אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' מאור גיא

מדינת ישראל נ' מאור גיא

תאריך פרסום : 04/02/2014 | גרסת הדפסה
תת"ע
בית משפט השלום לתעבורה בפתח תקווה
4325-07-12
19/01/2014
בפני השופט:
אלי אנושי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
מאור גיא
הכרעת-דין

הכרעת דין

מבוא:

כנגד הנאשם הוגש כתב אישום, לפיו בתאריך 14.7.12, בשעה 03:29, נהג הנאשם בצומת הרחובות רחבעם זאבי – שד' מרילנד בראשל"צ, ממערב למזרח, בהיותו שיכור, בכך שסירב לתת דגימה של אוויר נשוף לפי דרישת שוטר, עבירה בניגוד לסעיפים 62(3), 64 ב (א1), 64(ד) א וסעיף 39 לפקודת התעבורה.

לנוכח כפירתו של הנאשם, נשמעו הראיות, מטעם התביעה העידו העדים הבאים: עת/1, רס"מ שאול כהן, אשר במסגרת עדותו הוגשו הזמנה לדין וכתב אישום ת1, דו"ח פעולה באכיפת נהיגה בשכרות ת2, פלט ינשוף מספר 1009 ת3, פלט כיול בתחילת וסוף משמרת ת4, תעודת בלון יחידה ת5, דין וחשבון על בדיקת שכרות באמצעות ינשוף ת6, דו"ח עיכוב ת7, כן הוגשו תע"צ, תעודת בלון, טופס ביקורת תקופתי, צילום מכרטיס מכשיר ת8.

מטעם ההגנה, העיד הנאשם בלבד.

פרשת התביעה:

עת/1, מפעיל ינשוף מוסמך, עצר את הנאשם בשעה 03:21, ביצע לנאשם נשיפון והוא כשל, הנאשם סירב תחילה לבדיקת ינשוף וביקש בדיקת דם (ראה ת/2 ס/ 2 ו-3), אולם לאחר מכן הסכים לבצע בדיקת ינשוף, במהלך זמן ההמתנה ערך לנאשם בדיקת מאפיינים ולאחריה בדיקת ינשוף, וכל אותה עת ווידא כי הנאשם לא אכל, לא עישן, לא הקיא ולא הכניס חומרים לפיו, אולם בבדיקת הינשוף הנאשם לא נשף כראוי ובכך למעשה הכשיל את הבדיקה.

לעניין בדיקת הדם ציין העד כי לא לקח אותה בחשבון כאופציה נוספת, שכן האופציה היחידה מבחינתו היא לנשוף למכשיר הינשוף ולקבל תוצאה, נשיפה המתבצעת שלא כראוי נתפסת כהכשלה, ציין כי פעל ע"פ נהלים והנחיות המשטרה המורים כי במידה ומכשיר הינשוף זמין לא לוקחים לבדיקת דם אלא רק אם מדובר בנהג אשר היה מעורב בתאונת דרכים, עילפון או שאינו מסוגל לנשוף, מצבים השונים מהמקרה הנ"ל, מה גם שהבדיקה במכשיר הינשוף קלה מאד לביצוע.

לשאלה האם בחן את האפשרות לפיה הנאשם לא ניסה להכשיל את הבדיקה אלא מדובר בתקלה כלשהי השיב בשלילה והסביר כי בתחילת המשמרת פותח את מכשיר הינשוף ומבצע בדיקת כיול, הפלט שהוצא העיד על בקרה יומית תקינה, בדיקה עצמית נוספת שביצע בתחילת וסוף משמרת יצאה אף היא תקינה והמכשיר היה תקין.

פרשת ההגנה

הנאשם שבחר להעיד סיפר כי במועד העבירה נעצר במחסום משטרתי, השוטר הורה לו לעצור בצד, נשף לתוך מכשיר נשיפה, השוטר אמר לו כי הוא נכשל, אז נתבקש לעשות בדיקת מאפיינים, טען כי נעשו לו בדיקות רבות, שכן השוטר החליף פלסטיקים במשאפים בתדירות גבוהה, ומכיוון שלא יכול היה לנשוף עוד ביקש שייקחו אותו לבדיקת דם.

בחקירתו הנגדית מסר כי שתה משקה אנרגיה מסוג 'אקסל' במועד האירוע, הריח שנדף ממנו מקורו מאותו משקה ולא ממשקה אלכוהולי, לשאלה מדוע נכשל בנשיפון 3 פעמים השיב כי לא הצליח לנשוף יותר מזה, מה גם שהשוטר ערך לו בדיקות נשיפה בנשיפון ובינשוף בתדירות גבוהה מאד (4 פעמים החליף פלסטיק במשאף) ועובדה זו מעידה על כך שלא נכשל, שלל כי התנהג באופן פרוע, טען כי הדברים מתועדים בסרטון, וכל המהומה שמציגים השוטרים נעשתה סביב בקשתו שייטלו ממנו בדיקת דם, שלל כי כשל בבדיקת מאפיינים וההתרשמות של השוטר שנמצא תחת השפעת אלכוהול ברמה בינונית צוינה רק בשלב מאוחר. אישר כי השוטר הסביר לו שהכשלת הבדיקה משמעה סירוב להיבדק הנחשב בחוק לעבירת שכרות בגינה עלול לקבל שנתיים פסילה, וחזר בשנית על כך כי לא הכשיל את הבדיקה, עשה מאמצים לשאוף עד כמה שיכול, משלא יכול היה לנשוף יותר ביקש בדיקת דם.

דיון והכרעה

בית המשפט מציין מפורשות כי הוא נותן אמון מלא בגרסת עד המאשימה ומנגד דוחה את גרסת הנאשם להתנהלות האירוע, תוך שהוא מזהיר את עצמו כי מדובר בעדות יחידה.

השאלה במחלוקת שאותה ביקש ב"כ הנאשם להעלות בסיכומיו הינה האם היה על השוטר להסכים לבצע לנאשם על פי בקשתו בדיקת דם, והאם אי היענות השוטר לבקשה זו סותרת את חזקת הנהיגה בשכרות הקמה עקב סירוב.

אדון תחילה בנתוני בדיקה עצמה, כאמור מעל, על פי האמור בת2 עצר את הנאשם ב03:21 לבדיקה שגרתית במחסום אכיפת נהיגה בשכרות, הנהג ביצע נשיפון ונכשל, בתחילה סירב לבדיקת ינשוף ורצה בדיקת דם, אולם לאחר מכן הסכים לבדיקת הינשוף אך הכשיל את בדיקת הינשוף כאשר נשף בקושי לתוך הפיה ולא נראו כוכביות בצג המכשיר. מפי הנאשם נדף ריח אלכוהול קל. כן ציין כי הנאשם התקשה להבין את ההוראות שקיבל בדבר ביצוע בדיקת המאפיינים שהתרשמות העד הייתה להשפעת אלכוהול בינונית על הנאשם.

בסעיף 8 בת2 ציין העד כי דרש מהנאשם דגימת נשיפה תוך מתן הסבר על מטרת הדגימה, על משמעות הסירוב והסנקציות המוטלות בחוק לפיהן המסרב לדרישת שוטר לתת דגימת נשיפה לבדיקה רואים אותו כמי שעבר עבירה של נהיגה בשכרות שעונשה שנתיים פסילה בפועל לפחות, הנאשם הסכים לביצוע הבדיקה, (ראה גם דברי הנאשם עצמו המאשר זאת -עמ' 13 ש' 3 ו-7). הנאשם סירב לחתום על הסכמתו, והשוטר ציין, כפי הנדרש ממנו, כי לנהג ניתנו מספר הזדמנויות לביצוע בדיקת הינשוף אך הוא נכשל, כי לא נשף היטב לתוך הפיה אלא הפסיק לאחר שנייה, ועל אף שהוסברה לו משמעות הסירוב והודגם בפניו כיצד לבצע הבדיקה כהלכה. דברים אלו מקובלים עלי.

העד ציין מפורשות בת6, דין וחשבון על בדיקת שכרות באמצעות ינשוף, סעיף 7, כי "לא ניתן היה להשלים את הבדיקה מהסיבה: הנהג לא נשף לתוך הפיה למרות שהוסבר לו כיצד לבצע את הבדיקה כהלכה, נשף כשנייה ומיד הפסיק, הוסבר לו על משמעות הסירוב ועל ההשלכות".

לציין כי המאשימה הגישה את בדיקת הכיול שנערכה למכשיר טרם המשמרת ולאחריה (ת4), וכן את תע"צ תקינות המכשיר ותעודות הבלון (ת8), ולאור חזקת האמינות של מכשיר הינשוף בית המשפט קובע כי המכשיר היה תקין במועד ההפעלה.

בע"פ (מחוזי ת"א), 15773-08-10, מרמלשטיין נ' מ"י, נפסק לעניין "הכשלת הבדיקה" כי:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ