אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. פרקליטות מחוז הצפון-פלילי נ' יאסין

מ.י. פרקליטות מחוז הצפון-פלילי נ' יאסין

תאריך פרסום : 16/05/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי נצרת
16-10
12/05/2010
בפני השופט:
תאופיק כתילי

- נגד -
התובע:
מ.י. פרקליטות מחוז הצפון-פלילי
הנתבע:
זיד יאסין (עציר)
גזר-דין

גזר דין

כתב האישום והשתלשלות העניינים:

1.בהכרעת הדין מיום 15.4.10, ולאחר שמיעת הראיות, הורשע הנאשם (להלן: "הנאשם") בשתי עבירות של שוד בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 402(ב) לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן: "חוק העונשין"), החזקת סכין, לפי סעיף 186(א) לחוק העונשין, שתי עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, לפי סעי, 499(א)(1) לחוק העונשין, שתי עבירות של הסתייעות ברכב לביצוע פשע, לפי סעיף 43 לפקודת התעבורה [נוסח חדש], התשכ"א-1961 (להלן: "פקודת התעבורה"), קבלת דבר במרמה, לפי סעיף 415 לחוק העונשין ועבירה של נהיגה בזמן פסילה, לפי סעיף 67 לפקודת התעבורה. הנאשם זוכה מעבירה של החזקת נשק, נשיאתו או הובלתו לפי סעיף 144 לחוק העונשין.

2.כתב האישום מייחס לנאשם שני אירועים המפורטים בשני אישומים.

על פי המתואר באישום הראשון, ביום 22.11.09, או סמוך לו, קשר הנאשם קשר עם אחר לשדוד מתדלק בתחנת דלק הממוקמת על כביש "עוקף נצרת", ולשם מימוש השוד הצטיידו השניים באקדח וסכין. ביום 23.11.09, סמוך לשעה 01:20, הגיעו הנאשם והאחר לתחנת הדלק ברכב מסוג אאודי (להלן: "הרכב"), כאשר האחר נהג והנאשם לצידו, והשניים, רעולי פנים, נשאו עימם ברכב סכין ואקדח. הנאשם יצא מהרכב, פנה לעבר המתדלק שהיה בחנות הצמודה לתחנה, והורה לו, באיומי סכין, להעביר לידיו את הכסף שבקופת החנות. באותו זמן האחר ישב ברכב וכיוון אקדח לעבר המתדלק. המתדלק עשה כמצוות הנאשם, הוציא מקופת החנות סך של 1,341 ₪ וזאת שעה שהנאשם ניצב עם סכינו בצמוד למתדלק. הנאשם לקח את הכסף, חזר אל הרכב ונמלט מן המקום.

על פי המתואר באישום השני, ביום 30.11.09, או סמוך לו, קשר הנאשם קשר עם אחר לשדוד מתדלק בתחנת דלק הסמוכה לכפר אכסאל, ולשם מימוש השוד הצטיידו השניים במברג אותו נשא הנאשם. באותו היום, סמוך לשעה 23:25, הגיעו השניים לתחנת הדלק ברכב כאשר הנאשם נוהג והאחר לידו, וזאת שעה שהנאשם פסול מלנהוג. הנאשם ביקש מהמתדלק לתדלק את הרכב, ולאחר מכן ביקש ממנו לגשת עימו לחנות הצמודה שכן הוא מעוניין לקנות שתייה. הנאשם נכנס עם המתדלק לחנות, לקח מהמקרר שתי פחיות שתייה, הניחן על הדלפק, וניגש למתדלק. הנאשם איים על המתדלק תוך שהוא מצמיד לעורפו מברג, ואמר לו: "זה שוד, תוציא את כל הכסף מהקופה". עוד איים על המתדלק, באמרו כי לחברו היושב ברכב יש אקדח, ושאם המתדלק ינסה לפעול, החבר ירה בו. המתלונן עשה כמצוות הנאשם, הוציא מן הקופה סך של 1,800 ₪, והנאשם נטל את הכסף וניגש לרכב. כמו כן הנאשם נמלט מהמקום מבלי לשלם את מחיר הדלק, בסך 285 ₪.

טיעוני הצדדים לעונש:

3.המאשימה עמדה על חומרת המעשים בהם הורשע הנאשם וטענה כי מעשיו של הנאשם עלולים היו בקלות להסתיים באופן טרגי. עוד טענה המאשימה כי העבירות בהן הורשע הנאשם הפכו לנפוצות בחברה, והמציאות הוכיחה עד כמה רבה הסכנה הטמונה לחייהם של הבריות ולשלומם בעבירות של שוד מזוין כגון זו שהנאשם הורשע בה. המאשימה הוסיפה וטענה כי לחובתו של הנאשם עבר פלילי עשיר הכולל מאסרים קודמים אשר לא הרתיעו את הנאשם מלשוב ולבצע עבירות חמורות נוספות. עוד טענה המאשימה כי הנאשם אינו משתף פעולה ולא מוסר את שמו של מי שהיה עימו במשך אירועי השוד.

על כן ובהתחשב בנסיבותיו של התיק ביקשה המאשימה להטיל על הנאשם עונש מאסר ממשוך שלא יפחת מ- 10 שנים, מאסר על תנאי, קנס ופיצוי למתלוננים.

4.ב"כ הנאשם טען, מנגד, כי המדובר בנאשם אשר גדל בבית בנסיבות קשות ביותר והינו קורבן לנסיבות חייו הקשות. כן טען הסניגור שהעבירה האחרונה שבוצעה על ידי הנאשם הינה משנת 2002, ומאז ועד היום הנאשם לא הורשע בפלילים. הסניגור הוסיף וטען שבמקרה הנדון לא נגרם כל נזק למי מהמתלוננים, כמו כן לא היה שימוש בנשק חם וסכום הכסף שנגנב מהמתלוננים היה פעוט. הסניגור הפנה לפסיקה רלוונטית וביקש להטיל על הנאשם עונש מידתי, ושירוצה בבית סוהר שיקומי, ככל הניתן בבית סוהר חרמון.

דיון והכרעה:

5.הנאשם הורשע בעבירות מן החמורות בקודקס הפלילי.

הנאשם יזם וביצע שני ארועי שוד מתוכננים, הוא ביחד עם אחר, שבמהלכם שדד סכומי כסף משני מתדלקים בשתי תחנות דלק.

עבירות השוד, במיוחד בתחנות דלק נהיו למכת מדינה על כל המשתמע מכך. עבירות אלו נהיו נפוצות, תכופות, מבוצעות גם לאור יום בתעוזה רבה, תוצאותיהן הרות אסון בכל המישורים ולכל רבדי החברה. לא פעם עבירות השוד וההתפרצויות מסתיימות, בנוסף לנזק הממוני והחומרי, בנזק נפשי ופיזי.

עובדי תחנות הדלק ובמיוחד אלה שעובדים לפרנסתם בשעות לילה מאוחרות, כדי לספק בין השאר שירות למשתמשים בדרכים, מוצאים את עצמם קורבנות למעשיהם של עבריינים כדוגמת הנאשם. בית המשפט אמור להושיט יד ולספק הגנה לכלל הציבור, לרבות אלה שעובדים לפרנסתם בתחנות דלק ובתי עסק למינהם.

על חשיבותה הרבה של ההגנה אשר אמורה להיות מושטת למתדלקים ראה, בין היתר, ע"פ 4756/07 ליעד נחום נ' מדינת ישראל, ניתן ביום 28.1.08:

"שוד מתדלקים- סוג עיסוק הזכאי במובהק להגנת בית המשפט, בהיותו חשוף בימים ובמיוחד בלילות, לעתים בבדידות, בתחנת הדלק תוך מתן שירות חיוני לציבור"

הנאשם ביצע את השוד בעזרתו של אחר, תוך שימוש בכלי חד, ומשיקולים השמורים עם הנאשם, לא חשף את זהותו של האחר והפועל היוצא, שבקרבנו וברשות הרבים עדיין מסתובב אדם מסוכן בעל פוטנציאל עברייני המסוגל, בכל שעה, להנחית את המכה שלו.

זאת ועוד, סיכון מיוחד טמון במעשיו של הנאשם והוא עברו הפלילי העשיר, ולהלן אפרט:

בשנת 1997 הוטל על הנאשם (תיק 162/97 ותיק 4641/97 בית משפט לנוער-עכו) עונש מאסר למשך 18 חודשים ומאסר על תנאי, וזאת בגין הרשעתו בעבירות של בריחה ממשמר חוקי, גניבה, גניבת אופניים, שבל"ר, פריצה לרכב בכוונה לגנוב, גניבה מרכב, קבלת דבר בתחבולה, כניסה למגורים/תפילה לבצע עבירה, בעילה בכוח וניסיון להפרעת שוטר במילוי תפקידו. בשנת 1999 הוטלה על הנאשם התחייבות להימנע מעבירה ומאסר על תנאי, לאחר שהורשע בעבירה של תקיפה סתם. כמו כן בשנת 2000 הוטל על הנאשם (תיק 2495/99 בית משפט שלום נצרת) עונש של מאסר למשך 6 חודשים, מאסר על תנאי וקנס וזאת בגין הרשעתו בעבירה של חבלה במזיד ברכב. בנוסף, בשנת 2000 (תיק 1487/00 בית משפט שלום טבריה) הושת על הנאשם עונש מאסר על תנאי בגין הרשעתו בעבירות סמים. כמו כן בשנת 2000 (תיק 2925/99 בית משפט שלום נצרת) הוטל על הנאשם עונש של מאסר למשך 6 חודשים ומאסר על תנאי בגין הרשעתו בעבירה של תקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו, תקיפה סתם והתנהגות פרועה במקום ציבורי. בתיק 3529/00 בית משפט שלום נצרת הוטלה על הנאשם התחייבות להימנע מעבירה ועונשים נוספים, בגין הרשעתו בעבירה של תקיפה סתם. בשנת 2001 הוטל על הנאשם (תיק 2154/01 בית משפט שלום נצרת) עונש מאסר למשך 3 חודשים ועונשים נוספים, בגין הרשעתו בעבירה של איומים, הפרת הוראה חוקית והעלבת עובד ציבור. בשנת 2003 הוטל על הנאשם (תיק 2677/02 בית משפט שלום נצרת) מאסר על תנאי וקנס, בגין הרשעתו בעבירה של הפרעה לשוטר במילוי תפקידו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ