אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מעצר עד תום ההליכים לנאשמים ברצח, הריגה והדחה בחקירה

מעצר עד תום ההליכים לנאשמים ברצח, הריגה והדחה בחקירה

תאריך פרסום : 19/05/2009 | גרסת הדפסה
ב"ש, פ"ח
בית המשפט המחוזי ירושלים
8534-09,624-09
19/05/2009
בפני השופט:
משה רביד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אורי קורב
הנתבע:
1. דרור ויקטור דיין
2. יעקב חפותה
3. שמעון דיין

עו"ד שמואל אלבראנס
עו"ד חנן רובינשטיין
עו"ד אריאל הרמן
החלטה
1.             לפני בקשה להורות על מעצר המשיבים 1-3 עד תום ההליכים המתנהלים נגדם בתיק פ"ח 624/09.

  כתב האישום

2.             נגד המשיבים הוגש כתב אישום, המייחס למשיב 1 ביצוע שתי עבירות רצח, עבירה לפי סעיף 300(א)(2) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן - "חוק העונשין"), וביצוע עבירה של הדחה בחקירה, עבירה לפי סעיף 245(ב) לחוק העונשין. כתב האישום מייחס למשיב 2 ביצוע שתי עבירות של הריגה, עבירה לפי סעיף 298 לחוק העונשין, ולמשיב 3 ביצוע שתי עבירות של הריגה, עבירה לפי סעיף 298 לחוק העונשין, וביצוע שתי עבירות של הדחה בחקירה, עבירה לפי סעיף 245(ב) לחוק העונשין.

3.             על-פי האמור בכתב האישום, המשיבים 1 ו-3 הינם אחים והמשיב 2 מצוי עימם בקשרי חברות. המשיבים מתגוררים בשכונת פת בירושלים. המנוחים, יהושע ודוד אבועזיז ז"ל, הינם אחים תושבי שכונת מוסררה בירושלים (להלן - "המנוחים"). המשיב 3 היה מצוי בסכסוך כספי עם המנוחים על רקע חוב שהמשיב 3 היה חב להם.

ביום 19.3.2009 בסמוך לשעה 20:00 פגשו המנוחים במשיבים 1 ו-3 ברחוב דב הוז בשכונת פת בירושלים. המשיב 3 קם לשוחח עם המנוחים, כאשר המשיב 2 נמצא במרחק של כ-5 מטרים מהם. המנוחים שוחחו עם המשיב 3, ובמהלך השיחה הפילו המנוחים את המשיב 3, בעטו בו וגרמו לשריטה בפניו.

זמן קצר לאחר מכן, התגודדו המשיבים והמנוחים על גבעה בקצה הרחוב, המשקיפה על צומת הרחובות יעקב פת וגולמב (להלן - "צומת פת"), כשהמשיבים 1 ו-2 אוחזים בידיהם סכינים. המשיב 1 אחז בידו סכין בעלת להב באורך של כ-10 ס"מ והמשיב 2 אחז בידו סכין חיתוך ("יפנית") שקיבל קודם לכן מהמשיב 1. עובר לשלב זה גמלה בליבו של המשיב 1 ההחלטה להרוג את המנוחים.

בשלב זה ניסו המנוחים להימלט ולעזוב את המקום, כשהמשיב 1 דוקר אותם בפלג גופם העליון במטרה להרגם. לאחר שנדקרו, המשיכו המנוחים בניסיונם להימלט מהמקום, כשהם פצועים ותשושים, כשהמשיבים דולקים אחריהם. המשיב 1 עשה כן בכוונה להשיג את המנוחים ולהרגם. במהלך המרדף אחר המנוחים יידה לעברם המשיב 3 אבן.

המנוחים נמלטו לעבר צומת פת כשהמשיבים דולקים אחריהם, ובהגיעם לכביש גולמב, כשהם פצועים, תשושים וחסרי יכולת להגן על עצמם, השיגו אותם המשיבים. המשיב 1 דקר את המנוחים בפלג גופם העליון במטרה להרגם. המשיב 2 חתך את דוד אבועזיז ז"ל מספר חתכים ארוכים ועמוקים בפניו. המשיבים עשו זאת שעה שהמנוחים חסרי יכולת להתגונן.

במהלך התקיפה דלעיל, דקר המשיב 1 את המנוח יהושע אבועזיז ז"ל בחזהו ובגבו, כשהוא שוכב על הרצפה מבלי יכולת להתגונן בכוונה להרגו. סמוך למתואר החזיקו המשיבים 2 ו-3 את המנוח דוד אבועזיז ז"ל והמשיב 1 דקר אותו בפלג גופו העליון במטרה להרגו.

המנוח יהושע אבועזיז ז"ל נדקר 8 דקירות עמוקות בפלג גופו העליון, שתיים מהן בגבו. כתוצאה מהדקירות נגרמו למנוח, בין היתר, הפגיעות הבאות: פצעי חדירה לריאות שמאל וימין, פצע חדירה לסרעפת ופצעי חדירה לשרירי הגב ושרירי בית החזה. המנוח דוד אבועזיז ז"ל נדקר 5 דקירות בפלג גופו העליון, וכן נחתך 3 חתכים ארוכים ועמוקים, נדקר פעמיים בידיו ונגרם לו פצע פתוח בקרקפת. כתוצאה מהדקירות נגרמו למנוח, בין היתר, הפגיעות הבאות: פצע חדירה ללב ופצעי חדירה לריאות. הפגיעות גרמו למותם של המנוחים.

4.             בהתייחס לעבירות הדחה בחקירה, המיוחסות למשיבים 1 ו-3, נטען בכתב האישום, כי לאחר שנמלטו ממקום הרצח, הגיעו המשיבים 1 ו-3 לביתה של א' בשכונת פת. א' שהתה באותה עת בביתה יחד עם בתה הקטינה. המשיבים 1 ו-3 סיפרו ל-א' ולבתה, כי הם היו מעורבים בקטטה במהלכה הם "דקרו את שוקי אבועזיז" ודרשו מ-א' לסייע להם להיפטר מראיות, העלולות לסבכם בעבירה. המשיבים 1 ו-3 דרשו מ-א' לזרוק את נעליו של המשיב 1 ולכבס את בגדיו. כמו כן, דרשו המשיבים מ-א' ומבתה לספר למשטרה, ככל שזו תגיע לדירתן, כי הם עזבו את הדירה רק חצי שעה קודם להגעת המשטרה למקום. המשיבים איימו על א' ובתה כי אם הן לא יענו לבקשתם הם יפגעו בהן. ואכן, א' כיבסה את נעליו ובגדיו של המשיב 1 במכונת הכביסה שבביתה, ומשהגיעה המשטרה למקום הן מסרו גרסאות שקריות כדי להגן על המשיבים ובמטרה לשבש את החקירה.

5.             בהתייחס לעבירה נוספת של הדחה בחקירה, המיוחסת למשיב 3, נטען בכתב האישום, כי ביום 20.3.2009 קיימה המשטרה עימות בין המשיב 3 לבין א' בתחנת המשטרה "מוריה". א' הטיחה בפניו של המשיב 3 את המתואר לעיל. בתגובה, איים המשיב 3 על א' ואמר לה "אם אני אשב בכלא ויפגעו בך, לא תוכלי לומר שזה אני", זאת במטרה לגרום ל-א' למסור עדות שקר בחקירתה במשטרה ולחזור בה מהודעתה.

6.             כנטען בכתב האישום, במעשיהם האסורים המתוארים לעיל:

המשיב 1 גרם למותם של שני בני אדם, המנוחים, בכוונה תחילה. המשיב 1 החליט להמית את המנוחים בדם קר, בלי שקדמה התגרות בתכוף למעשה, בנסיבות בהן יכול היה לחשוב ולהבין את תוצאות מעשיו, ולאחר שהכין את עצמו להמיתם. כמו כן, המשיב 1 הניע את א' ואת בתה, בדרך של איומים, למסור עדות שקר בחקירה במשטרה.

המשיב 2 גרם למותם של שני בני אדם, המנוחים.

המשיב 3 גרם למותם של שני בני אדם, המנוחים, הניע את א' ואת בתה, בדרך של איומים, למסור עדות שקר בחקירה במשטרה, וכן הניע את א' למסור הודעת שקר בחקירה במשטרה ולחזור בה מההודעה שמסרה.

הבקשה למעצר עד תום ההליכים

7.             בד בבד עם הגשת כתב האישום, הגישה המבקשת, באמצעות בא-כוחה עו"ד אורי קורב, את הבקשה דנן למעצר המשיבים עד תום ההליכים נגדם. במסגרת הבקשה נטען, כי למבקשת ראיות לכאורה להוכחת האישום המיוחס למשיבים, בין היתר, הודאתם של המשיבים 1 ו-2 במשטרה בביצוע מעשי דקירה במנוחים. לטענת המבקשת, עבירות אלה מקימות עילת מעצר לפי סעיף 21(א)(1)(ג)(1) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים), התשנ"ו-1996 (להלן - "חוק המעצרים").

בנוסף, טענה המבקשת כי לשלושת המשיבים עבר פלילי בעבירות אלימות, סמים ורכוש. למשיב 3 עבר פלילי גם בעבירות של הדחה בחקירה ושיבוש הליכי משפט. כמו כן, נטען כי למשיבים אין כתובת מגורים קבועה, עובדה המקימה חשש כי שחרורם יביא להימלטותם מהדין. לדידה, מחומרת העבירות, נסיבות ביצוען ועברם הפלילי, עולה כי המשיבים מסוכנים לציבור. ולבסוף, נטען כי העובדה שהמשיבים 1 ו-3 מואשמים בעבירה של הדחה בחקירה והעובדה שלמשיב 3 הרשעות קודמות בעבירות של הדחה בחקירה ושיבוש הליכי משפט, קם יסוד סביר לחשש כי שחרור המשיבים יביא לשיבוש הליכי המשפט בתיק דנן.

 

טענות המבקשת

8.             בדיון בבקשה, שהתקיים לפניי ביום 5.5.2009, טענה המבקשת, באמצעות בא-כוחה, כי קיימות ראיות לכאורה להוכחת אשמת המשיבים, בגוללה אירוע התקיפה בו מצאו המנוחים את מותם. לדידה, המשיבים כולם נכחו בזירת האירוע, שהחל ברחוב דב הוז, המשיך לגבעה בקצה הרחוב המשקיפה על צומת פת, והסתיים בצומת פת. המדובר באירוע תקיפה קלאסי שאין בינו לבין האירוע הקודם, בו הפילו המנוחים את המשיב 3 ובעטו בו, לרבות לעניין הגנה עצמית, דבר. אין חולק כי המשיבים כולם היו על הגבעה, לקחו חלק באירוע התקיפה ורדפו אחר המנוחים לעבר צומת פת. יתרה מזאת, המשיבים 2 ו-3, אשר רואים את המשיב 1 אוחז סכין ודוקר את המנוחים, לשיטתם, אינם מנתקים את עצמם מהאירוע ורצים עימו במורד הגבעה אחר המנוחים. בהפנותה להוראת סעיף 34א לחוק העונשין, טענה המבקשת כי יש לראות את המשיבים 2 ו-3 מבצעים בצוותא, משהיה להם יסוד נפשי של מודעות לגרימת מותם של המנוחים, ובהינתן כי גם המשיב 2 דקר את המנוחים והתרברב בעניין בפני עדים אחרים. ויוטעם, כעולה מהדוחות הפתלוגיים, המנוחים סבלו מדקירות רבות בפלג גופם העליון.

לטענת המבקשת, גם עדי ראיה מתארים חמישה אנשים באירוע התקיפה. ככל שעדי ראיה אחרים מתארים רק שני תוקפים, הרי שבאופן טבעי באירוע מסוג זה מספר הגרסאות הינו רב, וכל עד ראיה הבחין בחלק מסוים של האירוע. לדידה, אין בכך כדי לסתור הטענה כי שלושת המשיבים נטלו חלק פעיל באירוע התקיפה. בהפנותה לחומר הראיות בתיק, טענה המבקשת כי המשיבים שיקרו כל הזמן בחקירתם במשטרה וניסו לתאם ביניהם גרסאות, ובפרט למקם את המשיב 3, אחיו הצעיר של המשיב 1, מחוץ לאירוע. יש לראות בכך התנהגות מפלילה בשים לב גם לראיות הנוספות, הקיימות בתיק. כך למשל, כעולה מהודעות א' ובתה ר', בפניהן הודו המשיבים 1 ו-3 כי דקרו את המנוחים ואיימו עליהן למסור עדות שקרית בחקירתן במשטרה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ