אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 5112/03

פסק-דין בתיק א 5112/03

תאריך פרסום : 10/04/2007 | גרסת הדפסה
א
בית המשפט המחוזי ירושלים
5112-03
23/05/2006
בפני השופט:
אהרן פרקש

- נגד -
התובע:
1. טי.ג'י. סי הנדסה בע"מ
2. יעקב טל

עו"ד טל ליפר
הנתבע:
1. י. צדקה ניהול ואחזקות בע"מ
2. ציון צדקה
3. יחזקאל (אביבי) צדקה
4. עו"ד יונתן דה-פריס
5. י.ע.ן יץ בע"מ
6. לוי סופיה גאולה

עו"ד ד. קירשנבוים ואח'
עו"ד אופיר רון
פסק-דין

א. התביעה בתמצית

התובעים העבירו לידי הנתבעת מס' 1, בהזדמנויות שונות, סכום כולל השווה ל- 450,000 דולר. הסכום האמור היווה השקעה שמטרתה היתה להניב פירות ריבית לתובעים. לטענת התובעים, הנתבעים לא מילאו אחר התחייבויותיהם החוזיות ובשלב כלשהו התברר להם, כי נפלו קורבן לתרגיל הונאה ותרמית מצד הנתבעים.

ב. הצדדים לתביעה והליכים קודמים

1.         התובעת מס' 1 - חברת טי.ג'י.סי הנדסה בע"מ (להלן: "התובעת"), היא חברה העוסקת בניהול פרויקטים והשקעות.

התובע מס' 2 - יעקב טל, הינו מנהלה ובעל המניות של התובעת אשר התקשר עם הנתבעים באופן אישי עובר להקמת התובעת.

2.         הנתבעת מס' 1 - חברת י. צדקה ניהול ואחזקות בע"מ (להלן: "חברת י. צדקה" או "החברה") הינה חברה הרשומה כדין ומנוהלת על ידי הנתבע מס' 2 - ציון צדקה (להלן: "ציון") יחד עם אחיו, הנתבע מס' 3 - יחזקאל (אביבי) צדקה (להלן: "יחזקאל").

3.         בתמצית, התובעים השקיעו בחברת י. צדקה סך כולל של 450,000 דולר, בשלושה הסכמי השקעה שונים, והנתבעים 2 ו-3 חתמו כערבים להתחייבויות החברה. בגין השקעתם צפויים היו התובעים לקבל החזרים חודשיים של השקעתם ובנוסף ריבית בגובה 6% לשנה מסכום ההשקעה. ההחזרים החודשיים והריבית לא שולמו לתובעים בזמן, וחלקם אף לא שולמו כלל, הכל כפי שיפורט להלן.

4.         ביום 11.3.03 הגישה התובעת תביעה כספית, בסדר דין מקוצר, כנגד הנתבעים 1-3, בסך של 2,502,816 ש"ח נכון ליום הגשת התביעה. הנתבעים 1 ו-2 הגישו בקשת רשות להגן (בש"א 3030/03) וכך עשה גם הנתבע 3 (בש"א 3144/03).

ביום 22.12.03 ניתנה לנתבעים 1-3 רשות להתגונן עד לסך של 2,000,000 ש"ח ובתנאי שהחברה תיתן ערבות צד שלישי על סך 500,000 ש"ח. ביום 25.12.03 נתן בית המשפט (כב' השופט י. שפירא) פסק דין (חלקי) כנגד החברה וציון ובו חייבם, ביחד ולחוד, בתשלום סך של 502,816 ש"ח, בצירוף הפרשי הצמדה וריבית כחוק מיום הגשת התביעה, ובנוסף חייבם בהוצאות ושכר-טרחת עורך-דין.

החברה לא עמדה בתנאי הערבות שנדרשה להמציא, וביום 27.1.04  ניתן נגדה פסק דין (כב' השופט י. שפירא), בו חויבה לשלם לתובעת סך של 2,000,000 ש"ח בצירוף הפרשי הצמדה וריבית וכן הוצאות משפט ושכר-טרחת עורך-דין.

ביום 11.2.04 ניתן נגד הנתבעים 1-3, פסק דין (חלקי) נוסף (כב' השופט י. שפירא), על סך 502,816 ש"ח, בצירוף הפרשי הצמדה וריבית, הוצאות משפט ושכר-טרחת עורך-דין (דומה, כי בטעות ניתן פסק הדין החלקי הנוסף הזה גם כנגד הנתבעת וציון שכן פסק הדין החלקי כנגדם על הסכום האמור ניתן כבר ביום 25.12.03 - א.פ.).

לסיכום שלב זה - הנתבעת 1 (החברה) חויבה בתשלום סך של 2,500,000 ש"ח, בצירוף הפרשי הצמדה וריבית כחוק, וכן בהוצאות ושכר-טרחת עורך-דין. הנתבעים 2 ו-3 (ציון ויחזקאל) חויבו בתשלום סך של 502,816 ש"ח, בצירוף הפרשי הצמדה וריבית כחוק, הוצאות משפט ושכר-טרחת עורך-דין.

5.         ביום 16.3.04 הגישה התובעת בקשה לתיקון כתב תביעה (בש"א 5036/04) בה ביקשה לצרף את בעל המניות ומנהל התובעת, מר יעקב טל, כתובע מס' 2 בתביעה (להלן: "התובע"). כן ביקשה לצרף את הנתבעים 4-6 כנתבעים בתובענה, שכן לטענתה, התגלה לה כי נטלו חלק בתרגיל ההונאה כלפיה, כדלקמן:

א.         הנתבע מס' 4 - עו"ד יונתן דה-פריס (להלן: "עו"ד דה-פריס"). לטענת התובעים, שימש עו"ד דה-פריס כנאמן על כספי ההשקעה, והתביעה נגדו מבוססת, בין היתר, על עילות של רשלנות, הפרת חובה חקוקה והפרת חובותיו כנאמן.

ב.         הנתבעת מס' 5 - חברת י.ע.ן יץ בע"מ (להלן: "חברת י.ע.ן"), חברת בת של חברת י. צדקה, ומנהלה הרשום הוא עו"ד דה-פריס. לטענת התובעים שימשה חברה זו כצינור להברחת כספי ההשקעה והנכסים ששימשו כבטוחה להשקעה. התביעה נגד חברת י.ע.ן מבוססת על עילות מכוח דיני החוזים, דיני הנזיקין ודיני עשיית עושר ולא במשפט והסעד שהתבקש נגדה הוא צו עשה או פסק דין הצהרתי, לפיו הזכויות הנובעות מהערת אזהרה שנרשמו לזכותה יירשמו על שם התובעת.

ג.          הנתבעת מס' 6 - לוי סופיה גאולה (להלן: "סופי"), בעלת המניות היחידה של חברת י.ע.ן ועל פי כתב התביעה שימשה בפועל כ"אשת קש" עבור יחזקאל שהינו חדל פירעון.

הבקשה האמורה לתיקון כתב התביעה - התקבלה, והנתבעים הגישו כתבי הגנה מתוקנים.

6.         בתום ניהול ההוכחות ושמיעת הסיכומים בתיק התברר לכל, כי התביעה נגד הנתבעות 5 ו-6 מבוססת דיה, ואף בא-כוחן הודה בסיכומיו, כי סופי פעלה כ"אשת קש", היינו, אך ורק בהתאם להוראותיו של יחזקאל, אשר ניהל בפועל את חברת י.ע.ן. לפיכך, ולאור המלצתי בתום שמיעת הסיכומים, הגיעו התובעים והנתבעות  5 ו-6 להסכם פשרה, אשר ניתן לו תוקף של פסק דין, לפיו זכויותיה של חברת י.ע.ן מכוח הערת האזהרה הרשומה לטובתה לגבי אחד הנכסים נשוא הסכסוך, יירשמו על שם התובעת והתביעה נגד הנתבעות 5 ו-6 תימחק, ללא צו להוצאות.

הסכם הפשרה האמור, נחתם ביחס לנתבעות 5 ו-6 בלבד, והתובעים הודיעו, כי הם עומדים על תביעתם ביחס ליתר הנתבעים, שכן הנכס נשוא הפשרה נמכר לצד שלישי ורשומים לגביו שיעבודים ועיקולים נוספים, כך שגם אם יימכר לא יהא בו די כדי לפרוע את כל סכום התביעה. יחד עם זאת, בסיכומיו בבית המשפט, זנח ב"כ התובעים את טענותיו לעניין הנתבעת 1 - חברת י. צדקה - מאחר שביום 27.1.04 ניתן נגדה פסק דין, כמפורט לעיל, והתייחס אך ורק לחבותם של הנתבעים 2-4 - ציון, יחזקאל ועו"ד דה-פריס.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ