אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מועצה מקומית פרדס חנה - כרכור נ' פדלון ואח'

מועצה מקומית פרדס חנה - כרכור נ' פדלון ואח'

תאריך פרסום : 22/05/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום חיפה
23354-06-09
18/03/2013
בפני השופט:
יהושע רטנר

- נגד -
התובע:
מועצה מקומית פרדס חנה - כרכור
הנתבע:
1. אשר פדלון
2. עליזה פדלון

פסק-דין

פסק דין

1.בפני תביעה על סך 110,137 ₪ בגין חובות ארנונה כללית, ו/או היטלים, ו/או אגרות, שהנתבעים חייבים לתובעת לטענתה. התביעה הוגשה בסדר דין מקוצר.

2.ביום 26.5.10 ניתן פסק דין חלקי ע"י כב' רשם בית המשפט מר ניר זיתוני. על פי פסק דין זה, הנתבעים חוייבו לשלם לתובעת 35,000 ₪ בצירוף הפרשי הצמדה וריבית החל מיום הגשת התביעה ועד למועד התשלום. לנתבעים ניתנה רשות להתגונן לגבי יתרת התביעה. הנתבעים שילמו לתובעת את הסכום שהושת עליהם בפסק הדין החלקי.

3.המחלוקת העיקרית לגבי יתרת התביעה נוגעת לסכום החוב שנוצר עד ליום 31.12.1997. החוב שנוצר לאחר מכן קיבל ביטוי בפסק הדין החלקי, אשר סולק. לפיכך הדיון יתמקד בחוב עד למועד הנ"ל.

4.לטענת התובעת לנתבעים יש חוב החל משנת 1991. התביעה הוגשה ביום 30.6.09 ביחס לחובות במסגרת 7 השנים האחרונות לפני כן. עם זאת, התובעת עמדה על זכותה לייחס כל סכום ששולם על חשבון החוב גם למועד שלפני כן, וכך נעשה בפועל.

5.הנתבעים טענו שסילקו את כל החובות המוטלים עליהם. זאת על ידי תשלומים שעשו, ועל ידי התחשבנות עם התובעת ביחס לסכומים שהתובעת היתה חייבת להם, אשר קוזזו מחובם.

דיון

6.התביעה הוגשה בשיהוי. לטענת התובעת הנתבעים צברו חובות שהחלו להצטבר משנת 1991 ואילך. למרות זאת התביעה הוגשה רק בשנת 09. יש בשיהוי זה להקשות על בירור העובדות הרלוונטיות, הדבר המחליש את התביעה.

7.בשנת 1997 הנתבעים ביצעו התחשבנות עם התובעת על גבי הודעת תשלום שהנפיקה על סך 2,711 ₪. בסיום התחשבנות זו נרשם על גבי הודעת התשלום ע"י מר מאיר ארביב ז"ל, שכיהן בזמנו כמנהל הארנונה וממונה על הגביה מטעם התובעת כלהלן:

"גמר ח.ן מיסים ומים עד 31.12.97 יתרת החוב תבוטל עם החלטת מועצה לפי הסכם מ 93"

בתחתית התרשומת הופיע חתימה וחותמת של מר מאיר ארביב ז"ל כלהלן:

"מאיר ארביב מנהל הארנונה וממונה על הגביה".

לטענת התובעת לנתבעים נותר חוב שנוצר גם עד סוף 1997 חרף התרשומת הנ"ל. למרות זאת התביעה הוגשה רק בשנת 2009. גם ביחס לתרשומת זו יש שיהוי בהגשת התביעה המקשה על בירור העובדות הרלוונטיות, דבר המחליש את התביעה.

8.במהלך השנים התובעת ביצעה הליכי גביה שונים כנגד הנתבעים, אולם תמיד ביטלה אותם לבקשת הנתבעים. לדוגמא, אישור מאת צביקה אפרת ששימש עוד בשנת 2000 הממונה על הגביה אצל התובעת, אשר הורה על הקפאת כל חובות הנתבעים עד לבדיקת "תקפות החוב". בנוסף, הודעה על הסרת צו עיקול מיום 2.8.11 של מר צביקה אפרת. כמו כן התובעת הנפיקה ביום 13.5.10 אישור העברת זכויות בלשכת רישום המקרקעין ביחס לאחד מנכסי הנתבעים (שגם אליו מתייחס החוב הנטען). אומנם אישור זה לא מבטל חובות ככל שהם קיימים, אך יש לשער שהתובעת לא היתה מנפיקה את האישור אם לנתבעים היו חובות. במהלך העדויות התברר, וכך גם אישר מנהל מח' הגביה הנוכחי של התובעת, שלא נעשתה כל גביה מנהלית בכפיה נגד הנתבעים, לאור זאת שהחוב היה שנוי במחלוקת. כל פעם שננקטו הליכי גביה הנתבעים היו פונים לתובעת וזו היתה מקפיאה אותם. יש בכל הדברים הנ"ל בכדי להחליש את התביעה.

9.מר ארביב ז"ל הלך לבית עולמו במהלך שנות ה-2000 (העדים לא ידעו להגיד מתי בדיוק, אלא שהיתה הסכמה שמדובר בסביבות השנים 2007-2005). לפיכך לא ניתן היה לשמוע את עדותו ביחס לתרשומת שעשה וביחס לפרטי החוב שהצטבר עד סוף שנת 1997 ואף לאחר מכן. יש לייחס את חוסר האפשרות לשמוע את עדותו לחובת התובעת, אשר השהתה את תביעתה שנים רבות. שיהוי זה מקפח במידה מסויימת את אפשרות הנתבעים להתגונן בפני התביעה, שכן לא ניתן לשמוע עד רלוונטי מרכזי התומך בגרסתם. יש בכך להחליש את התביעה. נשמעה עדותו של מר שלום ברזילי שכיהן כראש המועצה של התובעת בין השנים 1988-1979 ולאחר מכן משנת 1998-1993 (להלן: "ברזילי"). ברזילי הכיר את מר ארביב ז"ל והעיד שהוא היה הן הממונה על הארנונה והן הממונה על הגביה וכי בסמכותו היה לבצע התחשבנות עם חייבים ובכלל זה עם הנתבעים. ברזילי אישר שניתן לעשות קיזוז של חובות המועצה לתושבים כנגד חובות ארנונה, וכי דברים מסוג זה נעשו בפועל. לדעתו מאחר ומר ארביב ז"ל נתן אישור על "גמר חשבון" עד סוף 1997, אין מקום לגביה של חובות שהצטברו עד למועד זה. יש בעדות זו לחזק את גרסת הנתבעים.

10.לטענת הנתבעים במהלך שנות ה-90 הם היו ספקי אוכל של התובעת באמצעות מסעדה שהם ניהלו. במסגרת זו עובדי המועצה היו אוכלים במסעדה מבלי לשלם ולאחר מכן המועצה היתה מתחשבנת איתם בין היתר באמצעות קיזוז מחובות הארנונה. גרסה זו מקבלת תמיכה בתרשומת של מר ארביב ז"ל אשר כתב בסופה "לפי הסכם מ 93". מעבר לכך הגרסה לא נסתרה ע"י התובעת. יש בעובדות אלה לחזק את גרסת הנתבעים, שהתובעת קיזזה את חובותיה אליהם מול חובות הארנונה.

11.סיכומו של דבר, אני מקבל את טענת הנתבעים, שבהתאם לאישור מנהל הארנונה והגביה בשנת 1997 הם סילקו את חובותיהם כלפי התובעת עד לסוף שנה זו. לפיכך, יש מקום להורות על דחיית יתרת התביעה. אני מוצא מקום לציין שאין מחלוקת בין הצדדים שמאז שנת 09 הנתבעים משלמים את חובות הארנונה כסדרם. למותר לציין שפסק דין זה אינו מתייחס לחובות משנת 09 והלאה, וככל שיתברר שלנתבעים יש חוב פסק דין זה לא מהווה מעשה בית דין בענין. כאמור, הנתבעים סילקו את חובות הארנונה משנת 1998 ועד שנת 2009, כפי שחוייבו בפסק הדין החלקי. סופו של דבר, אין מקום לחיוב נוסף במסגרת פסק דין זה.

12.בפסק הדין החלקי נקבע חיוב בהוצאות בגין ההליך שבפני כב' הרשם בסך 2,000 ₪, שיש לקחת בחשבון במסגרת פסק הדין בהליך כולו. מאחר והתביעה התקבלה בחלקה ונדחתה בחלקה, אני סבור שאין מקום לעשות צו להוצאות בכלל, וכי על כל צד לשאת בהוצאותיו. לפיכך אני מבטל את החיוב הנ"ל בפסק הדין החלקי (סעיף 17 לפסק דין חלקי מיום 26.5.10).

תוצאה

13.אני מורה על דחיית יתרת התביעה (מעבר לחיוב בפסק הדין החלקי מיום 26.5.10).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ