחת ספינות המסיעות תיירים ישראליים למקומות שונים בחו"ל. דרישות אלו נשלחו הן ליובל והן לשטרן. רק בגדר דרישות אלו הכתיר אגף הביטחון את שטרן כ "מנהל מקצועי כספי ספנות". זו הייתה היתד עליה נבנתה גרסתה של צוות ביטחון.

            ואולם אף הנתונים האמורים נחזים כחסרי שחר. מכתבי אגף הביטחון האמורים (נספחים א/1-א/3 לסיכומי צוות ביטחון), הם מיום 30.3.04 - 22.4.04. ממילא, ככל שטעה מי שטעה כי שטרן הוא עובדה של כספי, טעות זו הייתה אמורה להיות נחלת ידיעתו טרם תחילת ההתקשרות, וזו הרי החלה בספטמבר 2003, לכל המאוחר, ולא בשנת 2004. מן המכתבים החתומים על ידי עמר עולה כי ההתקשרות הנדונה היא משנת 2002. אין זאת אלא, כאמור, שמנור "הרכיב" שעטנז עם תפרים גסים שכל כולו נובע מטעות בלתי מובנת במכתבי אגף הביטחון.

            והרי, כזכור, בחליפת המכתבים שבפניי "מככב" לכל אורך הדרך שטרן, שעמו לעמר יש דין ודברים. ואולם שטרן זה הוא נציגה של ממבופין ולא של כספי, וממילא אינו "מנהל מקצועי" אצל כספי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ