אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. הלשכה המשפטית בית המכס חיפה נ' וכסלר מנחם

מ.י. הלשכה המשפטית בית המכס חיפה נ' וכסלר מנחם

תאריך פרסום : 14/09/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום חיפה
1482-06
14/09/2010
בפני השופט:
יעל פרדלסקי

- נגד -
התובע:
מ.י. הלשכה המשפטית בית המכס חיפה
הנתבע:
אריה וכסלר מנחם
הכרעת-דין,החלטה

הכרעת דין

אני מזכה את הנאשם מחמת הספק מביצוע עבירות של הגשת רשימון כוזב, עבירה לפי סעיף 212(4) לפקודת המכס, מסירת ידיעה לא נכונה, עבירה לפי סעיף 117(א)(3) לחוק מס ערך מוסף, ועבירה של יבוא לשם מסחר בלא רשות בעל הסימן שסומנו בסימן מסחר הרשום בפנקס והסימן עלול להטעות אדם אחר, עבירה לפי סעיף 60(א)(2) לפקודת סימני מסחר.

כנגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו ביצוע עבירות של הברחת טובין, עבירה לפי סעיף 211(א)(1) לפקודת המכס, הגשת רשימון כוזב, עבירה לפי סעיף 212(4) לפקודת המכס, מסירת ידיעה לא נכונה, עבירה לפי סעיף 117(א)(3) לחוק מס ערך מוסף, עשיית מעשה מתוך כוונה להתחמק מתשלום מס קניה, עבירה לפי סעיף 22(א)(5) לחוק מס קניה(טובין ושירותים), ועבירה של ייבוא לשם מסחר בלא רשות בעל סימן או מי מטעמו טובין או אריזתם בסימן מסחר רשום בפנקס לגבי אותם טובין או חיקוי של סימן כאמור, והסימן עשוי להטעות אדם אחר, עבירה לפי סעיף 60(2) לפקודת סימני מסחר.

עובדות כתב האישום מייחסות לנאשם, כי ביום 15/10/05 הגיעה לנמל חיפה מכולה מס' 4095404 prsu מנמל אודיסה שבאוקראינה, אשר מקורה ממולדביה (להלן: "המכולה").

על פי שטר מטען מס' 51723 (להלן: "שטר המטען"), המכולה יובאה על שם חברת "טופ 1 יבוא יצור ושיווק בע"מ", ח.פ 51198256 (להלן: "טופ 1"), כשבשטר המטען ובחשבון הספק מס' 01 מיום 23/9/05 על שם טופ 1 (להלן: "חשבון הספק") הוצהר, כי המכולה מכילה מפיות נייר.

בתאריך 17/10/05, ביקש הנאשם ממר ניסים אילוז (להלן: "אילוז"), פקיד רישוי בחברת "אלדן סוכני מכס בע"מ" (להלן: "אלדן") לפעול לשחרור המכולה, ומסר לו מסמכים שכללו, בין היתר, שטר מטען, חשבון ספק, תעודת מקור 1318, ומסמך הנושא מספר 70216 (להלן: "המסמכים").

בסמוך למועד מסירת המסמכים, ביקש הנאשם מאילוז לבצע את העברת הבעלות במכולה ושחרורה, על שם "חזרה לטבע בע"מ" ח.פ 512032806 (להלן: "חזרה לטבע"). הנאשם חתם על מסמך העברת בעלות, בחתימת ידו ובחותמת הנחזית להיות חותמת של טופ 1, כשלנאשם אין הרשאה מטופ 1.

ביום 21/10/05, הוגש רשימון היבוא מס' 510908882 (להלן: "הרשימון") על שם טופ 1 כיבואנית מעבירה, וחזרה לטבע כיבואנית, כשהנאשם מצהיר, כי המכולה מכילה מפיות נייר.

ביום 23/10/05, נערכה בדיקה במכולה ונתפסו 19,122 קופסאות סיגריות מסוג "מלבורו לייט" (להלן: "הסיגריות"), וארגזים בודדים של מפיות נייר. הסיגריות טעונות מס קניה בסך 1,958,481 ₪, מע"מ בסך 411,996 ₪, כך שסכום המס הכולל 2,369,918 ₪. הסיגריות נשאו את סימני המסחר של "מלבורו לייט" ואת סימני המסחר של "פיליפ מוריס אינטרנשיונל" (להלן: "פיליפ מוריס"), למרות שלא יוצרו על ידם .

3.הנאשם כפר בכל הנטען בכתב האישום.

פרשת תביעה

באמצעות עד התביעה, מר יוסי בן סבו, רכז מודיעין האחראי על ציוד טכני במחלקת החקירות באגף המכס בחיפה, הוגשו דו"ח פעילות שכתב ביום 23/10/05 (ת/2), תמונות שצילם (ת/3), והעתק קלטת וידאו שצילם (ת/4).

מעדותו ומ- ת/2 עולה, שבתאריך 23/10/05 השתתף בתפיסת המכולה, כשתפקידו היה לצלם ולתעד את תפיסת המכולה. העד צילם במצלמת וידאו ובמצלמה סטילס דיגיטלית לסירוגין, והדפיס חלק מהתמונות. העד העיד, שתיעד את פתיחת המכולה במחסן הערובה באוברסיז, והעיד שהיו למכולה מספר סוגרים. עוד העיד, שהבחין כי בחצי הקדמי של המכולה היו אריזות ניילון שהכילו מפיות ובחצי האחורי של המכולה הבחין בקרטונים שהכילו פקטים של סיגריות מסוג "מרלבורו לייט" עם חבקים הכוללים את שם היצרן, שם היבואן, המכס ששולם, וכתוביות בעברית. המכולה הובלה לנמל חיפה, שם המשיך העד לצלם את פירוק הטובין מהמכולה, ואף נכח בעת שספרו את הסיגריות שהיו במכולה. העד העיד, שהסימון jbs1-5 שזוהה על ידו, סומן בכתב ידו על דוגמאות מהפקטים ומחפיסות הסיגריות שנתפסו במכולה (ת/5). דוגמאות עליהן סימן 4 jbs, נשלחו למיטב ידיעתו לבדיקה בחברת "פיליפ מוריס", יצרנית סיגריות.

אציין, כי מעדות העד עולה, שנכח בכל השלבים שליוו את תפיסת המכולה- הן בפתיחתה באוברסיז, הן בסגירת המכולה, ובהמשך בפתיחת המכולה בנמל חיפה ובספירת הסיגריות והמפיות. לפיכך מצאתי, כי אין בעובדה שהעד לא צילם ברצף, כדי לפגוע בעדותו שלא נסתרה.

באמצעות עד תביעה, מר אבן צור יוסי, העובד כחוקר יחידת סמים במכס, הוגש אישור בדבר תפיסה שכתב (ת/1). מ- ת/1 ומעדותו עולה, כי העד ספר את הטובין שנתפסו במכולה, ומדובר ב- 19,122 פקטים של סיגריות מסוג "מרלבורו לייט", 8 חפיסות סיגריות מסוג "מרלבורו לייט", 778 אריזות של מפיות, ו-11 שקיות עם מפיות בתפזורת. העד נכח בנמל חיפה בפתיחה ובבדיקת המכולה שהגיעה נעולה, ולא נכח בפתיחת המכולה באוברסיז. אציין, כי במסגרת חקירה נגדית הוצג לעד מסמך שלא נכתב ע"י העד ולא הוגש לבית משפט, ממנו הקריא את מספר הסוגר של המכולה, מספר שמספרו אינו זהה למספר הסוגר שצולם ע"י העד בן סבו. לטעמי, אין מדובר בסתירות, שכן העד בן סבו העיד שהיו למכולה מספר סוגרים. עוד מצאתי, שהעובדה שהעד לא נכח בפתיחת המכולה באוברסיז, אין בה כדי לקבוע שלא ניתן להסתמך על עדותו, שכן העד בן סבו נכח בכל האירוע מפתיחת המכולה באוברסיז, סגירתה, העברתה לנמל חיפה, ופתיחתה בנמל.

באמצעות העד מר קוראל אקאיי (בשל טעות סופר נרשם בפרוטוקול ששמו אקצאי), שעבד כמנהל אחידות מותג בפיליפ מוריס, הוגש תיק עבודה שהכין (ת/26), הכולל מסמכים, ובהם בקשת המכס לבדוק את הדוגמאות של חפיסות הסיגריות שנשלחו אליו לבדיקה, על מנת לקבוע האם מדובר במוצרים אמיתיים או מזויפים.

באמצעות העד הוגשו חפיסות הסיגריות שנתבקש לבדוק, כשהסימון על גבם 4 jbs (סימון זהה לסימון שסימן העד בן סבו) וכן חוות דעת שכתב (ת/27). מחוות הדעת ומעדותו בבית המשפט, אשר לא נסתרה, עולה שחפיסות הסיגריות שהתבקש לבדוק לא יוצרו ע"י פיליפ מוריס, ומדובר בסיגריות מזויפות.

באמצעות העד מר יובל ענברי, חוקר במדור חקירות במחלקת חקירות מכס חיפה, הוגשה אסופת מסמכים (ת/19), שצורפה להודעת הנאשם (ת/15), כשהעד מסביר שכל המסמכים באסופה ת/19, שהינם רשימון היבוא והצרופות שצורפו אליו, הוגשו למכס בעבור שחרור המכולה, וכוללים בין היתר ייפוי כח לסוכן המכס, מסמך העברה מטופ 1 לחזרה לטבע, שטר מטען, חשבון ספק ותעודת משלוח. בחקירה נגדית השיב, שקיבל את המסמכים מבית המכס, כשעל פי נוהל עבודה זה הגיע מעמילות מכס אלדן, ואינו יודע ממי קיבל את המסמכים, יודע שזה הגיע מגורם כלשהוא מבית המכס מכיוון שהרשימון לא הותר (עמ' 57 ש' 22-23). בנוסף העיד, שלאחר שביום 23/10/05 התקבל מידע על הברחת סיגריות ע"י הנאשם, הוצא נגד הנאשם צו מעצר וצו חיפוש. נערך חיפוש בבית הנאשם ובבית גרושתו של הנאשם, ולא נמצא דבר, הושארה לנאשם בבית גרושתו הזמנה לחקירה (ת/14). הנאשם לא התייצב לחקירה והסגיר עצמו ביום 12/11/05.

באמצעות העד הוגשו הודעות שגבה מהנאשם באזהרה (ת/15-ת/18) וכן עימות שערך בין הנאשם לאילוז (ת/20).

ת/15- הודעה באזהרה שגבה ענברי מהנאשם ביום 13/11/05 שעה 09:00.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ