אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ניסיון מקצועי אינו חלופה לתואר אקדמי כתנאי לקבלת תפקיד במשרד להגנת הסביבה

ניסיון מקצועי אינו חלופה לתואר אקדמי כתנאי לקבלת תפקיד במשרד להגנת הסביבה

תאריך פרסום : 14/09/2008 | גרסת הדפסה
עס"ק
בית דין ארצי לעבודה
26-07
11/09/2008
בפני השופט:
1. יגאל פליטמן
2. ורדה וירט - ליבנה
3. רונית רוזנפלד


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל- המשרד להגנת הסביבה
עו"ד שרית אריאלי בן שמחון
הנתבע:
הסתדרות ההנדסאים והטכנאים בישראל
עו"ד אבי ניסנקורן
עו"ד אייל מינץ
פסק-דין

השופטת רונית רוזנפלד

1.         עניינו של ערעור זה הינו בתנאי הסף שנקבעו במכרז פנימי מס' 4569 לתפקיד "ממונה (חומרים מסוכנים וטרור בלתי קונבנציונאלי)" במשרד להגנת הסביבה מחוז ירושלים (להלן - המכרז). בעיקרו של דבר נדרשת במסגרת הערעור בחינת סבירות תנאי הסף שבמכרז בדבר השכלה אקדמית בתחום ההנדסה או מדעי הטבע, בהיותו חוסם את אפשרות ההתמודדות במכרז בפני הנדסאים בעלי ניסיון. בית הדין האזורי בירושלים (השופטת יפה שטיין ונציגי הציבור אליהו מחלב ושמואל קליינר; סק 16/06, 17/06) הגיע למסקנה, כי בקביעת תנאי הסף של המכרז לא נשקלו מלוא השיקולים הרלבנטיים, ובמיוחד לא נשקל הניסיון כחלופה לתואר אקדמאי להנדסאים חסרי תואר כזה. בית הדין האזורי קבע, כי בכך יש כדי להוות פגם מהותי המצדיק את פסילתו של המכרז. על פסילתו של המכרז הוגש ערעור המערערת (להלן גם - המדינה) מושא פסק דין זה.


2.         העובדות הרלבנטיות כפי שהן עולות מכלל החומר שבתיק הן כדלקמן :

א.        ביום 5.6.06 פורסם מכרז פנימי מס' 4569 לאיוש משרת "ממונה (חומרים מסוכנים וטרור בלתי קונבנציונלי) במחוז ירושלים " (להלן: "משרת הממונה"). 

             תאור התפקיד, כפי שמפורט במכרז הינו כדלקמן:

" מנהל נושא חומרים מסוכנים במחוז. מרכז את מערך הכוננות במחוז לאירועי חומרים מסוכנים ומשתתף בניהול ההערכות, ברמת המחוז, לטיפול באירועים בלתי קונבנציונאליים בזמן שיגרה ובחירום. אחראי על הטמעת תורת חומ"ס וטב"ק וההפעלה ברמת המחוז. מופקד על הדרכת ותרגול צוות הכוננים במחוז לאירוע חומרים מסוכנים ולאירועי טרור בלתי קונבנציונאלי. מקיים קשר עם גופי החירום במחוז לצורך תיאום, הפעלת הכוחות, הפקת לקחים ותרגול אירועי חומ"ס וטב"ק בהתאם להנחיות הממונה. מפקח ואוכף את החוקים והתקנות הקשורים לחומרים מסוכנים ולפסולת חומרים מסוכנים מטפל באירועי חומרים מסוכנים, באירועים בלתי קונבנציונאליים ובאירועי פיגועי חבלה עוינת, בזמן שגרה וחירום, בהתאם לצורך ולהוראות הממונה. מבצע משמרות במוקד הסביבה ומשתתף בתרגילים. מופקד על כלל המידע במחוז בנושא חומרים מסוכנים ומיפוי מוקדי הסיכון. מנחה הכנת סקרי סיכונים ובודק את הסקרים, מטפל בהצטיידות המערך המחוזי בציוד מתאים לטיפול באירועי חומרים מסוכנים ובאירועי טב"ק בשירותו ותחזוקתו. עורך בדיקות במוקדי חומרים מסוכנים לזיהוי מפגעים. מבצע מטלות נוספות על פי דרישת הממונה".

ההשכלה הנדרשת לפי תנאי המכרז הינה השכלה אקדמית בהנדסה או במדעי הטבע, תואר ראשון, "רצוי השכלה אקדמית בכימיה או בהנדסה כימית תואר ראשון, רצוי בעל תואר שני או דוקטורט או בעל תואר שלישי במקצועות הרלוונטיים". במכרז ניתן פירוט גם לניסיון הנדרש: שתי שנות ניסיון בתחום המקצועי הספציפי לבעלי תואר שני, או שלוש שנות ניסיון בתחום המקצועי הספציפי לבעלי תואר ראשון וכו'.

ב.         ביום 20.6.06 הגיש מר חיים אורן, עובד המשרד להגנת הסביבה, הנדסאי בהכשרתו המקצועית, את מועמדותו למכרז. ביום 31.7.06 נמסר למר אורן כי לא יוכל לגשת למכרז מאחר "שלמשרה נדרש מועמד בעל תואר ראשון בהנדסה או מדעי הטבע".

ג.         ביום 6.9.06 הגישה המשיבה את בקשתה לבית הדין האזורי במסגרת סכסוך קיבוצי למתן פסק דין הצהרתי הקובע, "כי סגירת המכרז בפני עובדים בעלי השכלה של הנדסאים (לא כל שכן עובד כאמור אשר מכהן בפועל בתפקיד מזה מספר שנים) מהווה הפליה פסולה וחוסר שוויון ופוגעת בחופש העיסוק של העובדים". כמו כן התבקש בית הדין האזורי "ליתן פסק דין המורה למשיבה לחזור ולפרסם את המכרז לתפקיד" כך שיתאפשר אף לעובדים בעלי השכלה של הנדסאי להתמודד במכרז . 

ד.         בהגדרת המשרה בתקן המשרד נדרשת השכלה אקדמית.

ה.        בשנת 2003 פורסם לראשונה מכרז למשרד הנדונה. בקשר לאותו מכרז הוגשה בשעתו לבית הדין האזורי בירושלים בקשת צד במסגרת סכסוך קיבוצי (השופט אייל אברהמי ונציגי הציבור מר ממליה ומר וינטר,  סק 12/03, 13/03).

            הצדדים לאותו הליך הגיעו להסכמה לפיה ניתנה למר אורן ולהנדסאים נוספים אפשרות להתמודד על משרות שונות, ובהן המשרה מושא דיון זה, וזאת אף שאינם מהנדסים. במכרז הפומבי שנערך למשרה נבחרה למשרה עובדת, ד"ר לכימיה. המשרה התפנתה ביום 1.10.04, לאחר שהסתיימה כהונת העובדת בתפקיד. פרסום מכרז חדש התעכב עקב הליכים אחרים שנוהלו בבית הדין בירושלים, שבגינם הוקפאו כל ההליכים לאיוש משרות במשרד להגנת הסביבה.

ו.         אין חולק כי מאז הקמתו של המשרד להגנת הסביבה, נעשה איוש המשרות המקצועיות בו על ידי עובדים בעלי תואר אקדמי בלבד. זאת למעט  שבעה עובדים ביניהם מר חיים אורן, שהם הנדסאים שהועברו לעבודה במשרד ממשרדים אחרים, סמוך למועד הקמתו, והם מועסקים בתפקידים מקצועיים שמשרותיהם מדורגות בדירוג מהנדסים.

ז.         בית הדין האזורי קיים דיון בבקשה ביום 17.12.06 ובו שמע עדויות מטעם שני הצדדים. בתום הדיון המליץ למדינה לשוב ולשקול עמדתה, ולהודיעה לבית הדין. המדינה הודיעה לבית הדין בתגובה כי שקלה את עמדתה, וכן קיימה ישיבה שעניינה בקשת ההסתדרות לפיה "משרות בשירות המדינה המדורגות כיום בדירוג המהנדסים ו/או בדירוג מהנדסים מח"ר יתווסף לתקן גם דירוג הטכנאים והנדסאים". לפי הודעת המדינה אליה צורף מכתבו של סגן נציב שירות המדינה מר מוטי אהרוני, מיום 1.1.07, שבה המדינה וחוזרת על עמדתה, כי אין מקום לשינוי דרישות הסף בתקן.

פסק הדין של בית הדין האזורי

3.         בית הדין האזורי נדרש בפסק דינו ראשונה לטענת המערערת (להלן גם: המדינה), לפיה דינו של הסכסוך כסכסוך קיבוצי, להימחק על הסף, באשר במהותה מדובר בבקשה של אדם אחד, מר חיים אורן שהוא הנפגע היחידי מן ההחלטה בדבר דרישת הסף של המשרה. בדחותו את בקשת המדינה למחיקה על הסף ציין בית הדין האזורי, כי בנסיבות העניין אכן עולה "תמיהה מסוימת אם אין כאן למעשה בקשה של מר אורן לבדו לצו מניעה בקשר לפסלות המכרז". עם זאת, מצא בית הדין, כי היות שיש בהכרעה בסכסוך כדי להשליך גם על עניינם של עובדים אחרים שהמשיבה (להלן גם: ההסתדרות) היא הארגון היציג שלהם, ולאור הפסיקה בדבר דרך המלך בבתי הדין לעבודה, לפיה תמיד עדיפה הכרעה לגופו של עניין במחלוקת המובאת לפניו, דן בית הדין בבקשה לגופה.

4.         בית הדין עמד על כך כי אין מחלוקת בין הצדדים לעצם הפררוגטיבה הנתונה בידי נציב שירות המדינה לקביעת תקן למשרה. השאלה שבמחלוקת כפי שבית הדין הגדיר אותה הינה "האם במסגרת הפררוגטיבה של המעסיק, ההחלטה שלא לכלול את ההנדסאים בעלי הניסיון ואי התייחסות לניסיון כחלופה לתואר אקדמי הינה החלטה סבירה והאם נפל בה פגם מהותי המצדיק את ביטול המכרז". בית הדין עמד על מגמת האקדמיזציה של השירות הציבורי שהיא בודאי מגמה מבורכת כשלעצמה. עם זאת, לפי קביעת בית הדין "שאלת הניסיון בעבודה הינה שאלה המחייבת לכל הדעות להישקל". למען הסר ספק ציין בית הדין כי אין כל ספק בדבר סבירות הדרישה של תואר אקדמי למשרה שבפנינו, וכי זוהי הפררוגטיבה של המעסיק לקבוע כתנאי לקבלה לעבודה, תואר אקדמי. אף לא ניתן לומר, כי הדרישה ש"הממונה" יהיה בעל תואר אקדמי היא דרישה בלתי סבירה המצדיקה ביטולה. עם זאת קבע, כי היה מקום לשקול, בטרם קביעת המכרז את "שאלת הניסיון המעשי כחלופה להשכלה". בהתייחסו למסכת הראיות כפי שנפרשה לפניו קבע בית הדין האזורי, כי על פניו, הניסיון המעשי כחלופה להשכלה לא נשקל. עובדה זו בלטה במיוחד נוכח העובדה שהמדינה אפשרה במסגרת תנאי הסף שבמכרז, התמודדות במכרז למי שתחומי השכלתם אינם רלבנטיים לתחום החומרים המסוכנים והטרור הבלתי קונבנציונלי. מכך למד בית הדין על חוסר שיקול דעת כללי בקביעת תנאי המכרז, המשליך על אי בחינת משקלו של הניסיון המעשי.

5.         בית הדין הוסיף עוד ומצא לנכון להתייחס לכישוריו של מר חיים אורן, אף שלא היה צד להליך, וקבע, כי על פניו, ואף שאין לו תואר אקדמי, יש לו ניסיון מקצועי בתחום, כי הוא שימש בתפקיד בפועל ובהצלחה. אף ניתנה הסכמת המדינה בעבר כי יתמודד על תפקיד דומה. לא מן הנמנע כי אילו היה נבחר אז, היה משמש בתפקיד גם היום, ואף שהוא חסר תואר אקדמי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ