אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. פרקליטות מחוז המרכז נ' עודה בן עודה

מ.י. פרקליטות מחוז המרכז נ' עודה בן עודה

תאריך פרסום : 21/12/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום כפר סבא
1277-09
21/12/2010
בפני השופט:
אהרן ד. גולדס

- נגד -
התובע:
מ.י. פרקליטות מחוז המרכז
הנתבע:
סאלח עודה בן עודה
גזר-דין

גזר דין

1.הנאשם יליד 1950, הורשע ביום 25.5.10 בעבירה של החזקת כלי נשק, אביזר של כלי נשק ותחמושת בניגוד לסעיף 144(א) רישא + סיפא לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 באירוע מיום 3.3.08.

2.העובדות אשר הקימו את ההרשעה הינן כי במועד האירוע נמצא כי הנאשם מחזיק בביתו אקדח חצי אוטומטי FN תוצרת בלגיה, קליבר 9 מ"מ כשהוא טעון במחסנית ובה ששה כדורים וקליבר 9 מ"מ פאראבלום וכן מחסנית ריקה נוספת המתאימה לאקדח הנ"ל וכן 29 כדורים בקליבר 12GAUGE.

3.ב"כ הצדדים טענו לענין הענישה הראויה. ב"כ המאשימה אשר הציג גליון הרשעות קודמות של הנאשם – עבירה אחת משנת 1977 של גרימת חבלה גופנית, עבירה אחת משנת 1981 של החזקת נכס חשוד כגנוב ועבירה נוספת משנת 1999 של העסקת עובד תושב האזור שלא כדין.

ב"כ המאשימה ציין, כי בהתאם לפסיקה הקיימת, הרי גם כאשר עסקינן בעבירה ראשונה וגם כאשר מי שהוא נטול כל הרשעה קודמת, הרי הענישה הראויה הינה ענישה של מאסר בפועל. עמדת המאשימה, איפוא, כי יש לגזור על הנאשם עונש של מאסר בפועל ולא בדרך של עבודות שירות וכן מאסר על תנאי.

מאידך, הסניגור בחר לציין, כי מדובר בנאשם אשר ירש את האקדח מאביו המנוח, נשק נשאר בעליית הגג ולא נעשה בו כל שימוש. עוד ציין הסניגור, כי הנאשם החזיק בשעתו ברובה ציד אך משהחליט שלא לחדש את הרשיון החזיר בעצמו את רובה הציד למשטרה.

לשיטתו של הנאשם, מדובר במזכרת שנותרה לו מאביו.

הסניגור פירט בשבחו של הנאשם כמי שהוא חבר וועדות סולחה במקום מושבו, ולעיתים אף משמש כיו"ר, מדובר באדם מכובד ולענין זה הוצגו אף מסמכים של ראש העיר, עובד מחלקת הרווחה בעירית קלנסווה ואף מסמכים שונים המלמדים כי הנאשם, שהינו נשוא פנים משמש כמודל ודוגמא בהתנהגותו.

עמדת הסניגור היא, כי יש לאמץ את המלצות שירות המבחן וכי יש להסתפק בעבודות של"צ בתיק זה.

4.שירות המבחן הגיש תסקיר בעניינו של הנאשם. מהתסקיר עולה, כי הנאשם הודה בעבירה המיוחסת לו ואולם ההסבר שנתן לנסיבות הסתבכותו בעייתי ואף מצביע על קושי בהתמודדותו מול מעשיו. דברים אלה אינם עולים בקנה אחד עם ההמלצה של שירות המבחן בסופו של יום. שירות המבחן ממליץ לשקול עונש של"צ בהיקף של 300 שעות, בעיקר המלצה זו יסודה בגילו של הנאשם, בעובדה שהוא מעורב בוועדות הסולחה השונות וכן מתחושת הבושה סביב הסתבכותו בתיק זה.

5.בתי המשפט הצביעו לא אחת על הצורך להחמיר בענישה בעבירות נשק ולצורך כך מפנה לע"פ 1332/04 מ"י נ' יצחק פס ואח' שם נאמר: "גם אם נכון הדבר כי עד כה רמת הענישה בעבירות של החזקת נשק אינה גבוהה, הרי שהמציאות השוררת היום בארץ זמינותו של נשק חם ורב עוצמה שיש עמו פוטנציאל להסלמה באלימות העבריינית והאידיאולוגית כאחד מחייבים מתן ביטוי עונשי הולם והחמרה ברמת הענישה".

ביהמ"ש המחוזי בחיפה בע"פ 29672-04-10 אלפני נ' מ"י כתב: "בנוסף לכך יאמר, כי בית המשפט קמא הניח לנגד עיניו את השיקולים לענין חובת השתת עונש מאסר בפועל על עבירה שכזו, גם אם המדובר בהרשעתו הראשונה של המערער. בענין זה נפנה לרע"פ 2718/04 אבו דאחל נ' מ"י. אנו סבורים כי נכון נהג כב' השופט קמא בגוזרו את עונש המאסר לריצוי בפועל וזאת לאור החשיבות שיש לראות בעקירת התופעה של החזקת נשק ללא רשיון".

כב' השופט ג'ובראן בפרשת אבו דאחל, כותב: "מעבר לנדרש, יוער כי הסכנה הטמונה בעבירה החמורה של החזקת נשק מצדיקה הטלת עונשי מאסר לריצוי בפועל גם על מי שזו עבירתו הראשונה. בבוא בית המשפט לשקול את הענישה בעבירה מסוג זה, עליו לתת משקל נכבד יותר לאינטרס הציבורי ולצורך להרתיע עבריינים בכח מלבצע עבירות דומות על פני הנסיבות האישיות של העבריין".

בע"פ 3361/08 נתנאל ליבוביץ ואח' נ' מ"י, מפי כב' השופטים פרוקצ'יה, ארבל ורובינשטיין כותבים: "באשר לעבירות בנשק, בית משפט זה, שבתוך עמו הוא יושב, חזר פעמים אין ספור על היחס המחמיר שיש לנקוט כלפיהם. הדברים ברורים כשמש. המחזיקים בנשק בעבירה או הסוחרים בו על פי רוב וככלל אינם עושים זאת אלא לצרכי עבירות אחרות הכרוכות באלימות או בהפחדה. נשק נועד לירות, וטיבעו גם שבשעת "הצורך" הסובייקטיבי, זדוני ומרושע ככל שיהיה, עלולה האצבע להיות קלה על ההדק... כפי שמקובל לומר אם ראית בתיאטרון במערכה הראשונה אקדח, צפה לכך שבמערכה הבאה או זו שלאחריה גם ירה האקדח. אין בדעתנו לחרוג מן הקו המחמיר שמצא ביטוי מתמיד בפסיקה".

6.מן הכלל אל הפרט – הנאשם הודה בהזדמנות הראשונה, חסך מזמנו של ביהמ"ש ושיקול זה עומד לזכותו. הנאשם כבן 60, לצורך הליך זה הרשעותיו הקודמות - איני נותן להם משקל. אך אומר, כרום מעמדו של הנאשם כך גודל החובה המוטלת עליו להיות נקי ללא רבב. החזקת נשק, גם אם ירשת אותו מאביך המנוח, "מקומו לא יכירנו בעדת צדיקים" (כדברי ביהמ"ש העליון בע"פ 4050/08), אלא חובה היתה על הנאשם למסור נשק זה לידי המשטרה ולא להחביאו בעליית הגג כאשר הוא טעון במחסנית ובה 6 כדורים.

7.לטעמי, זיכרון מאב אינה בדרך של החזקת נשק טעון בבית המוחבא בעליית הגג. אלא ניתן היה לקבל רשיון עליו או לדאוג באמצעות משטרת ישראל לנטרלו טכנית מהאפשרות שישמש כלי נשק ובוודאי לא להחזיקו כשהוא טעון.

8.בבוא בית המשפט לשקול את עונשו של נאשם בעבירה של החזקת נשק, הרי מחד - קיימות הנסיבות האישיות ואין ספק, כי תרומתו של הנאשם לחברה בה הוא גר במסגרת וועדות הסולחה חשובה ומועילה היא, אך מאידך – גם לנסיבות בהן הוחזק הנשק יש משקל, וכאשר מדובר בנשק המוחבא בעליית הגג כשהוא טעון, וכאשר הנאשם נותן הסברים ששירות המבחן מגדירם כבעייתיים, הרי שביהמ"ש חייב להבהיר כי הענישה הראויה היחידה הינה ענישה של מאסר בפועל.

בסיומו של הדיון הוריתי כי הממונה על עבודות השירות יבחן את כשירותו של הנאשם לבצע עונש מאסר בדרך של עבודות שירות. אך לאחר שבחנתי את נסיבותיו של תיק זה לעומת האינטרס הציבורי וההלכה, הרי שהענישה הראויה הינה ענישה של מאסר מאחורי סורג ובריח.

9.אשר על כן, אני גוזר על הנאשם את העונשים הבאים:

א.מאסר בפועל של 6 חודשים מאחורי סורג ובריח.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ