אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' אבו קוידר(עציר) ואח'

מדינת ישראל נ' אבו קוידר(עציר) ואח'

תאריך פרסום : 11/03/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי באר שבע
35459-01-13
25/02/2013
בפני השופט:
נסר אבו טהה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל – פמ"ד
הנתבע:
1. סאמח אבו קוידר (עצור) - בעצמו
2. מחמוד אבו קוידר (עצור עד תום ההליכים)

החלטה בעניינו של המשיב 1

1.זוהי בקשה למעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו, על רקע כתב אישום המייחס לו לכאורה ביצוע עבירות של החזקת נשק – מספר עבירות, קבלת רכוש שהושג בפשע, קשירת קשר לפשע – מספר עבירות, עבירות נשק (החזקת תחמושת) – מספר עבירות, ייצור נשק, השמדת ראיה, הכנת עבירה בחומרים מסוכנים.

2.כללי

ארגון הג'יהאד האסלאמי הפלשתיני (להלן: "הג'יהאד"), ארגון החמא"ס (להלן: "החמא"ס), ארגון החיזבאללה (להלן: "החיזבאללה"), ארגון "אלתוחיד ואלג'האד" (להלן: "אלתוחיד ואלג'האד"), הינם ארגונים אשר הוכרזו כארגוני טרור על ידי ממשלת ישראל.

המשיב הינו אזרח ישראל המתגורר בנגב. במהלך שנת 2012 שינה אחיו של המשיב, מחמוד אבו קוידר (להלן: "מחמוד"), את שמו בדף הפייסבוק שלו ברשת החברתית ל"אלתוחיד וג'יהאד". מחמוד הוסיף לדף הפייסבוק שלו תמונות של כלי נשק שונים, פרסם הודעה, כי בכוונתו לבצע מעשה אלימות, פרסם הודעות התומכות בפגיעה באזרחי ישראל ובחיילי צה"ל, פרסם הודעה בה כתב מוות לישראל ואמירות דומות נוספות נגד מדינת ישראל וארה"ב, נכנס לדף הפייסבוק של אדם המזוהה עם החמא"ס והכל ממחשבו וממחשבו של המשיב בידיעתו של המשיב. כמו כן, במהלך מבצע "עמוד ענן" או בסמוך לו, נכנס מחמוד לאתרים רבים בהם מוסבר באופן מפורט כיצד להכין מטעני חבלה וחומר נפץ וכן הכנת טילי קאסם, והוריד את המידע בין היתר למחשבו של המשיב, ושמר אותו לשימושו ובידיעתו של המשיב.

3.על פי עובדות האישום הראשון, נטען, כי במהלך חודש נובמבר 2012, קשרו מחמוד ואברהם דהן (להלן: "אביב"), חייל המשרת בבסיס צריפין, כי אביב יגנוב כדורים של M16 מבסיס צבאי אליו יש לו גישה, וימסור אותם למחמוד. בתמורה יתן לו מחמוד כסף מזומן וסמים, שאותם יוכל אביב להפיץ. בתיאום מראש הגיע מחמוד לבסיס צריפין, והמתין לאביב ליד הביס ברכב. מחמוד אסף את אביב מהבסיס והשניים נסעו לחניה הסמוכה, שם הוציא אביב תיק שהביא עימו מהבסיס המכיל למעלה מעשרה קרטונים כשבכל אחד מהם 30 כדורים, והניחו בין השיחים. בהמשך נטען, כי הסיע מחמוד את אביב חזרה לבסיס. אביב נכנס לבסיס, הניח עוד כמות גדולה של כדורים בכיס מעילו, והוציאם מחוץ לבסיס לאותו מקום מסתור. סך הכל מסר אביב למחמוד כ- 1,000 כדורים חדשים שנועדו לירי ברובה מסוג M16. במסגרת הקשר נטל מחמוד את כל הכדורים מהמקום והובילם לביתו, שם ביחד עם המשיב, הסתירם בדלי גדול במחסן בסמוך לביתם.

על פי עובדות האישום השני, נטען כי באותו היום, בעקבות קבלת הכמות הגדולה של התחמושת, הציע המשיב למחמוד כי ירכשו רובה גנוב מסוג M16, בו ניתן לעשות שימוש בתחמושת שקיבלו מאביב. בהמשך נטען, כי מחמוד לאחר שברר עם אחרים אודות מחיר השוק של רובה גנוב, קשר קשר עם אביב לפיו אביב ינסה לגנוב נשק מהבסיס בו משרת. בפועל לא נגנב רובה במסגרת הקשר.

על פי עובדות האישום השלישי, נטען, כי המשיב, במהלך כחמש שנים עובר למעצרו, רכש ואסף ממקורות שונים, ביחד עם מחמוד, כמות גדולה של כדורי תחמושת לרובה מסוג M16, ללא היתר להחזיקם. עוד נטען, כי במהלך השנים הללו המשיב ומחמוד פרקו את התחמושת ועשו פעמים רבות שימוש באבקת השריפה על מנת לייצור מעין בקבוק/מטען שייצר קול ופיצוץ, תוך שימוש בבקבוקי פלסטיק שונים והדלקת חומר הנפץ.

על פי האישום הרביעי, נטען, כי ביום 14/11/12 לאחר שכוחות משטרה וכוחות משרד הפנים, הרסו בית שבנה אחיו של המשיב, סלימאן, על פי צו להריסת בית שנבנה שלא כדין. המשיב ומחמוד כעסו על המעשה, ובסמוך לאחר מכן, סיכמו המשיב ומחמוד כי עליהם לרכוש רובה מסוג M16 או אקדח לצורך הגנה עצמית או לשימוש נגד כוחות מטעם המדינה, במקרה שיבואו להרוס בית שוב לבני משפחתם.

על פי האישום החמישי, נטען, כי סמוך לאחר הריסת הבית, כפי שתואר באישום הרביעי, קשרו המשיב ומחמוד קשר, לפגוע ברכבת ובנוסעים עליה, באמצעים שונים, ולסכן את ביטחונם של נוסעי הרכבת ועובדיה.

על פי האישום השישי, נטען, כי לאחר שמחמוד נכנס לאתרים שונים ברשת האינטרנט והוריד מידע למחשב בקשר להכנת חומרי נפץ, מטעני חבלה וטילי נפץ לשיגור, כמפורט באישום הראשון, קשרו המשיב ומחמוד קשר, לייצר חומרי נפץ ומטעני צינור על מנת לעשות בהם שימוש כנגד כוחות מדינת ישראל, באם יבואו להרוס בתים של בני משפחתם. בעקבות כך, נטען כי המשיב ומחמוד רכשו את החומרים הנדרשים להכנת מטעני חבלה מסוג צינור, צינורות מתכת, פקקי ברזל, פתיל נפיץ, זיקוקים ועוד. כמו כן, פירקו המשיב ומחמוד חלק מהכדורים שהיו ברשותם והוציאו מתוכם את אבק השריפה, על מנת לעשות בו שימוש להכנת מטעני הצינור. עוד נטען, כי המשיב ומחמוד הכינו מספר מטעני צינור, ומטעני צינור קטנים וערכו ניסויים בפיצוצים בסמוך לביתם במהלך המחצית השנייה של שנת 2012.

עוד נטען, כי המשיב ומחמוד, הכינו מספר רב שלפם עמים מטעני צינור קטנים, אשר הכילו תערובת חומרים לפי ההוראות שמחמוד הוריד מרשת האינטרנט, בחומרים שצוינו לעיל, וכן ביצעו ניסויים בחומרים הללו, כשהם בתוך צינורות ברזל, על מנת לבדוק אם יתפוצצו ומה יגרם מהפיצוץ ליד ביתהם, במהלך החודשים נובמבר- דצמבר 2012 . במהלך הניסויים, נפצע קלות המשיב מפיצוץ אחד המטענים.

בהמשך נטען, כי מחמוד ניסה לייצר דוגמא של טיל לשיגור עם חומר נפץ, ועשה ניסוי בשיגור הדגם. סמוך לאחר מכן, נעצר עאדל, אחיהם של המשיב ומחמוד בעניין אחר, ומחמוד השליך את הצינורות שנותרו בביתו, לוואדי על מנת למנוע את גילויים בידי המשטרה.

על פי האישום השביעי, נטען, כי המשיב ביום מעצרו של מחמוד וביום מעצרו ביום 3/1/13, החזיק במחסן הסמוך לביתו, כמות גדולה של תחמושת חדשה מסוג 5.56 לרובה M16 ומחסניות לתחמושת, כשחלק גדול מהתחמושת עדין באריזות המקוריות, וכן מחסניות לתחמושת. כמו כן החזיק המשיב ביחד עם מחמוד, בביתו של מחמוד, עשרים כדורים בקוטר 5.56 ובתרמילים נוספים של כדורים אלו, וכן ארגז תחמושת. עוד החזיק המשיב במחסן חומרי דישון וצינורות ברזל, אותם רכש בחנויות גינון בבאר שבע ובחנויות נוספות בשגב שלום לחומרי בניין. בין היתר וכן מלח בישול, ניטראט פוטאציום וצינורות ברזל.

4.ב"כ המבקשת טען, כי התשתית הראייתית העומדת לחובת המשיב נשענת על הודאותיו של המשיב בחלק מהמעשים, הודעתו שותפו למעשים – אחיו (מחמוד), תפיסת אמל"ח בכתובת מגוריהם, מידע מרשת האינטרנט המאמתת את גרסת שותפו.

באשר לעילת המעצר נטען, כי המשיב מסכן את ביטחון המדינה, שכן המשיב במעשיו מסכן את ביטחון הציבור, כשהוא פועל נגד ביטחון המדינה. עוד נטען, כי קיים יסוד סביר לחשש כי אם ישוחרר המשיב, ינסה לשבש הליכי משפט וזאת לאור חומרת העבירות המיוחסות לו. בנסיבות דנן, נטען, כי על אף גילו הצעיר של המשיב ועברו הנקי, אין כל חלופה שיש בה כדי לאיין את מסוכנותו של המשיב ולהשיג את מטרות המעצר, ועל כן עתר להורות על מעצרו עד תום ההליכים.

5.ב"כ המשיב מנגד, הסכים לקיומן של ראיות לכאורה, אולם טען כי עוצמתן נמוכה. נטען, כי המשיבה ניסחה כתב אישום "מנופח", כאשר חלקו של המשיב למעשה מסתכם בידיעה בלבד. ביחס לאישום הראשון, נטען, כי חלקו של המשיב בכך שהתחמושת שהביא המשיב 2, הונח במחסן המשותף של המשפחה, כאשר המשיב לא היה שותף למעשה הפלילי, לא הכיר את אביב, לא קנה ולא הוביל את הנשק. ביחס לאישום השני, נטען, כי המשיב הציע לכאורה למחמוד לרכוש רובה גנוב, כאשר בפועל לא נגנב ולא נרכש כל רובה. באשר לאישום השלישי נטען, כי המשיב ומשפחתו עוסקים באיסוף ובסחר של מתכות וברזלים כמקור לפרנסתם. ביחס לאישומים הרביעי והחמישי, נטען, כי למעשה המשיב הוא שהרגיע את אחיו ואמר לו להיות סבלני, תוך שהפנה להודעת המשיב מיום 13/1/13 ש' 13. ביחס לאישום השישי, נטען, כי המשיב ידע כי אחיו מייצר פצצות קול אך הן לא נועדו לפגוע בציבור אלא לצורך חגיגת חג הקורבן. באשר לאישום השביעי נטען, כי החפצים שנתפסו במחסן נאספו במהלך עבודתם של בני המשפחה ונועדו למחזור.

באשר לעילת המעצר לא הייתה מחלוקת על קיומה. עם זאת, לגישת הסנגור, בשים לב לחולשה בראיות, ומאחר והמשיב הינו בחור צעיר, נעדר עבר פלילי, עתר לקבלת תסקיר מעצר שיבחן חלופת מעצר בעניינו.

6.דיון והכרעה

לאחר שהקשבתי לטיעוני ב"כ הצדדים, וכן עיינתי בכלל חומר החקירה שהונח בפניי, הנני קובע, כי המבקשת הניחה תשתית ראייתית לכאורית לחובת המשיב בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום כנדרש על פי המבחן שנקבע ב"הלכת זאדה".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ