אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. בית המכס חיפה נ' אלעבדין

מ.י. בית המכס חיפה נ' אלעבדין

תאריך פרסום : 02/06/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום חיפה
1408-08
02/06/2010
בפני השופט:
יעל פרדלסקי

- נגד -
התובע:
מ.י. בית המכס חיפה
הנתבע:
ג'ים אלעבדין
גזר-דין,החלטה,החלטה

גזר דין

במסגרת הסדר טיעון חזר הנאשם מכפירה, והורשע על פי הודאתו בעובדות כתב אישום מתוקן ב- 10 עבירות של הברחת טובין בנסיבות מחמירות, עבירות לפי סעיף 211(א)(1) לפקודת המכס, ב- 10 עבירות של החזקת טובין טעוני מס שלא שולם המס בגינם באין כל סיבה המצדיקה את אי התשלום, עבירות לפי סעיף 22(א)(3) לחוק מס קניה {טובין ושירותים}, תשי"ב- 1952, וב- 10 עבירות  של עשיית מעשה כדי להתחמק מתשלום מס שנתחייב בו, עבירות לפי סעיף 22(א)(5) לחוק מס הקניה {טובין ושירותים}, תשי"ב- 1952.

מעובדות כתב האישום המתוקן בהן הודה הנאשם עולה, כי בתאריך 20.6.06 נערך  חיפוש ברכב שהחזיק הנאשם מסוג "מזדה", מס' רישוי 57-173-29 (להלן: "הרכב"), בעת   שהנאשם עמד לצאת מנמל חיפה.  במהלך החיפוש נתפסו 28 קרטונים של סיגריות מסוג "TIME" (להלן: "הסיגריות המוברחות") שמקורן בחנות ה"דיוטי פרי" שבנמל חיפה, שהכילו 1,400 פקטים של סיגריות מסוג "TIME", כאשר כל פקט הכיל 10 חפיסות סיגריות טעונות מס אשר לא שולם המס בגינן. הסיגריות  המוברחות  לא נשאו חבקי מס מאחר שהיו פטורות מתשלום מסי יבוא, בשל היותן מיועדות למכירה "בדיוטי פרי". הנאשם אשר עבד בשגרירות תורכיה בישראל עד ליום 1/3/05, רכש את הסיגריות המוברחות מבלי ששילם את המסים החלים עליהם, לאחר שעובדי "הדיוטי פרי" סברו  בשל מצג שהוצג על ידו, שהוא נציג מדינת חוץ הזכאי לרכוש טובין ללא תשלום מסי יבוא  .      זאת לאחר  שהנאשם  השתמש   בתעודת זהות בשפה התורכית, שוחח עם עובדי" הדיוטי פרי" בשפה אנגלית, השתמש ברכב כאשר מותקנות בו לוחיות זיהוי זרות הנושאות מספר8202222 CD, כך שהרכב נחזה להיות רכב שגרירות.

הנאשם פעל בדרך זו בתקופה שבין השנים 2004 -2006, ורכש "מהדיוטי פרי" בחיפה,  ב -10 הזדמנויות נוספות, 13,096 פקטים של סיגריות מסוגים שונים, כאשר כל פקט מכיל 10 חפיסות סיגריות טעונות מס אשר לא שולם בגינם המס . את הסיגריות שרכש הבריח הנאשם לישראל וסחר בהן. סך הכל הבריח הנאשם לישראל 14,496 פקטים של סיגריות, והשתמט מתשלום מס קניה ומע"מ בסך 1,512,081 ₪.

ב"כ המאשימה הגישה פסיקה ועתרה בטיעוניה לעונש להטיל על הנאשם מאסר בפועל לתקופה ממושכת מאחורי סורג ובריח, מאסר על תנאי וקנס כבד. בטיעוניה  ציינה,   כי הנאשם הורשע בביצוע 30 עבירות על פי פקודת המכס וחוק מס קניה, והתחמק מתשלום  מס בסך 1,512,081 ₪. הנאשם ביצע את העבירות לאחר שרכש את הסיגריות בתחכום, ובנסיבות מחמירות והבריח את הסיגריות לישראל. מעשיו של הנאשם לא היו אירוע חד פעמי, אלה בוצעו מספר פעמים  ורק תפיסתו בכף היא זו אשר הביאה להפסקת ביצוע העבירות. עוד טענה, כי לא די בכך שהנאשם רכש סיגריות מבלי לשלם את המס הנדרש בגינם, אלא שהנאשם מכר את הסיגריות לאחרים, תוך הפקת רווחים קלים. לטענתה מדובר בעבירות קלות לביצוע, קשות לגילוי, הרווח הטמון בצידן הינו רווח עצום, העבירות פוגעות קשות בקופת המדינה ובערכי השוויון, ועל העונש ליתן ביטוי להחמרה בענישה ולמדיניות הפסיקה בעבירות כלכליות.

ב"כ הנאשם  הגיש פסיקה ועתר להטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל  שירוצה בעבודות שירות.  בטיעוניו ציין, כי יש להתחשב בנאשם אשר הודה בהזדמנות הראשונה בעת החקירה במשטרה, ואשר כתב האישום תוקן בהתאם להודאתו במשטרה. בנוסף, יש להתחשב     בנאשם אשר שיתף פעולה עם המשטרה, הצביע על אנשים ששיתפו איתו פעולה, מימנו   וערכו  עימו את העסקאות, ואשר לא הוגש נגדם כתב אישום.

ב"כ הנאשם עתר להתחשב   בנאשם שהינו   נכד של  פועל טורקי, אשר "התגלגל" לישראל והקים בה משפחה. הנאשם ומשפחתו קרועים בין החברה היהודית לחברה הערבית. הנאשם אב  ל-2 ילדים, נשוי לאישה תורכיה הסובלת ממספר בעיות בריאות .     בין היתר סובלת אשתו של הנאשם  מהתקפי חרדה קשים     ותתקשה מאד לתפקד    באם הנאשם ישלח אל מאחורי סורג ובריח.

5. הנאשם הביע בפני בית המשפט חרטה על מעשיו וביקש להתחשב במצבו.

6.בקשת ב"כ הנאשם, ומבלי לפתח ציפיות בנאשם, הפניתי את הנאשם לקבלת חוות דעת מטעם הממונה על עבודות שירות. מחוות  הדעת שהוגשה עולה, כי הנאשם כשיר לבצע עבודות שירות.

7. בתי המשפט בפסיקה עקבית ומתמשכת לאורך השנים, הדגישו את החומרה היתרה שיש לייחס למורשעים בעבירות מס וקבעו שאין להבדיל בין גוזל את כספי הפרט לבין הגוזל את כספי הציבור והעונש הראוי לעברייני מס, הוא עונש מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח  וקנס גבוה וזאת על מנת להעביר מסר  כי מי שהורשע בעבירות אלו לא יצא נשכר מביצוע העבירות. עוד נקבע בפסיקה כי האינטרס הציבור להחמיר בענישה גובר על האינטרס האישי.

 

יפים לעניין זה    כב' הש' פרוקצ'יה  ברע"פ 512/04   מוחמד בן נבהאן אבו עבייד ואח' נ' מדינת ישראל (פורסם באתרים משפטיים)

 

"בית משפט זה חזר והדגיש לאורך השנים את החומרה שבה יש להתייחס לעבריינות כלכלית, ועבריינות מס בכלל זה, נוכח תוצאותיה ההרסניות למשק ולכלכלה ולמירקם החברתי, ופגיעתה הקשה בערך השוויון בנשיאת נטל חובות המס הנדרש לצורך מימון צרכיה של החברה ופעילותן התקינה של הרשויות הציבוריות. העבריינות הכלכלית, ועבריינות המס בכללה, איננה מסתכמת אך בגריעת כספים מקופת המדינה. היא פוגעת בתודעת האחריות המשותפת של אזרחי המדינה לנשיאה שוויונית בעול הכספי הנדרש לסיפוק צורכי החברה, ובתשתית האימון הנדרשת בין הציבור לבין השלטון האחראי לאכיפה שוויונית של גביית המס - פגיעה הנעשית לרוב באמצעי מרמה מתוחכמים, קשים לאיתור. כבר נאמר לא אחת  בפסיקת בית משפט זה כי על מדיניות הענישה לשקף את הסכנה הגדולה הטמונה בעבריינות הכלכלית לפרט ולציבור כאחד, ואת יסוד ההרתעה הנדרש ביחס לביצועה ."

 ראה גם    ע"פ 6474/03 מלכה נ' מדינת ישראל (פורסם באתרים משפטים),  דברי כב' השופט ג'ובראן:

"עבירות המס הכלכליות, הפכו בשנים האחרונות להיות רעה חולה ומכאן יש מקום ליתן לכך משקל בענישה על הפן ההרתעתי. כך שבבוא בית המשפט לגזור את דינו של אדם אשר הורשע בעבירות מסוג זה לא ייתן משקל לנסיבות אישיות ולמצוקה כלכלית...".

7.   הנאשם   בתקופה שבין השנים 2004 ל2006   ביצע,   ב-10 הזדמנויות שונות את העבירות בגינן הורשע,הבריח  14,496 פקטים  של סגריות, מכר את הסגריות והשתמט מתשלום מס קניה ומע"מ בסך 1,512,081 ₪,    מדובר בעבירות שבוצעו בתחכום  ובשיטתיות ובמשך תקופה ממושכת  כשהנאשם לא הסיר את המחדלים. העבירות שביצע הנאשם  קלות לביצוע, אשר יש בהן פיתוי כספי רב לעשיית רווחים קלים על חשבון אוצר המדינה, עבירות שהינן מכת מדינה אשר גורמות נזק הן לכלל הציבור והן לציבור הסוחרים שומרי חוק .

לפיכך, העונש הראוי לנאשם הוא עונש מאסר מאחורי סורג ובריח לתקופה ממושכת, על מנת להרתיע הן את הנאשם והן אחרים מלבצע עבירות מסוג זה ולהביע את סלידת החברה מעבירות אותן ביצע הנאשם.

יחד עם זאת, הענישה לעולם אינדיבידואלית, ולקולא עמדו לנגד עיני, הודאת הנאשם, החיסכון בזמן שיפוטי, העדר עבר פלילי, ונסיבותיו האישיות של הנאשם.  

8. לפיכך לאחר ששקלתי את מכלול השיקולים ועיינתי בפסיקה ובתעודה הרפואית שהוגשה  החלטתי לגזור על הנאשם את העונשים הבאים:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ