אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. פרקליטות מחוז המרכז נ' כראדי

מ.י. פרקליטות מחוז המרכז נ' כראדי

תאריך פרסום : 25/03/2010 | גרסת הדפסה
תפ"ח
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
1110-07
23/03/2010
בפני השופט:
אחיטוב (אב"ד)

- נגד -
התובע:
אדיר כראדי
הנתבע:
מ.י. פרקליטות מחוז המרכז

החלטה

1. לפנינו בקשה לפסיקת פיצויים לפי סעיף 80 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן – "החוק"), בעקבות זיכויו של המבקש בהכרעת דיננו מיום 13.10.09.

2. על פי הנטען בכתב האישום, בין בן-דודו של הנאשם, אלעד כראדי (להלן – "אלעד"), לבין אלכסנדר אלקון ואלעד בן חיים (להלן – "אלקון ובן-חיים"), התגלע סכסוך, במסגרתו הוכה אלעד. ביום 9.9.07 בשעות הלילה, המבקש נהג, ללא רישיון, בקטנוע, בו אלעד ישב במושב הנוסע. אלעד החזיק ברשותו אקדח 9 מ"מ ובו מחסנית בת 10 כדורים מסוג "דום-דום". המבקש ואלעד המתינו מרחק 500 מ' מפאב "ילו בר" בנתניה, שם ישבו אלקון ובן-חיים. בעת שיצאו אלקון ובן חיים מהפאב בסביבות השעה 3:20 נהג המבקש בקטנוע באיטיות, אלעד שלף אקדח וירה את מלוא המחסנית לעברם, ואלו נפצעו. על רקע זה יוחסו למבקש אישומים בעבירות ניסיון לרצח לפי סעיף 305(1) לחוק, חבלה בכוונה מחמירה לפי סעיף 329(א)(1) לחוק, נשיאת נשק ותחמושת לפי סעיף 144(ב) לחוק, ועבירות תעבורה.

עיקר ראיות המאשימה נסמכו על אמרותיו של אלעד בפני מדובב, אשר הוגשו, לאחר שאלעד לא חזר על הדברים בעדותו, מכוח סעיף 10א לפקודת הראיות [נוסח חדש], התשל"א-1971. המאשימה ביקשה לתמוך את האמור באותן הודעות במספר ראיות נוספות, הן פירוטי שיחות טלפון שנערכו ממכשירי הטלפון של המבקש ואלעד, ההתאמה שנמצאה בין תרמילי התחמושת שנמצאה במקום לתחמושת בה טען אלעד שעשה בה שימוש, העובדה שהמבקש הסתובב בעיר נתניה בשעות הלילה, והפרכה לכאורה של טענת האליבי של המבקש.

3. כאמור לעיל, הנאשם זוכה בהכרעת הדין. במסגרת זו, נקבע, כי באמרותיו של אלעד לפיהן "דוד שלי נהג" אין כדי לזהות דווקא את המבקש כנהג, או כדי לזהות אותו "דוד" כמי שמעורב במעשה בפועל, להבדיל ממי שאלעד שוקל להפלילו. כן נקבע, כי ישנו קושי כללי לסמוך על דבריו של אלעד למדובב כמבטאים את השתלשלות העניינים לאשורה, נוכח המהימנות הנמוכה שניתן לייחס לדברים אלו, העולה מן השינויים בין גרסאותיו, ההבטחות שהציבו בפניו חוקרים, ומאפייני אישיותו. אשר לראיות החיזוק עליהן נסמכה המאשימה, נקבע שלסוג התחמושת אין כדי להצביע על זהותו של רוכב הקטנוע, שהיא השאלה העיקרית שבמחלוקת. אשר לראיות החיזוק האחרות, נקבע, בין השאר על רקע האמון שניתן בגרסתו העקבית של המבקש, כי אין בהן כדי להוות חיזוק ממשי לגרסה שהיא עצמה אינה מהימנה, ושנמצאו להן הסברים סבירים המתיישבים עם גרסת הנאשם.

אשר לטיעון ההגנה החליפי, לפיו נסיבות האירוע ממילא אינן עולות בקנה אחד עם האמור בכתב האישום, כך שאין לדעת האם נהג הקטנוע ידע על הכוונה לבצע ירי, נקבע כי אכן, תיאור האירועים בדבר האטת הקטנוע, שניתן מפיו של אלעד, אינו עולה בקנה אחד עם עדויותיהם של עדי ראייה למעשה הירי, וכי גם בחלק מהודעותיו של אלעד (בהן ייחס את הנהיגה בקטנוע לצעיר אתיופי אקראי) ציין שאותו נהג הופתע מביצוע הירי.

בנסיבות אלו הוחלט לזכות את המבקש, מחמת הספק.

4. סעיף 80 לחוק, מכוחו הגיש הנאשם בקשה זו, קובע, בין השאר, כי:

"

(א)משפט שנפתח שלא דרך קובלנה וראה בית המשפט שלא היה יסוד להאשמה, או שראה נסיבות אחרות המצדיקות זאת, רשאי הוא לצוות כי אוצר המדינה ישלם לנאשם הוצאות הגנתו ופיצוי על מעצרו או מאסרו בשל האשמה שממנה זוכה, או בשל אישום שבוטל לפי סעיף 94(ב) לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], תשמ"ב–1982 בסכום שייראה לבית המשפט; במשפט שמנהל קובל רשאי בית המשפט להטיל על הקובל תשלום כאמור.

(ב)שר המשפטים רשאי לקבוע בתקנות, באישור ועדת החוקה

חוק ומשפט של הכנסת, סכומי מקסימום להוצאות ולפיצויים

האמורים."

(הדגשה לא במקור)

5. לגישת המבקש, על רקע הקביעות בהכרעת הדין יש לפסוק לזכותו פיצויים והוצאות בערכים המקסימאליים המותרים על פי התקנות, מכוח העילה לפיה "לא היה יסוד להאשמה". בהקשר לעילה זו מדגיש המבקש כי לגישתו, הראיות שהיו בידי המאשימה מלכתחילה, ועוד קודם להגשת כתב האישום, היו קלושות, הן במישור הראיה העיקרית נגדו, והן במישור התוספת הראייתית הנדרשת מכוח הדין לביסוס הרשעה על אותה ראיה, שהיא עדותו של מי שהוא לכאורה שותף לעבירה.

לחלופין, טוען המבקש, כי בעניינו נמצאו "נסיבות אחרות המצדיקות זאת". נסיבות אלו, לגישת הנאשם, הן שיתוף הפעולה המלא מצידו עם חקירת המשטרה וזאת על אף היחס המזלזל לו זכתה גרסתו מצד השוטרים, והשוואת המהימנות היחסית אותה היה מקום לייחס לגרסה זו מראש, בהשוואה למהימנותו של אלעד, עד התביעה המרכזי.

4. אשר לגובה הפיצוי, מצביע המבקש על העובדות הבאות:

במסגרת ההליכים בתיק, הוא היה נתון במעצר מאחורי סורג ובריח תקופה של 83 ימים, מיום 26.9.07 ועד ליום 18.12.07. עם תום מעצרו השתחרר לחלופת מעצר של מעצר בית מלא עם איזוק אלקטרוני, בפיקוח אמו. חלופת מעצר זו עמדה על כנה תקופה של כ-6 חודשים, כאשר ביום 18.6.08 שונו תנאי מעצרו, והותר לו לצאת מביתו פעמיים בשבוע, ל-3 שעות בכל פעם, לצורך התאווררות. תנאים אלו עמדו בתוקפם עד לזיכויו בסיום ההליכים.

כמו כן, מצביע הנאשם על כך שבעקבות מעצרו שוחרר משירות סדיר בצה"ל כחייל תומך לחימה בחטיבת כפיר לאחר ששירת 8 חודשי שירות פעיל בלבד. הוא שוחרר על רקע של עילת "אי התאמה התנהגות רעה וחמורה". הדבר שלל ממנו הטבות הכרוכות בשחרור משירות צבאי מלא, בכלל זה מענק שחרור ופיקדון צבאי, כמו גם האפשרות לזכות במענק נוסף על בסיס עיסוק ב"עבודה מועדפת" והגביל את אפשרויותיו להשתלב בשוק העבודה האזרחי.

בנוסף, מצביע המבקש על עלויות כספיות, ישירות ועקיפות, אשר היו כרוכות בהליכים בעניינו. בהקשר זה, מצביע המבקש על עלויות הגנתו המשפטית, אובדן ימי העבודה של אמו עקב חיובה בפיקוח עליו, ואובדן ימי העבודה של אביו, עת נלווה לדיונים המשפטיים בעניינו, כמו גם העובדה שנותר בתקופה זו בלא יכולת מעשית להתפרנס בעצמו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ