אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פישמן ואח' נ' סלוניס ואח'

פישמן ואח' נ' סלוניס ואח'

תאריך פרסום : 20/05/2013 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום ירושלים
5170-02-12
19/03/2013
בפני השופט:
מרים אילני

- נגד -
התובע:
יענקל פישמן לי פישמןפנינה סלוניםאליהו חברה לביטוח בע"מ.
הנתבע:
פנינה סלוניםנעמה יביןשמואל יבין
פסק-דין

פסק דין

לפני שתי תביעות מאוחדות, בקשר לנזקי תאונת דרכים שבה היו מעורבים הרכבים הבאים:

רכב שהיה נהוג בידי התובעת 1 בתיק 51787-03-12 (להלן: "פנינה סלונים", "תיק סלונים") היא הנתבעת בתיק 5170-02-12 (להלן: "תיק פישמן") ומבוטח על ידי התובעת 2 בתיק סלונים (להלן: "אליהו");

רכב השייך לנתבע 1 ונהוג בידי הנתבעת 2 בתיק סלונים, הם צדדי ג' בתיק פישמן (להלן: "נעמה יבין" או ,"יבין");

רכב השייך לתובע 1 ונהוג בידי התובעת 2 בתיק פישמן (להלן: "לי פישמן" או "פישמן")).

התאונה ארעה ביום 2.12.11 בדרך מירושלים לבית שמש. שלושת הרכבים ניזוקו. אליהו פיצתה את סלונים בגין הנזק שנגרם לרכבה, והיא תובעת בתביעת שיבוב את נעמה יבין .

סלונים תובעת את נעמה יבין בגין ההשתתפות העצמית ששילמה ובגין נזקים נוספים.

לי פישמן תובעת את סלונים בגין הנזקים שנגרמו לרכב שבו נהגה. סלונים הגישה הודעת צד ג' כנגד נעמה יבין.

בתום ישיבת ההוכחות ולאחר שפישמן הגישה את הסיכומים מטעמה, בקשה סלונים לחייב את פישמן, לצרף את יבין כנתבעת. לטענתה, מן העדויות עולה בבירור כי סלונים אינה אחראית לנזק שנגרם לפישמן, אלא האחריות כולה מוטלת על יבין, וכיוון שפישמן לא תבעה את יבין, היא לא תוכל להטיב את נזקה. הצדדים האחרים מתנגדים לבקשה בשל השלב בו הוגשה. לנוכח פסיקתי כפי שתפורט להלן, אין צורך להכריע בבקשה זו.

פישמן טוענת בכתב התביעה כי בדרכה מירושלים לבית שמש, בעת שעצרה עם רכבה באור אדום, הרגישה מכה בעוצמה אדירה בחלק האחורי של הרכב. פישמן מציינת כי לאחר המכה הראשונה הרגישה מכה נוספת בחלק האחורי של הרכב.

סלונים טוענת בכתב ההגנה ובכתב התביעה בתיק סלונים, כי שמרה מרחק מן הרכב שהיה נהוג בידי פישמן וכי בעת שפישמן עצרה את רכבה באופן פתאומי, היא הצליחה לבלום את רכבה אלא שאז הגיעה נעמה יבין, שלא שמרה מרחק, פגעה בה מאחור והדפה את רכבה לעבר הרכב שהיה נהוג בידי פישמן. משכך, שלחה הודעה צד ג' לנעמה יבין.

יבין מודה בכתב ההגנה כי פגעה ברכב של סלונים מאחור אך טוענת כי סלונים לא שמרה מרחק מן הרכב שלפניה וכי היא זו שפגעה ברכב של פישמן. עוד מציינת יבין כי מדו"ח השמאי שצרפה סלונים לתביעתה עולה כי הרכב של סלונים נפגע באופן חמור יותר בחלק הקדמי מאשר בחלק האחורי ומכאן יש להסיק כי סלונים אחראית לנזק שנגרם לפישמן.

פישמן העידה כי עצרה ברמזור ולאחר שניה הגיע רכבה של סלונים. היא ראתה את הרכב של סלונים פוגע ברכבה, היא נהדפה קדימה ולאחר שניה קבלה מכה נוספת. לאחר מכן ראתה את הרכב של יבין לידה, עומד בצורה אלכסונית. במשך העדות חזרה פישמן וציינה כי הרגישה שתי מכות (עמ 1 שו' 17, עמ 3 שו' 26, עמ' 5 שו' 7 ).

לשאלת ב"כ של סלונים, האם לרכבה היה ביטוח מקיף בעת התאונה, השיבה פישמן כי איננה יודעת. ב"כ של סלונים עימתה את פישמן עם הטענה לפיה יבין, שהרכב שבו נהגה לא היה מבוטח, ניסתה יחד עם גיסה לתאם עימה עמדות כך שהאחריות תוטל על סלונים, שרכבה היה הרכב היחיד מבין שלושת הרכבים המעורבים בתאונה, שהיה מבוטח. פישמן הכחישה וציינה כי גיסה של יבין התקשר אליה לשאול לשלומה ולא לשם תיאום גרסאות (עמ' 2 שו' 22).

הגב' ליבי סלונים (להלן: "ליבי"), ביתה של סלונים שהיתה איתה בעת התאונה, העידה מטעמה. ב"כ של סלונים, בקשה כי עדותה של ליבי תישמע קודם לעדות של סלונים. סלונים נכחה באולם ושמעה את העדות של ליבי.

ליבי העידה כי אמה הספיקה לעצור ברגע האחרון ולא פגעה ברכב שלפניה וכי מיד לאחר מכן היא ואימה נדחפו "ממש חזק והייתי בטוחה שאנו גומרים" (עמ' 5 שו' 22). ליבי מתארת כי הרגישה הקלה בעת שאימה הצליחה לבלום: "הרגשתי שברוך השם שלא נכנסנו באוטו לפנינו ואז פתאום נדחפנו מאחור מאוד חזק". ליבי ממשיכה ומתארת את הבלימה של אימה ואומרת "זו היתה בלימה מפחידה, זה היה לפני המכונית" (עמ' 5 שו' 30), ובהמשך "לא שמעתי חריקת בלמים. בלימה רצינית שמרגישים" (עמ' 6 שו' 20).

סלונים , בדומה לעדות ביתה, העידה כי בלמה את רכבה ולא פגעה ברכב שלפניה. ואולם, בשונה מביתה שתיארה את הבלימה כמפחידה ורצינית, העידה כי ראתה את הרכב שלפניה בולם "ובאופן אוטומטי בלמתי גם אני בלימה עדינה" (עמ' 7 שו' 1). בהמשך חזרה וציינה: "זו לא היתה עצירת חירום ובלמים אלא עצירה רגילה שרכב לפניי עוצר ואני מאיטה".

יבין העידה כי ראתה את השלט המזהיר מפני רמזור וכי לא נהגה צמוד לסלונים. היא מתארת בעדותה כי ראתה את סלונים בולמת בפתאומיות (עמ' 10 שו' 22) וכי לקח לה "שברירי שניות כדי להבין שכנראה היא (סלונים) התנגשה". כמו כן מתארת יבין כי היא סטתה עם רכבה ימינה על מנת לא להתנגש אך פגעה ברכב שלפניה בצידו השמאלי. לשאלת ב"כ של סלונים, האם ראתה את הפגיעה של סלונים השיבה: "ראיתי שהרכב שלה פגע בה בוודאות" (עמ' 12 שו' 1). ואולם כאשר נשאלה שוב דייקה בהגינותה ותיארה כך: "את הפגיעה בזווית לא ראיתי אך היא יצאה בכזאת מהירות פתאומית שהבנתי שיש שם משהו הסקתי אך לא ראיתי" (שם שו' 3-4).

בסיכומים חזרו הצדדים על טענותיהם. סלונים ציינה כי גרסתה של פישמן אינה אמינה והיא מושפעת מן האינטרס שיש לה להטיל עליה את האחריות על מנת להגביר את סיכויי הגבייה בהיות רכבה מבוטח בניגוד לרכבה של יבין. כמו כן היא מציינת כי עדותה של פישמן בכל הנוגע לשיחת הטלפון בינה ובין הנציג של יבין אינה אמינה וכי היא ניסתה להסתיר את מטרת שיחתו, לשבש הליכים ולהטיל את האחריות על סלונים. עוד מציינת סלונים כי אין לראות בסתירה בין העדות שלה ובין העדות של ביתה בכל הנוגע לאופי הבלימה, סתירה מהותית. לטענתה ילדה בת 15 (גילה של הבת) חווה באופן שונה את חווית התאונה ומכאן ההבדל בתיאור.

לאחר ששמעתי את טענות הצדדים ואת העדויות מצאתי לנכון להעדיף את גרסת פישמן, לפיה הרכב בו נהגה נפגע תחילה מן הרכב של סלונים ורק לאחר מכן מן הרכב של יבין. למסקנה זו הגעתי מן הטעמים הבאים:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ