אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> יפת עודד נ' עזריאל מושב עובדים להתיישבות חקלאית שיפ ואח'

יפת עודד נ' עזריאל מושב עובדים להתיישבות חקלאית שיפ ואח'

תאריך פרסום : 01/10/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
1787-06
23/09/2013
בפני השופט:
יהושע גייפמן

- נגד -
התובע:
יפת עודד
הנתבע:
1. עזריאל מושב עובדים להתיישבות חקלאית שיתופית בע"מ
2. מינהל מקרקעי ישראל

פסק-דין

פסק דין חלקי

1.התובע [ להלן :" יפת"] ורעייתו הינם בעלי זכויות בנחלה 15 שבמושב עזריאל- מושב עובדים להתיישבות חקלאית שיתופית בע"מ, הרשום כאגודה [להלן:" האגודה"]. בין חברי המושב המחזיקים בנחלות לבין מינהל מקרקעי ישראל [להלן: "המינהל"] לא קיימים חוזים ישירים, וזכותם נובעת מהסכם המשבצת בין האגודה לבין המינהל .

עפ"י חוזה שכירות דו-צדדי בין המינהל לבין האגודה, מושכרים לאגודה שטחים המהווים את משבצת הקרקע של המושב. עפ"י סעיף 8 לחוזה השכירות :" אין האגודה רשאית להעביר לאחר את זכויותיה שבחוזה זה, כולן או חלקן ... בלא לקבל רשות בראש ובכתב מהמשכיר ".

במושב מגרש עליו בנוי בית הידוע כחלקה 23 ששטחו כ- 2.5 דונם [להלן: "הבית" או " חלקה 23"]. הזכות בבית ניתנה ע"י המינהל לאגודה, שייעדה אותו למגורי בעל מקצוע של המושב . כיום עפ"י התב"ע שאושרה ניתן לבנות על שטח הבית 4 בתי מגורים, באשר חלקה 23 חולקה ל-4 מגרשי מגורים: מגרש 23 -680 מ"ר [להלן : "מגרש 23"]. עפ"י התב"ע שאושרה מגרש 23 ייעודו "בית מקצועי" ואינו חלק ממגרשי הרחבת המושב; מגרש 164- 720 מ"ר; מגרש 165 560 מ"ר; מגרש 166 630 מ"ר [ ראו חוות הדעת של שמאי המקרקעין מטעם יפת, מר צפריר אנדוולט, עמ' 5].

2.אביו המנוח של יפת כיהן כרב המושב, וכבעל תפקיד זה האגודה נתנה לו בשנת 53' רשות להשתמש בבית. האב הלך לבית עולמו ב-59', והאגודה הרשתה לאלמנתו ,אמו החורגת של יפת, להמשיך להתגורר בבית. במרוצת השנים עזבו ילדי הרב את הבית, והחל מ-75' היתה האלמנה מאושפזת במשך שנים בבית חולים לבריאות נפש.האלמנה הלכה לבית עולמה ב-26.7.05. מאז שנת 94' ואילך לא מתגוררים בבית [ ראו הודעות הצדדים בעמ' 3, שורות 12-20].

עפ"י צו קיום הצוואה שניתן בעניין עזבונה של אלמנת הרב, יפת הינו הזוכה היחיד בעזבונה [ ראו נספח 25 לכתב התביעה].

3.בשנת 91' הגישה האגודה תביעה כנגד יפת ובנו לסילוק יד מהבית [ת.א 5837/91 ] . לאחר שמיעת ההוכחות קבע בימ"ש השלום בפסק הדין שניתן במאי 97' :

א." אבי הנתבע 1 [ אביו של יפת י.ג.] קיבל בית זה בשנת 53' למגורים לו ולמשפחתו בתוקף תפקידו כרב המושב. האב נפטר בשנת 59', ובבית נותרו רעייתו שולמית, וילדיו אשר במרוצת השנים עזבו את הבית. החל משנת 75' מאושפזת אלמנת הרב, ואמם החורגת של ילדיו, בבית החולים ".

ב." ב-1.1.89 פנה הנתבע 1 [ יפת י.ג.] אל ועד המושב בבקשה למסור לו לצורך מגורים את בית מס' 23 במושב . הנתבע עמד להרוס את ביתו [בנחלה 15 י.ג.] ולבנות בית חלופי . בישיבת ועד המושב מיום 6.1.89 אושרה בקשתו, וניתנה לו הזכות להתגורר בבית 23 עד לסיום בניית ביתו [ בנחלה 15- י.ג.] . הנתבע 1 [יפת- י.ג.] לא פינה את בית מס' 23 לאחר שבניית ביתו הסתיימה ...".

ג."הממונה המחוזי של מינהל מקרקעי ישראל מאשר במכתב ... שמגרש 23 [הבית- י.ג.] ... נמצא במשבצת הקרקעית המוחכרת לסוכנות היהודית, ולמושב- כבר רשות מטעמה, וכי הבית הקיים על מגרש 23 שייך לאגודה. גם ... יו"ר ועד המושב ... מאשר בעדותו שבית 23 הוא בית מקצועי השייך למושב. הנתבעים לא הצליחו להביא ראיות שיש בהן כדי לערער את האמור... לפיו הבית הקיים על מגרש 23 שייך לאגודה".

ד."לא עלה בידי הנתבעים לבסס את טענתם ... לפיה האסיפה הכללית של המושב אישרה לנתבע לבנות בית לבנים ממשיכים במגרש מקצועי [בבית - י.ג.] . בפרוטוקול ישיבת ועד ההנהלה מיום 2.3.76 הוחלט בתשובה לבקשתו של החבר עודד יפת " לשבצו במגרש 23 [בבית- י.ג.] אם המהנדס יאשר שאין לו מקום לבנות על ידי המשק [לבנות בית שני במשק 15 בו מתגורר יפת - י.ג.] . אישור מתאים של מהנדס, כנדרש בהחלטת המושב האמורה, לא הוצג ע"י הנתבעים ".

ה."הנתבעים לא הביאו ראיות מוצקות להוכחת עמדתם לפיה ועד המושב מפלה בין חבריו ".

ו." בית 23 נמסר לאבי המשפחה המנוח למגורים לו ולמשפחתו, בעת ששימש כרב המושב. עם מותו של אבי המשפחה נשמרה זכות המגורים לאלמנתו שולמית. מושב עזריאלי אישר זכות זו... במכתב אל בית חולים בו מאושפזת שולמית [ המכתב מ- 20.8.76 ] . במכתב זה מצויין : " זכויותיה של הגב' שולמית תישמרנה במלואן כל חייה, וכל אימת שתרצה הבית פתוח בפניה ".

ז."בפני בית המשפט לא הוצג כל הסכם שנכרת בין המושב לאבי המשפחה ולשולמית" .

ח."הזכות הקניינית במגרש ובבית 23 שעליו [ הבית- י.ג.], נתונה למושב עזריאל... שולמית היא ברת רשות למגורים בבית זה. הנתבעים יכולים לגור בבית כל זמן שהאם שולמית בחיים, ובכפוף להסכמתה המפורשת".

לאור קביעה זו נדחתה תביעת הפינוי של האגודה שהוגשה כנגד יפת ובנו.

על פסק הדין של בימ"ש השלום הוגש ערעור לבית המשפט המחוזי [ע"א 11084/97].בית המשפט המחוזי דחה את הערעור ב-12.1.99 , ובפסק הדין שניתן ב- 99' ציין: "בשנת 1975 אושפזה האלמנה שולמית והיא עדיין מאושפזת ". האלמנה כאמור נפטרה ביולי 05', והתביעה לפינוי יפת מהבית הוגשה ע"י האגודה בדצמ' 06'.

4.יפת עתר בתביעה שהגיש [ת.א. 1787/06 ] להצהיר: שיש לו זכות לצרף את הבית לנחלה 15 [ראו עדות יפת בעמ' 93 שורות 22-25] ;שקמה לו זכות בר רשות בלתי הדירה בבית ששטחו 2.5 דונם; שהוא זכאי לקבל מגרש בהרחבה עבור מומלץ מטעמו ולקבוע שהמגרש בהרחבה יהיה במגרש הממוקם בשטח הבית.

עוד עתר יפת לחייב את האגודה לשלם דמי שימוש ראויים בגין תקופה של 7 שנים שקדמו להגשת כתב התביעה, שהוגשה ב-25.6.06 [ ראו סעיף 2.03 ד לכתב התביעה] - התקופה שבה נמנעה אפשרות השימוש בבית; פיצוי עבור החזר ההשקעות בבית; פיצוי עבור תשלום חודשי קבוע ששילם לחב' החשמל מאוק' 94' ועד מועד הגשת התביעה ב-06' בתקופה שבה נמנע ממנו השימוש בבית, לפי תחשיב של 500 ₪ לשנה; פיצוי עבור פירוק וחבלה בברזי מים, מונה מים וצנרת מים - באשר נמנע ממנו השימוש בבית ועקב כך נותר הבית ללא השגחה; הפסד רווח פוטנציאלי והפרשי דמי היוון בגין כך שלא אפשרו לו או למי מטעמו להשתתף בהגרלת המגרשים של פרויקט ההרחבה במושב; פיצוי בגין דמי חכירה מהוונים אם הבית יוקצה בפסק ליפת שלא על דרך צירופו למשק 15.

האגודה הגישה תביעה כנגד יפת [ ת.א. 1787.1/06 ] לסילוק יד מהבית.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ